Yasaklı sitelere cep telefonundan girin!

Engelli web sitelerine Android'li telefonunuzda veya iPhone'da nasıl girebilirsiniz? Açıklıyoruz!

Twitter ve YouTube'a cepten ulaşmanın yolu!
Hotspot Shield ile kaydolmanıza bile gerek yok

İnternet yasakları yine gündemimize oturmuş durumda. Bugün Facebook, Twitter ve YouTube'un birçok kullanıcı için ulaşılmaz hale gelmesinin ardından Facebook'a erişime yeniden izin verilmeye başlandı. Ancak Türkiye'deki çoğu internet kullanıcısı, geriye kalan iki platforma erişemiyor. Twitter ve YouTube'a ulaşmanın alternatif yolları ise elbette var.

Erişim engellerini bilgisayarınızda nasıl aşabileceğinizden bu yazımızda bahsetmiştik. Akıllı telefonunuzda ise engelleri geçmek için takip edebileceğiniz birkaç yol var.

VPN kullanın

Google Play'de ve App Store'da indirmeye sunulan ücretsiz VPN'leri kullanarak Türkiye'de erişilmeyen sitelere farklı ülkelerin IP'leri üzerinden bağlanabilir, böylece engelleri aşabilirsiniz. Ücretsiz VPN'ler arasından size önereceğimiz iki seçenek var: Tunnelbear ve Hotspot Shield.

Her iki uygulamayı da kullanmak oldukça kolay. Sonraki sayfamızdaki bağlantılar üzerinden tercih ettiğiniz uygulamayı yükleyin ve çalıştırın. VPN hizmetine bağlanmak için ekrandaki adımları izleyin, dilerseniz hangi ülke üzerinden bağlanmak istediğinizi belirtin. Bağlantı kurulduktan sonra uyarı bölgesinde bir anahtar simgesi göreceksiniz. Bu, yasaklı sitelere, hem uygulama, hem de web tarayıcısı üzerinden ulaşabileceğiniz anlamına geliyor.

Devamı, sonraki sayfamızda.

İndirme bağlantıları ve DNS değiştirme yöntemi

Tunnelbear, aylık 500MB kotaya sahip

Tunnelbear'ı kullanmak için ücretsiz bir hesap açmanız ve eposta adresinizi onaylamanız gerekiyor. Hotspot Shield'ın ise böyle bir gereksinimi bulunmuyor.

Tunnel Bear: iPhone ve iPad için - Android için

Hotspot Shield: iPhone ve iPad için - Android için


DNS değiştirme

Telefonunuz root'lu ise, DNS Changer gibi bir uygulamadan faydalanarak DNS adreslerinizi kolayca değiştirebilirsiniz. Ancak DNS değiştirme yönteminin eskisi kadar etkili olmayabildiğini söyleyelim.

iPhone ve iPad'de DNS değiştirme

iPhone ve iPad'inizin DNS ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki basit adımları izlemeniz yeterli.

- Ayarlar'ı açın ve Wi-Fi seçeneğinin üzerine dokunun.

- Bağlı olduğunuz ağı "i" simgesine dokunarak seçin ve açılan ekrana DNS adreslerini girin. Google'ın DNS'leri için 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 adreslerini girebilirsiniz.

- Pencereyi kapatarak yeni ayarlarınızı kaydedin ve tadını çıkarın.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

windows phone niye yok

Dns ile rootun hiçbir alakası yok.İsteyen herkes rootsuz dns deiştirebilir.Ayrıca dns in işe yaramamasını sebebi t.c nin uyguladıgı yasa dışı yollar.Devlet internet saglayıcılarına baskı uygulayarak dns leri zehirliyor.Buda uluslararası hukuka göre suçtur.

Hangi çağda yaşıyoruz, anlamak mümkün değil! Bu internet firmalarına boşuna bu kadar ödeme yapıyoruz. Alamadığımız hizmetin bedelini ödemek mantıksız. Bırakın artık, insanlar istedikleri sitelere girip girmemeye kendileri karar versinler sayın yetkili(!)ler.

onavo var bi de

windows phone'den bahsetmemişsiniz. teşekkür ederiz.

aslında artık bu kalmadı uzun zamandır kendi bulduğum bir program var ve bu meb erişimi ve mobil ağlarda kesin çözüm veriyor ama ıphone ve windows gibi işletim sistemlerinde bulunmuyor umarım gelir sizin sayenizde. ve bu arada uygulamanın adı ''SPEED VPN ''... şu anda android tabanlı mobil cihazlarda var ancak bazı sürümleri için yok (önemli) bu arada zenmate kurulumunu yapamadım açıklar mısınız sizi takip ediyor ve dergilerini alıyorum küçük bir yerde olduğum için dergileriniz her zaman gelmiyor :)

TUNNELBEAR EN İYİSİ O KONUDA. TEK BİR ÜLKE ALTERNATİFİ YOK BİR ÇOK ÜLKEDEN VPN KULLANABİLİYRSUNUZ. 500 MB SINIRI VAR ANCAK BUNUDA 10 DAKKALIK EMAİLLER İLE ÇÖZEBİLİYORSUNUZ YANİ 500 MB SINIRINIZ DOLARSA 2 DAKKA VAKTİNİZİ HARCAYIP 10 DAKKALIK EMAİL HESABI AÇIP YENİ ÜYELİK AÇIYORSUNUZ VE TEKRAR ÜCRETSİZ 500 MB HAKKINIZ OLUYOR.

Anarşi yurdumuzda olunca mecbur bunlar başımıza gelio

Offf 3Gden dns değiştirme hakkında bilgi.

Firefox kullanıyorsanız direkt DNS değiştiren eklentileri var :)

DNS lerin çoğu bağlantı kuramıyor

googleye de erişim yasağı saat 1:30 da geliyor

(çoğu kişi bunu pornografik sitelere giriş için kullandı)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir