Canon EOS 760D'yi inceliyoruz...

Canon EOS 760D, EOS 750D'den sonra neleri değiştiriyor? Hepsi incelememizde...

Canon EOS 760D İnceleme
CHIP Online Notu 90
  • Hızlı ve sürekli çekim
  • Göz sensörü ekranı otomatik olarak devre dışı bırakıyor
  • Dahili Wi-Fi ve NFC
  • Dokunmatik ekran
  • Kompakt yapı
  • Kısa RAW çekim
  • ISO 3200'de detay

Canon EOS 760D, firmanın giriş seviyesinde konumlandırdığı ve EOS 750D'den sonra gelen en gelişmiş DSLR modeli olma özelliğini taşıyor. Canon EOS 760D ile birlikte giriş seviyesindeki çıtanın biraz daha orta seviyeye doğru yükseltilmeye başlandığına şahit oluyoruz. Özellikle üst yüzeyde bulunan yardımcı LCD ekran, mod seçici, 24 MP çözünürlük ve HDR video çekimi gibi ön plana çıkan ve etkileyici özellikleri giriş seviyesi bir modelde görüyor olmak sevindirici. Sınıfındaki modellere benzer şekilde Canon EOS 760D'de de kompakt bir gövde yapısı var ve taşınabilirlik ciddi şekilde ön plana alınmış.

Özellikler

Özellikler

Canon EOS 760D, 22.3 x 14.9 mm ölçülerinde ve 24.2 MP çözünürlükte bir CMOS algılayıcıya sahip. 24 MP çözünürlük geçerli ve en yüksek 6000 x 4000 piksel boyutunda fotoğraflar çekilebiliyor. ISO aralığının 100 – 12.800 arasında belirlenebilmesi mümkün. Ayrıca gereken durumlarda berraklıktan biraz taviz vererek 25.600 gibi yüksek değerleri de deneyebilirsiniz. Canon'un son zamanlardaki en etkileyici özelliklerinden biri olan Hybrid CMOS III AF sisteminin de Canon EOS 760D'de yer aldığını görmekteyiz. Böylece video çekimi sırasında gerçek zamanlı olarak odak değişimi algılayıcı kontrollü olarak gerçekleşebiliyor. Tabii ses ve pürüzsüz hareket gibi dinamikler için yeni nesil STM lenslerden kullanmanız gerekiyor ve bu nedenle kit olarak satılan kutudan STM özellikli 18 – 55 mm lens geliyor.

Canon EOS 760D'de tamamı çapraz tip 19 AF noktası bulunuyor. Ayrıca LCD ekran üzerinden dokunarak da istenilen bölgeye odaklama yapılabiliyor. 3.0 inç büyüklüğündeki ve 1 milyon piksel içeren LCD ekran olması gerektiği gibi net görüntüler sunuyor. Ayrıca eklemli ekran yapısı ile selfie veya daha zor sahnelerin çekimi kolaylaşıyor. Canon EOS 760D'nin enstantane hızı ise 30 saniye ile 1 / 4000 saniye arasında belirlenebiliyor. Seri çekimde ise 5 fps değeri elde edilebiliyor.

Kablosuz bağlantılar açısından da Canon EOS 760D'nin günümüzün ihtiyaçlarını rahatlıkla karşıladığını söyleyebiliriz. NFC ve kablosuz ağ desteği mobil cihazlarla iletişim kurmayı ve içerik aktarımını ciddi şekilde kolaylaştırıyor. Biraz önce de değindiğimiz üst LCD ekran, Canon EOS 760D'nin devrim niteliğindeki özelliklerinden biri. Ayrıca bu bölgede bulunan kısayol tuşları ile birçok ayar kısa zaman içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Canon EOS 760D'nin HDR video çekiminde de son derece iyi sonuçlar verdiğini söyleyelim. 1920 x 1080 yani Full HD çözünürlükte 30 fps, 25 fps, 24 fps gibi değerler tercih edilebiliyor. Öte yandan daha profesyonel ses sonuçları alabilmek için mikrofon girişi de ihmal edilmemiş. Yine farklı kullanım senaryoları için HDMI çıkışı da mevcut.

Ergonomik tasarım

Ergonomik tasarım

132 x 111 x 78 mm'lik boyutları ile kompaktlık konusunda da sınıfının en iyilerinden olan Canon EOS 760D, 565 gram ağırlığa sahip. LP-E17 tip pili ile flaşsız olarak 440 kare fotoğraf çekebiliyor. Biraz da Canon EOS 760D'nin ergononomik yönüne eğilelim. Normal şartlarda kompakt fotoğraf makineleri ilk başta çekici gelse de, bir süre sonra özellikle gövde fonksiyonlarının azlığı nedeniyle heves kaçırmaya başlarlar ancak Canon EOS 760D için bu durumun tamamen değiştiğini görmekteyiz. Sıkça belirttiğimiz gibi mod seçici konumu ve üst LCD ekran neredeyse bir üst model olan EOS 70D'yi aratmayacak düzeyde. Boyutları elbette biraz daha küçük ancak bunu da taşınabilirlik konusunda bir avantaj olarak değerlendirmeniz gerekiyor.

