Xbox One'ın yeni Kinect'ine ilk bakış!

Xbox One'ın vazgeçilmezi haline gelen yeni Kinect'i ilk deneyenlerden olduk! İşte izlenimlerimiz...

Xbox One'daki yeni Kinect'e ilk bakış!

Xbox One tanıtımını sitemizden veya internetten canlı olarak takip ettiyseniz, konsol hakkında birçok yeni bilgiye sahip oldunuz demektir. Ancak yine de merak edilen cevapsız birçok soru var.

Microsoft'un Redmond, Washington kampüsündeki tanıtımı sırasında Xbox tesislerinde kısa bir süre dolaşma imkanı bulduk. Gördüğümüz odalar arasında 3D baskıyla üretilmiş düzinelerce gamepad bulunuyordu. Bu gamepad'lerin amacı ise en ergonomik tasarımı bulmaktı. Test bölümünde ise düzinelerce robot parmağı, gamepad'lerin dayanıklılığını ölçmek üzere düğmelere sürekli olarak basıyordu. Sesten yalıtılmış bir odada ise Kinect'in ses algılama özellikleri sınanıyor.


En çok ilgimizi çeken ise büyük bir ekran, bir koltuk ve yeni Kinect sensörlerinden oluşan bir odaydı. Bu odada yeni Kinect'in şu anki Kinect'ten ne kadar daha iyi olduğunu deneme fırsatı bulduk.

Xbox One'ın Kinecti, eskisinden ne kadar iyi?

Yeni Kinect'teki geliştirmeler

Microsoft mühendisleri, bize yeni sensörün daha geniş bir oda alanını tarayabildiğini, şu anki Kinect'e göre yaklaşık iki kat daha fazla detayı görebildiğini söylediler.

Bu geliştirme, sadece çok yakın ve çok uzakta duran kişilerin algılanmasını iyileştirmekle kalmıyor, Kinect'i küçük odalarda da kullanılabilir hale getiriyor. Dahası, çok kişiyle oynarken herkesi Kinect'in önüne kümelemek zorunda kalmıyorsunuz. Mühendislere göre yeni Kinect, 6'ya kadar kişiyi aynı anda izleyebiliyor (şu anki Kinect'te bu sayı 2).

Kinect'in çözünürlüğü de önemli ölçüde artırılmış bulunuyor. Cihazın 1080p'lik renkli kamerası yüksek kalitede Skype görüşmelerine izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda bir 3D tarama cihazı olan Kinect gömleğinizdeki düğmeleri ve katlanmaları veya parmağınızı kımıldatmanızı fark edebiliyor. Kinect, ona dönük olup olmadığınızı ve hatta yüz ifadenizi bile algılıyor.
Yüz algılamada yapılan geliştirmeler, kullanıcıların otomatik olarak algılanarak doğru kişinin oturumunun açılması ve daha fazla kişiselleştirme seçeneğinin sunulabilmesi anlamına geliyor.

Kinect'in Kızılötesi (IR) özelliği

Kinect'in Kızılötesi (IR) özelliği

Microsoft, yeni Kinect'in kızılötesi görüşünü de geliştirmiş. Bunun anlamı, Kinect ile oyun oynarken iyi bir biçimde aydınlatılmış bir odada bulunmanızın şart olmaması. Microsoft bize Kinect'in tamamen karanlık bir odada bile hareketleri takip edebildiğini gösterdi. Microsoft, Kinect'teki kızılötesi işlevlerinin kalp atışlarınızı dahi ölçebildiğini iddia ediyor. Cihaz bunu yüzünüzün altındaki kan akışına bakarak algılıyor.

Microsoft mühendisi, kalp atışını izleyebilmenin egzersiz sırasında çok işe yarayacağını, aşırı efor sarf etmeye engel olacağını söylüyor.

Tüm bu işlevlerin ne kadar iyi çalıştığının kanıtı, Kinect'in gerçek dünyada oyunlarla ve yazılımlarla test edilmesiyle ortaya çıkacak. Bu ay Los Angeles'te düzenlenecek E3, Xbox One'a, sesli ve hareketli komutlarda merak edilenlere ışık tutacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Siz acı nedir bilir misiniz? Xbox 360 ve kinect alıp 2-3 yıl sonra çok daha iyisinin çıktığını öğrenmek :D

@06 Haz 2013 01:07 Keşke araştırsaydın...Ama aslına baktığımızda 3 yıl çok da kısa bir süre değil, benim 5 ay önce almış arkadaşlarım var :D

@06 Haz 2013 01:07 merak etme hocam hemen eskimez o, ps2 bile ps3 çıktıktan yıllar sonra bile hala rağbet görüyordu

Benim 700 tl ye aldığım grafik kartının yeni model yuzunden 300 tl bile edememesi nasıl 3 ay bile olmadi ayrıca ben de seninle yakın zamanda aldım ama sorun etmiyorum bu olaydan sonra konsol en azindan pc den daha uzun ömürlü

01:07 3 yıl gayet uzun bi süre zaten

peki o zaman asıl acı bu olmalı xbox360 , kinect vebirsürü oyun almak ve 1 ay sonra daha iyisinin çıktığını öğrenmek

@15 Haz 2013 16:12 Hayat akiyor ! yaslandigini senden daha genc insanlarin oldugunu görmek gibi , ozaman teknoloji satin alma böyle bir derdin olmasin yada genc öl olsun bitsin en azindan böyle hasta düsüncelere kapilmazsin !

Asıl patlama kinect PC versiyonu çıktığı zaman olacak, aklıma güzel projeler geliyor :)

Ben Xbox One çıkmak üzere olmasına rağmen daha yeni 360 aldım. Memnunum. Monitörüme ve hoparlörüme bağlayıp oynuyorum. Aynı oyunu aynı kalitedeki grafikleri elde ederek oynamak için net 2500 - 3000 liralık dizüstü bilgisayarlar gerekirken ben full kutulu Slim 4GB + 250GB + Kinect + 4 Oyun olarak 650 liraya aldım. Ve soruyorum: siz keyif nedir bilir misiniz?

Xbox 360 ı yedirtmeyiz. Xbox one için de 2 yıl sonra Xbox two çıktı derler. Ama hiçbirşey ilk göz ağrısının yerini tutmaz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir