Yılların Winamp'ı resmi olarak kapanıyor!

Çoğumuzun PC ile tanışmasından da eski olan, milyonlarca PC'de bulunan efsane, yolun sonuna geldi!

Yılların Winamp'ı resmi olarak kapanıyor!
2012'deki Winamp takımı

Birkaç sene öncenin en popüler MP3 çalıcılarından, bazılarımızın hala kullandığı Winamp, 20 Aralık 2013 itibariyle kapanıyor. Bu tarihten sonra Winamp'ı resmi web sitesinden indirmek ve onun web hizmetlerinden yararlanmak ise mümkün olmayacak.

Winamp, Haziran 1999'da AOL tarafından 80 milyon dolara satın alınmıştı. Yazılımın başarısızlığa sürüklenmesinin arkasında AOL'ın yönetimdeki başarısızlığı yatıyor. Winamp, son 15 senede güncellemeler almaya devam etti ancak AOL'e çok cüzi miktarlarda para kazandırdı. Winamp, resmi rakamları açıklamak istemese de eski bir Winamp çalışanı, firmanın şu anki gelirinin yılda 6 milyon dolar civarında olabileceğini tahmin ediyor.

Winamp'ın ilk genel yönetmeni Rob Lord, 2012'de yaptığı bir açıklamada "Winamp'ın bugün iTunes'un konumunda olmaması için hiçbir neden yok - tabi AOL'ün satın almayla aynı anda başlayan kötü yönetimi olmasaydı" demişti.

Winamp'ın hala milyonlarca kullanıcısı bulunuyor, dolayısıyla hizmetin kapanması bütün bu kullanıcıların kaybedilmesi anlamına geliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 49 Yorum

llama'nın bedduası tuttu demek. :) Şaka bir yana belki başka bir yönetim devralır da şirket yeniden ayaklanır. Efsane winamp'ın adı bile yeter.

VLC PLAYER kullanyorm... Winamp'ı pc den sileli aylar oldu...

Yıllar, yıllar önce kullanmış olduğum ve 7-8 sene önce AIMP ile tanıştıktan sonra direk çöpe attığım programdır kendisi. Hiçbir özelliği olmadan herkesin boş boş kullandığı bir programdır. Yıllarca hiç bir yenilik getirmedi. O yüzden AIMP kullandım. Winamp Pro(Ücretli) Sürümünde bulunanlardan bile daha fazla özelliğe sahip olan ve bedava sunulan AIMP, her yönden daha üstün oldu. Şimdilerde ise Spotify kullanıyorum. Eski player'ların modası geçti artık.

en son 2000 yılında kullanmştım

Yıllarca kullandım. AIMP'i keşfedince bırakmıştım.

Napalım winamp'ı forever AIMP ;)

içimden birşeyler koptu!

@21 Kas 2013 12:06 Al benden de o kadar ...

Hey gidi hey. Winampta eklentisiyle klavye ışıklarını ekolayzır gibi yakıp söndürürdük. 10 yıl önce felandı herhalde. Hey gidi hey. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte artık kimse bilgisayarında müzik tutmuyor. Direk internetten dinliyor ! E böyle olunca da winampa gerek bile kalmıyor. Kendi online müzik kütüphanesini kursaydı, yaşamaya devam ederdi.

Hiç gerek yoktu bence çok güzel özelliklere sahip::: Global fonksiyonlar, listeler internet bağlantı ve ayarlarıyla görmediği iş yok.. Özellikle \\\VİSUALİZATİONS/// Müzikle eşzamanlı grafikleri En büyüleyici ve öne çıkan özelliğidir... *****>>> Açmak için kullanacağınız tuş: Ctrl+ Shift + K ***** Winamp-ı ve sizi bilmem ama Ben vazgeçmeyi hiç düşünmüyorum::. ;--

dün gibi hatırlarım en çok sevdiğim müzik calarimi :/

keşke daha önce kapansaydı

winaappm iz lenin lami zeet

Kapansın 7 yıldır kullandığım yok windows'un media player'ı kat kat yetiyor zaten bu tür gereksiz programlar bilgisayar da fazlalık yaratıyor.

