Asus DSL-AC68U incelemesi DSL-AC68U yakın planda.

Yüksek hızda veri transferini mümkün kılan 802.11ac'li model DSL-AC68U yakın planda.

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
91
  • Yüksek veri transfer hızı
  • Geniş menzil desteği
  • TurboQAM ve AiRadar özelliği
  • Yüksek fiyat

Yeni nesil kablosuz ağ standardı olan 802.11ac kullanıma sunulduktan sonra oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaştı ve tüketicilerin de bu standarda yine aynı hızda adapte olduğunu düşünüyoruz. Veri transferinde 802.11n'e göre çok daha yüksek performans sağlayabilen yeni standart, aynı zamanda 5 GHz frekans hattında çalışmasıyla da büyük önem arz ediyor. Bugün inceleyeceğimiz Asus'un DSL-AC68U adını verdiği router'ı yeni nesil kablosuz ağını desteklemekle kalmıyor, daha pek çok özellik sunuyor.

5 GHz bandın özellikle oda içinde yüksek veri aktarımına imkan tanıdığını göz önünde bulundurursak, özellikle online oyunseverler tarafından mercek altına alınacağını düşündüğümüz AC68U, AiRadar özelliği ve üç antenli yapıda olmasıyla ev içinde diğer odalardan veri transfer noktasında daha yüksek performans bekleyenlerin de ilgisini çekecektir. Şimdi sözü çok uzatmadan AC68U'ya yakından bakalım.

Gösterişli tasarım

Modemlerinde tasarıma oldukça önem gösteren Asus, AC68U'da da yine şık bir tasarıma imza atmış. Böylece bu cihazı tasarımı özensiz diğer modemlere davrandığınız gibi köşelere, görünmeyecek noktalara değil, oturma odanızda televizyonun standına veya çalışma masanıza gönül rahatlığıyla konumlandırabilirsiniz.

AC68U, üzerinde üç anten girişine yer veriyor. Kutusundan çıkan uzun yapılı antenlerini bu noktalara bağlıyorsunuz. Böylece menzil genişliğinin halihazırda uzun bir modem olduğunu gösteren AC68U, ayrıca kutu içeriğinde gerekli kablo bağlantıları ve splitter'ları da bulunduruyor.

AC68U'nun arka yüzeyinde 4 adet RJ45 ve 1 adet RJ11 noktası bulunuyor. Ayrıca USB 3.0 bağlantısını da üzerinde taşıyan cihaz, hemen yan tarafında Wi-Fi açma / kapama ve WPS tuşlarını bulunduruyor. Gerekli kablolu bağlantıları kolaylıkla yaptıktan sonra yine yazılımın arabirimiyle sorunsuz bir kurulum gerçekleştirebiliyorsunuz. Cihaz, sade bir arayüze ve Türkçe dil desteğine sahip.

Üst düzey router

AC68U, üst düzey bir router. 802.11ac desteği göstermesinin yanı sıra toplamda 1900 Mbps'e kadar hız desteği sağlamasıyla da dikkat çekiyor. "Toplamda" diyoruz çünkü cihaz çift frekans bandında çalışıyor. Router, 2.4 Ghz frekansta 600 Mbps'ye değin veri transfer hızı sergileyebiliyor. Bunu TurboQAM Wi-Fi hızlandırma teknolojisi ile sağlayan cihaz, 5 GHz bandında da 1300 Mbps'e hıza kadar performans sergileyebiliyor. 5 GHz bandın özellikle yakın alanlarda etkili olduğunu göz önünde bulundurursak, özellikle online oyunseverlerin bu router'la yüksek hızda oyun keyfi sağlaması mümkün.

AC68U, ayrıca yazılım ve uygulama desteğiyle de iyi bir model. AiRadar özelliği ile diğer modem router'lara göre %150'ye kadar daha fazla kapsama alanı sağlayan cihaz, böylece tek noktadan diğer odalara daha iyi kalitede sinyal gönderebiliyor. Öte yandan yine AiCloud mobil uygulamasıyla ağ içinde kullandığınız iOS veya Android cihazlarınızı ağa rahatlıkla bağlayabiliyorsunuz.

Özetle

AC68U, üst seviye bir router. 802.11ac standardını desteklemesi bir yana çift bantta toplamda 1900 Mbps hızlara ulaşabilmesi ve 3 anteniyle geniş menzil desteği sağlaması onu iyi bir noktaya konumluyor. Ancak cihazın pahalı olduğu da aşikar. Her ne kadar fiyatını hak etse de kullanıcıları satın alım noktasında düşüncelere sürükleyeceği açık. Cihazın özellikle oyunseverler tarafından memnuniyetle kullanılacağını düşündüğümüzü de söyleyelim.

Asus DSL-AC68U'nun fiyatı 510 TL civarında.

Kimler Almalı

5 GHz bandın özellikle oda içinde yüksek veri aktarımına imkan tanıdığını göz önünde bulundurursak, özellikle online oyunseverler tarafından mercek altına alınacağını düşündüğümüz AC68U, AiRadar özelliği ve üç antenli yapıda olmasıyla ev içinde diğer odalardan veri transfer noktasında daha yüksek performans bekleyenlerin de ilgisini çekecektir.

Asus DSL-AC68U Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Asus DSL-AC68U
Ürün Türü ADSL Modem
CHIP Online Notu 91
Üretici ASUS
Firma AsusTek Computer     (216) 521 47 25
Teknik Detaylar
Ağ Standardı IEEE 802.11a/b/g/n/ac, IPv6
Hız 1300 + 600 Mbps
Frekans 2.4 GHz, 5 GHz
Anten 3 x harici dBi
Bağlantılar 4 x RJ45, 1 x RJ11, USB 3.0
Boyutlar 220 x 83.3 x 160 mm
Ağırlık 640 gr.

Alternatifleri

Asus DSL-AC68U'ya alternatif olarak TP-Link Archer C7 de yakından incelenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Öncelikle Video ve anlatım için çok teşekkürler, gerçekten merak uyandırıcı akıcı ve başarılı olmuş. Fakat buradan Asus'a sesleniyorum. Her ne kadar özellik bakımından ve Oyuncular açısından elde edilen performans açısından değerlendirmek gerekirse Modem 10 numara 5 yıldız, fakat 600 küsür lira bir modeme vermek herkesin harcı değil. Yani düşünsenize elinizde olan ortalama bir Pc nin yarı fiyatını modeme ödemek kimin işine gelir ki?.

Öncelikle Video ve anlatım için çok teşekkürler, gerçekten merak uyandırıcı akıcı ve başarılı olmuş. Fakat buradan Asus'a sesleniyorum. Her ne kadar özellik bakımından ve Oyuncular açısından elde edilen performans açısından değerlendirmek gerekirse Modem 10 numara 5 yıldız, fakat 600 küsür lira bir modeme vermek herkesin harcı değil. Yani düşünsenize elinizde olan ortalama bir Pc nin yarı fiyatını modeme ödemek kimin işine gelir ki?.

BCM4708 + BCM4360(2G) + 4360 (5G) MT7510 + MT7555 (xDSL front end) 128 MB Flash & 256 MB DDRIII RAM

Zyxel Vmg8924 ten sonra cıkan en iyi cihaz tebrikler zyxel & asus

benim işime gelir

Gayet basarili üstün seviye wifi gücü ve ethernet performansı yeni sistem pc ve adls2 ve üstü icin gayet cok başarılı alinmasini siddetle tavsiye ederim urunu bugun vatan pc den aldim

Merhabalar, chip takipçisi olarak sizlerin tanıtımlarına ve chip ödülüne güvenerek bu ürünü ( Asus Ac68u) İnternet Cafemde kullanmak için aldım cafe ağ sistemim kablosuz ama ağ oyunlarında ( CS Source , C&C Generals )kasma ve bazen (Age Of Empires III) Wi-fi de düşme yaşanıyor modemin kurulumu hakkında yardımcı olabilir misiniz yapamadığım ya da yanlış yaptığım bir şey olabilir mi ?

Tivibu desteği varmı?

Lütfen kurulum videosuda yayınlarmısınız

Modem incelemeniz için teşekkürler. Sizlerin yorumlarına dayalı olarak bu cihazı satın aldım. Ancak şunu belirtmek isterim ki cihaz çok iyi performans arayüz vs olmak üzere. Ancak cihaz VPN Ipsec olarak yapılandırılamıyormuş. Bu bilgiyi bizzat ASUS Müşteri Desteği verdi. Bilgilerinize..

Bu modemi 1 haftadır kullanmaktayım.Servis sağlayıcım ttnet ve 100 mbit bağlantı kullanmaktayım.Modeme 2 tb disk bağlı ve ddns özelliği açık.Bu şekilde ilk 2 gün sorunsuz kullandıkdan sonra nette kopmalar başladı.Birden dsl ışığı sönüyor ve tekrar geldiğinde 30,40 saniye sonra tekrar sönüyor.Ttnet i aradım ve hat değerlerinde bir sorun olmadığını söylediler ayrıca ttnet in verdiği modemle bağlandığımda sorun yok.Yani bu durum hatta sorun olmadığı anlamına geliyor.Benzer sorunları yaşayan varmı.

@15 Ocak 2016 09:38 Eve gelen kablonuzda sorun olabilir.Kontrol ettirin.CAT6 kablo var.Hız kaybı olmuyor.Tavsiyem bu....

Bu ürünü yeni aldım.Bugüne kadar kullanmış olduğum airties'in en üst modemi plan 5760 bu modemin yanında sönük kaldı.Arayüzü mükemmel.Kullanımı kolay.Sinya seviyesi ve hızı tartışmasız harkulade.Dizayn,görüntüsü süper.Tavsiye ederim.10 üzerinden 9.

Asus DSL-AC68U ile TP link Archer VR2600 arasında kararsız kaldım. Lütfen acele yardım eder misiniz? Hangisini önerirsiniz?

Zyxel ARMOR Z1 ...asus dsl ac68u kararsız kaldım yardımcı olacak arkadaş varmı

Asus DSL-AC68U güzel birin, yalnız ben tp_link V600-1300 MBPS KULLANIYORUM, MEMNUN DEĞİLİM. Asus DSL-AC68U almayı düşünüyorum.

Sen de yorum yaz