Dark Evo P60 incelemesi Dev ekranlı Dark Evo P60'ı test ettik!

CHIP ONLINE Notu
82
 • Kullanım (%30)80
 • İnternet (%20)82
 • Multimedya (%20)80
 • Telefon Fonksiyonu (%10)81
 • Fiyat / Performans (%20)90
 • Geniş IPS ekran
 • Uygun fiyatı
 • İdeal performans
 • Smart Cover
 • Çift SIM kart desteği
 • Ekran çözünürlüğü
 • Kamera performansı daha iyi olabilirdi
 • FM radyo yok
Özetle

Dark'ın Evo P60 ile iyi iş çıkarttığını söylemek gayet mümkün. Fiyat/performans oranı rahatlıkla tercih sebebi olarak gösterilebilir. Büyük ekranı ve hem oyun hem uygulama performansıyla akıcı olması cebin başarılı yanları. Telefonun beğendiğimiz yanları arasında beraberinde Smart Cover'ı getirmesinin bulunduğunu da söyleyelim. Diğer yandan akıcı işletim sistemi, IPS ekranı, çift SIM kart desteği sunması gibi yanlarını da atlamamak gerek.

Beğenmediğimiz yönleri arasında ise elbette ekran çözünürlüğünün düşük olması geliyor. Her ne kadar ekran gayet kaliteli görünüyor olsa da, kullanıcılar artık daha yüksek çözünürlük görmek istiyorlar. Ayrıca kameranın daha iyi olmasını beklerdik. Bunun yanında FM radyonun bulunmaması da üzücü.

Hepsini bir araya topladığımızda sonuç olarak Dark Evo P60'ın büyük ekranlı cepler arasında özellikle fiyat/performans oranıyla öne çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Uygun fiyatıyla dikkat çeken Evo P60 yakından incelenmeli diye düşünüyoruz. Dark Evo P60'ın fiyatı 749 TL civarında.

Kimler Almalı

Geniş ekranlı bir cep satın almayı düşünüyor ve uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanız tercihinizi Dark Evo P60'dan yana yapabilirsiniz.

Dark'ın dev ekranlı cebi Evo P60'ı test ettik! İşte tüm test sonuçları!

Hatırlayacak olursanız geçtiğimiz günlerde yine Dark'ın farklı bir cebini incelemiştik. Dark'ın Extreme serisi altında sunduğu Evo X5'in ardından bu kez de Professional serisinden Evo P60 bizlerle. P60, X5'ten daha büyük ve daha farklı kullanımlara özgü bir cep. Fakat fiyatıyla yine uygun olan cep, böylece cep telefonu pazarına büyük darbe vuran taksit sınırlamasına iyi geliyor.

Büyük ekranı nedeniyle bir "phablet" olarak da anılabilecek olan Evo P60, Samsung Note II, Note III, Huawei Ascend Mate, Nokia Lumia 1520 ve belki Galaxy Mega gibi ceplerin yanında kendine yer buluyor. Sahip olduğu boyut nedeniyle bu ceplerle anılan Evo P60, fiyatıyla ise hepsinden ayrılıyor. Hepsinden bahsedeceğiz, ama önce söze Evo P60'ın ekranından başlayalım...

Profesyonel kullanımlar için

Professional serisi altında bulunan cep, büyük ekranı sayesinde iş kullanımları için de tercih edilebilecek yapıda. Üzerinde 6.0 inç büyüklüğünde bir ekran bulunduran Evo P60, ekranda IPS panelle bizleri karşılıyor. Ekran çözünürlüğü ise kardeşi Evo X5'te olduğu gibi Full HD değil. Cep, 540x960 piksel bir çözünürlükle karşımızda. Evet, çözünürlüğün düşük olduğu ortada. Ancak görsellik olarak büyük kayıp olduğunu söylemek zor. IPS panel sayesinde renkler canlı ve doygun görünüyor. Gerek oyunlarda gerek video testi sırasında gerekse de Android ekranındaki dolaşımlarda herhangi bir sıkıntıyla karşılaştığımızı söylemek güç. Yalnızca yakından ve çok dikkatli şekilde baktığınızda yazılarda çok az miktarda bozulmaya şahit oluyorsunuz ki, bu da gayet normal. Kullanılan panelin kaliteli olması her şeyi kotarıyor. Diğer yandan ekran hassasiyetiyle de iyi seviyede. Elbette bunu akıcılık takip ediyor. Telefonun bu noktada da sevindirici olduğunu söyleyelim.

Evo P60'ın tasarımına geçelim. Cebin, dış görünüş olarak Samsung'un Note serisini andırdığı ortada. Hatta kutu içeriğinden çıkan Smart Cover ile de bunu pekiştiriyor. Beyaz ve koyu renk seçenekleriyle alternatif sunan cep, 163 mm uzunluğunda ve 9.2 mm kalınlığında. Ağırlığıyla ise 225 gram civarında. Cep bu ağırlığıyla hafif, kalınlığıyla ise kabul edilebilir seviyede.

Tamamen plastik bir malzemeden oluşan cep, ekranın altında üç adet dokunmatik Android tuşu bulunduruyor. Üst kısmında bir ön kamera var. Telefonun arka kapağını çıkartabiliyorsunuz. Bataryası da değişebiliyor. Burada bir normal boyutlu bir de micro boyutta iki SIM kart girişi bulunuyor. Ayrıca yine microSD kart yuvasını da bu bölümde bulunduruyor.

Az önce de söylediğimiz gibi, Smart Cover isminde bir akıllı kapakla gelen cebin arka kapağını söküp yerine bu aparatı takabiliyorsunuz. Böylece telefonun ekranı koruyabilen Smart Cover, elbette daha fazlasını da sunuyor. Ön yüzünde bir pencere bulunduran akıllı kapak, önemli bildirimleri size burada gösterebiliyor. Gelen aramaları da buradan cevaplayabiliyorsunuz. Kısacası bu kapak sayesinde ekstra durumlar dışında telefonun ekranını açmanıza gerek kalmıyor. Cebin bu özelliğini ve Smart Cover'ın kutu içeriğinde sunulmasını gayet beğendik.

6 inç boyutunda IPS ekran

Dark, Evo P60'la bizce gayet iyi iş çıkartmış. Ekranın büyük olması bir yana teknik özellikler bakımından da gayet yeterli olmasıyla cep, performans konusunda tatmin edici davranıyor. Evet, her geçen gün yeni bir cebe daha Android 4.4'ün geldiği bir ortamda Android 4.2 sürümüyle çalışması bir nebze üzücü. Ancak halen en yoğun kullanılan sürümün bu olduğu da ortada.

Arabirimden bahsetmişken arayüzün herhangi bir özelleştirmeyle gelmediğini söyleyelim. Klasik Android ekranıyla karşı karşıyasınız. Fakat Evo P60, farklı olarak kullanışlı olabilecek bir özellik sunuyor: Dokunmasız Algılama. "Ayarlar" menüsünden ulaşabileceğiniz bu özelliği aktif hale getirdiğinizde telefonun belli kısımlarını ekrana dokunmadan yapacağınız jestlerle kontrol edebiliyorsunuz; yalnızca elinizi havada sağa ve sola doğru hareket ettirmeniz gerek. Bu özellikle galeride ve menüde dolaşabiliyor, müzikler arasında geçiş yapabiliyor ve ekrana dokunmadan fotoğraf çekebiliyorsunuz. Çok kullanışlı değil belki, ancak kullanıma farklı bir hava katıyor.

Son olarak işletim sisteminin akıcılığının üst seviyede olduğunu söyleyelim. Ekranlar arasında hızlı bir şekilde dolaşabilmeniz mümkün. Elbette cep, bu performansı yalnızca Android ekranında sunmuyor bize. Oyun ve uygulamalarda da denedik, zaten bunlardan az sonra bahsedeceğiz. Daha öncesinde cihaza güç veren donanım detaylarına değinelim.

Evo P60'ın kalbine baktığımızda burada yine daha önce Evo X5'te de karşımıza çıkan MediaTek'in bir işlemcisini görüyoruz. İşlemci hanesini MTK6582 ile dolduran cep, dört çekirdekli bu işlemcisiyle 1.3 GHz hızında çalışıyor. 1 GB RAM belleğin yanında grafik hanesinde de Mali 400 işlemci görüyoruz.  Telefonda dahili 8 GB hafıza kullanılmış. MicroSD yoluyla bunu 32 GB daha genişletmek mümkün.

Teknik kadrodan ayrılmadan önce pile baktığımızda 2700 mAh'lik bir batarya görüyoruz. Kameralar da yine sınıfı için ideal. Ön kamerasıyla 2.0 megapiksel sunan cep, arka kamerasıyla 8.0 megapikseli karşılıyor. Arka kamerada otofokus, HDR, LED flaş gibi özellikler de mevcut.

Evet, şimdi sıra geldi tüm birimlerin test sonuçlarına...

Oyun ve uygulama testleri

Evo P60'ın işlemci ve diğer birimlerini oyun ve uygulamalarla yorduk, kamerasını ve pil performansını inceledik. Şimdi izlenimlerimizi aktaralım.

Evo P60'ı ilk olarak AnTuTu testinde yorduk. AnTuTu sonucunda 17647 skorunu alan cep, Note 2'den yalnızca birkaç basamak geride. CPU Prime'da 3068 skoru ile Galaxy S4'ün arkasında olan cep, grafik konusunda da kendi kategorisinde iyi seviyede. 3DMark'ta Ice Storm'da 2960 skorunu alan cep, Extreme modda 2022 ve Unlimited'de ise 2843 sonuçlarını elde etti. Epic Citadel'e baktığımızda 53.9 FPS aldığını gördük ve ardından da telefonu gerçek oyun performansına tabi tuttuk.

Evo P60 ile oynadığımız oyunlar arasında yalnızca Angry Birds ve Subway Surf gibi oyunlar yoktu. Dead Trigger 2, Real Racing 3 ve Asphalt 8 gibi üst düzey oyunları da rahat bir şekilde oynadığımız Evo P60'ta elbette tek tük takılmalar yaşanmıyor değil. Grafik ihtiyacı arttıkça telefonun performansı düşebiliyor. Bu noktada bizce cebin sahip olduğu fiyatın düşünülmesi gerekiyor. Biz geçirdiğimiz süre boyunca oyun performansından genel hatları ile memnun kaldığımızı söyleyelim.

Evo P60'ın genel, işlemci ve internet performansını kendine bazı noktalarda yakın duran ve daha önce incelediğimiz ceplerle de kıyasladık. Sonuçları aşağıda görebilirsiniz.

Batarya ve kamera

Son olarak cebin kamera ve pil performansından da bahsedelim ve incelemeyi noktalayalım. Evo P60, üzerinde 2700 mAh'lik bir batarya taşıyabiliyor. Bataryanın çıkartılabilir olması büyük avantaj, böylece yanınızda yedek batarya bulundurabiliyorsunuz. Fakat yaptığımız testlerde P60'ın bataryasının tüm günü rahatlıkla çıkartabildiğini söyleyelim. Eğer sürekli kullanıyorsanız 3 ila 4 saat arası performans alabiliyorsunuz. Fakat konuşma, kısmi oyun ve uygulama çalıştırarak, e-posta kontrolü ile normal kullanımlarla tüm gün yetiyor.

Kameraya geldiğimizde ise iyi sayılabilecek fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Işıklı ortamlarda başarılı kareler yakalamanız mümkün.  Ancak ışık seviyesi düştükçe ve hareketli sahnelerde elbette çok büyük performans beklememek gerek.

Dark Evo P60 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Dark Evo P60
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 82
Üretici Dark
Firma Akortek     (850) 207 10 36
İşletim Sistemi Android 4.2
İşlemci ARM Cortex A7 MTK6582
Çekirdek (CPU) 4
Ekran Teknolojisi IPS
Ekran Boyutu 6.0 inç
Ekran Çözünürlüğü 540 × 960 px
Grafik İşlemci Mali 400
Bellek (RAM) 1 GB
Dahili Depolama 8 GB
Arttırılabilir Depolama 32 GB
Ön Kamera 2.0 MP
Arka Kamera 8.0 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Yok
GPS Var
LTE (4G) Yok
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Boyutlar 84 × 163 × 9.2 mm
Ağırlık 225 gr.

Alternatifleri

Dark Evo P60'a alternatif olarak elbette geniş ekran nedeniyle Note 3'ü tavsiye edebiliriz. Pek çok özelliğiyle Evo P60'ın önünde olan Note 3 fiyatıyla ise 2000 TL civarında.

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

Video 29 saniye ?

@27 Şub 2014 19:25 düzeltildi şimdi. artık tamamını izleyebilirsiniz.

ram bellek 1gb niye ???

dark markasindan yedigim kaziktan sonra (aldigim media player ikinci senesinde firmanin guncelleme listesindan cikarilmisti) sonra asla dark markali urun almam

Bilmiyorum da bu tür markalar çuvala doldurup kilo ile getiriyor gibi bir izlenim bırakıyor ben de hep. Parayı çöpe atmak gibi bir şey bu ürünleri almak

dark die marka mı varmış :D

Kasa tasarımı direk s4'den kopya gesture kontrol da cabası. Açıkçası 749 TL ona vereceğime zaten git gide düşen telefon pazarında yakında 1000 TL civarlarında S4 alınabilir. Veya Moto G gibi ürünler tercih edilebilir.

Dark iyidir ürünleri dandik çin malı değildir. Samsung alacana bunu al pişman etmez bence...

Katılıyorum, Dark kaliteli ÇİN MALI' dır. :))

@01 Mar 2014 11:30 çin malı değil türk malı

bence alınabilecek biletefon okadar para verilmez başka şeyler..

samsung galaxy s3 ten daha iyi şu an ikisinide kullanıyorum..

arkadaşlar bu cihazın bataryasını nereden bulucağız

hocam ürünü bugun aldım ama arızalı çıktı. 2-3 dk içinde kapanıyordu. ürün gerçekten iiyiydi fiyatına göre. ekran denildiği gibi sıkıntılı değildi. gayet güzeldi. donma problemi yoktu. hızlı güzel bir cihaz. ama arızalı çıkınca açıkçası telden soğudum. marka aartık bana güven vermiyor.

Dahili depolama ile ilgili sıkıntıları var. Dahili hafıza 1 Gb gözküyor. Telefon hafızasını kullandırmıyor. Yazılımsal sıkıntıları var.

Fiyat ve performansına göre iyi bir telefon olduğu görünüyor. Muadili telefonlar fiyat olarak 2 katı civarında satılıyor. Elektronik cihazların hepsinde yeni alındığında bir problem olabilir. Büyük markalarda sorun çıktığında insanlar genelde bunu saklıyor ve söylemiyor. Bence çifte standart olmaması gerekir.

Fiyatına göre iyi telefon olarak gözükse bile benzer özelliklerde pek çok telefon uygun fiyatlara piyasada mevcut. Yazılımsal sıkıntıları var. 8Gb 'lik hafıza alanının sadece 1 GB 'lik kısmı uygulama yüklemek için kullanılıyor. Pil ,yedek kapak gibi aksesuarlar henüz satışa sunulmadı. Yazılım güncelleme imkanı şimdilik mevcut değil. Orjinal romu dahi ithalatçının sitesinde yok. Batarya göstergesi hatalı. Pil ekrana göre zayıf kalmış. Akıllı kapak zaman zaman sorun çıkarıyor. Cihazın kapağını açmanıza rağmen siyah ekrandan çıkmıyor bekletiyor. 2. sim kartı aktif ederseniz pil tüketimi artıyor ve günü çıkarmak zorlaşıyor.

@21 Mar 2014 01:00 bilgiler için çok teşekkürler

Telefonu 15 gundur kullaniyorum hic bir problemle karsilasmadim, Cok hizli gecislerde takilmayla karsilasmadim.Piyasayi cok arastirdim bu kalitedeki telefonlar 1000 TL ve uzerinde.Tesekkurler DARK

Dark çin malı değildir arkadaşlar yanlış yönlendirme yapmayalım. dark yerli üretimdir.

@03 May 2014 15:52 Dark turk markasidir.ama yerli uretim degil bu telefon, bunlari birbirine karistirmayalim

Ben yaklasik bes aydir kullaniyorum hicbir sikintisini gormedim. Yalnizca guncelleme sikintisi var sanirim. Yoksa genel baglamda iyi ve memnunum.

bundan iyi telefon yok bu fiyata kaçırmayın

telefon elime 1hafta önce geçti oyun performansı mükemmel

arkadaslar ben de almak istiyorum ama pilinin bozulmasi ve ekraninin altinda cizgiler olusmasi hakkinda yorumlar okudum. p60 alanlar bu sorunlarla karsilastilar mi. yani her p60 da var mi bu sorun

dark evo p60 telefonlarda fm radyo donanımı vardır ama programı üzerinde gelmiyor, aynen gm discovery de olduğu gibi. dark evo p60 telefona fm radyo programı yükleme konusunda yardım edebilirim. buradan bana ulaşabilirsiniz: bit.ly/1jTQsBI

samsungun hemen hemen tum modellerini kullandim cok iyi bir samsung icin 1000 tl nin ustunde para sayman gerek. i phone mu sattiktan sonra samsung serilerinden randuman alamadim dandik malzeme urunu bitirmis babamin bana hediyesi olarak dark evo p60 elime gecti once kucumsedim telefonu kullanmaya baslayinca bu zamana kadar para verdigim samsunglara acidim. gercekten mukemmel bir telefon saglamlik konusundada kat kat iyi ...

abi o kadar çok kötü yorum yapmışlarki, yani bu telefondan samsung yada ı phone kalitesi beklemeyin bu fiyata bu ürün begenmediyseniz gidin 100 lira daha verin gm discovery alın insanları telefondan soğutmayın.

diskovey gibi sonradan bir programl ile fm radio kurabiliyor muyuz varsa nasil bulucaz

Yorum yapanlarin cogu dark evo p60 eline bile almamis tipler sahsen ben cok memnum hiz olarak kardesimin discovey e fark atiyor onceki telefonum galaxy s3 ten daha kullanisli ve saglam kasa var sonuc olarak samsungun isim yapmis telefonlarina es deger ayrica teknobiyotik com dan tum parcalarini temin edebilirisiniz ... Pisman olunmayacak guzel bir telefon

Note serisi tadinda guzel hizli seri bir telefon 2 aydir kullabiyorum 4.4.2 kitkat guncellemeden sonra tum skntilari giderildi

bugun gectı elıme dokunmatiğinde sorun var hiç birşey yapamıyorum

Piranha Grande 16 GB Beyaz

arkadaşlar telefon emsallerine göre fiyat uygun ancaak 4 aydır aldığım günden bu yana ekranda tuş takımını bulamadım çıkmıyor bir kaç defa AKORTEKİ aradım kimse düzgün bir cevap vermedi garantisi var fakat cihazı elimden düşürdüm ekran camı kırıldı camın fiyatını sordum akortek e 135 dolar +kdv bu fiyata zaten Aliexpress ten telefonun kendisini veya aynı özellikleri taşıyan bir çok telefonu getirtebilirsiniz servis hizmeti çok zayıf araştırın derim

3 ay kadar oldu kullanıyorum samimi söylüyorum hiç bir sorun çıkmadı inşlah çıkmazda ben menmunum 1.500 2000 tl verene kadar alın deirm çok güzell

Dark ı araştırıyorum çok hoşuma gitti . almak istiyorum ama olumsuz yorumlar aldım.

Arkadaşlar aliexpress ile yapacağınız alışverişlerinizde banka bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi vermeden WebMoney online ödeme sistemi ile daha güvenli ve hızlı bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Komisyon oranları da piyasada ki diğer online ödeme sistemlerine göre çok daha uygun. Daha detaylı bilgiyi www.webmoneyalsat.com sitesinde ya da skype : wmzbayi üzerinden alabilirsiniz.

Bazilari daha telefonu görmeden kotu kotu yorumlar yapmislar bilip bilmeden konusup milletin kafasini karistirmayin samsunglarin aynisi samsung marka oldugu icin bu kadar pahali yoksa hemen hemen hersey ayni . kacirmayin derim

ilk çıktığın da aldım halen de severek kullanıyorum bırakın bu marka takıntısını

ideal güzel bir ürün yerli 660 liraya kadar düşmüş gittigidiyorda alınır sip verdim bile bakalım

telefonu aldım 1 saat sonra ufacık baskıdan camında 100 lerce çatlak oluştu.samsungu 5 yıl kullanabilirsiniz ama bu telefonu kullananlar ilk 1 sene içinde camları çatlıyor.çok zayıf malzemeden yapılmış.servisi de tamamen para tuzağı.telefon worlpuanla 471 liraya geliyor ekranı 385 lira.çok komik.bir kere servise işiniz düşsün beni daha iyi anlayacaksınız.hazır cevapları var sen bunu düşürmüşsün düşürmediğim halde düşürmüşsün diyor.

DARK EVO P60 Bende kullanıyorumm güncelleme yapmıyor, depolama alanında sıkıntı oluşuyor, indirme yapamıyorsun ve kendiliğinden açılıp kapanıyor.

Sen de yorum yaz

Turhost