MSI Radeon HD 7790 incelemesi Orta üst segment oyunseverler için ideal.

CHIP ONLINE Notu
93
  • Oyun performansı
  • Soğutma sistemi
  • Hız aşırtma ve CrossFire desteği
  • Bir üst sınıf kartlarla arasında pek fiyat farkı yok
Özetle

Oyun performansından memnun kaldığımızı rahatlıkla söyleyebileceğimiz MSI Radeon HD 7790, en güncel PC oyunları için en uygun seçeneklerden biri olarak dikkat çekiyor. Tasarımıyla da soğutma sistemine çözüm sunan kart, hız aşırtma ve CrossFire'a da uygun.

Orta üst segment oyunseverler için ideal bir ekran kartı olan MSI HD 7790, CrossFire'a da uygun.

Oyun oynamak için masaüstü bilgisayar hazırlayan veya halihazırda kullandığı PC'sini güncelleme peşinde olan kullanıcılar tarafından merakla beklenen AMD Radeon HD 7790, sonunda MSI farkıyla birlikte raflardaki yerini yavaş yavaş alıyor. Sahip olduğu teknik özellik ve sunduğu performansla orta üst segmente hitap eden bir ekran kartı olan MSI HD 7790, CrossFire teknolojisine ve hız aşırtmaya yatkınlığıyla da dikkat çekiyor. Böylece her kesimden kullanıcıyı memnun eden bir kart olmayı başaran MSI HD 7790, AMD Radeon HD 7790 GPU'suyla birlikte tam olarak Nvidia GeForce GTX 650 Ti'ın karşısına yerleşiyor.

Ödüllü GCN mimarisine dayanan AMD Radeon HD 7700 serisi bir GPU'ya sahip olan MSI Radeon HD 7790, PCI Express x16 3.0 arabirimini kullanıyor ve GDDR5 bellek tipinde 1 GB değerinde bellek seviyesi sunuyor. 128 bit bellek arayüzüne sahip olan kart, 1050 MHz çekirdek saati ile de dikkat çekiyor. Kartın belirtilen teknik özelliklerini bir kenara bırakıp karta yakından baktığımızda tasarımıyla oldukça etkili olduğunu görüyoruz. Üzerinde MSI tarafından 10 cm çapında bir fanın konumlandırıldığı kart, pek çok metal plaka ile de ısınmaya karşı koruma altına alınmış.  MSI'ın Propeller Blade teknolojisinin kullanıldığı kart, böylece %20 daha fazla hava akışı ve soğutma oranı sunuyor. Ayrıca MSI'ın kart üzerinde kullandığı bileşenlerden bahsetmemiz gerekirse, tüm bileşenlerin MSI Military Class III standardında olduğunu ve bu sayede hem performans ve verim hem de kalite ve uzun kullanım ömrü konularında garantiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ekran kartının kutusunun üzerinde yer alan "Afterburner" logolu tasarıma da dikkat çekecek olursak, ekran kartının hız aşırtmaya müsait olduğundan da bahsedebiliriz.

DirectX 11 destekli olan MSI Radeon HD 7790, dediğimiz gibi orta üst segment kullanıcılara hitap ediyor. Kodlarına bakarsak kendi sınıfının son seviyesinde olduğunu söyleyebileceğimiz kart, aynı GPU'nun farklı markalar altında sunulan rakipleriyle olan savaşında da yaptığımız testler sonucunda bazen bir adım geride, bazen bir adım önde duruyor; bu nedenle performans açısından oldukça başarılı bulduğumuzu belirtebiliriz. Dirt Showdown'da 1680x1050 piksele göre 1920x1080 piksel değerinde daha iyi sonuçlar veren MSI HD 7790, Hitman'de ve Metro 2033 testlerindeyse kendi sınıfında adeta zirveye oynuyor. Hız aşırtma yoluyla da %20 civarında çekirdek saat hızı ve %10 civarında da bellek saat hızında artış yakalayabileceğiniz kart, böylece hız aşırtma yönündeki beklentileri de karşılayacaktır. Bu arada kartın, incelediğimiz tarihteki fiyatının 192 dolar + KDV olarak belirtildiğini de söyleyelim.

MSI Radeon HD 7790 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli MSI Radeon HD 7790
Ürün Türü Ekran Kartı
CHIP Online Notu 93
Üretici MSI
Teknik Detaylar
GPU AMD Radeon HD 7790
Arabirim PCI Express x16 3.0
Bellek 1 GB GDDR5
Bellek Arayüzü 128 bit
Çekirdek Saat Hızı 1050 MHz
Bağlantılar DVI-I, DVI-D, HDMI, DisplayPort

Alternatifleri

AMD'nin Radeon HD 7790 GPU'sunu kullanan MSI HD 7790, kendisiyle aynı GPU'yu kullanan rakipleriyle arasında uçurum farklar yaratmıyor. Bazen MSI HD 7790 bir adım ödeyken, bazen bir adım geride kalabiliyor. Dilerseniz aynı GPU'yu kullanan diğer kartlara da göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

yakında ps4 çıkacak bunlara para bayılanın zekasından şüphe ederim. ama enayi çok nasıl olsa illa bir alıcısı çıkar...

@29 Nis 2013 14:04 bir ps4 almakmı daha ucuz yoksa pc donanımı değiştimek mi mantıklı olmalısın biraz ;)

@29 Nis 2013 14:04 bu ne akıl tutulması ile yapılan bir yorumdur ey arkadaş. Sen mi karar veriyosun koskoca bilgisayar dünyasında kim enayi kim akıllı ?

AMD'deki gelişmeler çok iyi görünüyor. Herkes AMD kullanmaya başladı. AMD ATI'yı satın almak ile de çok iyi bir iş yaptı. AMD'den benim bir isteği var. Daha önce bunu dile getirmiştim. CPU'yu, GPU'yu, RAM'leri, ses işlemcisini, lan ve wlan, Bluetooth işlemcilerini tek bir chip'e sığdırması. Şimdilik bunlar yeter ama bir gün depolama alanını da sığdırabileceğinizi düşünüyorum. Hedef her şeyin içinde olduğu tek bir chip. İşin gerisi de bu chip'e uygun anakart üretecek şirketlere kalıyor...

@cleverman tam saçmalardan seçme olmuş garibim :)

bu kartın ati 5770 den farkı nedir ki?neredeyse aynı.

Konu hemen PS4 - PC tartışmasına dönmüş. hep söylüyorum donanım seçimini ihtiyaçlar belirler. Evinde çok az oyun oynayan birisinin ps4 alması ne kadar mantıksız olur siz düşünün. bu kişi oyun oynayacaksa da alacağı bir grafik kart ile ihtiyacını çok kolay karşılayacaktır. PS4 iyi bir oyuncak ama herkez aynı anda bir pc ye ve ps4 e sahip olabilecek kadar gelir sahibi değil. Bu yüzden seçimlerimizi, ihtiyaçlarımızın ve gelir düzeyimizin belirlediği bir durumda bazı arkadaşlar aşağılayıcı ve küçümseyici ifadeler kullanınca çok abzürd bir duruma düşüyorlar

Cleverman istegini aldik artik tum projelerimizi birakip senin isteğine yogunlasma karari aldık (yazdigin yorum adının tamtersi)

@29 Nis 2013 19:39 ha ha haa :)

Ps4 asla bir 7990 değil :)

Arkadaşlar hiç yapılan aciklamalara bakmıyorsunuz sanırım gerek nvidıa gerek amd ps4 kullanılan gpu dan daha üst gpu lar olacağını ve oldugunu özellikle nvidıa söylüyor yani önümüz yıllar pc kazandığı yıllar olacak... Ha oyunlar konsol için çıkıyor diyorsanız bu tartışılır...

msi güzel kartlar üretiyor ancak fiyat performansta bence şuan en iyi kart 7850 pcs+ powercolorun..

Sen de yorum yaz