Canon EOS 760D'de bizi en çok etkileyen özelliklerden biri kablosuz ağ ve NFC destekleri oldu. Böylece çekimlerini anlık olarak paylaşan fotoğrafçıların işi ciddi derecede kolaylaşmış oluyor ve bellek kartını bilgisayara bağlama ihtiyacı neredeyse tamamen ortadan kalkmış oluyor. HDR video çekimi tarafı da özellikle gündüz çekimlerine ciddi şekilde etki eden bir etmen. Video odaklı çalışıyorsanız ve bu işi ciddi boyutlara taşıma niyetindeyseniz Canon EOS 760D'nin bu konudaki özelliklerinin ayrıcalıklı olduğunun yeniden altını çizelim.

Çözünürlük değerlerinin sürekli yükseltilmesine alıştık ancak burada da yine kısa bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. 24 MP çözünürlükle çok daha büyük fotoğraflar çekebilirsiniz. Fotoğrafların kırpıldığında kalitesinin daha az bozulacağını düşünürsek daha detaylı makro fotoğraflar elde edeceğinizi belirtmek mümkün. Bir başka deyişle Canon EOS 760D ile sahip olduğunuz lensler biraz daha kendisini güçlendirir hale geliyor. Video tarafında büyük yenilikçilik sağlayan STM lenslerin de artık çeşitlenmeye başladığını sözlerimize ekleyelim. Sabit veya tele olarak birçok STM çeşidi bulabilirsiniz. Tabii STM'den en büyük verimi alabilmek için de Canon EOS 760D tarzı hibrit AF destekli bir makine kullanmanız icap ediyor.

3.0 inç ekran

3.0 inç ekran

3.0 inç büyüklüğündeki ekran günümüzün akıllı telefonlarında olduğu kadar hassas. Birçok ayar veya odaklama noktası seçimi gibi detaylar ekran üzerinden yapılabilir durumda. Video çekimi sırasında odak değişimi de ekrana dokunarak yapılabiliyor. Böylece profesyonel seviyedeki ve pahalı odak donanımlarına olan gereksinim de ortadan kalkmış oluyor. Bir şekilde Canon EOS 760D fiyatını daha da hak etmeye başlıyor denebilir.

Canon EOS 760D'nin menüsü alıştığımız şekilde anlaşılır ve pratik. Ekranda piksellerin görünmeyecek kadar küçük olması, çekimlerinizi daha iyi inceleme fırsatı veriyor. Öte yandan ekran parlaklığı da gün ışığı altındaki çekimlerde asla yanıltmayacak kadar güçlü. 3.0 inç büyüklük de olabildiğince iyi düzeyde. Zaten daha fazlasına çıkabilmek de pek mümkün görünmüyor.

Özetle

Canon EOS 760D yaklaşık 2449 TL fiyata sahip. Özellikle bir önceki model olan EOS 750D'den biraz daha pahalı ancak çok daha fazla üstünlüklere sahip. Hatta EOS 750D'nin şansını tamamen azaltıyor da denebilir. Profesyonel sonuçlar konusunda sizi tatmin edecek ve çok ileri düzey bir niyetiniz yoksa uzun yıllar boyunca yanınızda olacaktır. Canon EOS 760D, giriş seviyesinde üst düzey özellikler sunan ve orta seviyeye yaklaşan bir seçenek. Birkaç yıl öncesinin fotoğraf makinelerinden bile ciddi farkları var.

Kimler Almalı

Canon EOS 760D, çok ileri düzey olmayan fakat profesyonel sonuçlar almak isteyen fotoğraf severlerin beğenebileceği fotoğraf makinesi.

Alternatifleri

Canon EOS 760D'ye alternatif olarak Panasonic Lumix DMC-G6 modelini de önerebiliriz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Canon EOS 760D
Ürün Markası Canon
CHIP Online Notu
90
Görüntü Sensörü 22,3 x 14,9 mm CMOS
Etkin Piksel Yaklaşık 24,2 megapiksel
Toplam Piksel Yaklaşık 24,7 megapiksel
En Boy Oranı 3:2
Düşük Geçiş Filtresi Yerleşik/Sabit
Sensör Temizliği EOS entegre toz temizleme sistemi
Renk Filtresi Türü Ana Renk
Görüntü İşlemcisi DIGIC 6
Lens Yuvası EF/EF-S
Odak Uzaklığı 1,6x lensin odak uzaklığına eşdeğer
Ekran 3 inç dokunmatik
Boyutlar 131,9 x 100,9 x 77,8 mm
Ağırlık 565 gr.
Okuyucu Yorumları