Ezcool miniPad incelemesi miniPAD'i test ettik!

Mini tablet arayanlara uygun fiyatlı bir seçenek sunan miniPAD'i test ettik!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
88
 • Kullanım (%40)90
 • Ekran (%15)80
 • Donanım Özellikleri (%15)80
 • Taşınabilirlik (%10)98
 • Fiyat / Performans (%20)95
 • İnce ve hafif
 • Performans
 • Uygun fiyat
 • Tasarım
 • Kamera
 • Pil süresi daha uzun olabilirdi

Apple'ın iPad mini'yle mini ekranlı tabletlerin yolunu açmasıyla birlikte elbette diğer firmalar da bu yolu takip etmeye başladı. Son zamanlarda özellikle tam boyutlu tabletlerin yanında mini ekranlı tabletler de bir hayli sıkça karşılaştığımız cihazlar arasında yer alıyor. Bunlardan biri de Ezcool tarafından test merkezimize gönderilen yeni tableti miniPAD. Tıpkı ismi gibi oldukça ince ve hafif bir gövdeye sahip olan tablet, bu incelik ve hafifliği biraz fazla abartmış.

miniPAD o kadar ince ve hafif ki, Apple'ın yeni "mini"si iPad mini 2'den de ince ve hafif olmuş. Bu nedenle bu tablet, eğer öncelikli hedefiniz taşınabilirlikse ve mini boyutlu tabletleri tercih ediyorsanız ilk bakmanız gereken seçeneklerden biri olabilir. Son sözü başta söylememizin bir sebebi var. Şimdi hep birlikte bu sebebi öğrenelim.

iPad mini görünümünde

Tasarımıyla iPad mini'yi hedefleyen miniPAD, bunda gerçekten başarılı olmuş. 7.9 inç ekran boyutuna sahip olması, çerçeve yapısı, arka gövdenin alüminyum görünümünde olması bunda etkili olan etmenler.

Taşınabilirlik anlamında tercih edilesi bir tablet olan miniPAD, yalnızca 300 gram ağırlığında ve 6.8 mm kalınlığında. Böylece iPad mini 2'den daha taşınabilir olmaya hak kazanıyor doğrusu. iPad mini 2 330 gram ağırlığında ve kalınlığı ise 7.4 mm. Böylece miniPAD, taşınabilirlik anlamında çok beğendiğimiz bir tablet olmayı başarıyor.

Tablet her ne kadar ince yapıda olsa da elbette çevresindeki bağlantılardan vazgeçilmemiş. Çevresine baktığımızda HDMI, microSD, USB ve kulaklık yuvalarını görebiliyoruz. Bu da demek oluyor ki HDMI'ı kullanarak tableti televizyonunuza bağlayabilirsiniz. Ayrıca USB üzerinden tablete klavye ve fare de bağlamanız mümkün. Herhangi bir SIM kart slotu olmadığı için dahili 3G desteği sunmayan tablet, bunu USB üzerinden çözüyor. 3G USB modem kullanarak tableti 3G internete taşımanız mümkün. Son olarak microSD kart ile hafızayı 32 GB daha arttırabileceğinizi söyleyelim.

Ekran ve kameralar

Tableti tasarım olarak fazlasıyla beğendik. Şimdi biraz da ekranı inceleyelim. 7.9 inç büyüklüğündeki ekranıyla 1024x768 piksel çözünürlük sağlayan miniPAD, bu çözünürlük değeriyle yeterli. Hatırlayacak olursanız iPad mini'deki çözünürlük de bu değerdeydi. Elbette daha yüksek çözünürlük isteyenlere artık iPad mini 2 çok daha fazlasını sunuyor.

Parlaklık ve renk oranlarına baktığımızda biz genel olarak miniPAD'in ekranını beğendik. Ancak dokunma kabiliyeti ile ilgili biraz daha çalışılmalıymış. Her ne kadar 5 noktadan dokunma desteği sunsa da, hassasiyet yeteri kadar başarılı değil. Ancak bundan yola çıkarak tabletin kullanışsız olduğunu sanmayın. Ekranı gayet rahat kullanabiliyorsunuz, fakat çok ince dokunuşlar için yeteri kadar hassas değil. Bu arada ekran IPS panel. Bildiğiniz gibi IPS paneller geniş görüş açısı sağlıyor ki miniPAD'de de durum böyle. Farklı noktalardan baktığınızda görüntü diğer panellere göre daha canlı görünüyor.

miniPAD'in teknik detaylarına geçmeden önce kameralara da bakalım. miniPAD, ön ve arka yüzünde iki kameraya yer veriyor. Ön kamera 1.2 MP, arka kamera ise yalnızca 2.0 MP. Herhangi bir LED flaş da yok. Performansları ise değerlerinden de anlaşılabileceği gibi iyi değil.

Teknik kadro ve performans

miniPAD'in teknik kadrosuna bakacağız, ancak daha önce tabletin Android 4.2 işletim sistemiyle çalıştığını söyleyelim. Teknik kadro işletim sistemini gayet akıcı şekilde çalıştırıyor. O yönde herhangi bir şüpheniz olmasın. Oyun ve uygulamalar konusunda da yeteri kadar destek gösteren tablet, her şeyden önce uygun fiyatlı tabletler arasında kendine iyi bir yer buluyor.

Cortex tabanlı Allwinner A31 işlemciyi üzerinde taşıyan miniPAD, 4 çekirdekli işlemcisiyle 1.2 GHz hızında çalışıyor. Grafik birimine baktığımızda PowerVR SGX 544MP'yi görüyoruz. RAM hanesinde ise 1 GB'lık değer bulunuyor. Dahili hafıza ise beklendiği gibi 16 GB. Elbette bunun bir kısmını Android kendine ayırıyor. Ancak geriye yine gayet yeterli bir alan kalıyor. Bu da yetmezse microSD kart ile arttırabiliyorsunuz zaten.

Yaptığımız performans testlerinde miniPAD'i yeterince başarılı bulduk. Neredeyse daha önce incelediğimiz yine görünümüyle iPad mini'yi andıran Artes Tiny'le benzer performans oranları sunan miniPAD, ondan daha ucuz olmasıyla da dikkat çekici. Böylece fiyat / performans oranında gayet iyi bir seviyede olan tablet, oyunlara ilgi duyanlara da bu imkanı veriyor.

Yaptığımız performans testlerinden kısaca bahsedelim. Grafik tarafını ölçümlemek için 3DMark'a soktuğumuz tablet, normal modda 4913, Extreme'de 2788 ve Unlimited'de 4109 skorlarını elde etti. Yine bir diğer grafik testi olan Epic Citadel'te 1024x720 pikselde 56.9 FPS alan tablet, AnTuTu genel performans testinde de 12476 skoruyla iyi olarak derecelendi. CPU Prime'a baktığımızda işlemcinin de 1371 skorla ortalama olduğunu gördük. İnternet için de 1206 puan ile uygun olduğunu gösteren tablet, pratik testlerde de sınıfı geçti. Dead Trigger 2 ve Real Racing 3 gibi oyunları dahi oynamanız mümkün. Elbette biraz FPS kaybı yaşamanız mümkün.

Son olarak miniPAD'in pil süresine değinelim ve incelemeyi bitirelim. Her ne kadar miniPAD için 7 saate kadar pil süresi sunulduğu söylense de, normal kullanımlarda bu sürenin altını görüyorsunuz. Buradaki normal kullanımlardan kastımız, normal ışık değerleri ve faal kullanım. Eğer yoğun olarak kullanırsanız tableti her gün şarj etmeniz gerekecek. Zira tabletin bataryası 3900 mAh değerinde.

Özetle

Ezcool miniPAD, mini boyutlarıyla başarılı bir tablet. İnceliği ve hafifliği sayesinde taşınabilirlik olarak çok şey sunan tablet, sahip olduğu uygun fiyat çerçevesi içinde de gayet iyi bir performans gösteriyor. Biz yaptığımız testlerde gayet beğendik. Belki ekran hassasiyeti ve pil süresi daha iyi ölçüde olsa daha iyi olurmuş. Ancak bu haliyle de gerçekten ideal. miniPAD'i yakından incelemenizi öneririz. Bu arada miniPAD'in fiyatının 379 TL olduğunu da söyleyelim.

Kimler Almalı

Gayet uygun fiyatlı, mini boyutta ve iş yapan bir tablet satın almak isteyen kullanıcıların kesinlikle yakından incelemeleri gereken bir tablet Ezcool miniPAD. Yakından incelediğinizde hak vereceğinize inanıyoruz.

Ezcool miniPad Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Ezcool miniPad
Ürün Türü Tabletler
CHIP Online Notu 88
Üretici EZCOOL
İşletim Sistemi Android 4.2
İşlemci Allwinner A31
İşlemci Hızı 1.2 GHz
Çekirdek (CPU) 4
Ekran Teknolojisi IPS
Ekran Boyutu 7.9 inç
Ekran Çözünürlüğü 1024 × 768 px
Grafik İşlemci PowerVR SGX 544MP
Bellek (RAM) 1 GB
Dahili Depolama 16 GB
Arttırılabilir Depolama 32 GB
Ön Kamera 0.3 MP
Arka Kamera 2.0 MP
Wi-Fi Var
NFC Yok
3G Yok
GPS Yok
LTE (4G) Yok
Bluetooth Var
MicroSD Var
HDMI Var
USB Var
Pil Kapasitesi 3900 mAH
Pil Ömrü 7 saat
Boyutlar 196 × 136 × 6.8 mm
Ağırlık 300 gr.

Alternatifleri

Ezcool miniPAD'e alternatif olarak Artes Tiny'i önerebiliriz. Yine tasarımıyla iPad mini'yi temel alan Tiny, performans anlamında miniPAD'den daha iddialı, fiyatıyla da biraz daha üstünde. Elbette daha kalitelisini arıyorsanız iPad mini 2 sizin kaleminiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

iyimis fiyati da iyi

pil kapasitesi düşük :/

bu fiyata bu ürün güzel. oldukça ince ve şık görünüyor.

aldım, kullanıyorum, oldukça memnunum. Verdiğiniz parayı hakediyor. Ancak fiyatı biraz artmış, zamlanmış galiba.

microSD, USB, kulaklık çıkışlarını neden bu kadar yan yana koyarlar anlamam. birine bir şey takınca diğerini engelliyor.

bence chip notu biraz fazla hem birkaç şikayet var hemde tab 3 den daha iyi bir chip notu alıyor ve boyle tabletlerin pili hiç dayanmıyor ben tab 3 ü son parlaklık ta ve baya bir oyun oynayarak pilini 2 güne vurduruyorum bence tab 3 alın haaa bu arada (samsung tab 3 diyorum) :D

@10 Oca 2014 19:54 tab 3 kötü bir tablet olduğu için düşük puan aldı. ezcool minipad daha iyi

Hiç güzel değil hep servise gidiyor 2ay gelmiyor hiç düzgün değil

Sen de yorum yaz