Zuckerberg şimdi de kameralı (ve yapay zekalı) bir kulaklık yapmak istiyor

Zuckerberg'in Meta'sı, yapay zekalı bir donanım geliştirmenin peşinde ve kafayı kulaklıklara takmış olabilir. Şirket, kulaklıklara kamera yerleştirerek yeni bir konsept yaratmak istiyor ama kameralı bir kulaklığın kimin ne işine yarayacağını henüz kimse kestirebilmiş değil.

Zuckerberg şimdi de kameralı (ve yapay zekalı) bir kulaklık yapmak istiyor

Meta, yapay zeka konusunda çok geride kaldığının farkında mı bilinmez. Ama en azından, yapay zekaya odaklı yeni ürünler geliştirmek için çalıştıklarını gösteren bir planı olduğunu artık biliyoruz.

Buna göre şirket, üzerinde kameralar bulunan yapay zekalı bir kulaklık geliştirmeye çalışıyor. Bu kulaklık kameralar sayesinde çevreyi algılayarak kullanıcısıyla iletişim kurabiliyor. Henüz çok erken aşamada olan bu kulaklığın ne işe yarayacağı ise net değil.

Facebook buna "Camerabuds" (Kamerakulaklık) adını veriyor. Proje henüz tam anlamıyla onay almamış da olabilir zira Zuckerberg'in birkaç tasarımı gördüğü ancak beğenmediği dile getiriliyor.

Bu kulaklıkların, pil ömrünün uzun olması ve çok ısınmaması gerekiyor, zira dışarıda ayaz altında değilse, kimse kafasında ve kulaklarında cayır cayır yanan minik bir fırın istemez. Ancak söz konusu yapay zeka olunca tüm işlemcilerin cayır cayır yanmaya eğilimi olduğunu biliyoruz. Ayrıca uzun saçlı kullanıcıların, kulaklık üzerindeki kameraları kapatması ve kulaklığın işlevsiz kalması gibi riskler de mevcut.

Kulağımıza kameralı kulaklık taktık, peki, tamam... Ya sonra?

Meta 2022'de de Portal adını verdiği akıllı hoparlör çalışmasını sonuca ulaşmadan iptal etmişti. Öte yandan RayBan ile yaptığı iş birliği ile Facebook kameralı gözlükleri satışa çıkarmıştı. Bu gözlüklerin de yapay zeka destekli yeni versiyonlarının yolda olduğu düşünülüyor.

Ancak üzerinde kameralar bulunan yapay zekalı bir kulaklığın tam olarak ne işe yarayacağını henüz kimse çözebilmiş değil. Facebook çok şaşırtıcı ve elbette faydalı uygulamalarla ortaya çıkmazsa, bu kulaklıklar ya tutarsa diye yapılan ama ilgi görmeyen donanım ürünleri mezarlığında yerini alabilir.