OPPO Enco Free2 İnceleme

Kablosuz kulaklık satın almak istiyor fakat hem uygun fiyat hem gürültü engelleme özelliği hem de iyi bir ses kalitesi arıyorsanız, o halde OPPO Enco Free2 incelemesi size geliyor. OPPO Enco Free2'yi tüm özellikleriyle değerlendirdik.

CHIP Online Notu 92
  • Konforlu tasarım
  • Ses performansı
  • Rekabetçi fiyatı
  • Gürültü engelleme performansı
  • Optimize ses ayarları
  • Bluetooth 5.2 desteği
  • IP54 sertifikası
  • Dokunmatik kontroller

Evet, bugünkü konumuz kablosuz kulak içi kulaklıklar olacak. Şu an herhangi bir kablosuz kulaklık satın almak istediğimizde pazarda çok fazla seçenekle karşılaşıyoruz. Bir dönem kablolu kulak içi kulaklıklar çok popülerdi ve sonrasında kablolar kesildi; yerine gelen bu minik kablosuz kulaklıklar ise, özellikle son 1 – 2 yıldır yelpazesini inanılmaz şekilde genişletti ve her yeni modelde çıta biraz daha yukarıya taşındı.

Hal böyle olunca, insanın da kafası karışıyor tabii ki; hangisi satın almalı, hangisinin ses performansı daha iyidir, hangisi daha konforludur ve tabii ki günün sonunda şuraya geliyoruz: Hangisi bütçeme uygun olup da iyi bir ses performansı almamı sağlar? Bugün tam olarak bu soruya cevap veren bir modelle karşınızdayız. OPPO, Enco Free2 modelini daha yeni satışa sundu ve belki de bu cihazı ülkemizde ilk kez bu videoda biz değerlendiriyoruz.

OPPO, yaklaşık 1 yıl kadar önce bu modelin ilk sürümünü Hindistan'da satışa sunmuştu. Sonrasında tabii ki model tutunca, 2'inci sürüm geldi ve bu defa global çapta satışa çıktı. Enco Free2, kulak içi yapıda tasarlanmış, silikon başlıklı bir kablosuz kulaklık seti. Bu yönüyle açık tasarımlı kulaklıkları kendine uygun bulamayanları hedefleyen OPPO, bu yönüyle aslında kısa bir süre önce incelediğimiz OPPO Enco Buds'la silikon başlıklı olmasıyla biraz benziyor. O model tamamen kulak içine giren tomurcuklardan oluşuyordu, Free2 ise kollu tasarıma sahip, ancak silikon başlıkları var. Aslında bu yandan bakıldığında daha çok OPPO'nun Enco X modeliyle örtüşüyor diyebiliriz. Özellik anlamında ise her 2 modelden bazı noktalarda ayrılıyor ve Enco Buds modeline göre daha fazlasını sunuyor.

Mesela bunların başında, kulaklıklarda kullanılan sürücü boyutunun artırılmış olması yer alıyor. Enco Free2'de 10mm dinamik sürücü kullanılırken, bu kulaklıkta da Dynaudio ile iş birliği sürüyor. 1977 yılında kurulan efsanevi Danimarkalı Hi-Fi şirketi Dynaudio'nun tecrübelerinden yararlanılarak geliştirilen Enco Free2'de farklı olarak gürültü engelleme özelliği de yer alıyor.

Cihazda yer alan aktif gürültü engelleme teknolojisi, 3 çekirdekli çip tarafından sağlanıyor ve 42 dB'e kadar ortam gürültüsünü engelleyebiliyor. Burada bahsedilen 42 dB, gerçek yaşam testine dayalı olarak ayarlanan, kişiselleştirilmiş etkin gürültü engellemeden sonraki maksimum gürültü engelleme derinliği. Peki, bu ne anlama geliyor? Yani bu kulaklıkta, gürültü engelleme özelliği totalde 42 db'e kadar derinliğe ulaşabildiği gibi, bu özelliği kendinize göre kişiselleştirebiliyor ve sonucunda da tam olarak size özel ayarlanmış bir gürültü engelleme profili ortaya çıkartabiliyorsunuz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

Çözümü basit. Enco Free2'yi telefonunuza HeyMelody uygulaması yoluyla bağlıyorsunuz. Kolay bir eşleşmenin ardından uygulamanın ayarlarına girdiğinizde, burada bulunan "kişiselleştirilmiş gürültü önleme" özelliğini, kulaklıkların her 2'si de kulağınızda takılıyken etkinleştirmeniz yeterli. Böylece uygulama, çevre seslerini de dinleyerek kısa bir testte bulunuyor ve sonrasında da ANC'yi sizin için özelleştiriyor. Bu testi farklı gürültüdeki ortamlarda yaparak, daha iyi bir gürültü engelleme performansı elde edebilirsiniz.

