General Mobile GM Watch İnceleme

Akıllı saat satın alırken bütçesini zorlamak istemeyenlerin tercihi olabilecek General Mobile GM Watch’u yakından tanıyoruz.

CHIP Online Notu 80
  • Güzel tasarım
  • Kullanışlı özellikler
  • Suya karşı dayanıklı
  • Kolay eşleştirme
  • Uygun fiyat
  • Yeterli pil ömrü
  • Dahili GPS yok
  • iOS desteği yok

General Mobile, yakın zamanda yeni cihazlarını tanıtmıştı. Bunlar arasında daha önce incelediğimiz General Mobile GM 22 Pro yer alırken, diğer akıllı telefon modelleri olan GM 22 Plus ve GM 22 de bulunuyordu. Bu 2 modeli de yakında detaylı olarak sizlerle paylaşacağız. Bu 2 telefon özelinde çok sayıda mesaj alıyoruz, ancak gündem yoğun olunca sıra takdir edersiniz yavaş yavaş geliyor. Bugün yakından bakacağımız GM Watch için de çok sayıda mesaj aldık. O nedenle bunu öne çektik.

General Mobile GM Watch Fiyatı Ne Kadar?

General Mobile GM Watch, 799 TL’lik fiyatıyla uygun fiyatlı, bütçe dostu akıllı saat seçeneklerinden biri. Görünüşü itibariyle modern tasarımlı modellerden biri oluyor.

General Mobile GM Watch Tasarımı Nasıl?

Genişçe bir ekrana ve silikon kayışa sahip olan GM Watch’un ağırlığı 62 gram. Boyut ve ağırlık olarak kendini kolda biraz hissettirdiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar saat kutusundan siyah renkli kordonu ile çıksa da saatin kırmızı, yeşil ve mavi renkli kordon seçenekleri ayrıca satılıyor; onları da inceleyebilirsiniz. Yani kayışı değiştirebiliyorsunuz. Bu arada kayışın üzerindeki delik sayısı da her kola uygun olmasını sağlıyor, bu da avantajlarından biri.

Çevresi metalik malzemeden oluşan GM Watch’un kenarında bir tuş var. Bu tuş ile ekranı açabiliyor, menüler arasından ana ekrana dönebiliyorsunuz, başka bir fonksiyonu yok. Tüm kontrolleri dokunmatik ekran yoluyla yapıyorsunuz. Ekran detaylarına geçmeden önce saatin IP68 sertifikasına sahip olduğunu söyleyelim. Böylece 1.5 metre su seviyesine dayanıklılık gösteriyor. Öte yandan ekranın çizilmelere karşı koruması da bulunuyor.

General Mobile GM Watch Ekran Özellikleri Neler?

GM Watch’un ekranı 1.3 inç büyüklüğünde TFT LCD panelden oluşuyor. Çözünürlüğü 240x240 piksel olurken, pek tabii ki daha yüksek fiyatlı modellerin ekranlarının daha canlı göründüğünü söyleyebiliriz. Ancak GM Watch, parlaklık seviyesi ve görüntü açısından kategorisine uygun davranıyor. Saatin parlaklığı ise otomatik olarak ayarlanıyor.

Saatin kadanını da değiştirebiliyorsunuz elbette. GM Watch’u telefonunuza bağlamak için kullanacağınız GM Watch uygulamasına girdiğinizde 3 farklı kategoride saat kadranı seçeneklerini görmeniz mümkün. Buradaki seçenekler çok geniş değil, ancak yine de güzel tasarımlar mevcut.

Tüm ayarları ekranı kullanarak yapacağınız için tepki süresi de mühim. Ekranın tepki süresi fena değil. Arayüzler arasında geçiş nispeten hızlı, gelen bildirimler ekrana üst kenardan düşüyor; tüm bildirimlere ise ekranı sağa çektiğinizde ulaşıyorsunuz. Ekranı yukarıdan çektiğinizde kısayol menüsüne, sola çektiğinizde ise Widget’lara erişim sağlıyorsunuz. Parmağınızı ekranda yukarı doğru sürüklerseniz de saatte yer alan fonksiyonlara ulaşıyorsunuz. Burada fiziksel egzersiz uygulamalarından nabız takibine, kan oksijen ölçümünden uyku analizine gidebiliyor; kronometre, hava durumu, müzik kontrolü ve diğer özellikleri bir arada bulabiliyorsunuz.

General Mobile GM Watch Özellikleri Neler?

GM Watch, egzersiz ve sağlık takibi konusunda giriş seviyesi bir akıllı saat. Bu anlamda ilk kez bir akıllı saat alacak olanların ilgisini cezbedebilir. 12 adet spor modu bulunduran saatte yer alan fiziksel egzersiz modları arasında; koşma, yürüme, bisiklet, koşu bandı, kondisyon bisikleti, tırmanma, yürüyüş, serbest spor, futbol, basketbol, tenis ve bedminton yer alıyor. Etkinlik sırasında saat üzerinden kalp ritminizi ve yaktığınız kalori miktarını görebiliyorsunuz. Ancak burada yalnızca 2 kayıt gösteriliyor. Eğer alınan mesafeye dayalı egzersiz modunu seçerseniz burada kalp ritmi ve katedilen mesafe gösterilirken, serbest spor’u seçerseniz mesafe yerine yakılan kalori gösteriliyor. Tüm bilgileri ise daha sonra GM Watch uygulaması üzerindeki Spor Kayıtları ekranında tarihlerle bir arada bulmanız mümkün. Bu arada saatte dahili GPS desteği yer almıyor.

Benzeri konular nabız, uyku ve kan oksijen ölçümü için de geçerli. Saat üzerinden ölçüm yapılırken, tüm detaylı bilgilere uygulama üzerinden erişiyorsunuz.

Telefonunuza uygulamalardan gelen bildirimler konusunda da yine uygulamayı kullanıyorsunuz. Buradan telefonunuzdaki uygulamaların hangisinden saate bildirim gelmesini istediğinizi seçebiliyorsunuz. Aynı şekilde telefonunuza gelen aramalar da saatin ekranına düşüyor, ancak saat üzerinden telefon konuşması yapamıyorsunuz.

Bu arada GM Watch’un yalnızca Android telefonlarla uyumlu olduğunu da söyleyelim. iOS uygulaması mevcut değil.

General Mobile GM Watch Pil Ömrü

GM Watch’un pil ömründen de bahsedelim. Batarya kapasitesi 300 mAh olan saat, normal kullanımlarda 10 güne kadar pil ömrü sunabiliyor. Elbette bu süre kullanımınıza göre değişkenlik gösteriyor. 24 saat nabız izlendiği, haftada 90 dakika spor modunun çalıştırıldığı, günde 100 kez ekranın açıldığı, 50 mesaj bildirmi geldiği bir senaryoda bu sonuca ulaşmak mümkün. Ancak daha sık kullanımlarda bu süre ona göre azalıyor elbette. Saati şarj etmek için de kutusundan çıkan manyetik şarj bandını kullanıyorsunuz ve 1.5 saat gibi bir sürede tam kapasite şarj edebiliyorsunuz.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirecek olursak GM Watch, giriş seviyesi için gayet uygun bir akıllı saat seçeneği olmuş. Üst segment modeller kadar geniş seçenekler sunmasa da temel fonksiyonlar için kullanılabilecek güzel ve kullanışlı bir model. Tasarımıyla da bunu pekiştiriyor. Eğer bütçenizi daha yukarıya taşıyamıyorsanız 799 TL’ye kullanımıyla mutlu edecektir kanısındayız.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli General Mobile GM Watch
Ürün Markası General Mobile
CHIP Online Notu
80
Ekran 1.3 inç AMOLED
Çözünürlük 240x240
Su Koruması 3 ATM
Uyumluluk Android 6.0 ve üstü
Pil Ömrü 10 güne kadar
Bağlantılar Bluetooth 5.1
Boyutlar 48 x 48 x 12.9 mm
Ağırlık 62 gr.