Yarım Milyar Kullanıcı Zararlı İndirdi

Bir araştırmacıya göre Google Play Store'dan zararlı indirenlerin sayısı, yarım milyar!

  • Barış Terun
Yarım Milyar Kullanıcı Zararlı İndirdi

Öncelikle "Malware" nedir konusuna açıklık getirelim.  Malware; bilgisayarınızın kayıt sistemi ayarlarını değiştiren, uygulamaların çalışma yapısını bozan, sistem hatalarına yol açıp; sisteminizin kötü niyetli kişiler tarafından kontrol edilmesine neden olan virüs tipi, bir kötü niyetli yazılımdır.

Peki neden "Malware"i tanımlamak zorunda kaldık? Cevabı hiç ama hiç hoş değil. Google Play Store'daki uygulamaları (özellikle oyunları kullanan) yarım milyardan fazla kullanıcı, zararlı ile karşı karşıya kalıyorlar. Malware içeren uygulamaların çoğunluğu oyunlardan oluşuyor. Eset Güvenlik Uzmanı Lukas Stefanko'ya göre, "Aynı geliştirici tarafından yayınlanan 13 oyun, malware tipi zararlı yazılım" içeriyor. Bunun sadece ama sadece tek bir geliştiriciden yayıldığını vurgulayalım. 

Bahsi geçen yapı, özellikle yarış oyunlarına entegre edilse de; yarış oyunları ile sınırlı kalmıyor. Malware'ler bir tür bir virüs ve her yapıma bulaşabiliyorlar. Bu çirkin yazılımları sunan kişilerin amaçları belirsizliklerini koruyor. Malware'lerin kişisel verilerinizi paylaşıp paylaşmadıkları merak konusu. Lakin bildiğimiz önemli gerçekler mevcut: Bu zararlılar kalıcı ve telefonunuzu açtığınız her anda aktif hale geliyor. Akıllı telefonu biçimlendirmeğiniz veya üst düzey bir güvenlik yazılımı kullanmadığınız tüm zamanlarda, arka plana yerleşip kayda değer zarar veriyorlar. Telefonunuz yavaşlıyor ve bazı işlemleri yapmaktan aciz kalıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Vallaha geçen ay korka korka bir oyun yükledim. Oyunun ismi Modern Warplanes. Yapımcılar Rus. Birşeyler yüklenmiştir diye düşünüyorum...

Sen de yorum yaz