Windows XP her şeye rağmen ölmüyor!

Desteğin bitmiş olması da Windows XP'yi öldürmeye yetmiyor. İşte bunun yeni kanıtı!

  • Levent Öztürk

Birleşik Krallık'ta yer alan 35 NHS (National Health Service - Ulusal sağlık servisi) vakfı halen Windows XP kullanmakta. Hükümet, Windows XP desteğinin 8 Nisan 2015'e kadar uzatılmış olan bir sürümünü 5.5 milyon dolar karşılığı satın almıştı ancak bahsi geçen vakıfların dörtte üçü, 2015 Mart tarihine kadar yeni sisteme geçireceklerini bildirmiş durumda. Fakat geri kalan vakıfların, ne zaman yeni sisteme geçecekleri bilmiyorlar. İşin kötüsü, yeni sisteme geçmek gibi bir niyetleri olduğu da düşünülmüyor. Bu da, ülkedeki sağlık hizmetleri açısından büyük bir kaygı oluşmasına neden oluyor.

Citrix'ten Jason Tooley'in söylediğine göre "kamu sektörünün geri kalanı gibi, NHS de az şey ile çok iş yapmanın büyük baskısı altında. IT bölümü de bundan ayrı değil."

Windows XP, 13 yaşında olmasına rağmen halen oldukça popüler bir işletim sistemi. Yaklaşık olarak her dört masaüstü bilgisayarın birinde kendini gösteren XP, Microsoft'un gelmiş geçmiş en popüler işletim sistemi olarak kabul ediliyor.

Belki de ironik bir şekilde, Windows XP genellikle firma ortamlarında (bankalar ve benzerleri) veya genellikle çok eski ev bilgisayarlarında kullanılmakta. Bu işletim sisteminin desteğinin bitimi ve buna bağlı olarak yaşamının sonu ise Nisan 2014 tarihinde başlamıştı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Öldüremezsiniz.

Microsoft acilen windows xp sp 4 çıkarması gerekiyor windows 8 tutmadı 8.1 yavaş win 10 ise aynı tas aynı hamam tek umut microsoft için windows xp ye yatırım yapması gerekir aksi halde ilerde microsoft batabilir

@03 Kas 2014 01:11 Win 10 çıkmadı ki daha ne kadar boş konuştuğun buradan belli :p Ayrıca xp ye yaptığı yatırım ile Windows 6-7-8 çıktı işte... Her sürümde işletim sistemi sıfırdan yazılmıyor. Öncekinin üzerine konuluyor.

@03 Kas 2014 01:11 Sanırım çok biliyorsun. Sen icat edermisin Win xp 4 ben icat ettimde Win 11 gelicek :D

Windows 7 tuttu ama bir xp gibi değil. Eski kullanılan her yazılım için Xp mecburen şart.

Artık bitti direnme niye?

Bu windows XP haberleri sıktı alın windows 7 veya 8 aradaki farkı görün. XP öldü artık

Xp kullananlar windows 95 kullansinlar. Nostaljiyse nostalji.. Comodor da olabilir..

MASM windows 8 üzerinde çalışıyorda biz mi kullanmadık , MASM ı çalıştırın xp dışındaki sistemlerde de bizde kullanmayalım xp o zaman (MASM: microsoft assembler)

Microsoft XP başarısını örnek almadığı sürece Windows 100 de çıkarsa nafile kullanıcı-Görsellik-Sadelik-Düşük gereksinim ister.Microsoft neden bunu yapmakta bu kadar zorlanıyor anlamıyorum

@03 Kasım 2014 10:12 Aradığın özellikler Windows 10 da var

Kimse güncel donanımlı bilgisayarına win xp kurarak yazık etmez bunu biliyoruz. Bu kullanım oranının fazlalığı dünyada ne kadar çok eski bilgisayar olduğunu gösteriyor.

@03 Kas 2014 10:47 Sen hele 64 bit bilgisayarda Windows XP x64 kullan da gör. Windows ?'e geçmek istiyecenmi

XP mi at gitsin. Bunun fişi çekilmemiş miydi. Win8 candır.

Service Pack 3'ü yüklediğinizde XP 2009 model olur. Yani aslında XP 13 yaşında bir işletim sistemi değil! Ayrıca işletim sistemleri amaç değil araçtır. Hangi araç işinizi görüyorsa, onu kullanın! Şu iyiydi bu kötüydü demenin anlamı yok! Win7'im olmasına rağmen benim server'ımda da laptop'ımda da XP kuruludur ve de herhangi bir şikayetim yok! 5 sene daha format atmaya da niyetim yok. Everything's okay, ribiyata!..

Xp kullanan herkes eski bilgisayar'a sahip olanlardır kimse gül gibi 8 dururken yeni bir bilgisayar'a Xp kurmak istemez

Küçük, kullanışlı, eski ama çok rahattlıkla kullanabildiğim ve hala kullandığım programlar için kullandığım XP den yazıyorum. Bilgisayarımda Win XP, Win7 ve PARDUS kurulu. Yani bir sistem için, çöktü, bozuldu, açılmıyor vesair sorunları çöpe atmış durumda kullanıyorum bilgisayarı. Bir sistemde sorun çıkarsa diğerinden müdahale ediyorum. En son formatı 4 yıl önce atmıştım. E tabi Acronis True Image Live CD de unutulmamalı...

Dik dur eğilme eski pcler seninle

Kullanıcılar /basitlik/düşük gereksinim/hız/en önemlisi başlat menüsü istiyor

Masm yok diye yakınan arkadaş havasını da atmış assembly biliyorum diye... Ayrıca git NASM kullan GAS(GNU assembler) kullan

Bende Celeron 2.8, 1gb ddr ram, 80gb ide HDD, onbord gfx, XPli PC'ye nasıl Wİn7 kuracaksın, diğer PCde sorun çıkınca bazen acil durumlarda XPli PC hayat kurtarıcı dahi olabiliyor. Eski donanımlar ölmeden XP ölmez. Donanım bozulsa 2.elden çok ucuza temin ediliyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play