Asus ZenFone 2 Laser incelemesi Asus ZenFone 2 Laser testte!

Asus'un lazer otofokusu ve 6 inç ekranıyla dikkat çeken modeli ZenFone 2 Laser'ı test ettik.

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
78
 • Kullanım (%30)71
 • İnternet (%20)85
 • Multimedya (%20)76
 • Telefon Fonksiyonu (%10)86
 • Fiyat / Performans (%20)81
Satın Al
 • Değiştirilebilir batarya
 • Lazer odaklama
 • Arayüz
 • Çift SIM kart desteği
 • Uygun performans
 • Kalın
 • Kaba görünüm
 • Ekran 720p
 • NFC yok

Asus'un geçtiğimiz sonbaharda tanıttığı ZenFone 2 Laser modelleri ülkemizde de satışta. Buna istinaden test merkezimizdeki yerini de alan ZenFone 2 Laser, farklı modellerle kullanıcılarla buluşuyor. Hem ekran boyutu hem teknik kadroda birtakım değişikliklerle rafları süsleyen ZenFone 2 Laser ailesinin bugün inceleyeceğimiz elimizdeki üyesi, ZE600KL modeli.

Büyük ekran, kalın kasa

ZenFone 2 Laser'ın farklı modelleri var dedik. Bunlar arasında 5, 5.5 ve 6 inç ekran boyutları ile teknik kadro bakımından da farklı varyantları mevcut. Elimizdeki ZE600KL modeli de, bu modeller arasında 6 inç ekranıyla ayrılıyor. Elimizdekine benzer ZE601KL modeli de var; ikisi arasındaki farkı ise çözünürlük oluşturuyor. Telefonun teknik detaylarına geleceğiz, fakat önce tasarımına bakalım. Çünkü ZenFone 2 Laser boyutlarıyla bir hayli dikkat çekiyor.

ZenFone 2 Laser, açıkçası çok büyük ve kaba bir telefon modeli. Ekranın büyük olması elbette boyut ve ağırlığı etkiliyor, fakat geçtiğimiz günlerde incelediğimiz Sony Xperia C5 Ultra da 6 inç boyutuna karşın, 8.2 mm'lik bir kalınlık sergiliyordu. ZenFone 2 Laser'da ise durum çok farklı. Telefon tam 10.6 mm kalınlığında. Bu, elimizdeki modele özel bir durum değil; Asus'un diğer ZenFone 2 Laser ve Selfie modellerinde de 10 mm'nin üzerinde kalınlıklarla karşılaşıyoruz. Her ne kadar kenarlara doğru kavis alarak daha ince bir görünüm kazandırılmış olsa da bu, telefonun kalın olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ağırlığı da 190 gram. Bu nedenle telefonun boyut ve ağırlık değerlerini beğenmediğimizi söyleyelim. Umarız Asus, gelecek modellerinde daha ince kasa yapılarını tercih etmeye başlar.

ZenFone 2 Laser, plastik kasaya sahip bir telefon. Hani metalik kenarlara sahip olsa, 190 gramlık ağırlığını anlayabilirdik. Ancak değil. Arka yüzde fırçalanmış plastik bir malzeme kullanılan telefonun farklı renk seçenekleri mevcut. Elimizde tuttuğumuz bu model, saf altın rengine sahip. Telefonun ayrıca gümüş ve kırmızı renkli modelleri de mevcut.

ZenFone 2 Laser'ın arka kapağını açabiliyor ve bataryaya değiştirebiliyorsunuz. Çift SIM kart desteği bulunan telefonda, SIM kart ve microSD kart slotları arka kapağın altında bulunuyor. Bunun dışında telefonun çevresinde kulaklık ve microUSB yuvaları yer alıyor. Güç butonu üst kenarda olan telefonda, ses butonları ise arka kapak üzerine konumlanmış. Böylesi büyük bir telefonda güç butonunun üst kenara yerleştirilmiş olması, kullanım açısından hoş değil.

Son olarak ekranın altında kapasitif butonların yer aldığını, ancak bu butonların arka aydınlatmalara sahip olmadığını da söyleyelim.

Ekran ve işletim sistemi

ZenFone 2 Laser'ın ekranı 6 inç boyutunda. Bu ekran boyutunda ZenFone 2'nin farklı modelinde Full HD çözünürlük yer alırken, bizdeki modelde HD çözünürlük karşımıza çıkıyor. IPS LCD panelin kullanıldığı ekranda, piksel yoğunluğu ise düşük, 245 ppi seviyesinde. Bunu, kısa süre önce incelediğimiz Xperia C5 Ultra ile kıyaslayacak olursak, 367 ppi'lık ve Full HD çözünürlükteki C5 Ultra'nın ekranını daha başarılı bulduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öte yandan ekran – gövde oranına da değinecek olursak, her ne kadar ZenFone 2 Laser yüzde 71.8'lik oranla fena durmasa da, C5 Ultra'nın ince kenar çerçevesiyle beraber yüzde 75.9'luk orana sahip olduğunu da söylememiz gerek.

Telefonun IPS panele sahip olduğunu söylemiştik. Böylece renk doygunluğu konusunda endişeniz olmasın. Ekran güzel görüntü sağlayabiliyor. Beyaz dengesi kusursuz olmasa da, arayüzde yer alan Ekran Rengi Modu'yla dengeyi ayarlayabiliyor, doygunluğu arttırabiliyorsunuz. Bu güzel bir özellik. Bu arada ekranın Gorilla Glass 4 koruması bulunduğu bilgisini de atlamayalım.

ZenFone 2 Laser'da Android 5.0 işletim sistemi bulunuyor. Telefona yakın zamanda Marshmallow güncellemesi gelmesi bekleniyor. Umarız kısa süre içinde bu güncelleme yayınlanır.

Telefonun işletim sistemine yönelik söyleyebileceğimiz en önemli özellik, klasik olarak Asus ZenUI arabiriminin kullanılması. Bu arabirimi açıkçası beğeniyoruz. Güzel bir klasörleme sistemi mevcut. Ayrıca akıcı da çalışıyor. Öte yandan ekran kapalıyken ekran "S", "C" ve "E" çizdiğinizde, selfie kamera, arka kamera ve e-posta ekranı açılıyor. Yine arabirime ilişkin tema seçenekleri ve klavyenin swipe desteği göstermesi de güzel özellikler.

Teknik detaylar ve tablolar

ZenFone 2 Laser, teknik kadro bakımından orta segmente konumlanan bir telefon modeli. Bununla beraber fiyatı da makul seviyelerde tutulmuş. 1000 TL civarında bir fiyat etiketine sahip olan telefon, elbette bu kategoride yer alan diğer fiyat/performans oranıyla dikkat çeken ceplerle rekabet halinde. Fakat geniş ekranıyla ayrım noktasını ortaya koyan ZenFone 2 Laser, bu anlamda satın alım noktasında hedef küçültüyor.

ZenFone 2 Laser'ın elimizdeki modelinde 8 çekirdekli Snapdragon 615 yongası kullanılmış. 28nm mimarisindeki Snapdragon 615 ile 1.5 ve 1.2 GHz frekanslarında çalışan iki Cortex-A53 işlemciden güç alan telefon, 2 GB RAM'le destekleniyor. Grafik biriminde elbette Adreno 405 grafik birimini görüyoruz. Dahili kapasite 16 GB. Bunu 128 GB daha genişletmek mümkün.

Telefonun bataryası ise 3000 mAh kapasitesinde. Bu sayede, özellikle HD ekranı da hesaba katarsak pil performansıyla dikkat çekmesi gerektiği kanısındayız. Fakat yaptığımız Geekbench 3 pil testinde 6 saat 21 dakikalık sonuçla, Xperia C5 Ultra'yı geriden takip ettiğini görüyoruz. Günlük kullanımda ise tam günü çıkartabilirsiniz. Elbette oyun ve yoğun kullanımlar neticesinde 4 saat civarında pili tüketmenizin mümkün olduğunu da söyleyelim.

Pil kullanımına ilişkin olarak, arabirimde yer alan güç ayarları kısmında 4 otomatik kompozisyon 1 de özelleştirilmiş mod seçeneği bulunduğu bilgisini de verelim. Zira böylece pil ömrünü daha idareli kullanabilmeniz mümkün.

