Asus ZenBook UX310U incelemesi Asus ZenBook UX310U İncelemesi

Asus'un yeni ZenBook modellerinden UX310U dizüstü bilgisayarı neler sunuyor? İnceliyoruz...

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
84 Satın Al
  • Alüminyum gövde
  • Klavye arka aydınlatması
  • Ekran
  • Hızlı
  • İnce & hafif
  • Klavye daha iyi olabilir
  • Pil ömrü
  • Ortalama ses kalitesi

Asus, ZenBook'un yeni modellerini piyasaya sürmeye devam ediyor. Elimizde bu kez UX310U modeliyle bulunan ZenBook, daha önce UX305UA ve benzeri diğer modellerle inceleme konumuz olmuştu. Yeni modelinde Zen tasarım felsefesini benimsemeye devam eden Asus, elbette o modelden bu yana aşama kaydetmiş ve güçlü bir mimari ile daha estetik bir gövdeyi karşımıza getirmiş. Şimdi hemen tasarımla söze başlayalım, ardından da performans kısmına geçelim.

Tasarım ve ekran

Asus ZenBook UX310U, tasarımıyla yine daha önce karşılaştığımız ZenBook modelini hatırlatıyor. Ancak bu defa daha ince bir gövdeyle gelen laptop, 1.84 cm kalınlığa sahip. Bu da onun 1.7 cm'lik MacBook Air'den biraz daha kalın olduğunu gösteriyor ki, arada büyük fark yok. Elbette bu alanda halen HP'nin Spectre 360 modeli 1.5 cm'lik kalınlığıyla dikkat çekmeyi sürdürüyor.

Dizüstü bilgisayarın ağırlığına da değinecek olursak, 1.4 kilogram ağırlığında olduğunu söyleyebiliriz ki, bu da onu rahatlıkla yanınızda taşıyabileceğinizi gösteriyor. Dizüstü, bu noktada bize Spectre 360'la aynı ağırlığı sunuyor.

İki farklı renk seçeneğine sahip olan ZenBook UX310U, gri ve gül kurusu renkleriyle tercih edilebiliyor. Elimizde gri renkli olarak bulunan model, ince ve ağırlık bir yana, tasarımıyla da göze gayet hoş görünüyor.

Yine yekpare alüminyum malzemeden oluşan cihaz, iç içe daireler çizen fırçalanmış kapak altında bize 13.3 inç boyutunda bir ekran sunuyor. Bu ekranın boyut olarak olmasa da, çözünürlük olarak iki farklı seçeneği bulunduğunu bu noktada belirtelim. Elimizde Full HD çözünürlükte bulunan model, ayrıca QHD+, yani 3200X1800 piksel çözünürlüklü olarak da bulunabiliyor.

Ekran LED; böylece 178 dereceye kadar görüş açısı sunabiliyor. Renk doğruluğu ve siyah dengesi iyi görünüyor. Bu anlamda, fotoğraf işleriyle uğraşanların da bu ekran karşısında mutlu olacaklarını söyleyebiliriz. Bu arada ekranda göz yorgunluğunu azaltmak için Eye Care isminde mavi ışık filtresinin bulunduğunu da belirtelim.

Ekranla ilgili yapılabilecek olumsuz kritik belki de ekranın kenarlarını çizen çerçeve olabilir. Ekranın çerçeveleri biraz kalınca; her ne kadar bu çok büyük rahatsızlık vermese de, bir sonraki modelde Asus uzmanlarının artık tasarıma odaklanırken çerçeveye de el atmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Teknik kadro ve pil ömrü

Asus ZenBook UX310U'nun, tıpkı ekran çözünürlüğünde olduğu gibi farklı altyapı seçenekleri var. Elimizde Intel Core i7-7500U işlemciyle bulunan laptop, ayrıca Core i3 ve Core i5 seçenekleriyle de bulunabiliyor.

Elimizde ailenin en güçlü üyesi bulunuyor. Çift fiziksel çekirdekli, 4 iş parçacıklı işlemcisiyle 2.70 GHz taban, 3.50 GHz tavan frekanslar sunan laptop, böylece üst gömlek işler için hazır. Teknik altyapısında 8 GB kapasiteli ve 2133 MHz hızında DDR4 RAM'lerle takviyede bulunan Asus, ayrıca depolama olarak da çözümü 512 GB SSD ile getirmiş.

Grafik tarafında da 2GB kapasitesinde NVIDIA GeForce 940MX kullanan laptop, ayrıca yerel olarak Intel HD Graphics 620'yi de bulunduruyor. Böylece bu dizüstü bilgisayarı ister profesyonel ister eğlence amaçlı kullanabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarın pil ömrü ise daha iyi olabilirdi kanaatindeyiz. Zira PC Mark batarya testinde 4 saat 13 dakikalık bir skor alan Asus ZenBook UX310, video testimizde de 5 saat 24 dakika içinde bataryasını tamamen tüketti. Aynı testte HP Spectre 360, 8 saat civarında bir performans sergilemişti. Bu anlamda pil ömrünün biraz daha uzun olmasını dilerdik doğrusu.

Özetle

Asus ZenBook UX310U için, genel hatlarıyla gayet dengeli bir dizüstü bilgisayar diyebiliriz. Yeni nesil işlemcisi, bellek frekansı ve kapasitesi, ayrıca GeForce 940MX kullanması iyi detaylar. Böylece hem iş hem eğlence kullanımlarını bir arada yürütebiliyor. Ekranı da yeterli doygunluğu sunan laptop, pil ömrüyle ise tahminimizden daha az doyurucu oluyor. Öte yandan klavye kısmını da beğendiğimizi pek söyleyemeyeceğiz.

Bağlantı konusunda zengin seçenek sunan Asus ZenBook UX310U, 2 adet USB 2.0'ın yanına USB 3.0 ve USB Type-C slotlarını da getirmesiyle seçeneği çeşitlendiriyor. HDMI portu da bulunan laptop'ta, ayrıca Wi-Fi olarak da 802.11ac kullanılıyor.

Sonuç olarak toparlayacak olursak, hem iş için kullanayım hem ara sıra oyun oynayayım ve grafik programlarını da çalıştırayım diyenler, Asus ZenBook UX310U'yu tercih edebilirler. Dizüstü bilgisayarın fiyatı ise 4198 TL olarak belirtilmiş durumda. Kategoride farklı seçenekler de var elbette; onları da değerlendirebilirsiniz.

Kimler Almalı

Hem iş hem eğlenceyi bir arada kotaran Asus ZenBook UX310U, böylece genel kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüde bir dizüstü bilgisayar oluyor.

Asus ZenBook UX310U Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Asus ZenBook UX310U
Ürün Türü Notebook
CHIP Online Notu 84
Üretici ASUS
Firma AsusTek Computer     (216) 521 47 25
Genel
İşletim Sistemi Windows 10
İşlemci Intel Core i7-7500U
İşlemci Hızı 2.90 GHz
Çekirdek Sayısı 2
Ekran ve Grafik
Ekran 13.3 inç
Ekran Paneli LED
Çözünürlük 1920 × 1080 px
Grafik İşlemci NVIDIA GeForce 940MX
Grafik Kapasitesi 2 GB
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 8 GB
SSD 512 GB
Optik Sürücü Yok
Bağlantılar
USB 3.0 1
USB 2.0 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Yok
Bluetooth Var
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 323 × 223 × 18.35 mm
Ağırlık 1,45 kg
Teknik Detaylar
USB Type-C 1 adet
Satın Al

Alternatifleri

Asus ZenBook UX310U'a alternatif olarak HP Spectre 360, Dell XPS 13 veya Lenovo Ideapad 700 gibi modelleri de inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Hp spectre de GeForce 940MX gibi yüksek performans bir harici ekran kartı yok. Pc mark batarya testi bu grafik işlemciyi kullandigindan tabiki az gidecektir. Ama normal kullanimda 8 saati rahatlikla görüyor cihaz. Büyük tuşlarıyla masaüstü klavye rahatligi veriyor. Hiç zorlanmadan çok akıcı şekilde yazi yazabiliyorsunuz. Aksine benim klavye en begendigim kısım oldu. Işığın şiddetine göre klavye parlaklıgı ayarlaması gayet hoş. Bu incelikte Normal hdmi girişide bonus gibi hissettiriyor:)

@18 Temmuz 2017 23:52 fan sesi ne durumda acaba bir cevap yazarsanız sevinirim. Bu bilgisayarı alicam ama bir kaç kotu yorum duydum fan sesi ile ilgili. Şimdiden teşekkürler

Sen de yorum yaz