Maingear Pulse 14 incelemesi Maingear Pulse 14'ü inceledik.

Kaliteli özellikleri olan bir oyun bilgisayarı arayanlar için Maingear Pulse 14'ü inceledik.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
70
  • Mükemmel oyun performans
  • Pil ömrü
  • Ses kalitesi zayıf
  • Klavye aydınlatması yok

Dizüstü bilgisayarların yüksek performans vadetmeye başlamasıyla birlikte masaüstü bilgisayar kullanıcıları yavaş yavaş PC'lerden laptop'lara doğru büyük ölçüde göçe çıktılar ve yıllardır da bu göç sürmekte. Yüksek performans beklentisi olanlar tarafından da tercih edilmeleriyle birlikte günümüzde oyun bilgisayarları büyük ölçüde ilgi görür hale geldi. Bu yüzden de kullanıcılar, elbette en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarını almaya çalışıyorlar. Bugün inceleyeceğimiz Maingear Pulse 14, aslında 2013 yılında üretilen bir notebook. Ancak Nvidia GeForce GTX 850M'in çıkmasıyla birlikte bu ekran kartı ve 1920x1080, yani Full HD ekranla güncellenerek yeniden karşımıza çıkan Maingear Pulse 14, 2014 versiyonuyla birlikte bizlerle.

Maingear Pulse 14, oyunseverlerin ilgisini oldukça çekebilecek oyun kalitesi ve iyi seviyede pil ömrü sunan bir notebook.  LED ekranı ve Full HD görüntü kalitesiyle iyi bir mobil oyun bilgisayarı izlenimi yaratan laptop, bize başka neler sunuyor? Daha yakından bakalım.

Yakından bakıyoruz

Maingear Pulse 14, oyun performansıyla hayli dikkat çekici bir cihaz. 1920x1080 ekran çözünürlüğü ile karşımıza çıkan laptop, LED ekranı ve görüntü kalitesiyle de oldukça iddialı. İşletim sistemi olarak Windows 8.1'i kullanan Pulse 14, geçen yıl olduğu gibi yine dış görünümüyle kalitesini koruyor.

Parlak siyah rengi ve şık kapak logosuyla tasarımına önem veren laptop, derin mavi LED'leri ile de dikkat çekiyor. Pulse 14'ün performansından daha sonra bahsedeceğiz şimdiden 500 GB bir sabit diski olduğunu söyleyelim. 5400 RPM hızında çalışan bu sabit disk, hibrit yapıda tasarlanmış. İçeriğinde 8 GB'lık bir kısım SSD önbellek olarak tanımlanmış.  

Maingear Pulse 14, az önce de söylediğimiz gibi parlak siyah rengi ve gümüş plastik logosuyla şık tasarımını koruyan bir oyun bilgisayarı. Yine ekranın altında yer alan klavye de aynı parlak ve plastik malzemeyle karşımıza çıkıyor. Klavyenin rahat bir kullanıma sahip olduğunu söyleyebiliriz, ancak arka aydınlatmalara yer verilmemiş olması üzücü.

Pulse 14, üzerinde iki adet USB 3.0 ve bir adet USB 2.0 portu taşıyor. Ayrıca elbette, Ethernet, HDMI, VGA, kulaklık girişi ve SD kart okuyucusu da mevcut.  Ekranın hemen üzerinde 2 MP kameraya da yer veren laptop, kasayla aynı renkte olduğu için gizlenen hoparlörleriyle de sadeliğini koruyor.

Oyun performansı

Maingear Pulse 14, iyi oyun performansı sunuyor. Full HD ekran çözünürlüğünü desteklemesiyle oyunları üst çözünürlükte oynamanıza olanak tanıyan dizüstü, Intel i7 işlemcisi ve 8 GB'lık RAM belleğiyle gayet memnun edici bir grafik çiziyor. 4 çekirdekli 4702MQ işlemcinin sahibi olan Pulse 14, 2.2 GHz frekansta çalışıyor. Turbo moda aldığınızda ise bu hız 3.2 GHz'e dek ulaşabiliyor.

Az önce de söylediğimiz gibi Maingear Pulse 14, 500 GB'lık bir sabit diskin sahibi. Ancak bunun bir kısmı 8 GB'lık SSD önbellekten oluşuyor. Elbette artık en az 1 TB disk ve bunun yanında da minimum 128 GB'lık SSD görmek istemiyor değiliz. Fakat Pulse 14, bu birimiyle de işe yarıyor.

Pulse 14'ün diğer bir dikkat çeken noktası ise iyi seviyede pil ömrüne sahip olması. Maingear Pulse 14, yaptığımız testlerde üst seviyede çalıştığı noktalarda 2 saat 21 dakikalık pil ömrü sunabiliyor. Böylece minimum 2 saatlik kablosuz oyun keyfi sunabilen dizüstü, diğer test sonuçlarıyla ise şöyle bir tabloyla karşımıza çıkıyor:

3DMark: Ice Storm: 98,051; Cloud Gate: 12,603; Fire Strike: 3,363
Cinebench CPU: 577 points; Graphics: 87.01 FPS
PCMark 8 Home: 2,957 points
PCMark 8 Battery Life: 2 hours, 21 minutes
Bioshock Infinite (1080p, Ultra): 41.58 fps; (1080p, Low): 92.93 FPS
Metro: Last Light (1080p, Ultra): 11.01 fps; (1080p, Low): 64.67 FPS

Özetle

Şık tasarımı, iyi seviyede pil ömrü ve oyun performansıyla öne çıkan Maingear Pulse 14, oldukça iyi bir oyun bilgisayarı. HD kalitesinde bir oyun bilgisayarı arıyorsanız Maingear Pulse 14 size göre bir cihaz.

Kimler Almalı

Şık tasarıma önem veren, iyi oyun performansı sunan ve HD kalitesi sunan oyun bilgisayarı arayanlar alabilir.

Maingear Pulse 14 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Maingear Pulse 14
Ürün Türü Notebook
CHIP Online Notu 70
Üretici Maingear
Genel
İşletim Sistemi Windows 8
İşlemci Intel Core i7 i7-4702MQ
İşlemci Hızı 2.2 GHz
Çekirdek Sayısı 4
Ekran ve Grafik
Ekran 14 inç
Çözünürlük 1920 × 1080 px
Grafik İşlemci Nvidia GeForce GTX 850M
Grafik Kapasitesi 2 GB
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 8 GB
SSD 8 GB
HDD 500 GB
Optik Sürücü Yok
Bağlantılar
USB 3.0 2
USB 2.0 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Var
Bluetooth Var
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 330 × 241 × 25 mm
Ağırlık 1.7 kg

Alternatifleri

Pulse 14'e alternatif olarak fiyat / performans oranıyla iyi bir oyun bilgisayarı önerecek olursak, daha önce incelediğimiz Monster Abra A5'i sizlere önerebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

video yayınlasanız daha iyiydi.okuması zor oluyor

Masaüstü kullanıcısının notebook veya tablete kayması esasında genel kullanıcı kitlesiyle alakalı bir şey. Bugün hala en iyi donanımlar masaüstü bilgisayarlara çıkıyor. Sebebi ise masaüstü bilgisayara sürülen donanımların hacim, ağırlık ve enerji sıkıntısı çok daha az ve bu uzun bir süre daha böyle devam edecektir. O yüzden yüksek donanım gerektiren işlerle uğraşanları ve oyun için ciddi para harcayanları bu grubun içine dahil edemeyiz.

Sen de yorum yaz