Keenetic Runner 4G İnceleme

Sabit internete erişimde zorluk yaşayan ve mobil hattı üzerinden yüksek performansta internet bağlantısı sağlamak isteyenlere kesin çözüm.

CHIP Online Notu 95
  • Etkili performans
  • Bağlantı seçenekleri
  • Kullanım kolaylığı
  • Yazılım desteği
  • Değiştirilebilir anten opsiyonu

İnternet bağlantısı noktasında geniş ürün yelpazesi ile kullanıcılara uygun çözümler sunan Keenetic'in daha önce farklı cihazlarını incelemiştik. Daha önce incelediğimiz modeller yerel internet bağlantısı gerektiriyorken, bugünkü inceleme konumuz ise sabit internete erişimde zorluk yaşayan kullanıcıları hedefliyor. Özellikle yazlıklarda karşılaştığımız sabit internet sorunu bu tip bir cihazla rahatlıkla giderilebiliyorken, elbette her yerden internete bağlanma özgürlüğünün yazı kışı yok. Bugünkü konuğumuz Keenetic Runner 4G de bunu sağlayacak bir ürün olarak öne çıkıyor.

Keenetic Runner 4G, sahip olduğu dahili SIM kart girişi ile 4G modem router olarak çalışabiliyor. Bu sayede sabit internetin olmadığı yerlerde mobil hattınız üzerinden kolaylıkla internete bağlanabiliyor ve interneti diğer cihazlarınıza da paylaştırabiliyorsunuz. Muhtemelen şu anda kendi kendinize, "ben bunu zaten telefonumun hotspot'unu açarak da yapabiliyorum," diyorsunuzdur, fakat konu stabil internete geldiğinde, telefonunuzun üzerinden paylaştıracağınız internet bağlantısının pek de etkili olduğunu söyleyemeyeceğiz. O nedenle eğer stabil internet performansı isteniyorsa, bu tip bir cihaza ihtiyaç var.

Keenetic Runner 4G, interneti çevre cihazlara yalnızca kablosuz olarak sağlamıyor, ayrıca Ethernet portlarıyla kablolu olarak bağlanma olanağı da tanıyor. Hatta öyle ki, üzerindeki Ethernet portlarını fiber internetiniz için de kullanabiliyorsunuz. Bu anlamda kullanım şemasında çeşitlilik getiriyor. Yani dilerseniz Ethernet portu üzerinden sonlandıracağınız fiber internetinizi ana bağlantınız olarak seçebilir, SIM kartınız ile sonlandıracağınız 4G bağlantısını ise yedeklilik için kullanabilirsiniz.

Keenetic Runner 4G üzerinde toplamda 4 adet anten bulunuyor. Bu tip ürünlerde genellikle sabit antenler bulunurken, bu cihazda arkadaki 2 anteni değiştirebiliyor olmanız büyük avantaj sağlıyor. Böylece eğer elinizde varsa, ya da ayrıca satın almak isterseniz kendi 4G antenlerinizi de kullanabiliyorsunuz. Keenetic Runner 4G'nin üzerinde bulunan 4 antenden sabit olan her iki yanlardaki antenler Wi-Fi antenleri olurken, diğer arkadaki çıkartılabilir 2 anten ise LTE antenleri olarak iş yapıyor. Halihazırda üzerindeki antenlerin oldukça iyi bir çekim gücü sağladığını söyleyelim. Zira LTE antenlerin her birinin kazancı 4 dBi olurken, Wi-Fi antenlerinin her birinin kazancı ise 5 dBi. Bu anlamda performansı ihtiyacını karşılayacaktır.

Biz bu cihazla testimizi hem ev hem ofis ortamında yaptık. Ev kullanımında salon ile arka odalar arasında yaklaşık 10 metrelik bir koridor olmasına karşın, sinyalin arka odalara da kolaylıkla ulaşabildiğini gördük. Açık ofis ortamında da yine benzeri bir sonuç elde ettik. Her 2 senaryoda da Keenetic Runner 4G'ye taktığımız SIM kartımız üzerinden 100 Mbps civarı indirme sonuçları alırken, cihazın 150 Mbps'e kadar indirme ve 50 Mbps'e kadar yükleme hızlarını desteklediğini de belirtelim. Elbette bu hızlar, bulunduğunuz konum ve baz istasyonuna olan mesafe ile hatların yoğunluğu ile ilişkili.

Peki, bu cihazla her servis sağlayıcının mobil internet paketini kullanabiliyor musunuz? Evet, bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Keenetic Runner 4G, Türkiye'deki tüm SIM kartları ve mobil operatörleri destekliyor. Keenetic Runner 4G'in kutusunu açtıktan sonra hemen internete bağlanabilmek için yapmanız gereken SIM kartınızı takmak, hepsi bu kadar.

Elbette bu kadar basit, ancak Keenetic Runner 4G sade bir modem ve router değil. KeeneticOS arayüzünde çok detaylı ayar ve seçenek yelpazesine sahip. Öyle ki bu sayede Keenetic Runner 4G'yi Wi-Fi Mesh sisteminize entegre edebiliyor ve böylece internet ağınızdan geniş ölçekte faydalanabiliyorsunuz. Örneğin, geniş ve sabit internetin ulaşmadığı bir villa ya da müstakil eviniz var ise, Keenetic Runner 4G'nin mesh yapısı ile Keenetic Omni gibi diğer cihazlar ile bağlayarak bahçenize de interneti geniş ölçekte yayabiliyorsunuz.

Bu arada KeeneticOS geniş seçenekler sunuyor, fakat kullanımı zor değil. Tamamen mobil uygulama üzerinden kontrol edilebilen cihazın uygulamasını App Store ve Google Play Store'da bulabiliyorsunuz. Cihazın kurulumunu bu uygulama ile kolayca yapabiliyor ve tüm ayarları bir arada görebiliyorsunuz. Keenetic mobil uygulama ile ağınızdaki cihazlar için önceliklendirmeleri yapabiliyor, asimetrik hız sınırları uygulayabiliyor, ağ trafiğini görüntüleyebiliyor, trafik sınıflandırma motoru ile servis ve cihaz önceliklendirmeleri yapabiliyor, güvenlik duvarı oluşturabiliyor, aile profilleri, ebeveyn kontrolü ve reklam önleme gibi işlemleri de yönetebiliyorsunuz.

Bunların yanı sıra Keenetic sunduğu VPN desteği ile rakiplerinden görünür şekilde ayrışıyor. IPSec VPN, SSTP VPN, L2TP VPN gibi VPN türlerini ve daha fazlasını destekleyen Keenetic kullanıcılarının internet üzerindeki gizliliğini ve iki farklı lokasyon arasındaki güvenli ve hızlı bağlantıyı önemsiyor.

Özetle

Sonuç olarak Keenetic Runner 4G, sabit internetiniz yoksa, ancak buna karşın mobil hattınız üzerinden geniş ölçekte internet performansı elde etmek istiyorsanız, başvurabileceğiniz harika bir çözüm halini alıyor. Sade tasarımı, kolay kullanımı fakat buna karşın geniş özellikleri ile etkili performans sağlamasıyla fazlasıyla kullanışlı bir ürün. Şu an Keenetic Runner 4G'yi piyasada 999 TL fiyatla bulabildiğinizi de belirtelim.

Sponsorlu İçerik

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Keenetic Runner 4G
Ürün Markası Keenetic
CHIP Online Notu
95
WiFi Sınıfı N300
Arabirim 4 x 100Mbit/s Ethernet
Frekans 2.4 GHz
Bağlantı Hızı 300 Mbps
Anten 4 adet (harici)
Boyutlar 159 x 110 x 29 mm
Ağırlık 236 gr.