Apple iPhone 7 incelemesi Apple iPhone 7 testte!

Apple iPhone 7'yi A'dan Z'ye inceledik, tüm detaylarıyla değerlendirdik. İşte test raporumuz...

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
89
 • Kullanım (%30)90
 • İnternet (%20)91
 • Multimedya (%20)92
 • Telefon Fonksiyonu (%10)92
 • Fiyat / Performans (%20)82
Satın Al
 • Kameranın düşük ışık performansı
 • Su dayanıklılığı
 • Dahili depolama kapasitesi
 • Performans
 • Şık tasarım
 • Hoparlör performansı
 • Son 3 modelle aynı tasarım
 • Pil ömrü
 • HD çözünürlük
 • 3.5 mm kulaklık girişi yok

Evet, bu incelememizde Apple'ın yeni amirali iPhone 7'i tüm detaylarıyla değerlendirecek, yeni telefonu A'dan Z'ye inceleyeceğiz. İncelememiz süresince de elbette yeni modeli iPhone 6s'le de kıyaslamayı ihmal etmeyeceğiz.

iPhone 7, iPhone 6s'e büyük yenilikler getirmiyor. Özellikle tasarım anlamında. Teknik altyapı konusunda birtakım güncellemeler elbette ki var, fakat açık ve net biçimde baştan söylemek gerek ki, bizce iPhone 6s sahiplerinin iPhone 7 almaları için büyük sebepleri yok.

Adım adım gitmekte fayda var, önce söze her zaman olduğu gibi tasarımla başlayacak, akabinde de bölüm bölüm iPhone 7'nin tüm detaylarına değineceğiz. Ancak tasarıma geçmeden önce baştan telefonun fiyatından da bahsedelim.

iPhone 7, ekim ayından itibaren raflarda yer alacak. Elimizdeki 32 GB'lık versiyon için biçilen fiyat 3399 TL. Ancak 128 ve 256 GB'lık modeller için resmi bir açıklama gelmiş değil. Yalnız 256 GB'lık modelin 5000 TL sınırını zorlayacağı açık.

Tasarım

iPhone 7, özellikle tasarımına ilişkin olarak selef modele kıyasla büyük farklılıklar getirmiyor, hatta ilk bakışta onu iPhone 6s sanmanız bile olası. Tasarım noktasında en önemli detaysa kuşkusuz artık telefonun suya karşı korumalı yapıda bir gövdeye sahip olması ve kulaklık girişinin kaldırılmış olması. Apple'ın kulaklık girişini kaldırması oldukça cesur bir karar, fakat bizce bu geçiş biraz erken. Öte yandan kulaklık girişinin kaldırılması için tasarım anlamında büyük sebep yok. Kulaklık girişinin kaldırılmasıyla bu tarafa bir hoparlör ızgarası yerleştirilmiş. Bu arada kutu içeriğinde yer alan Earpod'ların Lightning uyumlu olduğunu da söyleyelim.  Ayrıca kutu içeriğinde Lightning'i normal kulaklık girişine dönüştüren bir aparat da yer alıyor.

Apple, iPhone 7 lansmanında ayrıca kablosuz kulaklığı AirPod'u da tanıttı. Ekstradan bu cihazı satın alarak kablosuz olarak da müzik dinlemeniz mümkün. Fakat tasarımını ne kadar beğenirsiniz tartışılır. Zira AirPod'lar özellikle tasarımıyla çok eleştirildi.

7.1 mm kalınlıkta olan iPhone 7'nin ağırlığı ise 138 gram. Telefonun 5 farklı renk seçeneği bulunuyor. Bunlar arasında siyah, gümüş, altın ve Rose Gold seçenekleri yer alırken, telefonun ayrıca bir de Jet Black isimli "cilalanmış" siyah renkli modeli de mevcut. Ancak bu Jet Black rengi, çok fazla çizilmesiyle dikkat çekiyor. O nedenle eğer bu rengi tercih edeceksiniz ya çiziklere alışmanız ya da telefonu koruyucu kılıf altına gizlemeniz gerekiyor.

iPhone 7'nin tasarımındaki bir diğer fark da, arka yüzde yer alan anten çizgilerinin iyice kenarlara doğru itilmiş olması. iPhone 6s'lerde arka gövdeyi kesen çizgiler, iPhone 7'de kenarlara taşınmış.

iPhone 7'nin Home butonu da yenilenmiş. Ekranda gördüğümüz 3D Touch teknolojisi, artık Home butonunda da yer alıyor. Bu özellikle birlikte daha rahat bir kullanım sağlandığını söyleyelim. Home butonu titreşimli geri bildirimde bulunurken, elbette parmak izi sensörü olarak da kullanılıyor.

Ekran

iPhone 7'nin ekranı ana değişiklikleri parlaklık ve renk gamıyla bizlere sunuyor. Yeni Retina HD ekran, 6s'e kıyasla yüzde 25 daha parlak ve daha geniş bir renk gamına sahip. Fakat öte yandan ekranın çözünürlüğünde bir değişiklik yok. Ekran halen 750x1334 piksel çözünürlüğünde. Ayrıca ekran – gövde oranı da 65 seviyesinde.

LED arka aydınlatmaların kullanıldığı IPS LCD ekran, 4.7 inç boyutunda. Piyasadaki telefonların ağırlıklı olarak 5.0 inç ve üzeri ekran boyutlarına sahipken, eğer 4.7 size dar gelecekse, o halde çözüm iPhone 7 Plus.

Ekranı gün içinde ışık altında kullandığımızda sonuçtan gayet memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. İnternet gezintisi ve film izleme deneyiminin ardından ekranın gayet temiz, berrak ve net olduğunu gördük ki, aksini düşünmek bile istemiyoruz doğrusu.

Teknik altyapı ve performans

iPhone 7, yeni A10 Fusion işlemciyle geliyor. 4 çekirdekten oluşan bu işlemci, 64 bit mimariye sahip. Bununla beraber selef modelde yer alan A9'a göre yüzde 40 daha yüksek hız sağlıyor. Yongasetinde yer alan çekirdeklerden ikisi "yüksek verimlilik çekirdeği" olarak isimlenirken, bu iki çekirdek diğerlerine oranla 5'te 1 güç harcıyor.

Telefonun grafik yongası da işlemciye bağlı olarak güncellenmiş durumda. Grafik yongası, iPhone 6s'te yer alan A9'a göre yüzde 50 daha yüksek hızda çalışıyor. Bu sayede telefonun oyun performansı konusunda en ufak bir endişeniz olmasın. Biz telefonu kullandığımız süre boyunca akıcı bir oyun deneyimi gözlemledik.

Öte yandan telefonu iPhone 6s'le yan yana koyup aynı işlemleri uyguladığımızda da, aradaki performans farkını net biçimde gözlemleme şansımız oldu. Testimize göre iPhone 6s, yeni modele kıyasla yüzde 20 seviyesinde daha yavaş. Uygulama yükleme ve uygulamalar arasında geçiş süreleriyle karşılaştırdığımız iki telefondan iPhone 7, testi 1 dakika 37 saniyede tamamlarken, iPhone 6s, 1 dakika 41 saniyede aynı işlemi bitirdi.

Bu arada elimizdeki iPhone 7'nin 32 GB kapasiteye sahip olduğunu söyleyelim. Telefonun ayrıca 128 ve 256 GB'lık seçenekleri yer alıyor. 64 GB'lık model seçeneği ise kaldırılmış durumda. microSD kart slotunu halen iPhone'da arayanlar, elbette bu kez de üzülecekler, zira telefonda microSD kart slotu bulunmuyor.

Telefondaki RAM miktarı selef modelle aynı, 2 GB. Batarya ise 1960 mAh kapasitesinde. Telefonun pil testinden önümüzdeki adımlarda bahsedeceğiz.

802.11 ac Wi-Fi kablosuz bağlantı desteği sunan iPhone 7, ayrıca Bluetooth v4.2 sahibiyken, LTE noktasında da Cat 9 seviyesinde veri iletişimi sağlıyor. Böylece iPhone 7 ile 450/50 Mbps veri iletişimi mümkün.

iPhone 7'nin ses performansından da bahsetmemek olmaz. Zira artık stereo hoparlörler mevcut ve bununla beraber, açıkça şu ana kadar ki en iyi iPhone ses performansını aldığımızı söyleyebiliriz.

Pil performansı

iPhone 7'nin pil ömrü selef modele göre geliştirilmiş durumda karşımıza çıkıyor, fakat biz yeterli bulmadık açıkçası. Öte yandan kablosuz şarj desteği iPhone 7'de de karşımıza çıkmadı. Artık kısmet iPhone 7s veya iPhone 8'e...

Apple, kullandığı A10 Fusion işlemciyle bataryaya destekte bulunurken, ayrıca telefonun kullandığı kapasiteyi de selef modele kıyasla arttırmış. Yeni modelde 1960 mAh'lik bir batarya kullanan Apple, bununla birlikte yeni amiralin iPhone 6s'ten ortalama 2 saat daha fazla dayanmasını sağlıyor.

Peki, iPhone 7 bizim testlerimizde ne kadar süre dayanabildi? Her amirale uyguladığımız HD video testimizi kuşkusuz iPhone 7 için de yaptık. Tam ekran parlaklığında 90 dakika boyunca HD video oynattığımız iPhone 7, bu süre sonunda yüzde 23 oranında alan kaybetti. iPhone 6s'te bu değer ise yüzde 30 seviyesinde. Bu, telefonun böylesi bir senaryoda kabaca 6 saat boyunca video oynatabileceğini bizlere gösteriyor. Fakat öte yandan telefonun ekran parlaklığını kısaltırsanız bu süreyi 9 saate kadar çekebilirsiniz.

iPhone 7 ile aldığımız çevrimiçi gezinti süresi ise 9 saat 1 dakika olarak raporumuza yansıdı. Konuşma süresi ise 11 saat olarak kayıtlarımıza geçerken, telefonu 2 saat 34 dakikada tam kapasite şarj edebildik.

Kameralar

Gelelim kameralara. Apple, iPhone 7'de iki tip kameraya yer verdi. iPhone 7'de selef modellerden alışageldiğimiz gibi arka yüzde tek kameraya yer veren Apple, iPhone 7 Plus'ta çift kamera deneyimi yaşatıyor. Ancak konumuz dahilinde biz iPhone 7'nin kamerasından bahsedeceğiz.

iPhone 7'nin kamerası 12 MP çözünürlüğünde. Bununla selef modele göre farklılık getirmeyen Apple, teknoloji anlamında ise yenilikçi adımlar atmış. Mesela bunlara ilk örnek olarak artık iPhone'da optik imaj sabitleyici bulunuyor. Evet, OIS bizlere yabancı bir terim değil, fakat Apple bunu henüz yeni kullanıyor.

Bir diğer farklılıksa arka kamerada yer alan 4 LED ve 2 tonlu flaş. Evet, 4 LED flaşla şu an ilk model olan iPhone 7, böylece de büyük farklılık sunuyor. Bunun gece çekimlerine nasıl bir etkisi olduğunu zaten az sonra çektiğimiz karelerle de net şekilde göreceksiniz.

Hazır gece çekiminden söz açmışken, iPhone 7'nin artık düşük ışık koşullarında da selefe göre daha başarılı fotoğraflar çektiğini söylemek lazım. Buna en büyük etkiyi kuşkusuz diyafram açıklığı sağlıyor.  Telefonun kamerasında f/1.8 diyafram açıklığı yer alıyor. Genişleyen diyaframla beraber lense alınan ışık miktarı da arttığından, düşük ışıkta selef modele kıyasla yüzde 50 oranında daha parlak fotoğraflar çekmek mümkün oluyor.

30 kare 4K video çekme imkanının olduğu iPhone 7'de, ayrıca 120 kare Full HD videolar kaydedilebiliyor. 720p'de kare sayısı ise 240.

Çektiğimiz fotoğraflara geçmeden önce ön kameraya da kısaca değinelim. FaceTime HD kamerayı 7 MP'e yükselten Apple, burada da bizlere HDR imkanı sunuyor.

Örnek fotoğraflar

iPhone 7 / iPhone 6s fotoğraf kıyaslaması

iPhone 6s

iPhone 7

iPhone 6S

iPhone 7

iPhone 6s

iPhone 7

iPhone 6s 

iPhone 7

iPhone 6s 


iPhone 7

iPhone 6s

iPhone 7

iPhone 6s

iPhone 7

iPhone 6s

Özetle

Apple, iPhone 7 ile iyi bir işe imza atmış, ortaya güzel bir model çıkartmış. Ancak eski günlere baktığımızda, açıkçası büyüttüğü beklentileri karşılayamadığını görüyoruz. O nedenle iPhone 6s'in üzerine çok büyük yenilikler gördüğümüzü söylemek zor. Dahası, akıllı telefon dünyası için de büyük yenilik görmüyoruz. Bu nedenle artık bu alanda Apple'ın "rol model" olmadığını söylemek zor değil.

iPhone 7 özelinde konuşacak olursak, telefon performanslı çalışıyor, tasarımıyla kullanmaktan keyif alacağınız bir görünüm sergiliyor, kameralarıyla memnun ediyor ve su geçirmezlik özelliğiyle de büyük bir açığı kapatıyor. O nedenle iPhone 7, sahiplerini kendinden bir hayli memnun bırakacaktır kanaatindeyiz. Fakat iPhone 6s sahibiyseniz, iPhone 7 almak için büyük sebepleriniz bizce yok.

Kimler Almalı

Apple fanları tarafından satın alınacağını düşündüğümüz iPhone 7'nin, halihazırda Android kullanıcıları tarafındansa çok çekici bulunmayacağı açık.

Apple iPhone 7 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Apple iPhone 7
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 89
Üretici Apple
İşletim Sistemi iOS 10.0.1
İşlemci Apple A10 Fusion
Çekirdek (CPU) 4
Ekran Teknolojisi LED-backlit IPS LCD
Ekran Boyutu 4.7 inç
Ekran Çözünürlüğü 750 × 1334 px
Bellek (RAM) 2 GB
Dahili Depolama 32 GB
Ön Kamera 7.0 MP
Arka Kamera 12 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Bekleme Süresi 40:00 saat
Konuşma Süresi 14:00 saat
Boyutlar 67 × 138 × 7.1 mm
Ağırlık 138 gr.
Satın Al

Alternatifleri

iPhone 7'e alternatif olarak daha ucuz model olan iPhone 6s'i tercih edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

1.41 6S 1.37 İ7 Gercekten Cok Buyuk Fark Varmıs Arada!Resimlerde Dusuk Isik Haricinde 6S Daha Detayli Cıkmıs Görünüyor! inceleme icin Tesekkürler...

apple tıkanma dönemime girdiğini düşünüyorum artık yeni mühendislerin alınması gerekiyor ayrıcı tasarım ekibinide değiştirmeleri gereki.Apple'ın Steve Jobs zamanını geri getirmemeri gerek.

@30 Eylül 2016 07:51 Tim Cook, Steve Jobs hayattayken neyi yapamıyorsa şuan onu yapıyor. Dünyanın en değerli şirketinde at koşturuyor resmen. İnanılır gibi değil.

