Nokia Lumia 1020 incelemesi Nokia Lumia 1020 testte!

Nokia'nın 41 MP'lik cebi Lumia 1020'yi test ettik! Kamerası, performansı ve fazlası test raporumuzda

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
95
 • Kullanım (%30)95
 • İnternet (%20)98
 • Multimedya (%20)96
 • Telefon Fonksiyonu (%10)97
 • Fiyat / Performans (%20)90
 • Yüksek fotoğraf kalitesi
 • Ekran kalitesi
 • İnce ve şık tasarım
 • Başarılı pil ömrü
 • Başarılı sistem performansı
 • Windows Phone 8'in gelişmeye ihtiyacı var
 • Genişletilebilir hafıza seçeneği yok

Bir süredir gündemi meşgul eden Nokia'nın üstün kamera özelliklerine sahip Lumia 1020 akıllı telefonu sonunda tanıtıldı ve tanıtımının hemen ardından da test merkezimize konuk oldu. Lumia 1020'nin içinde yer alan 41 MP'lik sensörle tüm teknoloji meraklılarını heyecanlandırmayı başaran Nokia, bunun dışında telefonun teknik birimlerinde de memnun edici özellikler sunuyor. Az sonra Lumia 1020'nin tasarımından başlayıp kamerasına ve teknik detaylarına dek uzun bir yolculuğa çıkacağız, ancak daha önce ilk bakışta dikkatimizi çekenleri hemen kısaca söyleyelim.

Öncelikle Lumia 1020'nin üzerinde bulundurduğu dev kameraya karşın oldukça ince bir yapıya sahip olduğunu söyleyelim. Sarı, beyaz, siyah ve kırmızı gibi farklı renk seçenekleriyle satışa sunulan Lumia 1020, böylece farklı tarzlara sahip kullanıcılar için cazip görünüyor. 41 MP'lik dev kamerasının yanında telefon işlevleriyle de başarılı olan Lumia 1020, teknik kadrosunda ise 2 çekirdekli bir işlemci bulunduruyor. Lumia 1020, piyasanın en iyi kamera fonksiyonlarına kavuşmak isteyenlere hitap eden bir akıllı telefon. Şimdi akıllı cepler arasında en iyi fotoğraf kalitesini sunan Lumia 1020'ye daha yakından bakalım.

Piyasanın en iyi kamerası onda

Söze elbette Lumia 1020'nin kamerasıyla başlıyoruz. Uzun zamandır karşılaşmayı beklediğimiz Lumia 1020'nin 41 MP'lik kamerası sonunda karşımızda ve gerçekten etkileyici göründüğünü söylemeliyiz. Üzerinde bulundurduğu 41 megapiksel çözünürlük sunan kamerasıyla etkin olarak 38 MP çekim yapabilen ve bu haliyle piyasadaki diğer tüm akıllı telefonlardan ayrılmayı başaran Lumia 1020, "aşırı" çözünürlükte (7152x5368 piksel) fotoğraflar çekmek isteyenlerin beğeneceği türde bir telefon. Fakat bununla ilk kez karşılaşmıyoruz. Hatırlayacak olursanız Nokia'nın geçtiğimiz yıl piyasaya sunduğu PureView 808'de de 41 MP'lik bir kamerayla karşılaşmıştık. Elbette Lumia 1020'de aynı kamera birebir kullanılmamış. Yine kamera çözünürlüğü 41 megapiksel, ancak PureView 808'e göre Lumia 1020'nin kamerasında pek çok geliştirme yapılmış. Bununla ilgili ilk söyleyebileceğimiz Lumia 1020'nin kamerasının PureView 808'e göre daha küçük boyutlara sahip olması. Böylece daha ince bir yapıya sahip olmayı başaran Lumia 1020, PureView 808'in 13.9 mm'lik kalınlığına göre yalnızca 10.4 mm'lik kalınlığıyla fazlasıyla ince. Hatta telefonu Lumia 920 ile yan yana koyduğunuzda, Lumia 1020'nin Lumia 920'den bile ince olduğunu göreceksiniz.

Nokia Pro Cam

Diğer pek çok telefonun aksine kameranın farklı bir şekilde yerleştirildiği Lumia 1020'de, fotoğraf çekmek için Pro Cam ve Smart Cam uygulamalarını kullanıyorsunuz. Fakat herkesin söylediğinin aksine Lumia 1020'de varsayılan kamera olarak Pro Cam değil, Smart Cam atanmış. Zira cihazı kutusundan çıkartıp deklanşör bastığınızda otomatik olarak Smart Cam açılıyor. Neyse ki buradan da Pro Cam'e geçiş yapabiliyorsunuz. Fotoğraflarda fark yaratan kamera uygulaması olarak görev yapan Pro Cam, odaklama ve pozlama üzerinde fazlasıyla kontrol sunuyor. Bu sayede Lumia 1020'yi kullanırken neredeyse bir DSLR kullanıyormuş gibi hissedebiliyorsunuz. Gayet sezgisel bir kullanım sunan Pro Cam'i özellikle elle odaklanma işleviyle beğendik. Bu sayede 1020'nin odak mesafesini yalnızca bir parmak hareketiyle ayarlayabiliyorsunuz.

Gayet sezgisel bir kullanım sunan kamera ile çektiğiniz fotoğraflar bellekte iki dosya halinde saklanıyor. Bunlardan biri 38 MP'lik "dev" boyutta iken, diğeri ise 5 MP'lik küçültülmüş halde. Böylece çektiğiniz fotoğrafları sosyal paylaşım sitelerinden paylaşırken 7152x5368 piksel çözünürlükteki fotoğrafların yüklenmesini beklemek zorunda değilsiniz; 5 MP'lik olanları hemen Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleriyle paylaşabiliyorsunuz. Her iki boyuttaki resim kalitesinin fazlasıyla tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada fotoğraf boyutunu en boy oranını 4:3 seçtiğinizde 5 MP + 38 MP değerinde ayarlayabiliyorken, 16:9'u seçtiğinizde 5 MP + 34 MP olarak sabitleyebiliyorsunuz.

Lumia 1020 ile çekilen gayet keskin ve canlı renklere sahip olan fotoğraflar, ISO değerini yükselttikçe gürültü gösterebiliyor. ISO seviyesini 4000 değerine kadar çekebildiğiniz cihazda, karanlıkta çekim kalitesiyle de şaşırtıcı sonuçlar verebiliyor. Yaptığımız çekimlerde düşük ışıklı ortamlarda fotoğraflarda çok az gürültüyle karşılaştık. Elbette gece çekimlerinin kalitesini Xenon flaşın arttırdığını da unutmamak gerek. Lumia 1020'de, piyasada bulunan pek çok LED flaşlı telefonun aslında gerçek anlamda "çalışmadığını" hissedebiliyorsunuz.

Kaliteli fotoğraflar

Kamera uygulamasıyla gayet derli toplu bir görünüm sunan Lumia 1020, akıcı bir şekilde kullanılabiliyor. Sunduğu sanal ayarları ile kaydetme parametreleri, ISO hızı, pozlama zamanı ve düzeltmesi, beyaz dengesi ve keskinlik gibi ayarları yapılandırabildiğiniz bu bölümün yanı sıra Lumia 1020'nin kamerasıyla ilgili değinebileceğimiz diğer bir nokta ise otomatik odaklama olacak. Otomatik odaklamanın gün ışığında yeterince hızlı, ışık ve kontrastın düştüğü durumlardaysa biraz daha yavaş çalıştığını söyleyebiliriz.

Diğer yandan Lumia 1020 ile çektiğiniz fotoğraflar bu kadar kaliteli olunca, burada görüntü işlemek için diğer teknik birimlere de yüklü iş düşüyor. Ancak bu noktada fotoğrafların işlenmesinin çok da hızlı gerçekleşmediğini söylememiz gerekli. Boyutu 15 MB'ı bulan fotoğrafların işlenmesi zaman alıyor. Ancak diğer yandan fotoğrafların inanılmaz detaylar sunduğunu gördüğünüzde bu hızın yine de fena olmadığını söyleyebiliriz.

Lumia 1020, elbette fotoğraflarda olduğu kadar videolarda da başarı gösteriyor. Tek kelimeyle harika videolar çekebilmenizi sağlayan Lumia 1020, çektiğiniz videolara yaklaştığınızda bile detayları net bir şekilde görebilmenize olanak tanıyor. 30 FPS'de 1080p video kaydı yapabilen kamera, 4x kayıpsız dijital zoom sağlayabiliyor.

Lumia 1020'nin fotoğraf konusunu kapatmadan önce telefonu kullanırken parmaklarınızın sensörü kapatabileceğini ve bunun rahatsızlık verebileceğini söyleyelim. Son olarak Lumia 1020'nin ön kamerasından bahsedecek olursak, 1.2 MP çözünürlüğünde ve 30 FPS'de 720p video kaydı yapabilen bir ön kameraya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Örnek fotoğraflar

"Yaptığımız çekimlerde düşük ışıklı ortamlarda fotoğraflarda çok az gürültüyle karşılaştık."

"Fotoğraf çekimlerinizde kontrast ve beyaz dengesini ayarlayabiliyorsunuz."

"Kamera iyi bir dinamik aralık sunuyor."

"Fotoğraf çekiminden sonra düzenleme araçları ile yaratıcılığınızı konuşturmanız mümkün."

Tasarım ve ekran

Evet, Lumia 1020'nin kamerasını geride bıraktığımıza göre artık sunduğu diğer özelliklerden bahsedebiliriz. Yeniden tasarıma dönmemizde fayda var, zira Lumia 1020 ile bahsetmemiz gereken bazı noktalar bulunuyor. Kamerası dışında Lumia 920 ve 925'e oldukça benzeyen Lumia 1020, elbette arkasında bulunan bombeli geniş sensörüyle fark yaratıyor. Ancak bu sensörün telefonu cebinizde taşıdığınız durumlarda sizi rahatsız etmeyeceğini söyleyebiliriz. Telefon bunu ince yapısına borçlu. Bu arada Lumia 1020'nin 158 gram ağırlığına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Üzerinde 4.5 inç büyüklüğünde bir ekran bulunduran Lumia 1020, bu ekranıyla 768x1280, yani HD çözünürlük sunuyor. Bu noktada Nokia'nın artık Full HD çözünürlüğü benimsemesi gerektiğini düşünüyoruz. Zira tüm önemli rakipler artık Full HD kullanıyor. Diğer yandan ekranın Puremotion HD+ ve ClearBlack display teknolojileriyle iyi bir görüntü sunduğunu söyleyebiliriz. AMOLED panele sahip olan ekran gayet canlı bir görsellik sağlıyor. Ayrıca ekranın çizilmelere karşı Corning Gorilla Glass 3 teknolojisine sahip olduğunu da söyleyelim. Özellikle akıllı telefonların en büyük handikabı olan güneş ışığına karşı iyi bir direnç gösteren Lumia 1020, güneş ışığı testimizde iyi bir sonuç aldı.

Lumia 1020'nin çevresine bakarsak üst kısımda micro SIM kart çekmecesini görebiliyoruz. Hemen yanında kulaklık girişi bizi bekliyor. Tüm fiziksel butonlarına sağ yüzünde yer veren telefon, alt kısımda ise microUSB ve hoparlörünü bulunduruyor. Hoparlörün tek olması yine telefona eksi puan getiriyor. Telefon sol yüzü ise boş. Evet, Lumia 1020 de yine microSD kart bağlantısı bulundurmuyor. Bu nedenle yine hafızayı genişletmeniz mümkün değil.

Lumia 1020 teknik kadrosu

Lumia 1020, elbette Windows Phone 8'le çalışıyor. Lumia 920 ve 925 ile aynı işlemciye sahip olan Lumia 1020, dört çekirdeğe ihtiyaç duymadan Windows Phone 8'i gayet akıcı bir şekilde çalıştırabiliyor. Ancak Windows Phone 8'in bazı konularda halen bir gelişme kaydedememiş olmasıyla, elbette Android ve iOS karşısında kan kaybetmeye devam ettiği bir gerçek. Halen Windows Phone 8'in Android ve iOS işletim sistemleriyle rekabet edebilmesi için alması gereken yol bulunuyor. En büyük handikap elbette uygulama mağazasının darlığı. Aradığınız uygulamaları halen Windows Phone 8'de bulamayabiliyorsunuz. Diğer yandan iyi bir bildirim sistemine ihtiyacı olan Windows Phone 8, özellikle Android veya iOS'tan bu platforma geçen kullanıcıları ilk etapta bir alışma sürecine sokuyor. Gelelim şimdi Lumia 1020'nin teknik detaylarına...

Teknik detaylar

Üzerinde Lumia 920 ve 925'te de kullanılan işlemciyi kullanan Lumia 1020, çift çekirdekli 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon işlemcinin sahibi. Fakat Lumia 1020'nin bir noktada fark yarattığını söyleyebiliriz. Bellek seviyesi... Lumia 1020'de 920 ve 925'ten daha fazla RAM sunuluyor. 2 GB RAM'le gelen Lumia 1020'nin bu RAM seviyesi elbette fotoğraf işlemlerinde güç duyulduğu için gerekli. Diğer yandan Adreno 225 grafik biriminin de sahibi olan Lumia 1020, az önce de söylediğimiz gibi microSD kart desteği göstermiyor. Fakat 32 GB gibi geniş bir depolama alanının sahibi olan telefon, geniş disk alanıyla kapasite ihtiyacını karşılıyor.

Lumia 1020'nin bataryasına gelecek olursak 2000 mAh'lik bir bataryanın sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Bu bataryasıyla 3G'nin açık olduğu durumlarda 13 saate kadar konuşma süresi sunabilen telefon, bekleme süresiyleyse 384 saati görüyor. Bu sayede bizden pil ömrüyle de artı puan almayı başaran Lumia 1020, yaptığımız testlerde tam günü rahat bir şekilde çıkartıyor. Lumia 1020; e-posta kontrolü, sosyal ağ takibi, fotoğraf çekimi, SMS iletişimi ve internet dolaşımı neticesinde pil konusuna canınızı sıkmayacak bir telefon.

Özetle

Akıllı cepler arasında en iyi fotoğraf kalitesini sunan Lumia 1020, bir akıllı telefondan bekleyebileceğiniz internet ve telefon fonksiyonlarının yanında çok iyi bir fotoğrafçılık tecrübesi vadediyor. Fakat telefonu fiyatıyla yüksek bulduğumuzu söyleyebiliriz. Zira bu fiyata piyasada Samsung, LG, Sony, HTC ve BlackBerry'nin amiral gemilerini görebiliyoruz. O nedenle Lumia 1020'yi tercih edecek kullanıcıların gerçekten fotoğraf konusuna bir hayli önem gösterenlerden olması gerekli diye düşünüyoruz. Çünkü Lumia 1020, fotoğraf kalitesiyle ortaya sadece iyi sonuçlar değil, harika kareler koymanızı sağlayacak.

Kimler Almalı

Akıllı telefonda kamera fonksiyonunu tüm diğer özelliklerin önüne koyan kullanıcılar tarafından tercih edilebilecek olan Nokia Lumia 1020, fotoğraf konusunda gerçekten başarılı özelliklere sahip. Nokia Lumia 1020'nin şu an piyasanın en iyi fotoğraf kalitesini sunan akıllı telefonu olduğunu tekrar söyleyelim.

Nokia Lumia 1020 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Nokia Lumia 1020
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 95
Üretici Nokia
Firma Nokia Danışma Hattı     (212) 337 17 17
İşletim Sistemi Windows Phone 8
İşlemci Qualcomm MSM8960 Snapdragon
Çekirdek (CPU) 2
Ekran Teknolojisi AMOLED
Ekran Boyutu 4.5 inç
Ekran Çözünürlüğü 768 × 1280 px
Grafik İşlemci Adreno 225
Bellek (RAM) 2 GB
Dahili Depolama 32 GB
Ön Kamera 1.2 MP
Arka Kamera 41 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Bekleme Süresi 384:00 saat
Konuşma Süresi 19:00 saat
Boyutlar 71.4 × 130.4 × 10.4 mm
Ağırlık 158 gr.

Alternatifleri

Nokia Lumia 1020'ya alternatif olarak Nokia'nın önceki 41 MP'lik cebi PureView 808'i veya Samsung'un Galaxy S4 zoom modelini inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 101 Yorum

İnceleme güzel olmuş, teşekkürler.

tek kelimeyle mükemmel

Diyecek bir şey bulamıyorum Nokia harika bir tasarım ve mükemmel bir işletim sistemi ile mükemmel bir kamerayı bir cihaza koymayı başaran tek marka .. Android e göre çok hızlı olan işletim sistemi gerçekten başarılı sonuçlar alıyor çünkü bende bir lumia kullanıcısı olarak dile getirebilirim artı Nokia nın Carl zaiss marka cep telefonu kameraları iyi sonuçlar çıkarıyor..bu dev kameraya rakip cep telefonu göremiyorum gerek işlemcisi gerek internet performansı ciddi anlamda uzun vade den sonuçlar gösteriyor.android kullana arkadaşlar yorum yaparken Windows Phone gibi bir işletim sistemini kullandıktan sonra yorum yapalım ..

Kamera mükemmel ancak işletim sistemi bu pazarda oldukça zayıf.Alan insanlara hayırlı olsun.

@07 Eki 2013 02:21 bende alıcam çıksın hemen almam lazım 41 mpxel kamera kimsede yok nokia ile müthiş fotoğraflar çekeceğim

Gereksiz bir ozellik. Bir telefona 8 veya 12 px yeter. 41 yapa biliyorsa digitsal foto sektorune girsin samsungla kapissin. Kullanicilar bir telfonda batarya dayanma suresi ve pratik kullanima daha cok dkkat ediyoo.

@07 Eki 2013 03:09 Kardeş zaten gerçek 41 mp değil bunun başka bir teknolojisi var

@07 Eki 2013 03:09 samsung'la kapışsın derken? samsung nokia'yla kapışsın. tabi yapabilirse.

@07 Eki 2013 03:09 işte burda yanlışsın, tüketicilerin en çok önem verdiği noktalardan biri kamera hatta en çok öenm verdiği özellik, ben telefoncuda çalışıyorum her gün 15-20 tane sıfır telefon satıyoruz hepsinde de kamerayı soruyo ve çnemli diyor tüketici ;)

iphone 5s veya htc one max arasında gidip geliyodum ama bu telefonuda çok sevdim..uygulamalarda kullandığım tüm uygulamaları buldum sıkıntı yok benim orda..napsam bilemedim şimdi yaaa

Windows phone 8 gdr3 ile daha da iyi olacak..

@07 Eki 2013 09:24 Umarım öyle olur :)

Sana 8 mega piksel yeter bize yetmiyor yarın bır gün çektiğin fotoğrafları lcd veya plazma ya attığında zomm yapamıyorsun ...

Telefon dunyadan degil mubarek uzaylilar tarafindan firlatilmis

Ben lumia 925 kullanıcısı olarak daha önce iphone 5 ve galaxy s4 kullandım ama hem işletim sistemi olarak hem de kullanılabilirlik olarak çok daha üstün diyebilirim çünkü kullanmayana kadar anlamıyorsunuz.kameraya gelince de piyasadaki en iyisi, demem o ki l020 istediğiniz her şeyi size veriyor

@07 Eki 2013 12:59 Wİ..8.İN NE SİSTEMİNİ NE TEL.FONUNU SAKIN ÖVMEYİN. KAYDETTİK BİLGİSAYARA ...NE NERDE NASIL.ÇIKILACAK DİYE HAYRETLER İÇİNDE KALDIK..200 DEN FAZLA WİN..MÜH.DİSİ BUNUMU YAPMIŞ..BEŞPARA ETMEZ VERSİYONLARI VE TELEFONLARI. KİMSE W8 KULLANMASIN.BİN PİŞMAN OLUR.BİZDEN DEMESİ.. GERİSİ KENDİSİNE AİTTİR..KULLANANLAR..

@07 Eki 2013 22:29 Bilgisayarında işletim sistemi olarak windows mu kurulu mera ettim şimdi.Yada sende bilgisayar mühendisisin ve Microsofttan daha iyi bir işletim sistemi yapabileceğinden bu denli kötülüyosun heralde.Yap senin yaptığın işletim sistemini kullanak Windows candır bence.

adına layık fiyatı olsa alınırdı 1020 tl :) fazlasını vermek akıl karı değil.

Ah ulan ah i5s 120 fps sunuyor , keşke bunda da olsaydı

1020 tl olsa idi Nokia saten bu fiyata telefon yetiştiremezdi stoklar biterdi,..ama hak vermek lazım sonuçta mükemmel bir kameraya sahip donanımıda oldukça gayet başarılı sağlamlık olarak da Nokia hala daha konumunu koruyor ..

41 mp çözünürlükte çekim yapabilen telefon koyuyorsunuz ve bir tane örnek 41 mp resim koymuyorsunuz. ayrıca koyduğunuz resimler ayrıntılı objeler ve değişik renkler içermeyen karanlık resimler

NE WİN..8 VERSİYONUNU NE DE W 8 TELEFONUNU ASLA KİMSE ALMASIN...İÇİNE GİRDİMİ ÇIKILMIYOR TAM BİR KEŞMEKEŞ.. W8,İ KULLANIN GÖRÜN.. ÇOK KARIŞIK.. YA APPLE VEYA ANDROİD...W 8 ÇOK KARIŞIK..

@07 Eki 2013 22:27 kullanılabilinirlik olarak en rahat kullanımı windows sistemlerinde bulabilirsin ister bilgisayar olarak düşün ister telefon olarak düşün, karmaşa demek sadece android demek taraflı biri olarak söylemiyorum bunu , 1020 de pahalı mesela daha düşük fiyat ile çıksaydı üklemizde iyi bir ivme yakalardı diye düşünüyorum belli olmaz ama rekabet devrindeyiz bi firma kampanya yapar ucuza alırız belkide... Neyle başladım konuya neyle bitti neyse buda böyle bir yorum olsun

Note 3 aldım 1hafta önce inan bu telefon da aklım kaldı şimdi ne yapsam değiştirsemmi telefonu yoksa ne dersiniz

Galaxy S4 kullanıyorum ben, arkadaş dışardan Lumia 1020 getirmiş övdü durdu. Bende Nokia sonuçta ne yapabilir diyip gaza geldim aynı kareleri fotoğrafladık. Tek diyebileceğim rezil oldum :) Ne Bileyim Nokia batıyor sanıyordum ama bu sefer gerçekten güzel iş çıkarmış bu cihaz kurtarabilir. Bide alet resmen akıyor çok hızlı onu da beğendim ama arayüzü çok değişik farklı başta alışamıyor insan garip herşey renkli ve kare kare. Bide uygulamayı açıyosunuz ya hep sağa sola gidiyosunuz ordadada menüler var çok değişik geldi. Ama sonuç olarak sanırım hoşlatık birbirimizden 1600-1700'e düşerse hiç düşünmem alırım :P

Güzel telefon. Ram falan gayet iyi bu telefonu alan 3yil değiştirme gereği duymaz.

Çok fotoğraf manyağıysam s4 zoom alirim;eşi benzeri olmayan bir tasarim,arkasi kamera (tam teşekküllü, on kismi akici bir telefon sekli)...

o kadar fotograf meraklisi bi adamsaniz s4 zoom varken bunu neden aliyonuz diye sorarlar adama. ha fotograf o kadar onemli degil diyosaniz lg g2 zaten isinizi fazlasiyla goruyo. note 2 nin kamerasi bile gunu kurtariyor. zaten cektigim fotograflar cok cok onemliyse dslr ilecekerim. hic bi telefona guvenmem.

Bu telefon ince mi? ok by

s4 zoomdan daha iyi o takoz telefon mu ki lumia 1020 ile kıyaslıyorsunuz :) lumia benim gibi yurt içi/dışı gezileri olan gece çekim iyi makine arayan bilen göz harita özellikleriyle yeni mekanlar yerler hakkında faydalanabileceğiniz bana uygun en iyi cihaz daha iyisi çıkarsa değeri düşerse alırım bence pahalı bir cihaz fiyatıda hızlıca düşüyor .

S4 zoom varken bu cihaz niye alınır diyenler harbi ayıp bu adamlar hiç s4 zoomu ellerine almışlar mı acaba ceplerine nasıl sığdıracaklar..? ilk önce ikisini yan yana getirsinler kamera olarak da kapıştırsınlar sonra konuşsunlar..

Nokia nın bütün sensor ve lens lerini sony yapıyo yoksa herhalde fotoğrafcılığa girerlerdi

@09 Eki 2013 15:37 kör cehalet dedikleri senin yorumunda saklı. Nokianın sensorlerini Carl Zeiss firması yapmaktadır.

iphone 5s bekliyodum aslında ama fiyat baya uçuk olunca alternatif aradım mecburen.android ise s3 kullanmış biri olarak bir daha asla dememe neden olan bir işletim sistemi.wp araştırmıştım fakat mağaza falan kötü denilince pek içime sinmemişti.ilk olarak düşüncelerim bunlardı.istediğim hızlı bir işetim sistemi,kasmasın ama uygulama konusundada sıkıntı çekmeyecek şekilde bir teldi.meğer ben yanlış tanımışım wp8 i.ilk başta alternatif olarak baktığım şimdi favorim oldu.1020 ilede taçlandırcam inş

herkes işletim sistemini kötülemiş ama windows phone 8 gelişiyor ve şu an için çoğu kullanıcıyı tatmin edecek durumda... en önemlisi hız. fevkalade hız var. ben l 820 kullanıcısıyım ama bu tele hayran kaldım

Ya bu S4 falan diyen var,zum mum yok almayın falan...bilgisi olmayıp fikri olan arkadaşlar: Sizin daha herhangi bir Lumia ile tanışmadığınız belli...Bunda korkacak bir şey yok,gidin bakın inceleyin...Lumiası olan arkadaşlar toplumun eğitilmesine katkıda bulunun. Merak eden arkadaşların inceleyip kurcamalarına izin verin.Tanısınlar.??

Bu telefona herhangi bir galaksi nasıl alternatif oluyor onu anlamadım. Windows'un gelişmeye ihtiyacı var diye eleştiri olur mu. İlk Android kullanıcılarından biri olarak ve gelişimini sürüne sürüne takip etmiş an an yaşamış olarak söylüyorum ki, Windows Android'in ilk günlerinden 4kat hızlı gelişiyor. Uygulama azlığının eleştirilmesini de an itibari ile kabul etmiyorum. Zaten en geç 3 yıl içinde Google Android'i terk edecek ve yepyeni bir OS duyuracak. Ama iş işten geçmiştir. Windows artık mobilde de liderdir. İOS ardından üçüncülük yarışına tekrar dönmeye çalışacak. Yeni Finli rakibi Linux tabanlı modası geçmiş Androidvari işletim sistemiyle geride kalanları toplayacak. Aha da buraya yazıyorum...Herşey aslına geri döner.

@09 Eki 2013 23:20 yazdığına kendin inanıyor musun ? Google bu kadar emek sarf ettiği androidi hele ki bu kadar geliştirmiş yaygınlaştırmış durumdayken asla yeni bi işletim sistemi macerasına girmez. Şuan itibari ile 1.ios 2.android 3.symbian ve en son ise wp8 dir. Bu kadar kısıtlı özelleştirilmeyen bir işletim sistemi daha yok sınıfında tekdir windows phone 7. Nokia bugün android kullansaydı şuan batmıyor olurdu. Kaldıki microsoft nokiayı wp8 ile batırarak amacına ulaştılar satın aldılar batan nokiayı...

@13 Eki 2013 01:58 kısıtlı özelleştirilmeyen? ios en iyi özelleştirilebilen işletim sistemi olduğu için mi 1. sırada? bluetooth ile dosya gönderemeyen bir kapalı kutudan bahsediyoruz.

vidyoyu iphone 5 le çektiniz değilmi inlkar etmeyin :)

kimse kusura bakmasın ama bir gerçek varki oda şu...Telefonlar ikiye ayrılır...1.NOKİA 2.DİĞERLERİ

@10 Eki 2013 13:03 hahaha iyi güldürdün valla

@10 Eki 2013 13:03 Bence de bu yıl için çok saçma bi yorum :) Telefonun lideri Samsung olmuşken Nokia ve diğerleri diyen arkadaşım sen hangi yılda yaşıyorsun?

fiyatı pahalı yoksa 2000 tl verdin seneye 2bine almıştım şimdi bine düştü diyeceksin .onun için pahalı tele hayır.devletle aracıları zengin etmek isteyen veya parası çok olan buyursun alsın .

Ben 520 modelini kullanıyorum çokta memnun değilim bir süre internette dolaştığımda kendi kendine çıkış yapıyor ana ekrana geri dönüyor neden Windows 8 tlfnda söylendiği kadar düzgün çalışmıyor...benden eksi not...

Nasıl uygulama eksiği var anlamıyorum ya şu işletim sistemini hala kabullenememek çok üzücü

ister 80 megapiksel yazsınlar gercek çözünürlük merceğin kalitesi ve diyaframın genişliğinin büyük etkisi var. Çektiğin görüntüyü geniş ekrana yansıtınca genelde çamur gibi görüntü çıkıyor.

@12 Eki 2013 11:16 merceğin samsungun kullandığı gibi çin malı lens değil carl zeiss lens olduğunu hatırlatalım. ayrıca bunu yazmadan önce diyafram açıklığını googledan aratıp 5 saniyeni harcasaydın burda rezil olmazdın belki.

@12 Eki 2013 11:16 "Merceğin kalitesi ve diyaframın genişliği" demişsiniz. Bu yazdığınız özelliklerinn zirvesi bu telefonda zaten, neden araştırmadan yorum yazıyorsunuz?

ne süperi lumia 925 e süper dediler.. telefon şarjdan cıkaarmaya fırsat bulamıyorum iphone 'u eleştiren firma 5 saat yetmeyen telefon ile hava atıyor

@12 Eki 2013 14:34 Bir ay sonra şarjın iki güne yakın gidecek, biraz sabır

hafıza kartı takılmıyor. çekilen resimlerin megabaytları fazla olduğundan 32gb hafıza kesinlikle yetmez. arka kamerayı 41 yapmışın da neden ön kamerayı 1.2 yaptın artık görüntülü görüşme moda.

@12 Eki 2013 17:50 İsterseniz foto ve videoları otomatik Skydrive'a atıyor, telefonda yer tutmuyor.

Ben daha önceden Iphone ve Samsung kullandım ve ikisi de uygulama yönünden çok fazla içerik içeriyor. Nokia Lumia 920'de kullandım.Onlar kadar içerik içermese de çok sağlam bir telefondu. En son kullandığım Samsung S4 ise o kadar çok üstün özelliğe rağmen aşırı ısınma problemi ve ekran kalitesinde düşük kalıyor. Bence en iyisi Nokia. Fakat 1020'nin incelemesinde tek eksik bilen göz uygulamasının olmayışı. Nokia bu problemi bir an önce çözmeli. Yeni çıkan modellere de bilen gözü yüklenmeli.

@14 Eki 2013 14:50 Bilen Göz Mağazadan ücretsiz indiriliyor

1020 modelinde yok nu uygulama çalışmıyor, hafıza yükselmiyor sırf bu 2 negatiflik yüzünden fiyatı düşsede almam.

Lumia kullanmadan konuşan android fanları.Yazıklar olsun.Elimde galaxy s2 vardı.. s3 ve s4 de kullandım.Teyzemin telefonu olan lumia 820 elime geçti ve telefona hayran kaldım.Akıcılık hız vs. bunlar mükemmel.Kahrolsun android.

@16 Eki 2013 06:49 Daha doğrusu Samsung hayranları... Kahrolsun Samsung! O köleler ASLA Nexus'u bilmezler... Windows Phone'un hızını Android'e getiriyor.

samsung ve apple hayranları kıskançlıklarından ve hasetlerinden NOKİA ya ve kullandığı işletim sistemi windows phone a nasıl saldıracaklarını şaşırmış durumdalar...Yok çöp yok takoz yok bilmem ne.Bunu alacama kamera alırım fotoğraf makinası alırım...windows phone daha yeni bir işletim sistemi ve yeni yeni gelişim gösteriyo...Ama sağlam ilerliyo...Siz kıskançlığınızdan ve hasedinizden dolayı kudura durun...Nokia daha ne bombalarıyla ağzınızı açık bırakıp sizleri mahcup edecek...

@17 Eki 2013 01:05 windows phone yeni bir işletim sistemi değil ki. microsoftun koskocaman bir windows mobile geçmişi var. bu kadar tecrübeden sonra çıka çıka bu mu ortaya çıkıyor yani.

nokia kadar müşterilerine değer vermiyen bir firma yok kutusunda bozuk gelen cihaz bile değiştirimden onarılarak verilmeye çalışıyorlar ve şarj konusunda berbat sakon nokia ya bulaşmayın pişman olursunuz

Kankam almış bu cihazı bugün elimde baya denedim, ben sürekli Android ve iOS cihazları tercih ediyorum ve hep en üst cihazları tercih ediyorum Nokia benim için bitti yıllar önce. Ama elimdeki iki bin liralık Samsung bu cihazın yanında halt etmiş, meğer ben daha önce hiç fotoğraf ve video çekmemişim. Cidden şaka yapmıyorum bildiğiniz karanlıkta "flaşsız" aydınlık çekiyor yemin ederim şaka gibi. Flaşlarını açınca zaten bir süre gözünüz bişey görmüyor bugüne kadar en kuvvetli flaşlar bunda kullanılmış. Bide sevmediğim menüsü kullandıkça çekici geldi :) kafam gidip geliyor ya teli değiştirsemmi diye?

41 Mp kamerayla neden en fazla 38 Mp fotoğraf çekilebiliyor?

nokia son çırpınışı yaptı

@21 Eki 2013 10:58 ve bu çırpınış onu yükselişe geçirdi :)

şarjı 1 gün gitmiyor bu fiyata şaka gibi telefon.fiyatı en çabuk düşen tel .6 ay sonra yarı fiyata düşer.

Elimde 720 gönlümde 925 aklımda ise 1020 :) bence seneye her şey çok güzel olacak

Bir şey sormak istiyorum lumia lara yeni güncelleme ne zaman gelecek?

925kullanıyorum şarzı iki gün gidiyor normalde biraz fazla nette gezersem günü çıkarıyor yinede şarz sorunu yok cihazda sıkıntı olabilir belki baktır 1020çok güzel görünüyor 925 bu kadarsa 1020 ondan çok çok daha iyidir

925kullanıyorum şarzı iki gün gidiyor normalde biraz fazla nette gezersem günü çıkarıyor yinede şarz sorunu yok cihazda sıkıntı olabilir belki baktır 1020çok güzel görünüyor 925 bu kadarsa 1020 ondan çok çok daha iyidir

Kullanmadan bir malı kötülemek tek kelime ile aptallıktır. 920 kullanıyorum. Tek eksiği uygulama idi. O da gün geçtikçe gelişiyor. Navigasyon, sağlamlık, ekran kalitesi, dokunma algılama hızı, internet hızı, gerçekten çok iyi. Etrafta sony, samsung, iphone lar var, diyorum ki gelin yarıştıralım her konuda,yemiyor. Office uygulamaları, posta kutuları falan da çok hızlı ve kullanışlı. Etrafta konuşulanlara göre lütfen yorum yapmayalım. Bir bilene danışalım. Bitti diyenler en son ne kullanmışlar onu da merak ediyorum. Herkesin bitti demesiyle bir marka bitmez. Bitti diyenlerden biri de benim abim. Önce android, ardından ios kullandı ve kullanıyor. Bana dedi ki hadi wireless i kapat, ne kadar sürede kapatıyorsun. Bunu kullanan bilir, 2 sn sürer. Yani bitti diyenler bu telefona o kadar uzaklar. Siz siz olun başkalarına bakmayın, inceleyin öyle alın. Ha bu arada tekno marketlerdeki adamların da biliyorum diyenlerden pek farkı yok.

arkadaslar ben kameradan pek anlamam lutfen anlayan varsa yardimxi olsun : bu lumia 1020 o koca koca kameralarla ayni kalitedemi fptpraf cekiyor?

@09 Kas 2013 16:13 Çok Manyak Çekiyor Emin Olabilirsin Ayarları yapınca süper bişi oluyo :D

Bazı yorumlar dikkatimi çekti "2 bin lira çok" "Sarı çekiyor" "O arkadaki çıkıntı berbat" "Mağazada uygulama yok" "Amoled ekran çok kötü" "LG G2 daha iyi 500 lira fazla niye veriyim" "Lumia 920 daha mantıklı" "1520 tokatlar" gibi yorumlar gördüm ve 1 haftadır Nokia Lumia 1020 kullanıcısı olarak güldüm. -Bu telefon 2 bin tlyi hakediyor kesinlikle emin olabilirsiniz. -Kamerası sarı çekiyor diyorsunuzda ayarlarını yaptınızmıda konuşuyorsunuz, videoda gördüğümüz gibi ayarladığın zaman pro kameralardan bir farkı yok. -Arkadaki kamera çıkıntısına demediğini bırakmamışsınız yorumlarda saygı duyuyurumda , 1020 Sarı rengini kullanan birisi olarak o çıkıntı resmen telefonun görüntüsünü mükemmel hale getiriyor , gözler üzerinizde oluyor ve 41 Megapikselde o çıkıntının olması çok çok doğal. -WP8 Mağazasındaki uygulamalar yetersiz diyenler gördüm, birde o uygulamaları indirip kullanın bakalım arasında 1 tane çalışmayan gereksiz uygulama varmı ? androidde 10 uygulamadan 9 u sorunlu bunuda bilmeyen yoktur. -Amoled ekranla ne alıp veremediğiniz var ? güneş ışığında görünmüyor diyenler gördüm , ben nasıl görüyorum ? kullanmadan atıp tutanlar. -LG G2 android olduğu için bu telefonla kıyaslamayın onu al cebinde para kalsın falan diyorsunuz, bir eski LG kullanıcısı olarak senede 1 defa güncelleme geldiğini biliyorum oda telefonu iyileştireceğine kötüleştiriyor, LG , SAMSUNG , SONY falan kıyaslamayın bununla WP8 tamamen ayrı bir dünya , Androidden bağımsız ve çok daha hızlı.(android telefonlarda 512 m ram ile rehberi 5 saniyede açılıyorken , Lumia 520de oyunlarda bile kasmıyor deneyin görün.Ki bahsettiğimiz telefon 1020.) -Lumia 920 yi daha mantıklı bulanlar var , cebinde paran yoksa tamam alda , paran varsa 1020 al , 920 kamerası mükemmeldi ama arasındaki farkı görünce 920de telefonmu dedim 1020 ye göre.Karşılaştırın görün , kaldı ki arada 1 gb ram farkı var ileride okadar çok hissediceksiniz ki eksikliğini. Nokia Lumia 1520 daha üstün diyen arkadaşlar var , şimdi 1520 nin kamerası 1020 nin yarısı kadar olmayacak bunu bilin öncelikle , büyük olacağı için tek elle kullanım imkansız ve ben tek elle kullanamadığım telefonu kesinlikle almam,bazı özellikleri eksik olucak , 1520 yarı tablet olduğu için kıyaslamayın, kıyaslarsanızda 1020 eler.(ben sadece büyük olsun kamerası, o su, bu su, daha düşük olursa olsun diyenlerdenseniz 1520 beklemek daha mantıklı) Nokia Lumia 1020 den fazlasıyla memnunum, kullanmadan atıp tutanlara kesinlikle aldırış etmeyin almak istiyorsanız kimseyi dinlemeyin alın, Lumia 1020 almak isteyenlere kesinlikle tavsiyemdir. WP8 bir başka.

@09 Kas 2013 17:56 helal kardeşim çok güzel yazmışsın. şu piyasadaki en ideal telefon 1020 dediğin gibi

@09 Kas 2013 17:56 41 megapiksel kamera değil 41 mp sensör zaten incelemede görülüyor

@09 Kas 2013 17:56 Bende şuanda nokia e63 smartphone kullanan biri olarak ( 5 yıldır ) memnunum telefondan beni yarı yolda bırakmadı. Ancak artık yeni teknoloji akıllı telefonları geçmek gerektiğinden bende burda bu yorumları okuyan herkes gibi bir araştırmaya girdim. Almayacağım telefonlar arasında başta samsung olmak üzere lg ve sony var. samsung almam. çünkü oyuncak ettiler iyice telefonu. Almayı düşündüğüm 2 model var. ya nokia lumia 1020 ya da iphone 5s . ikisi arasında kararsızım fiyatları aynı. Yaklaşık 2 yıl öncesine kadar nokia düşüşte en dipteyken lumia serisiyle çığır açarak yeniden piyasaya girdiler. android hayatta almam dediğiniz gibi mağazasıda androidde çok basitleşti artık. Şarz özelliklerinden bahsetmişsiniz bu önemli benim için. Telefona oyun yüklemem oyun amaçlıda kullanmam. Şarzı uzun sürsün, beni yarı yolda bırakmasın ve donanımsal olarak çağın gerisinde kalmasın istiyorum. Bunlar doğrultuusnda yukarda bahsettiğim 2 ürün yani apple 5s ve lumia 1020 arasındayım.

@09 Kas 2013 17:56 Aaa bide bu telefonun en çok sevdiğim özelliği internetsiz olarak navigasyon özelliğini kullanabilmemiz. diğer hiçbir telefonda bu özellik yok. üstteki yoruma ek

@09 Kas 2013 17:56 Eline sağlık ne güzel konuşmuşun öyle :)

@23 Oca 2014 20:09 Ben galaxy s2 kullanıyorum, Sygic indirdim ve gayet güzel internetsiz, şebekesiz kullanıyorum. Her android kullanıcısı da kullanabilir. Androidin güzelliği burda zaten. Google Play harici uygulamalar da yükleyebiliyorsun. Ayrıca Android'deki kişiselleştirilebilirlik hiçbirinde yok (Ana ekran, widget'lar, temalar vb).

@23 Oca 2014 19:59 Eğer fotoğraf işleriyle ilgilenirim dersen kesinlikle lumia 1020 ama kamera ortalama dersen iphone 5sten şaşma, 3 yıllık cihaz ikiside

@09 Kas 2013 17:56 valla kardeşim içimi dökmüşsün resmen.

lafı uzatmayacam piyasadaki en ideal telefon lumia 1020 dir. eğer mağazayı dert ediyorsanız hiç dert etmeyim en kısa sürede mağaza kendini aşacaktır. zaten en hızlı gelişen mağaza windows un mağazasıdır. bu yüzden sorun yom alın derim bu telefonu ayrıca bu tekefon bu fiyatı hak ediyor

Anladığım kadarıyla artırılabilir hafızası yok. Bu kötü bir de HDMI yok. Diğer her şey harika.

@14 Kas 2013 20:55 aslında TV ye görüntü aktarılabiliyor ama aparatlarını bulabilirsen :P

@01 Şub 2014 15:28 aparata falan gerek kalmadı artık. Ekranımı yansıt özelliği ile direk bağlayabiliyorsunuz ekranınızı

ben sony kullanıcıyım.Lumıa yı test ettım camera ve vıdeo da harika söz yok . fakat o takoz görüntüsü ve 4.5 ınç ekranı ben tatmın etmıyor.ne yazıkkı almak istemiyorum.hep bir eksik yapacak lumıa.

note 3 alıyorum 10 gün içinde elimdeki lumia 520 yi vericem, ekranı büyük olduğu için ve spen ile gear ı kullanmak için note 3 alıyorum. Ancak lumiadaki mağazayı özleyeceğim kesin. daha bugüne kadar boş beleş bi uygulama görmedim mağazada. hatta arkadaşlar uygulamalarımı görüp androidde arıyor ama nafile, önceden lg kullanıyordum android mağazadan indirdiğim uygulamaların yarısından fazlası tırt. ne anlamı kaldıki mağazanın.

l925 kullanıyorum param yetmediği için 1020 alamadım windows phone gerçekten çok hoş bi işletim sistemi ve çok hızlı şimdilik biraz sade ama gerçekten akıcı çalışıyor donanım ve yazılım çok uyumlu nokia lumia ile büyük çıkış yakaladı ve güzel ilerliyo

Merhabalar. Bu telefonu bayadir arastiriyorum ve cok sevdim, bir android kullanicisi olarak da andraoidden sıkılmıs durumdayim, sadce tek bi endiisem var, arkadaslar lumialarin zamanla bastaki hizini yitirdigini soyluyorlar, uzun suredir kullanan varsa bu konuda bana bilgi verebilir mi, cok istiyorum bu telefonu

@26 May 2014 17:56 ben 4-5 aydır Lumia 520 kullanıyorum.Telefonumun hala hızlı ve en ufak bir takılma söz konusu değil.Kendi muadili hiç bir telefon ile değişmem.Yalnız şöyle bir şey var.Windows Phone 8.1 preview güncellemesi yüklendiğinde hızınız biraz düştüğnü fark ediyorsunuz bu da sürümün beta olmasından kaynaklı.Gerçek 8.1 sürümüde haziran sonunda gelecek ayrıca cyan adlı sistem güncellemeside gelecek.

@26 May 2014 17:56 alakası yok bir yıllık kullanıcıyım aynı hızla devam

@26 May 2014 17:56 kesnlikle hız düşüşü yok. Lumia 920 ile 1,5 senede tek bir takılma, donma, yavaşlama olmadı. WP gerçekten mükemmel...

Fakat batarya ile yaptığınız yorum yanlış olmuş. 10 saatimi çıkarmıyor desem yeridir.

Benim anlamadığım bu telefon sadece kamera özelliği tek mi var

Nexus 4 ten gecicem insallah sikinti olmaz

2400 e aldım 1 yıl oldu alınca ayrılamayacağınız bir telefon samsungyada ipone vs boş iş samsung s3 vardı donma sorunu vardı genelde tüm modellerinde var iponede yaşlı işi be kardeşim

Mükemmel bi telefon tavsiye edrim

3 G varnu beyler burda

32gb lık hafıza hemen dolar sonucta 38 mplik fotolar cekiliyor

Saçmalamayın kardeşim ya telefon kullanmayı bilmeyenler bile yorum yapmış şu anda piyasanın en kral telefonlarını samsung yapıyor yani eskiden nokia'nın yaptığını..s3 aldım sıfır olarak 3.5 sene oldu şimdi eşim kullanıyor şarjı hala ilk günkü gibi ....yüklemediğim program oyun v.s kalmadı açmadığı dosya yok şimdi s4 kullanıyorum bunuda sıfır aldım önemli olan telefonunuzu nasıl kullanabildiğiniz biz millet olarak çok para yatırıyoruz bu gavur meletlerine ama nokia almayın artık bir devir bitti .

Sen de yorum yaz