Nvidia GeForce GTX 750 Ti incelemesi Maxwell'i ilk Nvidia GPU testte!

Maxwell mimarisinni ilk örneği olma özelliği gösteren GeForce GTX 750 Ti'ı inceledik!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
94
  • Maxwell mimarisi
  • 60 watt güç ihtiyacı
  • GeForce Experience ve ShadowPlay teknolojileri
  • Başarılı performans
  • DisplayPort opsiyonel
  • Tam boyutlu HDMI yok

Son zamanlarda oyunseverlere birbirinden başarılı örnekler sunan Nvidia, bir kez daha bizlerle birlikte. Çok kısa bir süre önce CES 2014 fuarında mobil cihazlara özel Tegra K1 grafik çipini tanıtan Nvidia, bu defa da Maxwell kod adlı GPU serisinin ilk üyesini sundu. Yeni dönemde yeni nesil GeForce ekran kartlarında göreceğimiz Maxwell mimarisi, oyunseverleri yüksek performansla tanıştıracak. Maxwell mimarisinin ilk örneği olma özelliği gösteren GeForce GTX 750 Ti, ailenin ilk üyesi olarak bugün bizlerle.

Nvidia, son zamanlarda yalnızca GPU üzerinde çalışmalarda bulunmuyor. GPU teknolojisinin yanı sıra daha iyi bir oyun deneyimi yaşatmak adına gelişimi oyun teknolojileri üzerinde de sürdürüyor. GeForce Experience, Shadowplay, Gamestream ve daha fazlası hakkında da konuşacağız. Ama önce söze asıl konumuz ve Maxwell mimarisinin ilk örneği olan GeForce GTX 750 Ti'dan başlamak lazım.

İlk Maxwell'li GPU

İlk nesil Maxwell mimarisiyle donatılan GeForce GTX 750 Ti, hem performans hem güç anlamında çok büyük yenilikler getiriyor. Maxwell mimarisi, Nvidia'nın 2008 yılındaki mimarisi Tesla'dan bugüne, gelişimi ne kadar hızlandırdığını ortaya koyuyor. Tesla, Fermi, Kepler ve şimdi de Maxwell ile Performans/Watt artışı en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Bunun ilk örneği olan inceleme fırsatı bulduğumuz GeForce GTX 750 Ti da bu gücü yansıtacak cinsten bir kart.

GeForce GTX 750 Ti, orta segmente hitap eden bir kart. Önümüzdeki dönemde yeni Maxwell'li kartları üst segmentte de göreceğiz. Nvidia, her zaman watt başına performans konusunda gelişim kaydetmeyi denedi ve bunda başarılı oldu. Sonunda bunun en güzel örneğini bize Maxwell'li GTX 750 Ti ile sunuyor. Fermi'den 4 kat, Kepler'den 2 kat daha fazla watt başına performans gösteren Maxwell, bu kartıyla yalnızca 60 watt tüketiyor.

Kartın teknik detaylarına geçmeden önce tasarımına değinelim. İncelediğimiz GeForce GTX 750 Ti, mini-ITX kasalara uygun yapıda. Kart hem tasarım hem güç anlamında gelişmeye hazır durumda. Böylece Asus, MSI ve Gigabyte gibi markalar bu kartı özel soğutma sistemleri ve teknolojileri ile geliştirerek daha geniş ve şık gövdeyle de karşımıza çıkartacaklar. Ancak incelediğimiz haliyle kartı mini-ITX kasalarda da rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Yalın haliyle üzerinde tek fan bulunduran kart, ayrıca bir güç bağlantısına ihtiyaç duymuyor. En önemli gelişimlerinden birini güç tüketimi noktasında gösteren kart, sisteminizde 300 watt'lık bir güç kaynağı olması durumunda rahatlıkla çalışıyor.

Teknik detaylarına geçmeden önce bağlantılarına da değinelim. Üzerinde iki adet DVI portu bulunduran kart, mini HDMI'a yer veriyor. Kartın üzerinde tam boyutlu HDMI olabilirdi. Ayrıca Displayport bağlantısı ise opsiyonel olarak sunuluyor.

Akıcı oyun deneyimi

Şimdi GeForce GTX 750 Ti'ın teknik detaylarına bakalım. 640 CUDA çekirdeğine sahip olan ekran kartı, standart saat hızıyla 1020 MHz, arttırılmış saat hızıyla ise 1085 MHz'le karşımıza çıkıyor. Bellek saatine baktığımızda 5.4 Gbps'i görüyoruz. Bellek kapasitesi ise 2 GB. 128-bit GDDR5 bellek arayüzünü kullanan kart, elbette en büyük artısını Maxwell mimarisine sahip olmasıyla yaratıyor. Kepler'le kıyaslandığında çekirdek başına performansı yüzde 135 kadar arttıran bu mimari, watt başına performansı ise iki katına çıkartıyor. Örneğin GTX 550 Ti 116 W tüketirken, GTX 750 Ti yalnızca 60 W'a ihtiyaç duyuyor.

Performans noktasında kartı oldukça beğendiğimizi söyleyebiliriz. Intel Core i5'li orta seviye bir bilgisayarda kullanıldığında Call of Duty Ghosts'ta ortalama 50 civarı FPS almak mümkün. Batman Arkham Origins'te ise yaklaşık 55 FPS'yi görebiliyorsunuz. Elbette diğer yandan Battlefield 3, Assassin's Creed IV - Black Flag ve dahasıyla da akıcı bir oyun deneyimi sunuyor.

