Xbox One, Black Friday'de PS4'ü geçti...

Yeni nesil konsol savaşlarında Xbox One, küçük de olsa, önemli sayılabilecek bir zafere imza attı!

Xbox bu kez PS'i geçmeyi başardı...

ABD ve Kanada'da kutlanan Şükran Günü'nden sonraki ilk cuma günü gerçekleşen Black Friday satışları yine hareketli geçti. Tabii ki konsol savaşları da tam gaz devam etti. Ancak bu yılın Black Friday satışlarında Microsoft, rakiplerini büyük bir fark ile geçmeyi başardı.

Market araştırma firması InfoScout'un söylediğine göre, Target ve Walmart gibi marketler, PlayStation 4 ve Wii U'dan çok daha fazla sayıda Xbox One sattılar. Öyle ki Xbox One, toplam konsol satışlarının yüzde 50'sinden fazlasına sahip olurken, PS4 yüzde 31 ile ikinci sırada yer aldı.

Ayrıca bir önceki nesil konsollar söz konusu olduğunda da Microsoft'un belirgin bir üstünlüğü bulunmaktaydı. Xbox 360, Wii U'dan ve PS3'ten daha fazla satmayı başararak, firmanın toplam konsol satışını yüzde 62 oranına yükseltti. Microsoft'un konsollarla beraber sunduğu çeşitli özel oyun paketleri ve agresif fiyatlar, PlayStation 4'e şans tanımadı.

Nintendo Wii U alan tüketicilerin büyük çoğunluğu ise, konsolu çocukları için aldıklarını belirtmekteydiler. Ancak rakamlar yine Nintendo'yu mutlu etmedi. Wii U, sadece PS3'ü geride bırakmayı başardı; Xbox 360'ın ise gerisinde kaldı.

Her ne kadar bu satışlar Microsoft açısından oldukça iyi gözükse de, firmanın Sony ile arasındaki farkı kapamak için halen büyük bir çaba göstermeye ihtiyacı var...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bence 31% ile hepsinden üstün ps4.

İyide ABD deki birkaç marketten verilen bilgiler nerede, dünya genelinde yapılan satış bilgileri nerede... Fark dağlar kadar. Forever PS4..

ps4 satıldığı kadar satıldı zaten bir konsol neden iki kere alınır ki. xbox one ise yeni meraktasn aldıkları için böle oldu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir