Casper VIA V6 incelemesi Casper VIA V6 testte!

CHIP ONLINE Notu
80
 • Kullanım (%30)75
 • İnternet (%20)85
 • Multimedya (%20)76
 • Telefon Fonksiyonu (%10)80
 • Fiyat / Performans (%20)85
 • Hafif ve ince
 • Deri görünümlü plastik arka kapak
 • 16 GB geniş hafıza
 • Uygun performans
 • Güzel fiyat
 • Kameraları beğendik
 • 4G desteği
 • Batarya değiştirilemiyor
 • Android 4.4'le geliyor
Özetle

Sonuç olarak toparlayacak olursak Casper VIA V6, orta segment için ideal bir fiyat/performans telefonu olmuş diyebiliriz. 1000 TL'nin altında iyi bir telefon almak isteyenler VIA V6'yı yakından inceleyebilirler.

Casper VIA V6'nın fiyatı ise 899 TL civarında.

Kimler Almalı

1000 TL'nin altında iyi bir telefon almak isteyenler Casper VIA V6'yı yakından inceleyebilirler.

Casper'ın akıllı cep telefonu VIA V6'yı test merkezimizde terletiyoruz.

Cep telefonu piyasasında üst segment ürünler arasında çok büyük rekabet var tabii ki, fakat yine de burada belli başlı markalar bazı ürünleriyle sıyrılmayı ve isimlerinden bahsettirmeyi başarıyorlar. Karmaşanın yaşandığı asıl platform ise, bizce orta segment. Zira burada büyük bir rekabet söz konusu. Öte yandan buradaki dengeler her hafta değişiyor diyebiliriz. Ya pazara yeni bir ürün giriyor ve yeni avantajlar sağlıyor, ya da burada yer alan ürünlerin fiyatlarında indirimler ortaya çıkıyor. Bunlara ek olarak bir de pazara aniden giren ve uygun fiyatıyla dikkat toplayan telefonlar oluyor. Bugünkü konumuz olan Casper'ın VIA V6 modeli de bunlardan biri.

Uygun fiyata iyi performans gösteren ve bir nebze de olsa şık görünen telefon arayanlar için hazırlanan Casper VIA V6, özellikle 4G desteği sunması, 13 MP arka kameraya sahip olması ve Qualcomm Snapdragon işlemciyle gelmesiyle dikkat çekiyor. Peki, bakalım Casper, VIA V6 ile bize başka neler sunuyor?

İnce, hafif ve deri temalı tasarım

Önce tasarımla başlayalım. Casper, VIA V6'yı tasarlarken son dönemin metalik tasarım ve deri görünüm hatlarını fazlasıyla dikkate almış. Telefonun öncelikle 5 inç boyutunda bir ekranın sahibi olduğunu hemen söyleyelim. Önde, üst kısımda Casper logosu dikkat çekiyor, hemen yanında da 5 MP'lik ön kamera bulunuyor. Arka yüzeye baktığımızdaysa, burada plastik bir malzeme kullanıldığını görüyoruz. Fakat farklı olarak plastik malzemeye deri görünümü verilmiş. Bu da fark yaratmasının yanı sıra açıkçası oldukça iyi duruyor. Bu anlamda biz sevdiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Arka yüzeyde yine yalnızca bir logo bulunuyor. Diğer pek çok cep telefonunda rastladığımız bandroller, çeşitli logolar vs. ile doldurulmamış olması güzel. Alt kısımda hoparlör var, üst kısımda da 13 MP'lik arka kamera ve tek tonlu LED flaş bulunuyor.

Telefonun üst ve alt kenarı plastik. Bu alanlarda kulaklık ve microUSB noktalarını görüyoruz. Sağ ve sol kenarsa metalik malzemeyle kaplanmış. Bu da hoş bir görünüm katıyor telefona. Sol kenarda güç ve ses butonları var. Hepsi bu kadar.

Peki, SIM ve microSD kart slotları nerede? Evet, kapağın altında bulunuyor. Telefonun arka kapağını çıkartabiliyorsunuz. Yalnız batarya sabit, onu söyleyelim.

Telefonun kalınlığı yalnızca 7.5 mm. Bu da telefonun oldukça ince bir profile sahip olmasını sağlıyor. Yine ağırlığı ise 119 gram. Bu anlamda da telefonu beğendik, zira gerçekten çok hafif.

Son olarak geçmeden VIA V6'nın kutu içeriğinde ek bir şeffaf arka kapak, ekran filtresi ve kulaklık ile şarj kablolarının çıktığını da söyleyelim.

5 inç Gorilla Glass 3'lü ekran

VIA V6'nın 5 inç boyutunda bir ekranı bulunuyor. Eğer daha büyük ekran arıyorsanız, Casper, VIA V6'nın yanına 5.5 inçlik VIA V6x adında bir alternatifini de getiriyor. İki telefon arasındaki tek fark neredeyse sadece ekran boyutu. Biz yine VIA V6'ya dönelim.

VIA V6, 720p ekranın sahibi. Bu da segmenti için uygun bir ekran sunduğunu gösteriyor. IPS panelin kullanıldığı telefonda görüntü anlamında bir sıkıntıya rastlamadık. Ekranda Corning Gorilla Glass 3'ün kullanılması da ayrıca sevindirici. Böylece pek çok amiral gemisi cep telefonunda gördüğümüz gibi bir koruma VIA V6 için de geçerli.

Arabirime gelecek olursak, VIA V6'da kısmen özelleştirilmiş bir arabirim kullanılıyor. Stok Android'in temel alındığı arabirimde güzel detaylar mevcut. Bunlardan biri arabirimde küçük bir yardımcınızın yüklü olarak gelmesi. Bu kısayol dairesini kullanarak çeşitli uygulamalara hızla erişebiliyor ve yenilerini ekleyebiliyorsunuz.

Öte yandan yine arabirimde dikkat çeken bir bölüm de benzerini diğer pek çok telefonda da gördüğümüz Akıllı Hareketler. Ayarlar menüsünden ulaşabileceğiniz bu menüde telefonunuzu jestlerle kontrol edebileceğiniz seçenekler bulunuyor. Bunlar arasında temassız kamera çekimi ve temassız gezinme gibi kullanışlı özellikler var.

Android 4.4 işletim sistemini kullanan telefon, keşke 5.0'la gelseydi. Ancak Lollipop tercih edilmemiş. Tüm iyi niyetimizle güncellemenin çok geç kalmayacağını düşünüyoruz.

Teknik detaylar ve performans

Telefonun biraz daha teknik detaylarına gelelim. VIA V6'da Qualcomm Snapdragon 410 işlemci tercih edilmiş. 4 çekirdekli olan bu işlemciyi, yine aynı segmentte yer alan Samsung Galaxy A5 ve Lenovo Vibe Z2 gibi başka modellerde de görmüştük. Yine Gigabyte GSmart Akta A4'te ise 8 çekirdekli Mediatek MT6592 işlemci kullanılıyordu. Bu bağlamda V6, A5 ve Vibe Z2 modelleri performans noktasında da birbirlerine yakın seyrediyorlar. Elbette onları birbirinden ayıran fiyat, tasarım ve bazı teknik detaylar bulunuyor. Performans noktasında yaptığımız test sonuçlarından aldığımız kıyas tablolarını sizlerle paylaşacağız. Ancak teknik kadro bakımından her bir ürünü siz de bu sayfada yer alan "karşılaştırma" kısmını kullanarak yan yana koyabilir, farklılıkları rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu bilgilendirmeyi de yaptıktan sonra devam edelim. VIA V6, 1.2 GHz hızında çalışan ve 4 çekirdekli Snapdragon 410'la geliyor. 400 MHz hızında çalışan Adreno 306 grafik birimiyle de grafik noktasında yeterli gücü üreten telefon, 2 GB RAM sahibi. 16 GB dahili depolama birimini de kullanıcılara sunan Casper, buna bir de 64 GB'lık microSD kart slot desteği getiriyor.

Buraya kadar gördüklerimizi toparlarsak, VIA V6'nın oldukça dengeli bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. Zira hem iyi bir dahili depolama birimi ve RAM desteği var, hem de microSD kart seçeneği unutulmamış. Yine işlemci seçimi de yerinde. Peki, telefonun bataryası ne seviyede? Şimdi ona bakalım.

VIA V6'da 2400 mAh'lik bir batarya kullanılıyor. Bu da Galaxy A5'in 2300 mAh'lik ve Akta A4'ün 1800 mAh'lik bataryasından iyi, Vibe Z2'nin 3000 mAh'lik bataryasından ise geride bir kapasite demek. 11 saat konuşma desteği sunan telefonla elbette biz de Geekbench pil testi yaptık. Şimdi bu da dahil olmak üzere tüm performans test tablolarını sizlerle paylaşalım, ancak pile ilişkin son olarak şunu da söyleyelim: VIA V6, ılımlı kullanımda pil performansıyla günü rahat çıkartabileceğiniz bir telefon.Evet, test tablolarını da geride bıraktığımıza göre şimdi gerçek kullanım deneyimlerimizden bahsedebiliriz. Öncelikle arabirim akıcı ve rahat bir kullanım sağlıyor. Kullandığımız sürede herhangi bir takılmayla karşılaşmadık. İnternet gezintisinde de iyi performans gösteren telefon, oyun deneyimi noktasında da bizi üzmedi. Bu anlamda orta segment için ideal bir fiyat/performans ürünü olarak gösterebileceğimiz bir telefon olmayı başaran VIA V6'nın, oyun esnasında ne kadar ısındığını merak edenlere de canlarını sıkmayacağını söyleyebiliriz. 48 – 50 derece arasında gezinen işlemci sıcaklığı, telefon plastik malzemeyle kaplı olduğundan dış yüzeyde de çok hissedilmiyor.

Kameralar

Artık geldik VIA V6'nın kameralarına. Telefon, orta segmentte artık sık karşılaşmaya başladığımız 13 MP arka ve 5 MP ön kamerayı bizlere sunuyor. Arka kamerası beş adet lensten oluşan telefonun diyafram aralığı ise F2.2 seviyesinde. Bu da düşük ışık koşullarında flaş kullanmadan iyi kareler yakalayabilmenize olanak tanıyor.

Ön kamerasıyla 5.0 MP olan telefon, yüz güzelliği uygulamasını da bizlere sunuyor. Üç kademeli olarak sunulan yüz güzelliği uygulamasıyla daha şık özçekimler çekebiliyorsunuz.

Kamera arabirimiyle de segmentine göre kullanışlı bulduğumuz telefon, bazı ince ayarları yapabilmenize de olanak tanıyor. Telefonun video kısmından bahsedecek olursak, 1080p videolar çekebildiğinizi söyleyebiliriz.

Biz yaptığımız çekimlerde genel çerçevede VIA V6'nın kamera performansından memnun kaldık. Fakat rakiplerinden çok sıyrıldığını söylemek güç. Zira Galaxy A5 de Vibe Z2 de benzer sonuçlar üretiyorlar. Ancak Akta A4 modelinden daha iyi sonuçlar verdiğini söyleyelim. Fiyat çizgisini de hesaba katacak olursak, telefon makul sonuçlar veriyor. Elbette yer yer grenlerle karşılaşmanın mümkün olduğunu da belirtelim.

Casper VIA V6 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Casper VIA V6
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 80
Üretici Casper
Firma Casper     (216) 528 66 66
İşletim Sistemi Android 4.4
İşlemci Qualcomm Snapdragon 410
Çekirdek (CPU) 4
Ekran Teknolojisi IPS
Ekran Boyutu 5.0 inç
Ekran Çözünürlüğü 720 × 1280 px
Grafik İşlemci Adreno 306
Grafik İşlemci Hızı 400 MHz
Bellek (RAM) 2 GB
Dahili Depolama 16 GB
Arttırılabilir Depolama 64 GB
Ön Kamera 5.0 MP
Arka Kamera 13 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Yok
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Bekleme Süresi 168:00 saat
Konuşma Süresi 11:00 saat
Boyutlar 72 × 143 × 7.5 mm
Ağırlık 119 gr.

Alternatifleri

Casper VIA V6'ya alternatif olarak bir boy büyük telefon isteyenler Casper VIA V6x'e de bakabilirler. Yine telefonun muadilleri arasında Samsung Galaxy A5 ve Lenovo Vibe Z2 bulunuyor. Burada fiyat farkı bulunduğunu da söylemek lazım. Öte yandan yakın fiyata 32 GB'lık General Mobile Discovery Elite de alternatifler dahilinde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

4G yi desteklemesi bir işe yaramayacak. 4G ler elde kaldı, fiyatlar %50 ucuzlaması gerekiyor, Türkiye' de 3G den 5G ye geçiş yapılacağı en yetkili ağızdan açıklandı.

@01 Haziran 2015 10:07 5G mi var da 5G'ye geçiyorsun insan bir araştırır gelmiş yazmış buraya bide :)

şu markayıda teste alıyorsunya sizlere bravoo ne teknoloji ama....made in uzakdoğunun uzakdoğusu..kopy paste..

Ağzı olan konuşuyor arkadaş gıt ıstedıgını al kullan paranın çoksa bos yoruma gerek yok...

nokia 3310 olan varmı uygun fiyata alıcam

hiç begenmedim aldıgıma alacagıma bin pişman oldum aldıgım günden itibaren servisten cıkmıyor ya tlfnmu aldım arızalı ürünmü belli degil kesinlikle tavsiye etmiyorum kamerasının cözünürlüğü sıfır

Casper VIA v6malesef iğrenç hiç kimseye tavsiye etmiyorum

arge yok birşey yok.. topla uzakdoğudan bas logoyu ikide reklam ver al sana telefon uzakdoğunun çöplükleri ülkemde.

Casper via v6 alalı 1 ay oldu ve mükemmel bir telefon.donma kasma hiç yok bataryası wifi acıkken bike rahat 1 günü geciyor fazlasıyla.kemarası muteşem.herkese tavsiye ederim.

