Windows XP ve Vista'yı Win 7'ye dönüştürün

Windows 7'nin sunduğu yeniliklere XP ve Vista'da sahip olmak mümkün. Gerekli araçlar burada.

  • Halil Mollaoğlu

Taze özellikler, şık görünüm ve daha fazla hız: Yeni Windows 7 şimdiden ikna etmeyi başarıyor. Fakat neden 22 Ekime kadar bekleyelim ki? Sizlere ücretsiz araçlarla XP ve Vista'yı parlak bir 7'ye nasıl dönüştürebileceğinizi anlatacağız.

Yeni fonksiyonlar, ilgi çekici bir tasarım ve sevilmeyen Vista'dan çok daha hızlı. Test sürümleri şunu kanıtladı: Microsoft, Windows 7 ile selef işletim sisteminde yanlış giden birçok şeyi doğru yapıyor. Örneğin kullanışlı, ikonlaştırılmış görev çubuğu, daha güzel bir başlat menüsü veya iyileştirilmiş güvenlik merkezi (şimdiki adıyla İşlem Merkezi) ve kişisel medya ve dokümanların yönetilmesinde yapılan optimizasyonlar.

O zaman Ekim 2009'daki çıkışı beklemeye ne gerek var? Yeni Windows'un birçok özelliği XP ve Vista'ya eklenebiliyor; hem de tamamen ücretsiz. Gerekli araçların indirme bağlantılarını bir araya getirdik.

Dikkat: İşe başlamadan önce sisteminizin yedeğini almalısınız. Bazı araçlar ve ince ayarlar sistemin derinliklerini kurcalıyor. Ayrıca her adımdan önce bir sistem geri yükleme noktası oluşturmalısınız. Başarısız işlemlerde bilgisayarınızı onarmak için bu noktaları kullanacaksınız.

Temalar ve ikonlar: XP altında şık Win 7 tasarımı

Yeni özelliklerin yanında elbette tasarım da Windows 7'nin ilgi çeken yanları arasında yer alıyor. Hele hele Windows XP kullanıcıları için görülecek birçok yenilik var. Bu temalar ile XP'yi çok şık hale getirebilirsiniz.

Temalar ve ikonlar: XP altında şık Win 7 tasarımıWindows 7 PDC Theme tasarım paketi Windows 7'nin yazı tiplerini, görev çubuğunu, başlat menüsünü, duvar kağıdını ve diğer görsel öğelerini barındırıyor. ZIP dosyasını indirin ve boş bir klasöre açın. Buna ek olarak uxtheme.dll sistem dosyasını değiştiren UXTheme Patcher'a ihtiyacınız var. Bu iş için UXTender.exe dosyasına çift tıklayın ve çalıştırın. Sistemi yeniden başlattıktan sonra önceden ZIP arşivinin ayıkladığını klasöre gidin. Burada sırasıyla Fonts.exe (Fonts klasöründe), First Install Me.msi ve Then Run Me.exe (Styler Toolbar klasöründe) ve son olarak Theme.exe (Theme klasöründe) dosyalarını çalıştırın. Tasarım seçme penceresi otomatik olarak açılacak ve "SevenVG" teması seçili olacak. "Tamam" ile onayladığınızda XP masaüstünüzde Windows 7 teması gözükecektir. Dikkat: Temayı kurmadan önce kesinlikle sistemin komple yedeğini alın.

Download:
Windows 7 PDC Theme
UXTheme Patcher

Temalar ve ikonlar: XP altında şık Win 7 tasarımıSeven Transformation Pack
Benzer bir şekilde Seven Transformation Pack ile Windows 7 tasarımını elde edebilirsiniz. Tema paketi sadece uygun Windows 7 temalarını sunmakla kalmıyor, aynı zamanda Windows 7 önyükleme ekranını, masaüstü duvar kağıtlarını, yeni ikonları ve yeni süper görev çubuğunu da sunuyor.

Vista halefinin çıkışını beklemek istemeyenler bu ücretsiz yazılım ile mevcut sistemini birkaç Windows 7 özelliğiyle tazeleyebilir.

