Zuckerberg ve Gates el ele!

Mark Zuckerberg ve Bill Gates'in birlikte attığı bu adım, alkışı kesinlikle hak ediyor...

Zuckerberg ve Gates el ele!

Bill Gates ve Mark Zuckerberg, eğitim kurumlarına geniş bant internet bağlantısı ulaştırmayı amaçlayan bir organizasyona 9 milyon dolar bağışladılar. Gates 4 milyon dolar, Zuckerberg ise 5 milyon dolar bağış yaptı.

ABD'deki tüm okulların geniş bant internet erişimine sahip olması için çalışan, kar amacı gütmeyen kuruluşun geçen yılki bütçesi sadece bir milyon dolardı ve buna rağmen, geniş bant internet erişimini uygun şartlar altında sağlamak üzere önemli projeler geliştirebilmişti.

ABD'deki okulların %72'si, internete erişimde sorun yaşıyor. Eğitime destek veren sivil toplum örgütleri de bu sorunların aşılabilmesi için çaba gösteriyor. Aslında ABD'deki tüm okulların %99'unun internet erişimi bulunuyor ancak bunların sadece küçük bir bölümü geniş bant internet erişimine sahip. Geri kalanları ise öğrencilerin rahatça sörf yapmasına bile imkan vermeyen çok kısıtlı bağlantı imkanına sahipler. ABD'deki okullar, federal hükumetin 1997 yılında devreye soktuğu özel bir tarife üzerinden indirimli olarak internete bağlanabiliyorlar. Bu tarifede okullar için internet bağlantısı %20'den %90'a kadar indirim sağlıyor. Ancak bu indirimler bile çoğu okulun zayıf bütçeleri için ağır faturalar ortaya çıkarabiliyor.

Zuckerberg ve Gates'in bağışta bulunduğu vakıf ise bu sorunların giderilmesi için çalışmalar yapıyor ve okullara teknoloji ürün ve hizmetlerini satın alırken amaçlarına uygun en efektif çözümlere yönelmeleri için yardımcı olmayı hedefliyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

bize bağış yapan mı var 1mbit interneti 50 sınıf paylaşıyoruz okulda

bu yahudilerde hep birbirine benziyor

Helal olsun türkiyede olsa okul yapilir vergiden kacacagiz diye

Bill bil bakalım seni windows kullanıcıları niye beğeniyor? Yaptığın gönüllü bağışlar için...İnsanca pek insanca...Bak Zuckerberg'ide toplumsal angajmanlarla öne çıkmaya motive ettin! Herşey para değildir, insana yatırım, bilime, ilime yatırım hakka hizmettir.

vakfın ismi yok mu

Bu bill getes tam cennetlik adam

İnönünü üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde 0.9 mbps i görürsek şükrediyoruz. Darısı yardımsever (!) Türk milyonerlerinin başına.

@07 Ara 2013 22:20 Malatyalı mısınız? :)

Adamın dipleri :)

Bilgisayar okuyorum ve okulda 5 bilgisayar laboratuvarı var ve her laboratuvarda 22 bilgisayar ve okulda 1 mbps internet bu bizim neyimize yetecek

Samimiyetlerine kesinlikle inanmiyorum. Ozellikle bill gates cok iyi goz boyuyor. İnsanlarda bunu yiyorlar. Afiyet olsun.

Ben istanbulda lise ye gidiyorum bilgisayar bile yok okulda yine sizin okulda bilgisayar varmış

iki beceriksiz.....

@08 Ara 2013 21:48 Beceriksiz dediğin adamların ikisi de milyarder.

Olumsuz Yorum Yapanlar Size İnternet Bile Vermiyeceksin Adamlar Vermiş Para...

rockerfellar ne kadar bağışladı?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir