YouTube Kids Uygulamasını İnsanlar Hazırlayacak

YouTube, çocuklara yönelik uygulaması Kids'in içeriğini artık sadece makineye değil insanlara hazırlatacak!

  • Zeynel A. Öztürk
YouTube Kids Uygulamasını İnsanlar Hazırlayacak

YouTube'un en katı filtreler açıkken bile çocuklar için elverişli bir yer olmadığı, geçen aylarda iyice anlaşılmıştı. Aile dostu gibi görünen utanç verici videolar siteye sızabildiği gibi Kids uygulaması, komplo teorilerini öneri olarak sunabiliyordu.

YouTube, BuzzFeed'e göre bu işi yapay zeka yerine insanların eliyle düzeltecek. Bu kapsamda Kids uygulamasının sadece YouTube çalışanlarının seçtiği videoları ve kanalları gösteren yeni bir sürümü yayınlanacak.

Çabalar Yeterli Olmadı mı?

Aslında platform, çocuklar için uygun olmayan videoları ve yorumları kaldırmak için uzun süredir uğraşıyor ve bunun için yüzlerce videoyu kaldırmış bulunuyor. Ancak algoritmanın hala "düz dünya" gibi komplo teorilerini ve çocuklara uygun olmayan videoları öneriyor olması, bu temizlik çabalarının boşa gittiği anlamına geliyor. Çocuklara sadece insanların seçtiği videoları gösterecek bir uygulama ise anne ve babaların içini rahatlatacak.

Bununla birlikte YouTube'un tercih özgürlüğünü ebeveynlere bırakacağı söyleniyor. BuzzFeed'e göre uygulamanın algoritmalar tarafından seçilen videoların sunulduğu standart sürümüyle özel seçilmiş videoların bulunduğu sürüm arasında seçim yapılabilecek.

YouTube, iddialarla ilgili herhangi bir açıklama yapmasa da uygulamanın yeni sürümünün birkaç hafta içinde yayınlanabileceği söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Sadece Youtube değil. Playstore ve Play Filmler ve Google Kitaplar Uygulamasında bile kötü sonuçlar çıkıyor.

YouTube Kids gidiyor android 7 de YouTube Kids kurduğumuzda vpn le çalışıyor vpn kapatınca uygulama tr kullanıma sunulmadığı için oto devre dışı kalıyor yokmu bir çözümü bunun, android 6 ve altında sorunsuz çalışıyor devre dışı kalmıyor. YouTube Kids neden tr sunulmaz saçmalık.

Yorum no:1 -YouTube için çalışan yapay zekanın hataları bir yana dursun, gerçek kullanıcıların yaptığı ayrıntılı şikayetlerin bile pek incelenmediğini düşünüyorum. Önemli hak ihlalleri ile ilgili yaptığım onlarca şikayetten hiç birinin sonuca ulaştığını görmedim yada incelendiği ile ilgili bir geri bildirim almadım. Kendi hesabıma yapılan ve hakaret içeren bir yorumu da şikayet edip, kullanıcıyı engellemiştim fakat yıllardır o yorumun da sadece benim hesabıma gösterilmediği ->

Yorum no:2 -fakat olduğu gibi orada durduğunu gördüm. Hem kendim hem de arkadaşım şikayette bulunsa da o yorum kaldırılmamış. YouTube'un çöplüğe dönüşünü durdurmak istiyorlarsa en azından şikayetlere insanların bakması gerekli. Yoksa yakın zamanda lüzumsuz video sitelerinden bir farkı kalmayacak. Olan da yine insanların site içindeki emeklerine ve dünyanın harcanan kaynaklarına olacak. Bilge Bakuş®

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play