Xiaomi, Ukrayna’nın "savaş sponsoru" iddiasına sert yanıt verdi

Xiaomi, Ukrayna'nın şirketi "uluslararası savaş sponsoru" olarak tanımladığı iddiaya sert bir cevap verdi.

Xiaomi’den “savaş sponsoru” suçlamasına yanıt

Geçtiğimiz perşembe günü Ukrayna Ulusal Yolsuzluğu Önleme Ajansı, popüler akıllı telefon üreticisi Xiaomi'yi "uluslararası savaş sponsoru" olarak listelemişti. Karar, Xiaomi'nin Rusya'da faaliyet göstermeye devam etmesi ve "terörist devlette akıllı telefon satışlarında hala lider olması" nedeniyle alınmış ve Xiaomi, bu değerlendirmeden memnun olmamıştı. Bu olayın ardından Çinli şirket, konuyla ilgili bir açıklama yayınlamakta gecikmedi.

Xiaomi yaptığı açıklamada, ürünlerinin sivil ve ticari kullanım için olduğunu, savaş için olmadığını ifade ederken, dünyanın herhangi bir yerindeki tüketicilerin iletişim araçlarına ve internetteki bilgilere erişme hakkına sahip olduğuna inandığını söyledi. Şirket, uluslararası bir savaş sponsoru olduğu iddiasını reddettiğini ve herhangi bir savaş eylemini desteklemediğini de belirtti. Xiaomi açıklamada sözlerini şöyle tamamlıyor: "Dünya barışını tamamen benimsiyoruz. Misyonumuz, yenilikçi teknolojiler aracılığıyla dünyadaki herkesin daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamaktır."

Ukrayna açısından bakıldığında, Xiaomi'nin Rusya'daki pazar payını, Ukrayna ile dayanışma içinde olan Batılı markalara kıyasla arttırdığı görülüyor. Yüksek satışlar, Rus devletine ödenen ve daha sonra dolaylı yoldan savaşı finanse etmek için kullanılan daha yüksek vergiler anlamına geliyor. Ukrayna Xiaomi'nin ayrıca şu anda Rusya ofisleri için işe alım yaptığına da işaret ediyor. Ukrayna bunun Xiaomi'nin Rusya'da tam faaliyete geçmeyi planladığını gösterdiğini söylüyor.

Ukrayna, Xiaomi'yi “savaş sponsorları listesine” ekleyerek Xiaomi ile iş birliğini daha riskli ve istenmeyen bir hale getirmeyi umuyor. Bunun etkili olup olmayacağını ya da Xiaomi'nin savunmasını başarıyla sürdürüp sürdüremeyeceğini ise zaman gösterecek.

Xiaomi'nin yayınladığı basın açıklamasının tam metni şu şekilde: "Xiaomi, yalnızca sivil ve ticari kullanıma yönelik ürünler sunan bir tüketici elektroniği şirketidir. Dünyadaki her tüketicinin internet üzerinden iletişim araçlarına ve bilgiye erişme hakkı olduğuna inanıyoruz. 100'den fazla ülke ve bölgede tüketici işletmelerimiz var ve faaliyet gösterdiğimiz her yargı alanında tüm yasa ve yönetmeliklere uyuyoruz.

Ukrayna Ulusal Yolsuzluğu Önleme Ajansı'nın (NACP) "Uluslararası savaş sponsoru" olduğumuz yönündeki suçlamasına şiddetle karşıyız. Hiçbir savaş eylemini desteklemiyoruz. Dünya barışını tamamen benimsiyoruz. Misyonumuz, yenilikçi teknolojiler aracılığıyla dünyadaki herkesin daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamaktır."