Hitachi Deskstar 7K1000 incelemesi Terabyte devri

Hitachi, Terabyte sınırını aşan ilk sabit diski Deskstar 7K1000 ile boy gösterdi.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
85
  • Yüksek kapasite ve hız
  • Yüksek fiyat
  • Fazla ısınıyor
Bugüne kadar yeni bir kapasite seviyesine ulaşmak çoğunlukla hızda ve gürültüde dezavantajları beraberinde getiriyordu: Sonuçta, iki ya da üç plakalı standart disklerle karşılaştırıldığında, üst üste dört hatta beş plaka ve sekiz ya da on tane okuma-yazma kafası daha fazla gürültüye ve performans kaybına neden oluyordu. Normalde durum bugüne kadar böyleydi. Çok hızlı ve az gürültülü Diski ilk çalıştırdığımızda test sisteminin beş plakalı Deskstar diske göre belirgin bir şekilde daha fazla gürültü çıkardığını fark ettik. Gürültü testinde 2 ile 2,9 sone arasında değişen değerler elde ettik, Deskstar 7K1000 böylece yeni SATA diskler arasında gürültü seviyesi olarak orta sıralarda yer alıyor. Hız konusunda ise Hitachi'nin yeni modeli kesinlikle taviz vermiyor ve saniyede 69,4 MB okuma ve 68,4 MB yazma hızıyla bugüne kadar test ettiğimiz 7.200 rpm'lik diskler arasında en hızlısı olmayı başarıyor. Western Digital'in hız düşkünlerine yönelik olarak ürettiği, 150 GB ve 10.000 rpm'lik Raptor modeli bile 4,9 sone gürültü değerinde saniyede sadece bir iki MB daha fazla veri aktarabiliyor. 14 ve 6 milisaniyelik düşük okuma ve yazma erişim sürelerini ise yine sadece Western Digital'in Raptor modelleri geçebiliyor. Dikkat, sıcak! Hitachi'nin terabyte modeli, orta seviyedeki gürültü düzeyinin dışında güç tüketimi ve ısınma konusunda da zirveye oynayamıyor. Hitachi de fizik yasalarına boyun eğmek zorunda: Spindle motoru ve 10 kafalı düzenek 11 watt'a kadar güç harcıyor. Diski aşırı ısınmadan korumak için bu yüzden kasada hava akımının içine monte etmek gerekiyor. Kasanın ön tarafında yer alan ve kasa içine soğuk hava çeken büyükçe bir fan bunun için uygun. Küçük, fansız HTPC ve medya PC'ler için bu yüzden bu sabit diski tavsiye edemiyoruz. 930 GB'lık Terabyte disk Disk üreticileri "normal" onlu üslerle hesaplamayı severken, IT dünyasının geri kalanı ikili üslerle hesaplıyor. "İkili" (binary) bir terabyte bu şekilde 2 üzeri 40 = 1.099.511.627.776 byte olarak hesaplanıyor. Ancak bir terabyte sabit disk üreticilerinin hesaplamasına göre sadece bir trilyon byte (1.000.000.000.000 byte). Bu da 99,5 milyar byte'tan daha az kapasite demek. Windows kayıt alanını hesaplarken ikili sistemi kullanır ve bu yüzden 7K1000'in kapasitesi 930 GB olarak görüntüleniyor. Artılar, eksiler Hitachi, terabyte'lık diskiyle bizi olumlu yönde etkilemeyi başardı. Isınma dışında hiçbir zayıf yönü yok, aynı zamanda standart diskler arasında okuma ve yazma hızlarında en iyi değerleri elde etmeyi başardı. Görünen o ki, Hitachi, diğer disk üreticilerine göre dikey kayıt (perpendicular recording) teknolojisinden en yüksek faydayı elde etmeyi daha hızlı başarmış. Disk için biçilen yaklaşık 450 dolar'lık fiyat ilk bakışta biraz yüksek görünse de, yakında makul bir seviyeye inecektir.
Özetle

Hitachi'nin yeni Deskstar modeli, fiyatı düştüğü zaman yüksek kapasite ve performansa ihtiyaç duyan herkesin ilk tercihlerinden biri olacaktır.

Hitachi Deskstar 7K1000 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Hitachi Deskstar 7K1000
Ürün Türü Sabit Disk
CHIP Online Notu 85
Üretici Hitachi
Teknik Detaylar
Kapasite 1 TB (931 GB)
Önbellek 32 MB
Format 3,5 inç
Arabirim SATA 300
Dönüş hızı 7.200 rpm
Gürültü 2,2 sone

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

CHIP Online sonuçta yazılacak yorumu koymuş.

Yaw 160 GB'ta neler sığmıyor.Değil ki 1 terabyte.

valla yazcak pek bisi yok ama simdlik cok cok erken ya ona. ben 200gb'mi dolduramamısım daa :D

pahalı ve sıcak alınmaz bence, samsung hem ucuz hem kaliteli hemde ısınmıyor.

bana 250gb yetmiyor.1tb 5 sene sonra gene az gelir herhalde.Ayrıca neden ülkemize Hitachi'nin deskstar serileri çok az yerde satılıyor?En iyi disklerden biri ama bulamıyoruz.Malesef sadece seagate samsung ya da western digital çoğunlukta.

Türk insanının cöp biriktirme sorunu ortadan kalkmadığı sürece Hdd üreticileri
daha cooook Tb lık diskler üretirler.
Hdd ler amacına uygun kullanılsa bunlar sadece profesyonel işlerde kullanılır.
ama çıktıktan bir hafta sonra görün bizim insanımız ikişer tane alıp bilgisayarına takmazsa ne olayım :)
biraz hava atmak, birazda kendini tatmin etmek için alınan bu Hdd ler bizim türk insanı sayesinde büyüyor . Bunun herkes farkında .
özelliklede Hdd üreticeli. İyiki varız değilmi?

ucuzlasın alırız

Hiç merak etmeyin buda dolar. Herşeyin boyutu yükseliyor.

ne alakasi war profesyonellikle?
Bu gun bir oyun kurulumu 15 gb yer kaplayabilir duruma gelldi.
HD DVD Filmler 25gb (ripsiz tabiki)..Yani teknolojinin bizi goturdugu yere gore son derece gerekli olarak goruyorum.Nitekim ben ozel 40000Kbit bi internet baglantisiyla baglaniyorum,320 gb hdd 1 haftada film ve dizilerle doluyor,Hep dvd ye arsiv yapmak zorunda kaliyorum.Bunun gibi 2 tane olsa en azindan DVD arsivinden tek tek arayaip Pc ye yerlesitirip ve yavas bi sekilde dosyalara erismek derdinden kurtuluruz.Teknolojiye saygi gosterelim lutfen.Yoksa ilgisi olmayan insanlar hala 2gb Dual ram,Core 2 Quad bilgisayarlara binlerce dolar harcayip MSN ve WORD ve Internetten baska bir isi icin kullanmiyor.Bu tip insanlara diyecek sozum yok zaten...

Gerekliydi bence. Ama fiyatı göz önüne alınınca daha raflarda biraz tozlanacak gibi gözüküyor. Üstelik ben başka Tb lik HDD görmedim. Rakip gelinceye kadar 80GB bana yeter :))

mesela bende 80 gb hdd var bir dvd 4.5 gb film yani 80 gb nin neresinde arşiv yapçam ben onun için çok harika dvd derdi yok at içine tabiki oda dolar

ben tam yapıldığı yerden getirtçem tayland tan
isteyenlere getirte bilirim denizvurgun_746@hot burdan ulaşın bana

Sen de yorum yaz