Xbox One S vs PS4 Slim: Performans karşılaştırması

Microsoft ve Sony'nin yeniledikleri oyun konsollarını performanslarını göz önünde bulundurarak karşılaştırdık!

  • Zeynel A. Öztürk
Xbox One S vs PS4 Slim: Performans karşılaştırması

PlayStation 4 ile standart Xbox One arasında seçim yapmak, iki platformda da bulunan müthiş "özel", ayrıcalıklı oyunlar, iki cihazın da Twitch gibi hizmetlere erişim sağlaması gibi nedenlerden dolay hiçbir zaman kolay bir iş olmadı. İki platformu birbirinden ayıran PlayStation Now, Vue ve Xbox One'da DVR, EA Access, Windows 10'a akış gibi özellikler elbette vardı, ancak iki rakip konsolun şimdiye kadar diş dişe yarıştıkları söylenebilir.

Xbox One S ve PS4 Slim'in ortaya çıkması ise işleri değiştirmiş olabilir. Deneme şansı bulduğumuz sistemleri sizin için karşılaştırdık; işte keşfettiklerimiz.

PS4 Slim vs Xbox One S: Tasarım

Hem Xbox One S, hem de PS4 Slim, seleflerinden çok daha küçükler. Xbox One S, ilk Xbox One'dan yüzde 40 daha küçük ve 43.2 x 28.9 x 11.2 cm boyutlarında. PS4 Slim ise orijinal PS4'ten yüzde 33 daha küçük ve 26.5 x 26.5 x 3.8 cm boyutlarında.

Bununla birlikte her iki konsol da her şeyi sığdırabilmek adına bazı fedakarlıklarda bulunuyor. Xbox One S'te özel Kinect portu artık bulunmazken PS4 Slim'de optik ses portuna veda ediyorsunuz. Bununla birlikte PS4 donanımsal olarak yeni bir şey eklemezken, Xbox One S, standart Blu-ray sürücüsünün yerine 4K Ultra-HD model sürücü ekliyor.

Kazanan: Xbox One S

PS4 Slim vs Xbox One S: Performans

1080p çözünürlüklü bir sistem olan PS4 Slim'i Xbox One S ile karşılaştırmak pek doğru olmayabilir. PS 4 Slim, önceki modellere göre güç tüketimini yüzde 28 azalttığını iddia ediyor. Oyunların yüklenme sürelerinde ve FPS değerlerinde fark edilir bir değişiklik yok gibi görünüyor.

Xbox One S'te ise durum oldukça farklı. Xbox One S'teki oyunlar 1080p'den 4K'ya genişletilmekle kalınmıyor, aynı zamanda daha hızlı yükleniyor ve daha yüksek FPS değerleri veriyorlar. Donanım inceleme sitesi Digitalfoundry'ye göre Xbox One S, orijinal konsola göre yüzde 7-11 daha yüksek ve 5 FPS daha yüksek performans sunuyor.

Bu yüzden PS4'e özel oyunlar sizin için çok önemli değilse, Xbox One S daha iyi bir seçim olacaktır.

Kazanan: Xbox One S

PS4 Slim vs Xbox One S: Medya ve 4K

Xbox One S'in Ultra-HD Blue-ray sürücü ile geldiğini zaten söylemiştik. Fiziksel UHD medyası dışında Xbox One S, Netflix ve Amazon Instant Video gibi hizmetler üzerinden 4K video akışı da yapabiliyor. Uygulamalar konusunda birbirine yakın olan iki sistem, HDR içeriğini yürütebiliyor.

PlayStation 4'ün Xbox One'ı geçtiği yer ise PlayStation Now ve PlayStation Vue gibi "bonus" hizmetler. Kısacası Sony'nin sistemi, Sony'nin kendi sunucuları üzerinden canlı TV ve oyun akışı hizmetleri sunuyor.

Kazanan: Berabere

PS4 Slim vs Xbox One S: Sonuç

Kağıt üzerinde kazanan açık gibi görünse de, Xbox One'ın önünde önemli bir engel var: PlayStation VR. Sony'nin PS4 sistemleri, 2016'da sanal gerçeklik oyunlarını oynayabileceğiniz tek yer olacak. Yani Xbox One S'iniz ne kadar iyi olursa olsun, sizi oyunların içine PS4 kadar sokmayacak. Karar verirken platformlara özel oyunları da değerlendirmek gerekiyor.

