Yapay Zekanın Son Hedefi: Diş Fırçanız!

Yapay zeka ile desteklenen bu akıllı diş fırçası, CES 2017'nin en ilginç ürünlerinden biri olmaya aday...

Yapay zeka, diş fırçasına da girdi!

Doğal olarak diş fırçanız da, sürekli olarak büyüyen yapay zeka dalgasından kendini kurtaramıyor. Küçük bir ağız sağlığı firması olan Kolibree, Yapay Zekaya sahip ilk diş fırçası olarak tanımladığı ürününü CES 2017'de tanıttı.

Ara'nın normal bir diş fırçası olmadığı açıkla görülebilmekte. Kolibree kurucusu ve CEO'su Thomas Serval'ın tanımladığı üzere Ara'nın teknolojisi, "patentli derin öğrenim algoritmalarının düşük enerjili bir işlemci aracılığı ile direkt olarak diş fırçasının içerisine yerleştirilmesi" ile çalışmakta. Algılayıcılardan toplanan saf veriler bu işlemciden geçerek sistemin alışkanlıklarınızı öğrenmesine ve kullanıldıkça doğruluk oranını arttırmasına imkan tanımakta.

Ara, tam olarak nereyi fırçaladığını algılıyor ve sıklık, süre ve yer gibi bilgileri kayıt altında tutuyor. Bu diş verileri, Bluetooth Low Energy aracılığıyla bir telefon uygulaması ile eşleştiriliyor ama kayıt tutulması için dişlerinizi her fırçaladığınızda yanınızda telefonunuzu taşıyıp açmanız gerekiyor.

Kolibree, bahar mevsiminde Ara'yı ABD ve Avrupa için klinik testlere sokacağını ve AI'nin günlük davranışları ve diş sağlığını nasıl etkilediğini inceleyeceğini söylemekte. Bu testin sonucunda AI'nin pozitif bir etkisi olduğu görülürse, pek çok sıradan günlük eşyanın AI özellikleri ile donatılacağından emin olabiliriz.

Bu süper-akıllı diş fırçası 129 dolarlık fiyatı ile satışa sunulacak...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Birileri dişlerimizi nasıl fırçaladığımızdan bile haberdar olmak istiyor anlaşılan.

@05 Ocak 2017 12:38 Önemli olan kimin bundan haberdar olduğu. Şimdiden cep Telefonu ve gsm hattı abOneliği oLmayanlara sosyal medya hesabı, e posta adresi vb. hizmetlerden yararlanamama gibi kısıtlamalar getiriliyor. Ve evet, en güzeli de kimse bunlardan en ufak bir şüphe etmeden kabul ediyor. :-) Aşırı paranoyak değiliz. Sadece bu kadar güvensizliğin olduğu bir dünyada her şeyin güvenli olduğunu düşünerek hareket etmenin saçmalığı ve bunun kimsenin umrunda olmaması. İNSAN düşünüyor işte...

@05 Ocak 2017 12:38 Aslında bu haber özelinde o konuyla ilgisiz ama. Yazarlar burada dile getirdiğimiz için kusura bakmazlar umarım.

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir