Yeni algılayıcı, yorulduğunuzu bile anlayacak

Kaç adım attığınızı ya da nabzınızın atışını ölçebilen algılayıcılardan çok daha iyisi geliyor!

  • Levent Öztürk
Yeni algılayıcı, yorulduğunuzu bile anlayacak

Adımları saymak sadece bir başlangıç... Araştırmacılar sürekli olarak daha küçük, daha zeki ve daha ucuz algılayıcılar üzerinde çalışıyor. Yeni buluşlar da sırayla bileklerimizdeki ve üzerimizdeki giyilebilir cihazlara taşınıyor.

University of California, Berkeley'deki mühendisler tarafından üretilen yeni bir algılayıcı, terdeki elektrolitleri ve metabolitleri ölçebiliyor. Bu ölçümler ile deri ısısı verisi birleştiğinde, kullanıcının yorgunluk, susuzluk ve yüksek vücut ısısı gibi durumlarda uyarılması mümkün oluyor.

Başka bir deyiş ile bir sonraki fitness takipçiniz, parkın çevresinde kaç tur attığınız bilgisinin yanı sıra kendinizi fazla zorladığınız zamanlarda da sizi uyarabilir. Tabii ki yeni pek çok ürün gibi, bu teknolojinin tüketici ürünlerinde karşımıza çıkmasına henüz zaman var.

İnsan teri, genel olarak düşünülenden çok daha fazla bilgi sunabiliyor ve bilim insanları, bu yeni teknolojiyi taban alan cihazların, bazı durumlar için kan testlerinin yerini alabileceklerini iddia ediyor. Akademisyenler tarafından tasarlanan prototip giyilebilirde 10'un üzerinde devre çipi bulunmakta ve bir grup gönüllü, çeşitli kapalı alan ve açık alan deneyleri ile giyilebilirin çalışmasını kontrol ediyorlar. Bir kol veya kafa bandı ile toplanan bütün veri, günümüzdeki giyilebilirlerde olduğu gibi, bir akıllı telefona gönderiliyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Batılıların, uzak doğuluların uğraştığı şeylere bak, bir de Ortadoğu'ya bak.. Bizim de rönesans, reform gibi ihtilal veya türevlerinden geçmemiz şart.

@01 Şubat 2016 01:01 Ağzına sağlık kardeşim.

@01 Şubat 2016 01:01 Ortadoğu da insanlara bir an bile aman vermediler. Bu insanların zamanını hep boş şeylerle heba etmek için adeta yarıştı birileri. Bu kadar soysuzun olduğu bir ortadoğu var orta da. Kimin; kimin kucağında olduğu belli değil! Senin gibi ahmaklar da kalkmış, rönesans bilmem reformdan bahsediyor. Ortadoğuya huzur gerek huzur!...

@01 Şubat 2016 01:01 bence olaya çalıştığın veya okuduğun okuldaki başarılarını anlatarak başlayabilirsin. bakalım dünyayı kaç kez kurtarmışsın :)

Bizim ülkede münafık çok olduğu sürece bir halt olmaz. Dindar görünen dinsiz çok.

@01 Şubat 2016 13:48 aynen katılıyorum. Müslüman görünümlü münafık, insan görünümlü canlılar çook.

Sen de yorum yaz