Yeni bir PC satın alırken bunlara dikkat edin

Yeni bir bilgisayar alırken bunlara mutlaka dikkat edin; 1-2 sene sonra pişman olmayın!

Yeni bir PC satın alırken bunlara dikkat edin!

Bir veya birkaç sene önce parçalarını kendiniz seçerek topladığınız bilgisayarınızda yanlış tercihler yaptığınızı düşünüyor musunuz? Bilgisayar toplarken etraftan size söylenenler, doğru olabileceği gibi efsane de olabilir.

Kafanızı karıştıran çok fazla soru olabilir. Ancak yeni bir bilgisayar toplayacaksanız, aşağıdaki şeyleri yapmamanız halinde onunla mutlu birkaç seneyi garantileyebilirsiniz.

Sabit diskte sadece TB'lar önemli değildir

Satın almayı düşündüğünüz sabit disk, 2TB'lık geniş bir depolama alanı sağlıyor olabilir. Ancak veri aktarım hızı da önemli, özellikle birincil sabit disk disk olarak kullanacaksanız.

Sabit disklerin hızları, dönüş hızlarıyla doğru orantılıdır. 5400 RPM'lik bir disk, 7200 RPM'den daha yavaş okuyup yazacaktır. Sabit diskler sisteminizin toplam performansını etkileyen en yavaş bileşenlerinden biri olduğundan, bu kriteri göz ardı etmemelisiniz. Sizin için mümkün olan en hızlı sabit diski aldığınızda, buna pişman olmayacaksınız.

Sahip olmayı düşündüğünüz diskin hızını ve ömrünü internette araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Bütçeniz yetiyorsa, tabi ki bir SSD sisteminizin belirli alanlarda çok daha hızlı olmasını sağlayacaktır. SSD'nin boyutu sizin için yetersiz ise, yanında normal bir sabit diski depolama alanı olarak kullanabilirsiniz.

İşlemci, RAM ve monitör seçerken

İşlemci ve RAM alırken

İşlemciniz, bilgisayarınızın "hızını" belirleyen en önemli bileşenlerinden bir tanesi. İşlemcinin hızını belirleyen faktör ise genellikle onun saat hızı (kaç GHz olduğu). Ancak sadece saat hızına, yani GHz'lere baktığımız günleri çoktan geride bıraktık.

Bugün aynı saat hızında çalışan hatta aynı çekirdek sayısına sahip işlemciler, önemli performans farklarına sahip olabiliyorlar. Bunun nedeni, bazı işlemcilerin devir başına daha çok işlem yapacak bir teknolojiye sahip olması. Dolayısıyla sadece GHz sayısının yüksek olup olmadığına bakmayın, internette işlemciniz hakkında karşılaştırmaları ve hız testlerini araştırın.

RAM'lerde de benzer bir durum var. 8GB veya 16GB'lık bir RAM'e sahip olmak tabi ki harika, ancak RAM çipinizin de dahili bir hızı vardır. Mümkünse en yüksek MHz'e sahip RAM'i satın almanız daha yerinde olacaktır.

Monitör seçerken

Monitör satın alırken ilk akla gelen sahip olduğu boyut. Ancak bunun dışında ekran türü, kontrast oranı, güç kullanımı, yenileme oranı gibi özellikler de var. Ancak resimler üzerinde çalışmıyorsanız veya ekran kalitesi sizin için kritik değilse, farklar gözünüze çarpmayabilir.

Monitör seçerken ekran boyutu kadar görüş açısı, sahip olduğu portlar ve ömrüne de önem verin. Bu konuda da en iyi kaynak, internette yapacağınız araştırmalar olacaktır.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Hala ev için masaüstü toplamaya çalışan insan kaldımı yav

@15 Oca 2013 00:16 hala senin gibi cahiller kaldı mı yav

@15 Oca 2013 00:16 SEN NEREDE YAŞIYORSUN UZAYDA MI :@

@15 Oca 2013 00:16 hadi yine iyisin ünlendin kameralara el salla :)

@15 Oca 2013 00:16 sen sen ol bir daha boyundan büyük işler hakkında konuşma

@15 Oca 2013 00:16 sen neyin kafasını yaşıyorsun. biraz bilgi birikimin ve oyun zevkin olsaydı şu an bu yazdıklarından utanırdın. sen mobille devamet

120 GB SSD + Seagate 1 TB HDD ikilisini kullanıyorum. Oldukça memnunum.

5400 RPM hızında çalışan hdd üretilmiyordur herhalde. hiçbir satış mağazasında 7200 altı 3-4 yıldır görmedim. ancak oda yeterli değil artık devir ssd devri

Mac alın hiç hatta yapmayın.

SSD olmayacaksa yeni bilgisayarı hiç almayın daha iyi. Eski bilgisayarınıza ram ve ssd takın yeni alacağınızdan daha hızlı çalışacaktır. Maliteyetide 200-300 lira olacaktır. Oysa yeni pc 1000-1500 lira ve dediğim gibi ssd yoksa bir şeye yaramaz.

sen ne anlarsın pc den be

Hala ev için masaüstü toplamaya çalışan insan kaldımı yav _____________________________________________________________________ eskiden herkez hazır alırdı şimdi toplamayan kalmadı tabiki de sen hariç

laptoplar oyun için çok yetersiz yeterli görsel yok

Toplama bilgisayar sıklıkla sorun yaşatır. Markalı hazır kasa almak en iyisidir.

@15 Oca 2013 09:20 tam tersini diyecektin herhalde?

laptopumda 120gb kinston hyperx 3k ssd ve akasa n-storlu bir 500gb WD 7200rpm var.. dvd sürücüsü dışarda kaldı (zaten hiç kullanmıyordum.. formatı bile usb den atıyorum)

masaüstü bilgisayarları performans makineleridir yetersiz olan parçasını değiştirbilirsin sıkıntı yaşamadan ama laptopta çok sıkıntı olur toplama pc kuranlar için ayrı bi zevktir zaten yeni çıkan parçaları takip etmek

Bende ssd ve sata3 anakart destekli sata 3 harddisk vardı, ssd yi kardeşe verdim oyun performansı artsın diye işte ozaman ssd'nin değerini anladım; arkadaşlar; performans, akıcılık, sessizlik istiyorsanız kesinlikle ssd 32 gb alın sadece sistem dosyaları ssd de olsun yeter boşuna benim gibi i7 işlemciye para akıtmayın.

hazır masaüstü bilgisayar alınmaz.bazı arkadaşlar hala daha toplayan kaldı mı demiş.işin zevki zaten orada.hazırların çoğunun kasası çok vasat.hazırlarda bazı parçalar iyiyken,bazıları kötü.toplama da ise özgürsün.

@15 Oca 2013 14:51 o arkadaşın muhtemelen evinde de yakınları yemek falan hazırlamıyordur. dışarıdan hazır yiyorlardır. hazır yeme, hazıra konma kültürü malesef yaygınlaşıyor. bu söylediklerimden hazır bilgisayar alan arkadaşlarım lütfen alınmasın çünkü herkezin pc toplayabilecek tecrübede olması zaten imkansız.bizim size sözümüz yok. lafımız pc toplayacak kadar kendini geliştirmiş kişilere dil uzatan cahillere

monitör bakarken dikkat ettiğim şey kontrast oranı dvi veya hdmidan brinin olması tepki süresi piksel yoğunluğu ve parlaklık oranın ne olduğudur bunlar önemli şeydir benim için boyut 20"den 23"e kadar yolu var benim için daha büyüğü saçma grafik işiyle uğraşmadığım içn

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir