Elgato WAVE 3 İnceleme

Profesyonel bir yayıncının isteyebileceği her şeyi sunan Elgato WAVE 3'ü inceledik.

Elgato WAVE 3 İnceleme
CHIP Online Notu 94
  • Wave Link sayesinde yayın üzerinde inanılmaz bir hakimiyet sağlıyor
  • Ses kayıt performansı son derece başarılı
  • Hemen her mesafeden son derece net bir ses iletimi var
  • Malzeme ve işçilik kalitesi çok yüksek
  • Mikrofon kolu kullanıyorsanız bağlantı adaptörü biraz nazik, dikkatli kullanmak gerek

Hey gidi Elgato. İlk defa 1992 yılında Münih'te kurulan firma bilindiği gibi artık Corsair'in kanatları altında ve eğer hayatınızın herhangi bir döneminde yayıncılığa ilgi duymuşsanız, kendilerini muhtemelen gayet iyi tanıyorsunuz demektir. Fakat bu defa konumuz Elgato'nun çok beğenilen görüntü yakalama cihazları değil, yayıncıları zevkten dört köşe yapabilecek kadar yetenekli bir kondenser mikrofon.

Elgato WAVE 3 Özellikleri

WAVE: 3'ün tasarımında metal ve kaliteli plastik beraber kullanılmış, bu metalin birbiriyle birleşimi de bir hayli dikkate değer. Pratikte hayli hafif olan mikrofon son derece oturaklı ve ağır bir metal ayaklığa sahip. Öyle eliniz falan çarparsa devrilme ihtimali düşük, hacıyatmaz gibi şöyle bir sallanıp yerine oturuyor. Eğer mikrofon kolu kullanıyorsanız ürünün yanında bir de adaptör geliyor.

Adaptörün mikrofona bağlanan "erkek" vidası metalden olmasına rağmen kola bağlanan "dişi" vidasında alüminyum görünümlü plastik yivler kullanılmış. Buraya sürtünen bağlantının yüzde doksan metal olacağını tahmin edebilirsiniz. Bu da uzun kullanımda yuvanın yıpranmasına, aşınmasına veya çatlamasına yol açabilir, dikkatli kullanım öneriyoruz.

Elgato WAVE 3 Tasarımı Nasıl?

Elgato WAVE 3 Tasarımı Nasıl?

Elgato WAVE:3 bilgisayarınıza 2 metreye yakın bir USB-C bağlantı ile, USB-A slotunu kullanarak bağlanıyor. Arka kısımda bir de 3.5mm kulaklık girişi var. Bu sayede kendi sesinizin seviyesini kulaklık kullanarak, mikrofon üzerinden ayarlamak kolaylaşmış. Üst tarafta ise kapasitif bir mute butonu mevcut. Parmağınızın buraya temas etmesi yeterli, mikrofonun ayar düğmesinin çevresindeki ışık kırmızıya dönüyor ve mute modunda olduğunuzu anlıyorsunuz.

Ön yüzdeki ayar düğmesine bastığınızda üç ayrı mod arasında geçiş yapmanız mümkün. İlki mikrofon giriş seviyesi; düğmenin üstündeki yedi adet LED sayesinde mikrofon giriş ses seviyesini görsel olarak da görebiliyorsunuz. Yanındaki kulaklık modu ise kulaklık ses çıkış seviyesini ayarlamak için. En önemlisi ise en sağda yer alan PC/Mikrofon karışım modu. Burada devreye Wave:3 ile birlikte gelen basit ama bir o kadar muhteşem bir yazılım olan Wave Link giriyor.

Elgato WAVE 3 Özellikleri Neler?

Elgato WAVE 3 Özellikleri Neler?

Wave Link, basitçe bir yayıncının DJ seti gibi düşünülebilir. Yayın yaparken sesi katmanlarına ayırabilir, hangi sesin ne kadar yayına verileceği, sizin bu sırada hangi sesi ne kadar duyacağınız ve ne yeni katmanların eklenip eklenmeyeceği ilgili kararları kolaylıkla alabilirsiniz.

Eğer Stream Deck kullanıyorsanız daha da harika, önceden hazırladığınız formatı Steam Deck üzerinden programı bile açmadan dilediğiniz gibi modifiye edebilmeniz mümkün. Yazıya dökerken programın ne kadar marifetli olduğunu ifade edebilecek kelimeleri seçmekte zorlanıyoruz. Yayın sırasında silah sesleri dikkatinizi dağıtıyorsa ancak takipçilerinizin bundan mahrum kalmasını istemiyorsanız oyun kaynağını ekrana ve kulaklığınıza ayrı seviyelerde olacak şekilde ayarlamanız mümkün.

Bu kaynakların sayısını 10'a kadar çıkartabiliyorsunuz ki size hemen her duruma uygun bir konfor seviyesini sürdürebilme şansı tanıyor. Şapka çıkarttık. Bu arada bize ürün epey bir süre önce teslim edildi ve bazı basın mensuplarının Wave Link ile birkaç problem yaşadığını da duyduk. Kendi adımıza herhangi bir kötü deneyimimiz olmadı, zaten şu anki yazılım sürümü de oldukça stabil.

Elgato WAVE 3 Performansı Nasıl?

Elgato WAVE 3 Performansı Nasıl?

WAVE:3 ses kaydı kalitesi konusunda da gayet iddialı bir model. 24-bit 96 Khz kayıt yapabilen ürünün frekans cevabı 70hz-20Khz arasında, hassaslığı ise -25dBFS. Izgaralı bölümün içinde bulunan pop filter son derece başarılı, dilerseniz daha da iyi sonuçlar almak için harici bir pop filter (30$) takma şansınız da var.

Aynı şekilde 40$'a satın alabileceğiniz Wave Shock Mount ile çok daha stabil bir ses kaydı almanız mümkün. WAVE:3 kolay bağlanıyor, makul mesafelerden son derece net bir ses iletimi yapıyor ve Wave Link de sistemi şişirip canınızı sıkmıyor.

Elgato WAVE 3 Fiyatı

Bu yazı yazıldığı sıradan WAVE: 3'ün Türkiye fiyatı henüz belli değildi ancak yurt dışı fiyatı ucuz sayılmaz, 160$. Sunduğu özelliklere baktığınızda fiyatın gayet normal olduğunu söylemek mümkün. Eğer DJ edasında bir yayın hakimiyeti, mikrofon ses seviyesi dışındaki dahili kontroller ve kapasitif mute tuşu sizin için gerekli değilse WAVE:1 de 130$'lık fiyatıyla son derece iyi bir alternatif, üstelik ürünün genel kalitesini de aynen yansıtıyor.

Özetle

Neticede karşımızda taş gibi bir ürün var. Kendi adımıza, şimdiye kadar denediğimiz en iyi yayıncı mikrofonu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Elgato WAVE 3
Ürün Markası Elgato
CHIP Online Notu
94
Okuyucu Yorumları