ZenFone 2 Laser'a, elimize geçen her telefon modeline uyguladığımız testleri uyguladık. Öte yandan aldığımız sonuçları da, piyasada 800 ila 1300 TL civarında bulunan telefonlarla kıyasladık. Şimdi hep beraber bakalım, ortaya nasıl bir tablo çıkmış...

Lazer kamera

ZenFone 2 Laser, isminde de belirtildiği gibi "lazer" kamerasıyla dikkat çekiyor. Lazer otofokus özelliği ile hızlı şekilde netleme yapabilen kamera, bu özelliğiyle anı kaçırmamayı amaçlıyor. 13MP PixelMaster 2.0 kamerası ile güzel sonuçlara imza atan telefon, kamera noktasında geniş özellikler sunuyor. Bu anlamda iyi bir kamera performansı almak isteyen ve 1000 TL altında telefon arayanlar, rahatlıkla ZenFone 2 Laser'ı tercih edebilirler; bunu peşinen söyleyelim.

//Buralarda telefondaki fotoğraf ve videoları telefon ekranından gösterirsin.

Biz yaptığımız çekimlerde iyi sonuçlar aldık. Yalnızca standart fotoğraf çekimleri değil, buna ilave olarak telefonun arabiriminde sunulan farklı modlarla da denedik. Bunlar arasında, Super HDR, Süper Çözünürlük, GIF animasyon, Zaman Atlama ve Yavaş Çekim modları gayet işlevsel. Öte yandan tabii ki panorama ve özellikle gece çekimlerinde işe yarayacak olan Düşük Işık modları da telefonun işlevselliğini arttıran etkenler. Gece çekimleri demişken, ZenFone 2 Laser'da arka kamerada çift tonlu LED flaşın bulunduğu bilgisini de verelim.

Ön kameraya bakarsak, 5 megaikselle bu segmentte yer alan telefonlar arasında standart bir görüntü ürettiğini söyleyebiliriz. Bazı modellerin aksine ön kamerada ise flaş yer almıyor. Ancak hem ön hem arka kameranın f/2.0 diyafram açıklığına sahip olması sevindirici. Buna telefonun düşük ışık modunu da ekleyince, ön ve arka kamerayla düşük ışıkta başarılı fotoğraflar yakalamanız mümkün hale geliyor.

Özetle

ZenFone 2 Laser, 6 inç telefon modelleri arasında yer alıyor. Geniş ekranlı telefon arayanlarınsa, şu an bakmaları gereken başarılı belli başlı birkaç seçeneği bulunuyor. O nedenle aralarında, geniş ekranın yanında arka kamerasıyla iyi işler çıkaran bir telefon arayanların ilgisini çekecektir diye düşünüyoruz. Telefonun fiyatı 999 TL olarak belirtilmiş. Fiyat/performans dengesiyle yine benzer modeller arasında iyi bulduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak Xperia C5 Ultra, daha dikkat çekici geniş ekranlı bir telefon olmayı açıkçası başarıyor. ZenFone 2 Laser'ın onun karşısındaki en büyük avantajı ise bir miktar daha ucuza edinilebilmesi.

Kimler Almalı

Geniş ekranlı bir cep telefonu satın almak isteyen ve buna ilave olarak arka kamerasıyla güçlü özellikler sunan, ayrıca fiyatıyla da yormayacak bir model arayışındakiler ZenFone 2 Laser'ı tercih edebilirler.

Asus ZenFone 2 Laser Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Asus ZenFone 2 Laser
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 78
Üretici ASUS
Firma AsusTek Computer     (216) 521 47 25
Model ZE600KL
İşletim Sistemi Android 5.0
İşlemci Qualcomm Snapdragon 615
Çekirdek (CPU) 8
Ekran Teknolojisi IPS LCD
Ekran Boyutu 6.0 inç
Ekran Çözünürlüğü 720 × 1280 px
Grafik İşlemci Adreno 405
Grafik İşlemci Hızı 550 MHz
Bellek (RAM) 2 GB
Dahili Depolama 16 GB
Arttırılabilir Depolama 128 GB
Ön Kamera 5.0 MP
Arka Kamera 13 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Yok
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Boyutlar 84 × 164 × 10.6 mm
Ağırlık 190 gr.
Satın Al

Alternatifleri

ZenFone 2 Laser'a alternatif olarak yine daha ucuza Asus ZenFone 6'yı veya yine farklı bir marka olarak Sony Xperia C5 Ultra'yı tavsiye edebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Hem 720 p hem 6 inç ekran. Bence alınmaz. Ekranı 5 inç olsaydı alınabilirdi ama bu şekilde BENCE kötü. Belki beğenen vardır onlarada saygı duyuyorum tabi.

@01 Mart 2016 19:15 5 ve 5.5 inçlik modelide var. Ekran yine 720p. Bende 5 inçlik modelinden var 700 liralık fiyatına göre gayet iyi.

Bu ne ya hiç beğenmedim.

Sayın Ercan Uğurlu, Malum günümüzde adları telefon olsa da hemen hemen her işimizi bu cihazlarla görüyoruz. Müzik de bunlardan biri. Dolayısıyla müzik keyfini dikkate alıp, ses çıkış güçlerini de test etmenizi rica ederim.

@Emre G dikkate alacağım. teşekkürler. (ercan)

incelemenizi gören telefonu kötü zanneder halbuki android telefonlar içerisinde en kişiselleştirilebilir telefon. Ramı işlemcisi ve EKRANI gayet yeterli. Ekranı üzerinde her türlü ayarı yapabilmeniz mümkün. Gorilla glass 4! Oldukça sade bir arayüze sahip ve en son android sürümünü alacağı asus tarafından da açıklandı. Kamera konusunda ise piyasada en önemli seviyelerde. Lazer otofokusu dünyanın en hızlısı. bunu testler söylüyor inanmayan bakabilir. Ayrıca gece çekimi de çok yeterli seviyede.

@01 Mart 2016 22:31 sana katılıyorum

Bildiğiniz kalas işte.. sağlam dayanıklı malzemeden üretildiyse inşaatta iskelede kalas olarak kullanmak ta seçenekler arasında bulunuyor. :)

@Metinolmetin sert çıkmak istemem ama hayatında kaç kere takoz yada kalas gördüğün belli oluyor. lumnianın 1320 modelini kullan şöyle 2 hafta ondan sonra asus kuş gibi gelecek bir diğer takoz gurubuda yeni nesil İphone cihazlar onlarında kalır yanı yok kaba dev ekranı var o cihazı alacağıma gerçek apple tablet alırım daha iyi zaten.

@02 Mart 2016 03:03 Adama bak hele... ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor.

Bende zenfone 2 var malesef pişman oldum aldığıma malzeme kalitesi sıfır kırlımaz cam ve kalın silikon olmasına rağmen elimden düştü kasa ve ekran çatladı servise gönderim dedim dünya para istediler bide aldığım günün ertesi günü hoparlör patladı 4 ay öyle kullanmak sorunda kaldım teknik servis sıkıntılı alırken mantıklı düşünmek lazım

@02 Mart 2016 17:20 3 aydır 5 inçliği kullanıyorum hiç bir sıkıntısını görmedim bence senin şanssızlığın olmuş, geçmiş olsun.

6 inch ekrana 720p çözünürlük dalga geçer gibi. ayrıca telefon çok kaba ve büyük. bu paraya değmez. anca 400-500 lira falan olursa öyle alınır

Şimdi akıllı telefonda en önemli detay batarya süresidir. 720p ekrana kötü diyen arkadaşlar, ekran çözünürlüğünün batarya ömrüne, oyun performansına ve telefon performansına ne etkileri olduğunu araştırsınlar. ben lg g3 kullanıyorum 1 senedir tek isteğim ekran çözünürlüğü düşük olsa da beni bataryadan mağdur etmese. 6 inç lik bir telefona full hd ya da quad hd ekran koyarsan 5000 mah pil koymalısın ki günü kurtarsın.

çok kararsız kaldım özellikle ekranı çok büyük geldi.5 inç olanını alacaktım ama onun da batarya kapasitesinin diğerlerine göre düşük olduğunu öğrenince vazgeçtim.

kamerası çok güzel selfie olsun ters ışık çekim ve düşük ışık çekim modu çok iyi 2 yıldır kullanıyorm 5 in.liği çok memnunum

Sen de yorum yaz