Hala karar veremiyorsanız, 4K TV'niz olup olmadığını veya yakın gelecekte almayı düşünüp düşünmediğinizi kendinize sorun. Cevabınız olumlu ise Xbox One S'i satın almak isteyebilirsiniz. Veya en azından bu sene çıkacak olan PlayStation 4 Pro'nun sunacaklarını görmek isteyeceksinizdir. 4K TV satın almayı düşünmüyorsanız ve oyun akış hizmetlerini tercih ediyorsanız, PS4 Slim size daha uygun olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Xbox One S ile PS 4 Slim'i karşılaştırmak yanlış çünkü Xbox One S 4K için tasarlandı.Xbox One S'in rakibi PS 4 Slim değil PS 4 Pro.Çünkü PS 4 Pro 4K için tasarlandı.

@16 Eylül 2016 11:33 XBox One S 4k akış ve yerel medya için tasarlandı, oyun için değil. Asıl PS4 Pro'nun XBox Scorpio karşısında hiç şansı olmayacak, tabi XBox Scorpio, PS4 Pro'nun 2 katı fiyatına satılmazsa...

@16 Eylül 2016 11:33 Zamanla ps4 slim de yazılım uptade ile 4k genişleme alır.Düşük güç tüketimi , düşük hacim ve ps vr ile bence önde.

@16 Eylül 2016 11:33 hayır arkadaşım bu ps 4 slim in rakibi çünkü xbox project-scorpio adlı ürününü çıkaracak oda ps 4 pronun rakibi olacak

ps4 slim kullanıyorum 4k update almadı ama grafikler git gide kötüleşiyor aldı .pişmanım keşke one s alsaydım

Ps4 japon daha tartışmaya gerek yok kalite ülkesi gerisi hikaye

@16 Eylül 2016 21:46 Xbox Microsoft Yapımı. Ps 4 ise Sony Yapımı. Microsoftun kalitesi ve son zamanlardaki windows 10 uyumluluğu , xbox kolu ve özel oyunları ile japon teknolojiside olsa önde Xbox one s

Microsoft ürünü ise eninde sonunda iyi bişeyler çıkar. Adamlar dünyadaki teknoloji ti yönetiyor hala. Amd nvidia intel bunlar Sony için gerçekten ne yapıyor? Sony gerçekten güncelleme konusunda başarılı mı? Sony en iyi marka diye gördüğüm dönemler çok geride kaldı, Ps, vaio pc, sonyericson p900:) zamanın iyisi idi, hepsinide severek kullandım.

Xbox one s ps4 pro nun rakibi olacak konsol değil

Xbox one s 4k oyun destegi yok sadece 4k video destegi var fps degeri olarakta xbox one gore 3fps veya 5fps fark vardir ps4 yine guclu bence xbox one s den ps4 puro ya yanasamaz bile

Bu zamana kadar hangi japon malını aldıysam yıllarca memnun kullandım, anlaşılmıştır umarım. walkman,klima,araba,tv,konsol vb.

Ps4 pro cikti o daha iyi xbox one den

ps 3/xbox 360/xbox one/ps 4/ps 4 slim/xbox one s/ps 4 pro /project scorpio konsol güç sıralaması tam olarak böyle en güçlü konsol scorpio çünkü amd zen raven ridge apu ve 1070 ayarında rx 490 dahili grafik ve işlemcide 2 gb hbm bellek bulunuyor ve bu apuyu satışlarda bulamazsınız çünkü konsolların ihtiyaç ve gereksinimleri üzere AMD modifiyeli Raven Ridge APU'ları üretiyor. Değişik teknoloji sitelerinde bulabilirsiniz

Sony nin ceo su Xbox la kapisirken söylediği kelime ps4 pro xbox öne s ten güçlü değil çünkü biz Yen'i cihaz çıkarmadık dedi

Fiyatları birbirine daha yakın olduğu için XBOX One S, PS 4 Slim ile karşılaştırılmalı. XBOX One S, XBOX One 'ın üstüne bir şeyler eklemiş hali olduğu için CEVAP TABİ Kİ XBOX One S...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play