Şarj olma süresi çok uzun 2.34 bu zamanda çok fazla.Benim antika olmuş K750 min bile çok daha iyi olduğunu hatırlıyorum.Tabii ki performans anlamında K750 ile İphone u kıyaslamak yanlış ama yine de bu telefonda gelişim anlamında sadece ekran kalitesi öne çıkıyor muhtemelen renkleri doğru yasıtıyordur yoksa kamera,IP67 sertifikası,pil kapasitesinde artış falan filan bunlar palavra,göz boyama.Ayrıca telefonlarda 2K ekranı gereksiz buluyorum da bunda hiç olmazsa Full Hd olsaymış.

Apple in en büyük avantaji kendi Yonga setine uygun OS olmasi. Bu da telefona ciddi performans ekliyor. Normal de baktiginiz da telefon güzel olsa da, sadece spotify ve amazon müzik ben de 10 gb yer kapliyor. Fotograflar ve videolar 5 gb yer kaplasa IOS eklersek 2 3 gb kadar. (OS miktarini bilmiyorum.) en azindan 17gb gidiyor. Oyundu applerdi doldu sistem. Bluetooth yok microsd yok. Tamamen Apple in ürünlerine bagimlisin... Extern bir sey yükletmiyor.Beni kisitliyorsa, neden alayim o zaman ?

girişteki cümlelere katılıyorum iphone 7 güçlü performanslı bir telefon olmuş gibi görünüyor ama herhangi bir yenilik sunmuyor apple'ın belirtildiği gibi rol model olma sıfatını kaybetmeye başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz

Elveda telefonunu şarj ederken zamanını kulaklıkla müzik dinleyerek geçirenler tayfası.. sizi göremeyeceğiz..

Arkadaşlar ben iki özelliği üzerinde durmak istiyorum birincisi çok hızlı tepki veriyor bu çok önemli, ikincisi su geçirmeme özelliği. Bu iki özelliğe bir de düşük ışıkta daha iyi resim çekmeyide eklerseniz. Cep telefonu beklentilerinize rahatlıkla cevap verecek düzeyde.

inceleme için teşekkürler. iphone 7 benim beklentilerimin altında kaldı satın almadım ancak ofis arkadaşlarımdan birisi daha ilk günden abdden getirtti ilk izlenim her zaman önemlidir açıkçası etkileyecek herhangi bir özelliği yok numerik bir değişim dışında bir şey göremiyorum ben önceki iOS cihazlara kıyasla. var olan çok iyi bir altyapı var iphone jenerasyonun da onun ekmeğini yemeye devam eden bir telefon olmuş bu da. dün google üst segment telefonu pixelı tanıttı

karakter sınırından dolayı sütteki yorumum yarım kaldı. googleın üst segmenti hedefleyecek yeni telefobu pixel hem samsungu hem de appleı rahatsız edecek kısa vadede. uzun vadede ise googleın tüm hizmetleriyle entegresyonu ve googleın kullanıcı seviyesindeki penetrasyon durumuna baktığımızda uzun vadede de çok çok başarılı bir pazar oyuncusu olacağını ön görebilmemiz mümkün. fiyatı ve branding değişimi hedeflerinin açıkça bu olduğunu gösteriyor. apple daha büyük işler yapmalı yeni telefonlarında

@05 Ekim 2016 18:52 törkiş pılis penetrasyon branding entegrasyon hacı ne diyon git teknoloji dergisinde makale yaz pixel denilen telefon en gerizekalının bile anlayabileceği şekilde iphone çakması her şeyi mahkemeye veren apple pixeli tasarımı nedeniyle nasıl mahkemeye vermemiş hayret pixel de olsa olsa note 7 faciasının ekmeğini yer. apple ın yenilik yapamamasının temelinde artık bir çok şeyde de görüldüğü üzere bazı şeylerin doyum noktasına ulaşmış olmasını gösterebiliriz.

