X'te canlı yayın yapanlar için de "pamuk eller cebe" dönemi başlıyor

X'in bir özelliği daha yalnızca Premium abonelere özel hale geliyor. Artık canlı yayın yapmak isteyen kullanıcılar Premium abone olmak zorunda...

Canlı yayın yapanlar için de "pamuk eller cebe" dönemi başlıyor

Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter), yakında canlı yayın yapma özelliğini Premium'a ekleyerek ücretli hale getireceğini duyurdu. Bu değişiklik X'i şu anda Facebook, Instagram, YouTube, Twitch ve TikTok'ta ücretsiz olan bu özellik için ücret talep eden tek büyük sosyal platform haline getirecek.

Paylaşılan gönderide "Yakında yalnızca Premium aboneler X'te canlı yayın yapabilecek (canlı video akışları oluşturabilecek)" deniyor. Ayrıca şirket, "Bu, X entegrasyonuna sahip bir platformdan canlı yayın yapmayı da içeriyor" diyerek oyun yayıncılarına da açık bir gönderme yaptı.

X, değişikliğin nedenine ilişkin bir açıklama yapmadı. Şirket daha önce kullanıcıları ücretli aboneliklere çekmek için yazı düzenleme, daha uzun yazı yazma ve reklamsız yayınlar gibi ek özellikler sunmuş olsa da yaygın olarak kullanılan özellikleri ücretli yapmamıştı.

X Premium abonelikleri "temel" kademe ile ayda 3 dolardan başlıyor. "Premium" için 8 dolar ve "Premium+" için ise ayda 16 dolar isteniyor.

Bununla birlikte, Elon Musk'a ait platformun diğer basit özellikler için ücret almak istediğine dair başka işaretler de var. Şirket, Yeni Zelanda ve Filipinler'de gönderi ayrıcalıklarına sahip olmak için yeni hesaplardan yıllık 1 dolar ücret almaya başladı. Şirket bu uygulamayı hala bir test olarak nitelendirse de Musk bu ücreti tüm yeni kullanıcılara yaymak istediğini söylüyor.