Download: Seven Transformation Pack

Temalar ve ikonlar: XP altında şık Win 7 tasarımıNazik geçiş için ikonlar
Eğer tüm Windows XP'nizi baştan aşağı değiştirmek istemiyorsanız belki şimdilik sadece yeni ikonlarla yetinebilirsiniz. Icon Packager'ın test sürümünü ve Icon-Pack 'i indirin. Programı kurun ve sonrasında Icon-Pack arşivini ayıklayın. IconPackager'ı açın "Add Package | Install from disk" yolunu takip edin ve biraz önce ayıklama yaptığınız Icon-Pack dizinindeki VistaVG.iconpackage dosyasını seçin. "Apply Icon Package" tuşuna bastığınızda Windows XP'nin ikonları yenilenecektir.

Download:
Icon Packager
Icon-Pack

Superbar ve AeroSnap: Yeni grafiksel özellikler

Windows 7 birkaç heyecan verici özellik sunuyor. Püf nokta: Ücretsiz araçları ile birçok özelliği şimdiden Windows XP ve Vista altında kullanabilirsiniz.

Superbar ve AeroSnap: Yeni grafiksel özelliklerLüks görev çubuğu
Windows 7'deki en çarpıcı yenilik süper görev çubuğu (Superbar): Ekranın atlındaki çubuk, klasik görev çubuğu ve hızlı başlat menüsünün birleşiminden oluşuyor. Açık programlar sadece bir sembol ile gösteriliyor. Kullanıcılar sembolleri sürükle-bırak ile görev çubuğuna taşıyıp sıralayabiliyor. Bu fonksiyonu Windows XP ve Vista'ya eklemek için sadece ViGlance aracına ihtiyacınız var.

Fare ile süper görev çubuğundaki bir ikon üzerine geldiğinizde bir zıplayan liste (JumpList) açılır. Bu listede programdan programa farklı olarak sık kullanılan fonksiyonlar gösterilir ve program buradan direkt başlatılabilir. ViGlance ile görev çubuğunun yanında başlat butonu da değiştirilir.

Download: ViGlance

Superbar ve AeroSnap: Yeni grafiksel özelliklerPratik bir araç
Windows 7'de bir pencereyi ekranın sağ ve sol kenarına sürüklediğinizde otomatikman ekranın yarısını kaplar. Eğer pencereyi üst kenara yapıştırırsanız pencere maksimize olur. Böylece masaüstünde pencerelerle uğraşmak çok daha kolay hale geliyor. AeroSnap ile bu fonksiyonu Windows XP'ye de ekleyebiliyorsunuz. Kurulum yeterli. Programın Windows başlangıcında otomatikman devreye girmesi gerekiyor. Bu iş için program ikonunu başlat menüsünde bulacağınız "Başlangıç" klasörüne sürükleyin.

Download: AeroSnap

Superbar ve AeroSnap: Yeni grafiksel özelliklerAero'dan bir parça
Microsoft, Windows 7'de Aero Glass tarzını devam ettirmek istiyor. Özellikle yarı şeffaf pencere kenarlıkları çok şık gözüküyor; Vista kullanıcıları bunu bilir. Windows XP kullanıcıları TrueTransparancy ile buzlu cam görünümüne kavuşabilir. Programı TrueTransparancy.exe üzerinden başlatın ve farkı anında görün. Sistem tepsisindeki ikon üzerinden farklı temalar seçebilirsiniz ve dili değiştirebilirsiniz. Ayrıca "Start with Windows" seçeneğini seçip şeffaflık efektinin her Windows başlangıcında devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Aero-Glass görünümüne WinFlip ve Visual Task Tips ile ince ayar çekebilirsiniz. İlk belirttiğimiz program ile Windows + Tab tuş kombinasyonunu kullanarak açık pencereler arasında üç boyutlu bir düzende geçiş yapabilirsiniz. Visual Task Tips fare ile görev çubuğundaki pencerelerin üzerine geldiğinizde ön izleme resimleri gösterir.

Download tavsiyesi: Ücretsiz Aero Peek yazılımı ile Windows 7 altında da tek bir tık ile aktif pencereleri şeffaflaştırıp masaüstüne göz atabilirsiniz.

Download:
TrueTransparancy
WinFlip
Visual Task Tips
Aero Peek

Yeni önyükleme ve oturum açma ekranı

Windows XP ve Vista uygun önyükleme ve oturum açma ekranıyla Windows 7 görünümüne daha da yaklaşıyor. Bunları değiştirmek pek kolay değil; ama açıklamalarımız ve bağlantılarımız ile mümkün oluyor.

Yeni önyükleme ve oturum açma ekranıÖnyükleme ekranını indirin ve TBS dosyasını ayıklayın. Sonrasında TuneUp Utilities 2009'un deneme sürümünü indirin. Yazılımı açıktan sonra "Customize Windows | Change boot screen" yolunu ve sonrasında "Add | Boot screen from file" yolunu takip edin. "VistaVG Seven Boot Scren.tbs" dosyasını açın ve "Install" butonuna basın. Bir sonraki başlangıçta yeni önyükleme ekranını göreceksiniz.

Download:
Windows 7 Bootscreen
TuneUp Utilities 2009

Yeni önyükleme ve oturum açma ekranıZor iş
Oturum açma ekranını değiştirmek biraz dolambaçlı bir işlemdir. Bu araca ve Replacer programına ihtiyacınız olacak. Program ile Windows dizinindeki logonui.exe dosyasını biraz önce indirdiğiniz ile değiştireceksiniz. Replacer'ı başlatın ve "C:\system32" klasörü içindeki orijinal dosyayı Replacer penceresinin üzerine sürükleyin ve Enter'a basın. Aynı işi bir kereye mahsus yeni logonui.exe ile yapın ve tüm süreci "Y" ve "Enter" tuşu ile onaylayın. Bir sonraki açılışta yeni oturum açma ekranını göreceksiniz.

Download:
Replacer
Log-In-Screen

Windows 7 araçları: Eski programları iyileştirmek

Media Player, WordPad veya hesap makinesini çok eski Windows sürümlerinden tanıyoruz. Windows 7'de bu klasik programlar yeni arabirimlerle tazeleniyor. XP ve Vista için daha iyi alternatifler çoktan mevcut.

Windows 7 araçları: Eski programları iyileştirmekEski programlar, yeni görünüm
Paint ve WordPad'i neredeyse tüm Windows kullanıcıları tanır. Zira Windows 95'ten bu yana standart kurulum ile beraber gelirler ve kullanıcının temel metin düzenleme ve boyama aracı ihtiyaçlarını giderirler. Windows 7'de bu iki klasik bu program da yeni bir arayüze kavuşuyor: Office 2007 ile siftahı yapılan Ribbon araç çubuğunu kullanıyorlar. En azından WordPad için XP dengi mevcut: WordPad 2009 da yeni kullanıcı arabirimiyle beraber geliyor. Ayrıca birden fazla dokümanı sekmelerde açabiliyor, Windows 7'nin şık ikonlarını kullanıyor ve yazı tipi seçimi kutusunda ön izleme gösterebiliyor. Paint fanları Ribbon olmadan idare etmek zorunda kalacak; ama güçlü Paint.NET aracına yükseltme yapacaklar. Boyama programı çok daha fazla araç / filtre ve katmanlarla çalışma imkanı sunuyor. Ayrıca yapılan hamleleri geri almada sınır yok.

Download:
WordPad 2009
Paint.NET

Windows 7 araçları: Eski programları iyileştirmekHesaplama gücü
Microsoft, Windows 7'deki hesap makinesine seleflerinde olmayan birçok yeni özellik ekliyor. Birim dönüştürme, tarih hesaplamaları veya benzin tüketim maliyetleri aracın yerine getirdiği görevler arasında yer alıyor. Microsoft'un kendisi gelişmiş fonksiyonlara sahip, hatta Windows 7 dengini aşan, ücretsiz bir hesap makinesi sunuyor. Windows XP için geliştirilmiş Power Calculator matematiksel fonksiyonları grafiksel olarak gösteriyor ve tüm hesaplama sürecini kayıt altına alıp gösterebiliyor.

Download: Power Calculator

Windows 7 araçları: Eski programları iyileştirmekEski tanıdıklar; yeni arayüzler
Windows Media Player ve Bitlocker kullanıcıların Windows XP veya Vista'dan tanıdığı uygulamalar. Microsoft, Windows 7'de bu programların yeni sürümlerini kullanmak ve böylece yeni fonksiyonlar sunmak istiyor.

Windows Media Player 12 selef sürümlerinden daha fazla codec destekliyor ve gelişmiş ağ özellikleri sunuyor. Bu özellikleri beklemek istemeyenler VLC media player'a yönelebilir. Araç neredeyse tüm codec'leri tanıyor ve doğal olarak tüm video ve ses dosyalarını oynatabiliyor. Ayrıca müzik ve filmleri ağ üzerinden oturma odasına aktarabiliyor.

Sürücü şifreleme özelliği sunan Bitlocker (Windows 7'de USB diskleri de şifreleyebiliyor) için de bir alternatif var. TrueCrypt programı ile Windows XP ve Vista altında tekil disk bölümlerini, tüm sabit diski veya USB diskleri şifreleyebiliyorsunuz.

Download:
VLC media player
TrueCrypt

Explorer, WLAN ve Kasa: Her şey daha kolay

Windows'unuzu tam olarak dönüştürmeniz için birkaç ufak detaya daha ihtiyacınız var. Tanıtacağımız ufak araçlar sayesinde XP ve Vista'ya şık Windows 7 özellikleri ekleyebilirsiniz.

Explorer, WLAN ve Kasa: Her şey daha kolayWindows Explorer 7
Windows 7'deki dosya yöneticisi Windows XP ve Vista'daki seleflerinden ayırt edilebiliyor. Özellikle Breadcrumb tarzındaki adres satırı sunduğu yeni navigasyon imkanlarıyla dikkat çekiyor. Windows XP'ye bu özelliği eklemek için QTAdressbar eklentisini kullanmalısınız.

Programı kurun ve Windows'ta yeniden oturum açın. Explorer penceresini açın ve sağ fare tuşuyla menü çubuğuna tıklayın. Listeden QT Breadcrumbs Adress Bar"ı seçin. Bunu yaptığınızda açık olan klasörün yolunu daha pratik bir biçimde gösteren yeni adres çubuğu ortaya çıkar. Oklara tıkladığınızda alt klasörleri gösteren bir liste açılır ve klasörler arasında hızlıca geçiş yapmanızı sağlar.

Görünümü Windows 7'ye daha çok yaklaştırmak için menü çubuğundaki içerik menüsüne tıklayın ve "Adres çubuğu" ve "Araç çubuklarını kilitle" seçeneklerini devre dışı bırakın. Bunun üzerine eski adres satırı ortadan kaybolur ve yeni Breadcumb görünümünü fare ile menü çubuğunun altına taşıyabilirsiniz.

Aynı zamanda bilgisayara bağlı sürücülerin dolma seviyesini gösteren barlar da Windows XP'ye eklenebiliyor. Bu iş için Vista Drive Status programını kurun. vsdrv.exe dosyasına çift tıklamanız yeterli; anında sürücülerin altında durum çubukları görünmeye başlar.

Download:
QTAdressbar
Vista Drive Status

Explorer, WLAN ve Kasa: Her şey daha kolayWindows XP Seven
En ufak detayı dahi XP ve Vista'ya eklemek isteyenler son olarak KeePass ve NetSetMan'i kurmalı. Bu iki program Windows 7'deki parola kasasını (Windows Kasası) ve rahat kablosuz ağ yönetimini Vista ve XP'ye de getiriyor. KeePass web siteleri veya şifreli diğer uygulamalar için gerekli kullanıcı adı ve parolalar gibi erişim bilgilerini kaydediyor ve bunları bir kasada depoluyor.

Daha sonra bu erişim bilgilerini sadece bir ana şifre ile - aklınızda tutmanız gereken tek şifre - açabileceksiniz. Araç otomatik tamamlama özelliği de sunuyor; böylece erişim bilgilerini yazmanıza gerek kalmıyor.

Explorer, WLAN ve Kasa: Her şey daha kolayBuna ek olarak notebook'uyla sıkça dışarı çıkanlar ve farklı kablosuz ağlara bağlananların NetSetMan'i kullanmasında fayda var. Program altı farklı WLAN profilini yönetebiliyor ve bunları birkaç tıklama ile etkinleştirmenizi sağlıyor. Evde, büroda veya internet cafe'de fazla uğraşmadan çevrimiçi olabilirsiniz.

Download:
KeePass
NetSetMan

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

çok teşekkürler sayın CHIP çok işimi görecek birşeydi sağolun

win 7 7600 sürümünü indirdim (beta) gayet güzel herkese tavsiye ederim vistadan hızlı xp modu var diyorlar xp kullanacaklar sa kullansınlar niye windows 7 de illaki xp modu istiyorlar anlamış değilim

vallahi benim xp de görselliğe dair her şey kapalı ben onu bu gri ve hızlı haliyle seviyorum

bu tür uygulamalar genelde sistemin içine ediyor ve beni format atmaya mecbur bırakıyor.sisteminizi yedekleyip uygulayın.yada format atma riskini göz önünde bulundurun bence.

"win 7 7600 sürümünü indirdim (beta) gayet güzel herkese tavsiye ederim vistadan hızlı xp modu var diyorlar xp kullanacaklar sa kullansınlar niye windows 7 de illaki xp modu istiyorlar anlamış değilim
"
windows 7 7600 beta değil final dir

Acaba bu sunduklarınız Türkçe mi?
Worldpad'i indirdim, çalıştırdım ama nedense ingilzce çıktı!

çok teşkrler chip bir numarasınız.

Görsellik almış başını gitmiş. Tamam görsellik önemli ama İşletim sistemi bir araçtır amaç değildir. İşletim sisteminden beklenen en önemli şey stabil,güvenli,hızlı,uyumluluktur. Görsellik en son planda gelmeli.
bu tür yamalı xp ler bence çok saçma şeyler performanstan boşu boşuna feragat ediliyor. Bende şuan windows 7 beta kullanıyorum yalnız görselliği iyi olduğu için değil xp nin hatalarından bıktığım için

"XP akar, Vista ve 7 bakar"

ByHS

Ben bu tip temaları tavsiye etmem.

bu kadar ugraşıp xp yi boyayıp hantallaştıracagınıza geçin windows 7 ye görün.....

orj olmadıktan sonra yamayla olmaz bu işler

bunlar için çok sağlam işemci ve yüksek kapasiteli ram lazım

Arkadaşlar hakkaten xpden hızlı bu windows 7 ne yalan söyliyim bu sefer bu işi becerdiler ama crysis fln oynayamadım

bunların hepsi için tekbir "WindowBlinds" yeter. sistem dosyalarını değiştirmediği için sisteminizi tehlikeye de atmaz. yeterli belleğiniz varsa çok rahat kullanabilirsiniz. zaten yeterli belleğiniz yoksa win7 nin kendisinide kullanamazsınız. pek değişen bişey olmaz.

Microsoft Windows iyice bozdu ya xp iyiydi sonra vista cikti cok agir simdide Windows7 vista ile ayni ama Windows7 cok enerji harciyor pil dayanmiyor bilginiz olsun

Ne olursa olsun gerçek şu ki arayüz konusunda ne yaparsa yapsın LinuX eklentilerinin eline değil yanına yaklaşamaz.

Bir çok kişi farklı kod listelerini kullanarak bir çok araç hazırlamakta.Lütfen bunlara çok dikkat edin ve öyle kullanın.

Kendi içinde barındırdığı eklentiler çok stabil ve uyumlu çalışmaktadır.Fakat 3 parti yazılımların da bir çok imkan sağplıyor fakat zaten sallantıda olan işletim sisteminin performansını baya etkiliyor.

onca uygulama biraz fazla gelecek zaten yeni formatladım windows 7 nin kendisini kullanmak daha iyi bence çünkü ek program olmayacak :D .D

herkeze selamlar Seven Transformation Pack 2.0 indirdim ancak erişim engellendi diye bir ibare çıkıyor kuramıyorum yardım edebilirmisiniz..?

bu işlemin tersini win 7'de uygulayabiliyormuyuz? Yani win 7'nin arayüzünü xp yapabiliyormuyuz? yada win7'nin çoklu çekirdek desteğini xp'ye uyarlamak mümkün mü? yoksa ne edeyim win 7'yi.

Linuxu taklide devam ms.Linux sadece program kurma mantığını windowsdaki gibi standart haline getirse yani tıkla kur.İşte ozaman Linux inanılmaz yükselişe geçer :).Microsoft para harcadığı için tabiki ürünleride çok güzel oluyor hakkını vermekde lazım.

MS ancak Linux'u taklitten öyteye gidemiyor. Durup durup yama çıkarsın, virüslerle uğraşsın. Görsellik isteyen,güvenlik isteyen, kararlılık isteyen gelsin Linux'u, Unix tabanlı MacOSx'i görsün ondan sonra gerçekte yenilik neymiş görsün.

