Zuckerberg, yanına dev bir ortak alarak Apple'ı "vurmaya" hazırlanıyor

Meta CEO'su Zuckerberg, daha önce açık açık beğenmediği söylediği Apple Vision Pro'ya rakip olarak üst seviye bir cihaz üretmek istiyor. Üstelik bunun için yanına büyük bir devi de alacağı konuşuluyor.

Zuckerberg, yanına dev bir ortak alarak Apple'ı "vurmaya" hazırlanıyor

Yeni bir haber, iki büyük teknoloji şirketi Meta ve LG’nin, Apple’ın kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü 3.499 dolarlık Vision Pro cihazıyla rekabet edecek yeni bir üst düzey karma gerçeklik başlığı geliştirmek için bir araya geleceğini iddia ediyor.

Android Central tarafından bildirilene göre, Korea Economic Daily, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in LG CEO’su Cho Joo-wan ile görüşmek üzere Güney Kore’ye gideceğini iddia ediyor. Toplantının, LG’nin donanım yeteneklerini Meta’nın karma gerçeklik ve yapay zeka deneyimiyle bir araya getirecek ve yeni MR başlığıyla sonuçlanacak bir ortaklığın ayrıntılarını sonuçlandıracağı söyleniyor.

Habere göre Meta, LG’nin, başlık için Meta Quest ürünlerindeki donanım cihazlarından daha iyi olabilecek donanım oluşturmaya yardımcı olabileceğini düşünüyor. Ayrıca LG’nin akıllı TV’lerinde kullanılan webOS’u da başlık için uyarlayabilir.

Meta, yapay zeka modelleri ve hizmetleri oluşturma konusundaki artan deneyimi ve sanal gerçeklik ve karma gerçeklik hizmetleri oluşturma konusundaki kendi uzmanlığıyla, LG’nin donanım becerilerini ve webOS’unu birleştirebilir.

Apple Vision Pro'yu beğenmemişti

Zuckerberg, Şubat ayı başlarında yoğun programına ara vererek Instagram üzerinde paylaştığı bir videoda Apple Vision Pro’yu sert bir şekilde eleştirmişti. Zuckerberg, şirketinin 2023 sonbaharında piyasaya sürdüğü Meta Quest 3’ün çoğu durumda Vision Pro’dan daha iyi bir karma gerçeklik başlığı olduğunu iddia ediyordu ve buna rağmen Apple’ın cihazının fiyatının Quest 3’ün yaklaşık altı katı olduğunu belirtiyordu.

Makale, bu yeni üst seviye LG-Meta başlığın 2025’'in başlarında piyasaya sürülebileceğini iddia ediyor. Bazı söylentiler, Apple’ın yeni nesil Vision Pro’sunun 2025’in ikinci yarısına kadar piyasaya sürülmeyebileceğini söylüyor.

Bu arada Samsung’un da, Android işletim sistemine sahip Google ve Snapdragon XR2+ Gen 2 çipine sahip, Qualcomm ile işbirliği yaparak üretmeyi planladığını duyurduğu üçüncü bir alternatif MR başlığı daha bulunuyor.