Ses gitmiyo karşıya çok pişman oldum aldığına değiştirirlermi acaba

@15 Eylül 2015 20:54 benimde sorunlar var sizin değiştirdiler mi

@15 Eylül 2015 20:54 aynı problem benim telefonda da var hiç sevmedim casperi

@15 Eylül 2015 20:54 teknosaya gittim değiştirsinler diye servise göndereceğiz dediler alalı 3 gün oldu ya böyle bir şey olamaz. 20 gün kalacak serviste. değişmezler de. almayın abi pişman olursunuz

telefonu gunceledım kapandı bıdaha acılmadı askıda kaldı nasıl aca bılırım imei numrtasınada ulaşamıyorum yardımcı olursanız sevınırım

BERBAAAAT !!! 4. günüm ve sorunlar başladı böyle dandik bi telefon görmedim ses az geliyor kulaklığı bozuk çıktı donma yaptı ve bunlar 4 gün içinde oldu !!!!!

Bende ses sorunu var karşı taraf sesimi çok derinden duyuyormuş aldığıma çok pişmanım

Vala alali 4 ay oldu bi arza yok kamera cok iyi sarjtüm gün int acık olmasina dayaniyor

bu şans olayı yani her telefonda bu hatalar olacak diye bişe yok .

Arkadaslar 11 ay once casper via v5 aldim ilk bakista memnundum telefonum 4 ayda ekran kilitlendi ve telefonumu garantiye gonderdim sonrasinda telefonun ekrani degistigine dair inceleme raporu gonderdiler devamindaki surede telefonun cozunurlugu dustu ve gecen ay telefon yine ayni oldu acikken sarj almiyor .800 liraya aldigim telefonu 11 ay kullandim son ariza icin benden 300 lira talep ettiler odemedim ve kullanici hatasi diyip salladilar eger caser aliyosaniz cope hazir para atiyorsunu

Casper v6 aldım 7 ay kadar önce rehbere ulaşmak zor. arama yapmak ya da mesaja ulaşmakta sıkıntı çekiyorum. Format dediler yaptım. 3 gün iyi sonra yine aynı şikayetler başladı. Bir daha casper mı? Asla.

Casper VIA v6x kullanıyorum telefon güzel ama internet açıkken rehberde numaraları göstermiyor ve mesaj da gönderemiyorum

Casper via v6x alalı 1 ay oldu. 2 haftadır ses sorunu var karşıtaraf sesimin derinden geldiğini söylüyorlar denedim gerçekten doğru, sorunu nasıl çözebilirim

Ben telefonu alalı 3 ay oldu. Çok ısınıyor oyleki bazen elime alamiyorum bile. Donma kasma başladı eskiden 1 gün giden şarjı şimdi 4 saat dayanmiyor. Gercekden hiç bulasmayin tanınmış telefon markalarindan vazgecmeyin pahalı olsalar bile en azindan sağlam oluyorlar.

Çok kötü bir telefon aldığına bin pişmanım değil 700 TL 300tl bile verilmez. Ses sıkıntısı var internet problemli. Şarj az dayanıyor halbuki baya az kullanıyorum. YouTube videolarını izleyemiyorum. Donuyor. Kesinlikle tavsiye etmiyorum

Evet çlk kötü tlfn rehber mesaj hep donuyor.

Bu kadar kötülemenin bi anlamı yol bence z3 aldım 3 ay kullandım telefonu arzadan kullanamadım anlayacanız şans işi şimdi v6 kullanıyorum memnunum bütün markalarda bu tür sorunlar var önemli olan servis kalitesi telpa garanti olan telefonları almama dikkat edin zira yere düşmemiş telefona yere düşmüş deyip garanti dışı dediler bende iyi niyetimi bozmayıp telefonu duvara çarparak doğru dedim

Kamera yuvalarına toz dolma sorunu var.

Yuvarlak simge nasıl kaldırılıyor ?

@23 Ağustos 2016 18:34 ayarlardan erışebilirlik bölümüne girin oradan hızlı erişimi kaldırın sorun çözülür

Arkadaşlar tel güzel tavsiye ederim kotu dıyen çok ama kullanmamışlar tek bi sorun var 4,4,4 kaldı 6 gelmedi daha oda olsa super olucak.

Abi bn v6 yı 2015 in eylül ayında aldım telefon alalı yaklaşık 1.5 sene oldu bn gayet memnunum sürekli oyun oynuyorum ve hiç kasma yaşamadım kamerası deseniz müthiş 16 gb hafızada zaten yetiyor bnce iyi bir telefon ama 800 tl yerine samsung al satarken daha iyi fiyat biçilir

Sen de yorum yaz

Turhost