7 Transformation Pack'te sorun var. Birçok bug mevcut. Tavsiye etmem. Sisteminiz kararsızlaşır, çok uzun sürmeden de formata ihtiyaç duyarsınız.

Ayrıca bir arkadaş Linux'ta tıkla kur olayı yok demiş de, aslında var. Çoğu programın işlemlerini konsoldan yapabildiğiniz gibi arayüz vasıtasıyla da yapabilirsiniz.

Win7'ye sistemi yetersiz olanlar XP'ye devam etmeli bence. Ayrıca Ekim'de Ubuntu yeni sürümü çıkıyor. Tavsiye ederim. Live CD'si ile CD'den çalıştırıp deneyebilirsiniz. Beğenirseniz de sabit diskinizin bir bölümüne kurabilirsiniz.

Transformation Pack inanılmaz kötü bir paket hiç tavsiye etmiyorum.
Yarım yamalak melez bi sistem oluyor, kurduktan sonra kaldırdığım halde içime sinmediği için format atmıştım.

Arkadaşlar benden size taviye denemeyin..Evet çok kullanımlı özellikler ama bu yamalarda sorun var...İLk başta pencereleri kaydırma çubuğu tutukluk yapıyordu.Daha sonra untili..2009 yükledikten sonra pc nin klavyelerinin hiçbiri çalışmadı.En son geri yükleme ile çözüm bulabildim.Çok merak ediyorsanız windows 7 denem sürümü var 90 günlük onu kullanın..Ama incelediğime göre windows 7 nin bu kadar özelliği bile yeter insana.Orjinalını düşünemiyorum...

xp den şaşmayın.

Tamamen Windows 7 gorunumu icin 10larca program kuracaksiniz... Dahasi sistemi bozma ihtimalleri yuksek, kaldirdiginizda da sorunlar devam edebilir. Hic denemeyin derim ben.
XP'de kalin, XP'den sasmayin. Ne donanim yukseltmeye, 200 $'a daha fazla RAM isteyen bir isletim sistemi almaya gerek var.

Professional xp Versiyon 2002 Service Pack 2

= )

Windows 7 yi çok uzun süredir kullanıyorum arkadaşlar microsoftun bence şimdiye kadar cıkardığı en başarılı işletim sistemi içinde xp modu olmasının söyle bir avantajını yaşadım bendeki bir program sadece xp de çalışıyordu windows 7 xp mode ile o programı şimdi sorunsuz çalıştırabiliyorum hemde xp den çok daha hızlı ve güvenli çalışıyor windows 7 gercekten denemeden yorum yapmayın denemekte sadece kurup internete girmek olmamalı bence

Kesnlikle denemeyin. ben denedim. sonra format atmak zorunda kaldım.

Boşverin arkadaşlar windows7 nin bizzat kendini kullanın uğraşmayın temalarla falan.

sıkıntı yaratır oyunlarda.

dostum daha yeni çıkan bir programa neden uzun zamandır kullanıyorum kelimesini kullanıyorsun abartma yaniii vista desen ewyy derimde win 7 çıkalı ne oldukiii hayret yaaaa

ORJINAL LEGAL WINDOWS xp PRO DAHA FAZLA HOŞUMA GİDİYOR...

en iyisi xp 2002 bence

Problem çıkartma ihtimali yüksek düşük ram'li pc lere kurmayın ayrıca hızını düşürür

hiçbir sorun yok siz ram ve işlemciyi yüksek performansyaptıktan sonra gerisini win7'ye bırakın

PROGRAMLAR HARDİSKTE (HDD)TE ÇOK YER KAPLAR. BU YÜZDEN KENDİ İŞLETİM SİSTEMİNİZLE DEVAM EDİN. BU SADECE BİR ÖNERİDİR.SEÇİM SİZE KALMIŞ.BENCE PROGRAMLARLA UĞRAŞMAYIN. BUNUN SONU FORMATA KADAR GİDER.BENDEN SÖYLEMESİ...

CHIP Online'ın notu:
Lütfen tamamı ya da çoğu büyük harf yorum yazmayınız, kurallarımız bu tür mesajların silinmesini gerektiriyor.

süperi bişey hele bootscren eline sağlık

Abi Bu ingilizce

Sen de yorum yaz