Yoksa Spartan gücünü IE'den mi alıyor?

Microsoft'un yeni web tarayıcısı Spartan, arka planda IE'ye ne kadar benziyor, ne kadar "yeni"?

  • Zeynel A. Öztürk
Spartan gücünü Internet Explorer'dan mı alıyor?

Microsoft'un geçtiğimiz günlerde düzenlediği Windows 10 etkinliği, bizi firmanın yeni web tarayıcısı "Project Spartan" hakkında da daha fazla bilgi sahibi yaptı. Şimdiyse tarayıcının hangi rendering motorunu kullandığına dair yeni bilgiler ortaya çıktı.

Sızıntılar sayesinde Microsoft'un Internet Explorer'ı bir kenara bırakıp, Spartan ile devam etmek istediğini zaten biliyorduk. Tam olarak bilmediğimiz ise Spartan'ı farklı yapan şeydi. Son birkaç gündür Spartan'ın arayüzü, Cortana desteği, okuma listesi vb. özelliklerini gördük ancak arkasındaki gücün nerden geldiği merak konusuydu.

Microsoft, Spartan'ın yepyeni bir web tarayıcısı olduğunu söylüyor. Ancak Mary Jo Foley'in de söylediği gibi Spartan'ın belirli kısımları, halen Internet Explorer. Yeni tarayıcı, Trident motorunu çöpe atmıyor, sadece onun "fork edilmiş", "Edge modu platformu" kullanan yeni bir sürümünü kullanıyor. Microsoft, rendering motorunun Trident'i temel aldığını doğruluyor.

Ancak tüm bunlar, Spartan'ın temelinde IE bulunan, sadece görünüş olarak farklı bir web tarayıcısı olduğunu anlamını taşımıyor. Microsoft'tan gelen açıklamaya göre Spartan rendering motoru (edgehtml.dll), yeni bir bileşen ve Trident'ten (mshtml.dll) ayrı. Yeni motor, Trident'in bir sürümü olarak ortaya çıksa da, firmaya göre geçtiğimiz aylarda önemli ölçüde farklılaştı. Yeni rendering motorunun Trident'e göre "birlikte çalışabilirlik" ve belge modlarının kaldırılması gibi çok farklı prensipler üzerinde geliştirildiği de Microsoft tarafından vurgulanıyor.

Bunlar, çoğu kullanıcı için daha yüksek performansa sahip, "yeni" bir web tarayıcısı anlamına geliyor. Geri kalanlarımız için ise Spartan'ın WebKit ile çalıştığını dedikodularını engelleyecek, ilginç bir bilgi olma niteliğinde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

bu tarayıcının sonuda ie gibi olmasında çıkınca görecez bakalım nasıl bir tarayıcıymış

ie zaten yeterince hızlı. Spartan daha hızlı olsa ne olur olmasa ne olur oturup milisaniyeleri sayacak değiliz ya :p

netscape navigatör 'den firefox'a geçiş sürecinde de aynı martavalları okumuştuk. Sonuçta hepsi fos çıkmıştı. Yeni tarayıcı spartan, cortona destekli ve chrome uygulamalarınıda çalıştıracak. Bunlar bile onun ie'den bambaşka bir web tarayıcısı olduğuna kanıtlamaya yeter.

@Alper Çağlar çıksa ne olur çıkmasa ne olur butun yenilikler usa ve eng için, cortona da tr desteği yok.

@26 Oca 2015 20:55 Windows tabanlı telefonlara cortona desteği olmayabilir ancak windows 10'lu masaüatü pc'lerde türkçe olarak bulunacağı %100 kesinleşti. Çünkü cortonayı spartan'a gömülü olarak sunacak olan microsoft bu tarayıcının özelliklerini bazı ülkelere açıp bazı ülkelere açmama gibi bir planlarının olmadığını açıkladı. Dolayısıyla Windows 10 Türkiye'de pc pazarına satışa sunulursa büyük ihtimalle windows 10 yüklü mobil cihazlarada cortona desteği gelebilir

@26 Oca 2015 20:55 evet zaten ms bize spartan diye ie 8 i kakalayacak amerikaya gerçek spartanı verecek dimi Spartan sadece cortanadan ibaret değil !!!

Üst taraftaki sekme kısmı chrome gibi kullanışlı. Bu benim en büyük tercih sebebim olabilir. Bir de gpu hızlandırıcı ve çoklu çekirdek yararlanma gibi nimetler ile gelirse zaten benim gibi düşünen çoğu insan geçiş yapacaktır. Rekabet iyidir. Keşke ortalık kızışsa da gelişim daha hızlı olsa.

Benim tarayıcı seçim mantığım şöyle; reklam engelleme eklentisi olanlar arasından.. Bu ekletilerin kurulabildiği her tarayıcı test ederim.. Eğer yoksa, o tarayıcıda yoktur benim için, gayet basit.

@26 Oca 2015 18:39 MATXHON KULLAN

chromium tabanli bi tarayıcı kromun yandan yemişi yani değişennbişey yok bu gizli bilgilerinizi hem microsofta hemde google a gönderecek iyi çalışıyor denmesindeki büyük iş bu bence

@26 Oca 2015 18:53 chromium projesi google a ait değil google chromium projesi nin açık kaynak kodlarıyla chrome u yaptı yani her chromium tabanlı tarayıcı chromenin yandan yemişi değil senin bu söylediğin android google ın sa linux ta google ındır demek gibi birşey #ayrıca böyle birşey olsa bile ms google ın spartan dan casusluk yapmasına izin vermez

IE kullanıyorum gayet hızlı ama Windows Phone da :D

ms webbrowser yapmasını bilmiyor... bunlarla uğraşmasın vakit kaybı...

@29 Oca 2015 00:36 önyargına kurban

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play