Yeni Galaxy modellerinde iOS-vari yenilik!

Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge menülerinde, iOS'u hatırlatan önemli bir yenilik gizli!

Yeni Galaxy modellerinde iOS-vari yenilik!

Mobil cihaz pazarının iki dev ismi Samsung ve Apple arasındaki büyük çekişmenin bir şekilde bu iki firmanın müşterilerine de yansıdığı malum. Durum böyleyken Samsung'un Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge'lerde Apple tarzı bazı değişikliklere gitmesinin bazı kullanıcıları bu cihazlardan soğutma gibi bir ihtimali var.

Söz konusu her iki cihaz da ayarlarında bir Samsung Labs menüsüyle birlikte geliyor. Bu menüde yer alan özelliklerden biri de kullanıcılara launcher'da yer alan uygulama çekmecesini kapatma olanağı sunuyor. İşte bu hamle Samsung cihazınızın bir anlamda iOS benzeri bir yapıya sahip olması anlamına da geliyor.

Son dönemde sunduğu yazılımı belirgin bir biçimde sadeleştirmeye çalıştığını bildiğimiz firmanın bu yeniliği TouchWiz'de büyük bir değişimin ilk adımlarından biri olabilir. Zira Samsung da artık birçok kullanıcının ekran kilidini açar açmaz her şeyi karşılarında görebilecekleri bir menüyü istediğini fark etmiş görünüyor.

Google'ın da bir sonraki işletim sistemi versiyonu Android N'de Samsung'un bu hamlesiyle bağlantılı olarak uygulama çekmecesinden kurtulması gibi bir ihtimal söz konusu. Yani bu hamle sadece Samsung'la sınırlı kalmayıp, tüm Android ekosistemini etkileyebilir...

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bunun epılı taklit etmekle ne alakası var anlamadık. epılın işletim sistemi olan iosu bile xiaomi nin tasarladığı bir dünyada buna epılı taklit etmek diye düşünürseniz gülünç duruma düşebilirsiniz.

ekran kilidi açıldığında direk uygulama menüsü zorunluluğu gelirse androidi terkederim. windowsa geçerim.

@25 Şubat 2016 15:39 Uygulama bulursan geçersin...

Uygulama çekmecesi gerçekten gereksiz. Zaten kişi kullandığı uygulamaları ana ekrana sabitliyor. Ana ekranı bomboş olan Android kullanıcısı yoktur herhalde... Zaten eskiden Widget bölümü de vardı uygulamaların yanında. Widgetler bölümü kalktı. Uygulamalar da kalkar yakında...

windows ve android in birbirinden farkı yok. İkisinin de sabit bir kullanımı yok alışılan şeyler sürekli değiştiriliyor. Geç macosx e ve ios kurtul en temizi.

@25 Şubat 2016 16:40 sanirim sen beyninden kurtulmuşsun

bu kadar apple yanlısı olmayın. ne alakası var. zaten isteğe bağlı istemiyorsan kullanmazsın

ben her zaman diyorum.Samsung dan hiç şaşırılmayacak özentilik hamlesi.Ah keşke Apple'ın doğru yerlerini alsa da bi işe yarasa (örneğin güncelleme desteği, kaliteli malzemeler ve verilen sözü tutma gibi).Görüyorum ki Samsung da yanlış applelaşma var, tıpkı bizim yanlış batılılaştığımız gibi...

LG bile samsung tan önce yatı bırak LG yi Lenovoda öyle ama atası Xiaomi ve Meizu

Android N (NutNut olabilir) sürümünün özelliği bu. Huawei de zaten böyleydi. Yeni android sürümünü LG nin üreteceğini varsaydığımdan LG bunu zaten G5 ile yaptı. Samsung da Google ın partneri ve bu değişimi biliyordur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir