YouTube, sanatçıların canını sıkıyor!

YouTube'un uygulayacağı yeni sistem, daha ortaya çıkmadan büyük sıkıntılara yol açtı!

  • Zeynel A. Öztürk
YouTube, sanatçıların canını sıkıyor!

YouTube'un reklamsız bir müzik hizmeti sunmak için hazırlık yaptığı biliniyor. Ancak hizmet, herkesi o kadar da heyecanlandırmış değil. Gelen bilgilere göre sanatçılar ve bağımsız müzik şirketleri, YouTube'un sahibi Google'ın kendilerini zorladığı anlaşmalardan şikayetçiler. İddiaya göre Google, yeni hizmetine dahil olmak isteyen firmaları şartlarını kendi koyduğu anlaşmalara zorluyor ve anlaşmayı kabul etmeyen şirketleri hizmetine dahil etmemekle tehdit ediyor.

Şikayetlerin öncüsü, bağımsız müzik şirketlerinin temsilcisi Impala, üyelerine daha uygun teklifler sunulması için Avrupa Komisyonu'ndan "acil müdahale" isteğinde bulundu. Impala'nın iddiasına göre YouTube, sanatçılara ve müzik şirketlerine üzerinde değişiklik yapılamayacak kontratlar teklif ediyor. Teklifleri kabul etmeyenlerin sitedeki mevcut videoları engelleniyor veya tamamen siliniyor. Impala ve Featured Artists Coalition (FAC), YouTube'un bu tutumuna karşı duruş sergiliyorlar.

YouTube'un hamlesine karşıt olduğu söylenen isimler arasında Arctic Monkeys, Royksopp, Adele, The xx, Jack White ve çok daha fazlası var. Müzik sektörü haber sitesi Complete Music Update'ten Chris Cooke, YouTube'un videolar için sektörün "muhtemelen en düşük ücretlerini ödediğini" söylüyor ve ekliyor: "Bağımsız isimler, bunu kabul ediyorlar çünkü YouTube'u sadece bir gelir kaynağı olarak değil, en önemli tanıtım platformlarından biri olarak görüyorlar."

Bir YouTube yetkilisi ise yaptığı açıklamada konu hakkında şunları söylemekle yetindi: "Yüzlerce bağımsız ve büyük şirketle başarılı anlaşmalarımız devam ediyor - ancak devam eden müzakereler hakkında yorum yapmak istemiyoruz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Birşey anlamadım

Madem tanıtım aracı olarak görüyor para neden istiyorlar?

müyap o nedenle kapatır...

Tok esnaf abi ya sev ya terket diyor :D

Tok esnaf abi ya sev ya terket diyor :D

muyap bu yüzden kapanmış olabilir o zaman

İnsanlar üzerinden milyarlarca dolar kazanıp insanlara az bişey para vermek Google'ın en sevdiği şey zaten.

google ın saçmalıkları bir gün youtubenbi yüzüne bakan olmassa görür parayı sözleşmeyi

ben ilk defa bunu duydum.

Sen de yorum yaz