YouTube'un Kafası Fena Karıştı!

Çocuklara yönelik videoları sınıflandırmaya çalışan YouTube, yanlışlıkla yetişkinlere de çocuklara yönelik videolar önermeye başladı!

YouTube, Yetişkinlere Çocuk Videosu Önerdi!

YouTube sayfalarınız, aniden çocuklara yönelik içeriklerle dolup taştıysa yalnız değilsiniz. Google'ın bir algoritma değişikliği, video önerilerinde çizgi film ve tekerlemelerin daha çok görünmesine neden oldu.

YouTube'a kaydolmak için 13 yaşında veya daha büyük olmak gerekiyor, ancak hizmet yine de küçük çocuklar arasında çok popüler. Ne yazık ki çocuklara yönelik kalitesi düşük videolar da YouTube üzerinde oldukça ünlüler. Çocuklara yönelik bazı videolar masumlar ancak gerçek anlamda tüyler ürpetici bazı videolar da var.

Bloomberg'e göre algoritma değişikliğinin amacı, Federal Ticaret Komisyonu'nu (FTC) yatıştırmak, çocuklara yönelik kaliteli içerik sağlayan kanalları öne çıkarırken diğerlerini bastırmak idi. Bu noktada yetişkinlerin de önceki izleme alışkanlıkları yok sayıldı ve akışları renkli çizgi filmlerle dolduruldu. Bir kullanıcı, bu videolarda inatla "ilgilenmiyorum" seçeneğini kullandığını, bir süre sonra eski önerilerin geri geldiğini söylüyor.

YouTube'un çocuklara yönelik işe yaramaz videoları ortadan kaldırması çok önemli bir iş, ancak umarız algoritma, yetişkinlere okul öncesi çocuk videoları göstermekten yakında vazgeçer.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

"İlgilenmiyorum" seçeneği sadece sizin biraz daha kontrolü elinizde bulundurduğunuz hissini vermek için yapılmış gibi görünüyor. Çünkü ilgilenmiyorum dediğiniz "herhangibir içerik"(özellikle yüksek aboneli ve alphabet'e para getiren) kısa süre sonra size tekrar tekrar gösterilebiliyor. İstemediğiniz kanalları görmemek için bir yöntem var ama. Mozilla Firefox kullanıyorsanız "Youtube Video Blocker" isimli eklentiyi kullanarak istemediğiniz kanalları görmekten kurtulabilirsiniz. Bilge Baykuş T.O.L

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play