Hazır uygulamaya girmişken burada sese dayalı güzel bir diğer özellikten daha bahsedelim. Eğer bu kulaklığı alırsanız, bunu mutlaka yapın. Zira sonuç gerçekten çok çok fark ediyor. Yine ayarlar ekranında "kulaklık uyum testini" göreceksiniz. Kulaklıklar kulağınızdayken bu testi başlattığınızda, kulaklık size birtakım sesler çalacak. Bunlardan hangisini duyduğunuzu hangisini duymadığınızı ekrandan işaretleyerek, tamamen size özel bir ses profili oluşturabiliyorsunuz. Testten sonra da test öncesi ve test sonrası ses farkını size gösteren bir aşamanın yer alması da sevdiğimiz bir diğer detay oldu. Böylece burada farkı cidden görebiliyorsunuz.

İş bununla da bitmiyor; üzerine bir de ekolayzır seçenekleri var. Klasik, dinamik bas, sesleri netleştir ve net şeklinde 4 farklı ekolayzır seçeneği bulunan kulaklıkta, elbette tamamen manüel ayarlanabilecek bir seçenek de görmek isteyebilirsiniz. Fakat az önce bahsettiğimiz test ile zaten kulaklık bunu sizin için yapıyor ve bu 4 seçenekle de sizin için hazırlanan ses desenini destekleme opsiyonu tanıyor. Bizce gayet yeterli.

Enco Free2, Bluetooth 5.2 düşük gecikmeli yeni nesil kablosuz bağlantıdan yararlanıyor. AAC, SBS Bluetooth codec'lerinin yer aldığı kulaklıkta ses performansı gayet temiz, baslar anlaşılır seviyede. Bol tizli müziklerdeyse makul olarak sesi 1 – 2 tık aşağı çekmeniz gerekiyor. Tabii ki OPPO'nun bu alandaki amiral gemisi kulaklığı Enco X ve LDHC, yani Low Latency High-Definition Audio Codec bileşeni olsun, sürücü boyutu olsun Free2'nin bu anlamda bir tık üzerinde. Enco Free2 ise özellik bakımından onun bir altına yerleşiyor, ancak performans olarak yakın bir çizgide seyrediyor. O anlamda üst çıtada fiyat/performans ürünü olduğunu söylemesi hiç güç değil.

Bu arada Enco Free2'nin tomurcukları dokunmatik kontroller içeriyor. Bu noktada da bir şey atlanmış değil. Üzerlerine dokunarak şarkılar arasında geçiş yapabiliyor, Google Asistan'ı etkinleştirebiliyor, parmağınızı sürüyerek ses kontrolü sağlayabiliyor, basılı tutarak gürültü modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca kulaklıkları kulağınızdan çıkarttığınızda, ses otomatik olarak telefona aktarılabiliyor. Aynı şey telefon görüşmesi sırasında da geçerli. Görüşmeyi kulaklıktan başlatıp, kulaklıkları çıkartarak otomatik olarak telefona dönebiliyor. Bu arada telefon çağrı kalitesini de bir hayli beğendiğimizi söyleyelim. Kulaklıklar üzerinde 3 mikrofon yer alıyor. 3'lü mikrofon gürültü engelleme ve rüzgar gürültüsünü azaltmak için özel bir algoritma kullanıyor ve bu işe yarıyor.

Enco Free2'nin pil kapasitesi ise kulaklık başına 41 mAh, şarj kutusuysa 480 mAh seviyesinde. Bu da size totalde 30 saate kadar pil ömrü vadediyor. Elbette bu süre, kullanım senaryonuza göre farklılık gösterecek. Gürültü engelleme özelliği açıkken kulaklıkları 4 saate kadar, bu özellik kapalıyken ise 6.5 saate kadar kullanabiliyorsunuz.

Özetle

Evet, sanıyoruz Enco Free2'yi uzun uzadıya anlattık. Artık son sözlere geçelim. OPPO, kablosuz kulaklık ailesi için iyi işler yapıyor. Yelpazeyi hem model hem performans hem de tasarım hem de bütçe odaklı şekilde bir hayli çeşitlendirdi. Elimizdeki Enco Free2 de üst çıtaya hareket eden ve fiyat anlamında da bütçeyi çok zorlamayacak modellerden biri oluyor. Bu arada anlattıklarımız arasında atladık, ancak belirtelim: Kulaklıkta IP54 toz ve suya karşı dayanıklılık sertifikası da bulunuyor. Bu su sıçramaları ve tere karşı dayanıklılık anlamına geliyor.

Peki, fiyat? Şu an Enco Free2'yi pazarda 899 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.

Sponsorlu İçerik

Teknik Özellikler
Ürün Modeli OPPO Enco Free2
Ürün Markası Oppo
CHIP Online Notu
92
Sürücü 10mm dinamik sürücü
Bağlantı Bluetooth 5.2
Pil Kapasitesi 41 mAh / 480 mAh (şarj kutusu)
Müzik Çalma Süresi 30 saate kadar
Şarj Süresi 90 dakika (şarj kutusu ile)
Frekans Tepkisi 20 Hz – 20kHz
Dayanıklılık IP54
Ağırlık 47 gr (tüm cihaz)