Açıkçası Windows Phone dan hangi platforma geçeyim diye düşünürken ilk olarak Galaxy S7 Edge etkiledi beni. Yeni Note serisi çıksın ona göre karar veririm derken Note 7 faciası malum. İphone almaya karar verdim. Bunda Samsung' un etkisi çok büyük. Ama Google Pixel oyunu değiştirebilecek bir telefon gibi duruyor. Onun Chip Online incelemesi çıkmadan karar veremeyeceğim sanırım. Kaldık yine WP ile başbaşa...

@06 Ekim 2016 15:44 windows phone malesef bu yarışta ayakta kalabilecek değil, sadece sektörde var olmak için telefon üretiyorlar gibi geliyo bana. windows kolay kolay kaynakları tükenecek bir şirket değil işletim sistemi, bulut, ofis yazılımları gibi konularda pek çok yatırımları var aynı kefeye koymamak lazım iphone 7'nin ya da olayın çok daha fazla içinde olan google'ın sunabileceği deneyimle kıyaslanamaz şeklinde düşünmekteyim

Pek çok insan fiyasko diyor ama iPhone 7 tam bir canavar! Gavurun "beast" dediği şeyden. Fiyatı 3 bin lira altı seviyelere geldiğinde gözü kapalı alınabilecek bir cihaz.

İnceleme gayet güzel olmuş ancak video çekimi de yapılsaydı çok daha iyi olurdu. Bence iPhone 7 incelemesi yapıp video çekmemek eksik kalmış sanki. Videoyu da en kısa zamanda bekliyoruz.

100 üzerinden 89 puanı iPhone 7 incelemesi için yüksek buluyorum. Malesef 80 puan barajını aşamayacak bir cihaz iPhone 7. Tabi ki bunu fiyat/performans perspektifinden bakarak söylüyorum, bu iki noktayı yani daha çok fiyatını bir kenara bırakırsanız 89'dan daha da yüksek puanı hakedebilir ama iş günün sonunda son tüketicinin cebinde ne kadar para olduğuna bakıyor. Bu nedenle bir malı yalnızca markası ile değerlendirmemek gerekiyor. Belki yeni bir iPhone 7 inceleme yazısı yazarsınız?

apple her zamanki politikasını uyguluyor. yeni modellerin her zaman s sürümleri için bir şeyler eklemek zorunda olduğunu bildiğinden geliştirdikleri tüm özellikleri çıkarttıkları modele koymuyor. s modeli içinde bir şeyler ayırıyorlar. buda son kullanıcının her zaman s modelleri için beklemesi anlamına geliyor. Adamlar her zaman açıkça söylüyor s modellerimiz var olan modelin daha da geliştirilmiş sürümleridir. hemen satın almamak lazım...

@11 Ekim 2016 12:57 bu dediğini yapmayan şirket ya da sektör yok ki. yeni cihazları satabilmek için her zaman ondan daha iyisini üretebiliyor olmak ve mevcut cihazların da eskiyebiliyor olması gerekiyor. işin matematiği bu. eğer satın alma gücün varsa şimdiden alırsın. apple, samsung, pixel vs değişmiyor tüm akıllı telefonların ömrü (popülariteden bahsediyorum) 2 seneyi geçmiyor. bunun iPhone'un s serileri ile alakası yok. bu şekilde işliyor. ha fiyatı düşecek de bekleyecem dersen o başka.

Adamlar şuan piyasanın en güçlü tlfnunu yapmışlar halen şekiller tavırlar herkeste performansta varsa bileğini bukecek yiğit çıksın görelim...cikamiyor çünkü. Yok Akıllı tlfda herşey hizdir oda iPhone 7 de

Ne çok anlıyonuz teknolojiden be.Git tv nde izle 4k yı koca ekran.Sanki evinde zuhal topalı izleyecek küçücük ekranda

Bu telefonun üzerinde başka bir markanın amblemi olsa 65'ten fazla puan vermez kimse. Biraz daha tarafsız olalım. İphone hayranlığı artık anlamsızlaşıyor.

sıkıntı yok super tel gerisi hikaye

Sen de yorum yaz