Elbette tüm bunların ardında Nvidia'nın başarılı teknolojileri de bizleri bekliyor. Yalnızca Maxwell mimarisiyle değil, bu teknolojilerle de kartı konuşmamız gerekiyor.

Özel teknolojiler

İlk durağımız Nvidia'nın GeForce Experience teknolojisi olacak. Sürücülerin her zaman güncel kalmasını sağlayan bu teknoloji, elbette GTX 750 Ti kapsamında da karşımıza çıkıyor. Kartın sürücülerini her daim güncel tutan bu teknoloji, diğer yandan oyun ayarlarınızı da optimize edebiliyor. Böylece Nvidia'nın GeForce Experience'ı ile daha iyi bir oyun deneyimi sunuluyor.

Diğer bir bahsetmemiz gereken teknoloji, ShadowPlay olacak. Eğer oyun içinde kaydınızı almak ve çeşitli sosyal video platformları üzerinden başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız bu teknoloji oldukça ideal. Oyunda otomatik olarak bir gölge gibi sizi izleyen ShadowPlay, oyun içindeki istediğiniz bir anın 10 ila 20 dakikasını kaydedebilmenize imkan tanıyor. Böylece bu videoları ister saklayabiliyor, ister paylaşımda bulunabiliyorsunuz.

GeForce GTX 750 Ti'ın diğer bir artısı ise Gamestream teknolojisi. Gamestream ile oyunu Nvidia Shield oyun konsoluna aktarabilir ve böylece bilgisayar başında oturmadan mobil olarak oynayabilirsiniz. Nvidia Shield üzerinden görüntüyü dev ekranlı televizyona taşımak da mümkün. Bu sayede bilgisayardaki oyunu kablosuz olarak ister Shield mobil konsolda, ister salondaki TV'de oynayabiliyorsunuz.

Özetle

Maxwell mimarisinin ilk örneği olma özelliği gösteren GeForce GTX 750 Ti, oldukça başarılı bir kart. Watt ve çekirdek başına performans artışıyla önem arz eden kart, orta segmentte yüksek performans ihtiyacını karşılıyor. 300 watt'lık sistemlerde çalışabilmesi büyük avantaj. Yalnızca 60 watt'a ihtiyaç duyan kart, sahip olduğu Nvidia teknolojileriyle de dikkat çekiyor.

Kimler Almalı

Nvidia'nın yeni nesil mimarisiyle tanışmak isteyen ve orta segmentte yüksek oyun performansına ihtiyaç duyan oyunseverler GeForce GTX 750 Ti'ı tercih edebilirler. Kart özellikle düşük enerji tüketmesiyle ve Nvidia teknolojileriyle dikkat çekici.

Nvidia GeForce GTX 750 Ti Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Nvidia GeForce GTX 750 Ti
Ürün Türü Ekran Kartı
CHIP Online Notu 94
Üretici nVidia
Teknik Detaylar
CUDA Çekirdeği 640
Base Clock 1020 MHz
Boost Clock 1085 MHz
Arabirim PCI Express 3.0
Bellek 2 GB / 128b GDDR5
Bellek Hızı 5.4 Gbps
TDP 60W
Bağlantılar 2xDL-DVI, mini-HDMI

Alternatifleri

Nvidia GeForce GTX 750 Ti'a AMD tarafından Radeon R7 260X'i alternatif olarak gösterebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

müthiş müthiş müthiş....

Umarım fiyatlarda uygun olur zira üst sekment kart fiyatları 3000 tl ve üzerine çıktı bu Türkiye şartları için çok fazla !

Thunderbota harici ekran kartı bağlama ile ilgili çalışmam var. Mac in desteklediği bir kartsa bunu deniyebilirim.

Çok başarılı olmuş güç tüketimi özellikle harika

amd de "ulps" denen özelliğin sorunları hem crossfire kullanıcılarını hemde bazı notebook kullanıcılarını 5 yıldır etkiliyor. driver problemlerinde acayip sıkıntılar var ve garip şekilde çözüm üretmiyorlar. sırf linus torvaldın yorumu yüzünden amd gpu kullandım pişman oldum.

beyler asus gtx 750 ti yi aldım taktım 2 fanı vardı baktım fanlar çalışmıyor bozuk zannettim meğerse ısınınca fanlar çalışıyormuş sonra bekledim fanın biri çalıştı 1 saat sonra 2 fan aktif oldu bence bu yönüyle bile muhteşem. performans olarak ta mennunum

Almayı düşünüyorum bu ekran kartını

12V de 19A olan bir 300Watt bir PSU ile MSI GTX750 Ti TwinFrozrGaming çalışırmı ?

Bende Evga GTX 750 Ti var mükemmel bir kart Gta 5 vb oyunları 1920x1080 Pikselde en yüksekde 45 50 fps veriyor çok memmunum ısınma problemi yok 26 dereceyi geçmiyor iyiki bu kartı aldım normalde Amd alacaktım iyiki amd almadım önceden Amd kullanıyordum memmun değildim tavsiyem Nvidia şaşmayın

@15 Kasım 2016 00:08 dostum sisteminin özellikleri nedir?

Ben yaklaşık 2 yıldır GTX 750ti kullanıyorum. Ekran kartının düşük enerjide çalışması çok güzel ama arka planda çalışan çerezler yüzünden oyunda FPS düşüş sorunu yaşanabiliyor yani oyun oynarken arka planda neredeyse hiçbir şeyin çalışmaması gerekiyor(müzik severler için Windows Media Player gibi).

Sen de yorum yaz