Mcdodo Telefon Aksesuarları İnceleme

Teleskopik telefon ve tablet standı, eski tip şarj kabloları, yenilikçi ve geleneksel kulaklık çözümleri ile Mcdodo yine masamızda.

CHIP Online Notu 80
  • Kaliteli tasarım
  • Şık görünüyor
  • Pratik kullanım
  • Malzeme kalitesi
  • Uygun fiyat
  • Kulaklıklar yüksek seste pek dengeli değil

Akıllı telefonunuz için çeşitli aksesuarlara ihtiyacınız varsa, bugün bunlardan bazılarını çözeceğiz. Daha önce de bir kısmını çözmüştük hatırlarsanız. Akıllı telefon ve mobil aksesuarlar denince akla gelen ilk markalardan olan Mcdodo’nun bu alanda çok sayıda ürünü var. Daha önce şarj konusunda pek çok aksesuarı sizlerle farklı bölümlerlerde değerlendirmiştik. Onları da yine hızlı bir aramayla kanalda bulabilirsiniz. Bugün de benzer bir bölüm olacak. Zira Mcdodo bu defa da kalabalık bir kadroya konuğumuz.

Evet, bugün Mcdodo’dan 5 farklı ürün var masamızda. Bunlardan 2’si şarj kablosu, 2’si kulaklık ve 1’i de masaüstü telefon ve tablet tutucusu. Ancak bu öyle basit bir stant da değil, teleskopik özelliği var. İlk başta bu cihazdan başlayalım, zira diğerlerine nazaran daha ilgi çekici görünüyor.

Bu cihazın tam adı Mcdodo TB-782. Hatırlarsanız daha önce Mcdodo’nun CH-7340 isimli stantlı manyetik kablosuz şarj cihazını incelemiştik. Bu cihaz görünümüyle ona bir hayli benziyor, ancak bu farklı olarak tamamen bir stant. Yani telefonunuzu ya da tabletinizi şarj etmiyor, buraya koyacağınız cihazın manyetik özelliği olmasına da gerek yok, direkt olarak kolları üzerine güvenle cihazınızı bırakabiliyorsunuz.

Teleskopik ismi de ise bunu kolayca döndürebiliyor ve yükseltebiliyor olmanızdan geliyor. Telefon ve tabletinizi istediğiniz yüksekliğe yerleştirebiliyor ve dilerseniz açısını sağa sola ya da öne arkaya şeklinde ufak bir haraketle ayarlayabiliyorsunuz.

Cihazın manyetik şarj özelliği yok, ancak elbette buradayken şarja bağlayabilirsiniz. Kolları arasında şarj portuna giriş yolu açılmış durumda. Böylece aynı zamanda şarj da edebiliyorsunuz.

Mcdodo’nun bugünkü şarj kabloları ise daha önce incelediklerimizin aksine USB-C değil. Malumunuz artık USB-C girişli cihazlar çoğaldığından, güvenilir markaların eski tip microUSB kablolarını bulmak güç hale gelmeye başladı. Ancak Mcdodo önceki nesil telefon sahiplerini de unutmamış ve buradaki ürün kataloğunu genişletmeyi sürdürüyor. Markanın bu 2 tip microUSB şarj kablosu CA-125 ve CA-043 kod isimleriyle bulunabiliyor. Yeşil olan CA-125, kırmızı olan ise CA-043. İkisi de aynı özelliklere sahip, fakat renk ve tam boyutlu USB uçları açısından tasarım yönüyle farklılık gösteriyorlar. Her 2’si de 1 metre uzunluğunda olurken, kabloları karışmaması için yayvan yapıda hazırlanmış. 5V2.1A destekleyen bu kabloları micro USB arabirimi bulunduran tüm cihazlarınızı şarj etmek için kullanabilirsiniz.

Şimdi gelelim diğer 2 ürüne. Bunlar da kulak içi kulaklıklar. Bunlardan biri USB-C, diğeri ise geleneksel 3.5 mm jak girişe sahip. Böylece hem USB-C hem telefonunda 3.5 mm jak bulunan kişilere hitap ediyorlar.

Önce telefonlarda özlediğimiz 3.5 mm girişe sahip olan modelden başlayalım. Bu modelin adı Mcdodo HP-6080. 1.2 metre uzunluğunda kablosu bulunuyor. Kablosu üzerinde ses kısma ve çağrı cevaplama tuşları var. Kulak başlıkları açık tipli olarak tasarlanmış. Böylece bu tip kulaklıklarda silikon başlıkla rahat edemeyenlere hitap ediyor. 14 mm sürücüleri 32 ohm empedans değerine sahip. Pratikte ise kulakta rahat duruyorlar. Ancak bu tip kulaklıklar koşarken falan kulağınızdan rahat düşerler, o nedenle spor için pek uygun olmadıklarını söylemek lazım. Günlük kullanımda ise sorun yaşamazsınız. Ses performansı ise bu tip kulaklıklar için gayet iyi. İyi bir ses seviyesi sağlıyorlar.

USB-C girişli olan HP-6070 modeli ise tasarımıyla daha çok iPhone kulaklıklarını andırıyor. Kulak başlıkları EarPods’lara fazlasıyla benzerken, ses kalitesi de bu tip kulaklıklar için ideal. Ancak her 2 kulaklık için de yüksek volümde dengeli bir ses beklemeyin, özellikle bas seslerden ziyade tiz sesler ön plana çıkıyor ki bunu az çok tahmin ediyorsunuzdur diye düşünüyoruz.

Mcdodo, bu kulaklıkta da yine 14 mm’lik sürücüler kullanılmış ve empedansı 32 ohm seviyesinde. Type-C girişine sahip tüm telefonlarla uyumlu yapıda olan kulaklığın kablo uzunluğu da yine 1.2 metre. Kablosu üzerinde yine ses kontrol kumandası bulunuyor ve daha da önemlisi bu tip cihazlarda sık karşılaşılan kablo aşınmasının önüne geçilmesi için kabloda TPE tel kullanılmış. Yüksek tel direnci sayesinde uzun kullanımlara uygun yapıda.

Sonuç

Evet genel olarak toparlayacak olursak, Mcdodo yine geniş yelpazesinden farklı ürünlerle masamızdaydı. Stand, microUSB girişli cihazlar için şarj kablosları, USB-C ve 3.5 mm girişli telefonlar için kulaklık çözümleri ile kullanışlı seçenekler sunuyor. Cihazların fiyatları ise çok fazla değil. Standın fiyatı 224 TL, kulaklıklar da 174 TL ve 164 TL şeklinde olurken, kablolar da 100 TL dolaylarında Mcdodo’nun web sitesinden alınabiliyor. Elbette farklı kanallarda da satışta var, onlara da bakarsınız.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Mcdodo Telefon Aksesuarları
Ürün Markası Mcdodo
CHIP Online Notu
80