AIMP'ı keşfedince bıraktım WinAmp'ı. Artık yalnızca SHOUTcast radyo yayını yapmak için kullanıyorum. :) AIMP için SHOUTcast eklentisini bulsam yine kullanmam. :)

İşte kime satıldığı çok önemli; AOL kim ya, piyasaya hiç yazılım sürmüş mü, başka bir firmaya yazılımlar hakkında danışmanlık yapmış mı, yazılım dünyasına her hangi bir katkısı var mı? AOL Netscape de bir ara el atmıştı değil mi?

ilk bilgisayarımdan beri kullandığım program. üzüldüm açıkçası böyle olmasına, winamp da efsane oldu artık

VAYY BEE. HAKKINI HELAL ET WİNAMP. ZAMANINDA AZ FAYDALANMADIK SENDEN...

bence kapatmak yerine geliştirebilirlerdi, bir hatayı başka bir hatayla sonlandırıyorlar. hala milyonlarca kullanıcısı varmış..

Hayatım boyunca 1 kere kullanmadım. Çok gereksiz program..

bir şirketin kapanması ya da programın artık güncellenmemesi insanları neden mutlu eder anlamış değilim. pc mi ilk aldığım günden beri müzik kullanmak için kullanırdım bu programı ve kullanmaya da devam edeceğim. güncelleme gelmese de olur.

Onlari batiran bence aimp oldu.

hala kullanırım format sonrası ilk kurulacaklardan onun yer ayrı

Yıllar önce kullanmayı bıraktım, windows media player hem müzik hemde video oynatmada yetiyorda artıyor bile. Windows'un kendi oynatıcısı varken ikinci bir oynatıcı yüklemeyi gereksiz buluyorum ben.

Winamp kullanmıyorum ama kapatmak tek çözüm olmamalı. Üstelik bu kadar kullanıcısı varken. Biraz yüzüstü bırakmak oluyor. Başka bir şirkete zararına satarak program yaşatılabilir.

vay be Winamp'ı hala kullanırım ve hala stabil mükemmel bir programdır. Winamp dan sonra piyasada o kadar çok uyduruk ve gereksiz benzer programlar türedi ki doğal olarak yeni nesil liseli tayfası Winamp'ı tam olarak idrak edemez. umarım Winamp çalışanları için hayırlı olur....

nostarjiiiiiiiiiii!

sanırsam 4 yıl öncede kapanıyor diye haberler çıkmıştı demek ki gidiyor ha vay be ne günlerdi onda ses ayarları yapardım küçükken

Vinampa ne gerek varki windows media player dururken ?

Aimp dediğiniz şey Winamp'ın çakması bile olamaz. Uzun zamandır müzik dinlemiyorum; ama Winamp'ı hiç silmedim, silmeyi de düşünmüyorum. Eğer bilgisayardan silinecek birşeyler varsa onlar Media Player ve Internet Explorer olur.

@Daisuke Sana göre öyle olabilir ama göründüğü gibi kapatılan aimp değil winamp oldu. Demek ki insanlar winamp değil başka şeyler kullanıyor. 2006 yılından beri aimp kullanıyorum iyi ki rast gelmişte geçmişim süper winamptan kat kat üstün.

Arkadaşlar winamp yada aimp...hele aimp sistemi sömüren bi program beş para etmez.. ben sizlere spider player'i şiddetle tavsiye ediyorum türkçe desteği var sitesinden indirin pro yapmak için sitede key bile var ses mükemmel sistemi hiç yormaz. Birçok dosya uzantısını destekler. Deneyip farkı görün...ben yıllardır JetAudio kullandım ama spider playeri buldukktan sonra hepsini bıraktım...

