Yoksa Spartan gücünü IE'den mi alıyor?

Microsoft'un yeni web tarayıcısı Spartan, arka planda IE'ye ne kadar benziyor, ne kadar "yeni"?

Spartan, makyajlı IE mi?

Microsoft'un geçtiğimiz günlerde düzenlediği Windows 10 etkinliği, bizi firmanın yeni web tarayıcısı "Project Spartan" hakkında da daha fazla bilgi sahibi yaptı. Şimdiyse tarayıcının hangi rendering motorunu kullandığına dair yeni bilgiler ortaya çıktı.

Sızıntılar sayesinde Microsoft'un Internet Explorer'ı bir kenara bırakıp, Spartan ile devam etmek istediğini zaten biliyorduk. Tam olarak bilmediğimiz ise Spartan'ı farklı yapan şeydi. Son birkaç gündür Spartan'ın arayüzü, Cortana desteği, okuma listesi vb. özelliklerini gördük ancak arkasındaki gücün nerden geldiği merak konusuydu.

Microsoft, Spartan'ın yepyeni bir web tarayıcısı olduğunu söylüyor. Ancak Mary Jo Foley'in de söylediği gibi Spartan'ın belirli kısımları, halen Internet Explorer. Yeni tarayıcı, Trident motorunu çöpe atmıyor, sadece onun "fork edilmiş", "Edge modu platformu" kullanan yeni bir sürümünü kullanıyor. Microsoft, rendering motorunun Trident'i temel aldığını doğruluyor.

Ancak tüm bunlar, Spartan'ın temelinde IE bulunan, sadece görünüş olarak farklı bir web tarayıcısı olduğunu anlamını taşımıyor. Microsoft'tan gelen açıklamaya göre Spartan rendering motoru (edgehtml.dll), yeni bir bileşen ve Trident'ten (mshtml.dll) ayrı. Yeni motor, Trident'in bir sürümü olarak ortaya çıksa da, firmaya göre geçtiğimiz aylarda önemli ölçüde farklılaştı. Yeni rendering motorunun Trident'e göre "birlikte çalışabilirlik" ve belge modlarının kaldırılması gibi çok farklı prensipler üzerinde geliştirildiği de Microsoft tarafından vurgulanıyor.

Bunlar, çoğu kullanıcı için daha yüksek performansa sahip, "yeni" bir web tarayıcısı anlamına geliyor. Geri kalanlarımız için ise Spartan'ın WebKit ile çalıştığını dedikodularını engelleyecek, ilginç bir bilgi olma niteliğinde.

Okuyucu Yorumları