MSI GT780DXR incelemesi Alternatifi yok

MSI'ın oyuncu serisi dizüstü bilgisayarları, yeni GT780DXR modeli ile çıtayı daha da yükseltiyor.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
85
  • Ayın ürünü
Ülkemizdeki oyuncular tarafından da beğeniyle karşılanan MSI'ın oyuncu serisi dizüstü bilgisayarları, yeni GT780DXR modeli ile çıtayı daha da yükseltiyor

MSI'ın Türkiye'deki faaliyetlerini ilerletmesinden sonra firma ilk defa GT680 modeliyle ülkemizdeki oyunculara uygun fiyatlı ve kaliteli oyuncu dizüstü bilgisayarları sunmaya başlamıştı. Ardından gelen GT683 modeliyle performansı bir üst seviyeye çıkaran firmanın oyuncuların gönlünde taht kurduğunu söyleyebiliriz. Firmanın Test Merkezi'mize konuk olan yeni dizüstü bilgisayarı, ya da daha doğrusu artık masaüstü alternatifi sınıfına giren modeli GT780DXR, sadece performans değil, boyutları ve oyun deneyiminizi iyileştirecek klavyesi ile de dikkat çeken bir ürün. Bellek miktarı da artırılan üründeki en büyü fark ise ekran kartına baktığımızda karşımıza çıkıyor.

Daha geniş

Bazı oyuncular 15.6" ekranda oyun oynamayı sevmeyebiliyor. Tabii ki buna hak vermek mümkün. Zira masaüstü bilgisayarların 24"e ulaşan monitörlerinin yanında çözünürlük Full HD de olsa 15.6" bir ekran bazı oyuncular için yetersiz gelebilir. Bu bağlamda GT780DXR ile MSI 17.3" büyüklüğünde bir ekran sunarak daha ferah bir biçimde oyun oynamanızı mümkün kılıyor. Ekranın boyutu artarken oranın ve çözünürlüğün değişmediğini görüyoruz. 16:9 geniş ekran ve Full HD oyun keyfi GT780DXR'da hala korunuyor. Ekranın yanında MSI klavyede de değişikliğe gitmiş. Bu konuda daha profesyonel bir firma olan Steelseries ile anlaşan MSI, arka aydınlatmalı ve oyun için daha elverişli bir klavye kullanıyor. Yeni klavyede sol kısımdan çıkartılıp sağ tarafa geçirilen Windows tuşu sayesinde Space tuşu daha da sola kaydırılmış. Böylece oyun oynarken zıplamak veya frene basmak gibi Space tuşuna atanmış işlemlerde bu tuşa çok daha hızlı bir biçimde ulaşabiliyorsunuz. Yine yanlışlıkla başlat menüsüne basıp oyun zevkinizi yarıda bırakmanızın da önüne geçilmiş oluyor.

Daha ağır

Bu kadar büyük bir ekranın tabii ki bir de bedeli var. GT780DXR pil dâhil 3.9 Kg ağırlığında bir dizüstü bilgisayar. Bunun içerisine 1 kiloluk adaptörü de kattığımızda toplam ağırlık 5 kiloya kadar ulaşıyor. Dizüstü bilgisayarı taşımaya da kalktığınızı düşünürsek çanta, fare, fare altlığı derken bu ağırlığın 6 kiloya ulaşması muhtemel. Bu bağlamda ürünün tam da masaüstü gibi sabit kullanılması gerektiğini söylersek pek de yanlış demiş olmayız. Özellikle taşınabilir bir oyun performansı için firmanın GT683 modeli daha iyi bir tercih olabilir. Öte yandan GT780DXR ile tasarım konusunda da değişikliğe gitmiş. Peteksi plastik yüzey yerine fırçalanmış alüminyum yüzey daha sert ve sağlam bir görünüm sağlıyor. Yine kasanın kenarlarında yer alan ışıklar da kaldırılmış. Klavyenin hemen altına eklenmiş touchpad kapama tuşu ise oyun oynarken kolaylık sağlayan bir başka ince ayrıntı.

Performans

GT780DXR performans konusunda da çıtayı yükselten bir bilgisayar. Öncelikle bu konuda ilk dikkat çeken ayrıntı GT570M ekran kartı. Ülkemizde satılmakta olan herhangi bir dizüstü bilgisayarda henüz bu ekran kartına rastlamak mümkün değil. Performans değerlerine biraz sonra geçeceğimiz bu ekran kartının yanında yine RAM miktarının da 16 GB'a çıkartıldığını görüyoruz. Açıkçası gereğinden fazla olan bu RAM miktarını şu an kullanabilen bir oyun yok. Yine de oyunların haricinde farklı uygulamaların bu miktarı kullanabilmesi muhtemel. Öte yandan işlemci ve diğer bileşenler konusunda GT780DXR büyü farklar getirmiyor. Sözü fazla uzatmadan ilk testimize başlıyoruz. Deus Ex Human Revolution'ı yüksek ayarlarda açtığımızda 82 FPS değerini elde ediyoruz. Gayet akıcı bir oyun deneyimi sonrasında DirectX 11 destekli Dirt 3'ü çalıştırıyoruz. Ultra ayarlarda dahi saniyede 35 kare ile oyunu gayet rahat bir biçimde oynayabiliyoruz. Crysis 2 testinde de yüksek ayarlarda 75 FPS elde etmemiz GTX570M'in performansını ortaya koyuyor. Son testimiz Metro 2033'de dahi yüksek ayarlarda 32 FPS sunan GT780DXR bizden tam not alıyor.
Özetle

GTX570M gibi güçlü bir ekran kartını 17.3" boyutlarında bir ekran ile birleştiren GT780DXR, RAID performansını da beraberinde getiren ülkemizdeki en hızlı oyuncu bilgisayarı.

MSI GT780DXR Teknik Özellikleri
Ürün Modeli MSI GT780DXR
Ürün Türü Notebook
CHIP Online Notu 85
Üretici MSI
Teknik Detaylar
İşlemci Intel Core i7-2630QM 2.0 GHz
Bellek DDR3 1333MHz 16 GB
Ekran 17.3" FHD (1920 x 1080)
Ekran Kartı NVIDIA GeForce GTX 570M
Depolama 2 x 750GB SATA RAID
Ağırlık 3.9 Kg

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Crysis 2 de yüksek ayardan daha düşük bi ayar yok zaten.Crysis in ultra ayarlanı merak rttim açıkçası.Bide fiyat.

metro 2033 oyununda ayarların tümünü full yaptıktan sonra alet son nefesini vermezse o zaman gerçektende sağlammış derim :)

fiyat tr fıyatı 4 650 bu indirimli fiyatı oda hepsiburada.com için :(

çok güzel makina da tr fiyatı neden yurtdışı fiyatının 2 katı.

Ziyaretçi yazmış:

Crysis 2 de yüksek ayardan daha düşük bi ayar yok zaten.Crysis in ultra ayarlanı merak rttim açıkçası.Bide fiyat.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ultra ayarlarda gtx580m 25fps veriyo ona göre hesapla.

Bende bu aleti almaya karar vermiştim. Fiyatını duyunca sabaha kadar uyku tutmamıştı. En iyisi siz hiç sormayın.

Minumum 6 kilo taşıyacaksam, ki her an çok zor ve 4650 TL vereceksem... Sanki bu paraya desktop alsam daha iyi bir iş yapmış olacağım.
Ağırlık dezavantaj, fiyat uçmuş... İyi de ben bunu niye alayım?

ben suan msıgt680r kullanıyorum gayet ıyı bır makına ıkısının arasında pek fark yok gt680r de secılebılır.

arkadaş okadar para verceme bi ps3 bir lcd birde normal laptop alırım ohhhh kasmadan oyunumu oynarım dev ekranda filmimi izlerim diğer işlemler içinde laptop war ya daha kral olurum :D :D

arkadaş siz bunları söylüyorsunuz ama bu bir OYUN bilgisayarı hafif bulun tamam o zaman bide bunun içindeki ekran ,ana kartalar teknolojisi toplasan zaten bunuda geçer fiyat

Güzel alet de fiyatı çok pahalı.

2. El Arastırın Derım Ben Aynı Pcyı 2000 TLden Buldum Pazarlık Payıyla 1900 - 1850 TLye Kadar Indırdım Almam An Meselesı. Ustunde 1 Adet Cızık Yok Hıc Bır Problem Yok Pcde Sadece Agırlık Sorunu Var Onda Bı Pc Sırt Cantasıyla Cozulur Mukemmel Bır Pc Ben Alın Derım Hıc Bır Oyunda Kasma Yapmıyor Onlıne Olsun Olmasın Mukemmel Performansı Var Fıyatı Goz Korkutmasın O Fıyata Degıcek Bı Pc Emın Olun

Sen de yorum yaz