Winamp ilk çıktığında rakibi olan Sonique vardı. Eq'su ve vis' leri muhteşemdi. Bir de skin' leri de muhteşemdi. Yıllar önce kapatıldı o da. Hatırlayan var mı? Bir de Neoplanet diye bir web browser vardı. Çok severdim skinlerini. Hatta sunset diye bir skini vardı, Sultanahmet figürü vardı üstünde.

bir efsane daha göçüyor :(

Winamp sistemi hiç yormuyordu ama çok tuş vardı gerçekten çorba olmuştu deyim yerındeyse

Kapansın ama kullanan çok benim pcde bile duruyor halen

2000 - 2006 arası kullandığım çok güzel bir programdı. Aimp diye bir şey çıktı bir gün karşıma hala aimp ile devam. Ne bileyim en basiti sağ altta başlat duraklat ikonu olması, otomatik kapanma olması, arayüz ve özellikle mp3 düzenlemeleri konusunda winamp çok gerisine kaldı haliyle aimp aldı yürüdü. Üzüldüm bir yandan gençliğimde ilk bilgisayar yıllarımda çok kullanırdım.

6-7 yıldır hiçbirşeyi gelişmeyen bir programın versiyon numarasının büyümeyecek olması neden bu kadar büyük bir olay? kullanmaya devam etmenize engel mi var? "ben 15 yıldır winamp kullanıyorum, hey gidi..." cilik mi oynuyorsunuz?

winampı kötüleyen müzikten anlamıyor demektir. bütün playerleri uzun uzun denedim test ettim. winamp + dfx eklentisi kadar iyi ses veren bir player yok. hem tiz hem baslarda 1 numara. ben kullanmaya devam edeceğim güncellenmesine hiç gerek yok :) yalnız fdx eklentisini mutlaka kurun farkı görün

@22 Kas 2013 09:08 Arkadaşım birde dfx gibi eklentisiz olarak spider playeri dene ve ses gör nasılmış..

Şimdi AOL bunu 80 milyon dolara aldı . Kapatıyoruz diyor önceki sahibi çıkıp 1 milyon dolara geri alır. 79 milyon dolar kar eder. bi örneği daha vardı bunun gibi :)

oh olsun:) açık kaynak olmayan herşey yok oluyor yavaş yavaş. blackberry, winamp ... bekleyin daha bunlar başlangıç...

@22 Kas 2013 21:37 Alakaya çay demle !

Winamp,Windows Media Player, Quick Time Player,Windows Media Player Classic Home Cinema,Wondershire Player,wlc player, AIMP ve bir kaç medya oynatıcıyı bilgisayara kurup hepsinde birden aynı şarkıyı aynı anda açarak test ettim.Müzik çalarken aralarında sisteme en az yüklenen oynatıcı AIMP oldu. Video konusunda ise size eğer windows işletim sistemi kullanıyorsanız; Windows Media Player ve Windows media Player Classic Home Cinema oynatıcılarına Codeck Paketleri kurmanızı tavsiye ederim. Böylece bilgisayarınıza fazladan bir program kurmadan tüm videoları oynatabilirsiniz. Bilge Baykuş

@24 Kas 2013 20:05 Yahu adam yalanmı söylemiş ? hayır araştırma da yaptığını söylüyor.Ee niye eksilemişsiniz anlamadım :S

@09 Ara 2013 13:44 Eksi oy verenler çok umurumda değiller boşverin. Ayrıca yazıma bir kaç ekleme yapmak isterim. Eğer Windows 8.1 sürümünü kullanıyorsanız KMPlayer'ı da denemenizi tavsiye ederim.

@24 Kas 2013 20:05 All player'ı da unutmayın...

Şunu bunu kullanıyorum ve Winamp'ı sileli aylar, yıllar oldu diyenler ne çabuk unuttular be... Kurt kocayınca ite maskara olurmuş demişler. Ne kadar doğru söylemişler!!!

Media Monkey duyanınız yotur belki ama, bundan dah kapsamlı bir müzik çalıcı ben görmedim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir