Yeni ethernet standardı bizi 5Gbps'ye çıkaracak!

Senelerdir 1 gigabit hızında sıkışan ethernet için geliştirilen "geriye yönelik uyumlu" bu yeni standart, herkesi heyecanlandırıyor!

Yeni ethernet standardı bizi 5Gbps'ye çıkaracak!

Tüketici bilgisayarları, ethernet bağlantısında uzun senelerdir gigabit hızlarında sıkışıp kalmış durumda. Intel'in 875P yonga seti, ethernet denetleyicisini kuzey köprüye bağlayarak yüksek performans sunmuş, gigabit ethernet'i popüler hale getirmişti. Aradan 13 yıl geçmesine rağmen gigabit, halen kablolu ethernet'in standardı durumunda, ancak IEEE 802.3bz'den gelen yeni kablolu ağ standardı sayesinde bu, yakında değişebilir.

Gigabit'te senelerce kalmamızın birkaç nedeni var. Örneğin 10GbE, daha pahalı kablolara ihtiyaç duyuyor. Geriye yönelik uyum sunmayan bu kabloların hepsi, gigabit kablolara göre çok daha pahalı. Gigabit ethernet'te kalmamızın en önemli nedeni ise, ortalama ev ağının bu hızla yetinmesi. Ancak medya akışının yaygınlaşması ve ABD'deki gigabit fiber'in yavaşça yayılması, daha hızlı standartlara ihtiyaç duyacağımızın göstergesi.

Yeni 2.5GBASE-T ve 5GBASE-T standartları, bu ihtiyaçları karşılayacak özelliklere sahip. 10GbE sinyalini kullanmak üzere geliştirilen bu standartlar, 100 metreye kadar mevcut Cat5e ve Cat6 kablolarıyla uyum sağlayacak. 2.5Gbps standardı Cat5e üzerinde 100 metreye kadar çalışacak, 5Gbpst ise 100 metrede Cat6 kabloya ihtiyaç duyacak. Bu sayede 10GbE teknolojisi, piyasaya çok daha kolay ve ucuza ulaşabilecek.

Yine de bunların uzun vadede olacağını söylemek gerekiyor. Gigabit destekli olduğu iddia eden alt seviye router'ların ve switch'lerin çoğu, hala tek portta gigabit'i destekliyor. Yeni standardın özellikleri, gelecek vadediyor. Bu yüzden 2.5GbE ve 5GbE'nin Intel ve AMD gibi firmaların ilgisini çekmesini ve onları destekleyen yonga setleri üretmeye teşvik etmesini umuyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

3 mbbit hızla kullanıyoruz ne 1 gbbiti.

@03 Ekim 2016 11:41 Arkadaş burada bahsedilen lokal, yani yerel ağdaki veri hızı. Yıl olmuş 2016, internet hızı ile karıştırıp durmayın.

@04 Ekim 2016 19:22 üstteki arkadaş onu belirtmemiş zaten kasıtlı yazmış yıl olmuş 2016 akk illetiyle sınırlandırılıyoruz onu dikkat çekmeye uğraşmış istediğin kadar lüks aracın olsun şu kadar km gittin yavaşlayacaksın denillince bir işe yaramıyor üstelik diğer ülkelerde olan hızın yarısıyla gidemiyorken

türkiyede 1 gbit internet hızı varmı ki kullanalım 5 gbit'i :)))))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir