Philips 49PUS6501/12 incelemesi Philips'in 2016 Android TV'sini inceledik

Philips'in 2016 model Android TV'lerinden 6500 serisi 49 inçlik modelini inceliyoruz.

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
90
 • Performans (%40)92
 • Kullanım (%15)91
 • Özellikler (%15)91
 • Bağlantı Seçenekleri (%10)88
 • Fiyat / Performans (%20)83
 • Arabirim hızlı
 • 4 çekirdekli işlemci
 • Tasarım
 • Uzaktan kumanda
 • Görüntü kalitesi
 • Ambilight ışıklandırma
 • Enerji tüketimi
 • 3D yok

Artık evlerimizdeki televizyonların hemen hepsi değişti ve yenilikçi, büyük ekran ve hatta akıllı fonksiyonlarla donalı modeller halini aldı. Pek sanmıyoruz halen evinde tüplü televizyon kullanan kişiler kalmış olsun, ancak varsa da elbette tüplü televizyonlara karşı saygıda kusur etmek en son isteyeceğimiz şey; zira renkli ekranlara geçişi onlarla yaptık. Özellikle benim jenerasyonumla geçiş aşamasına şahit olan kişilerin, büyükanne ve büyükbaba evlerinde uzaktan kumanda görevi görmüş olmaları gelecek nesillere anlatması oldukça zor bir anı olsa gerek. Girişi tüplü televizyonlarla yaptık, fakat bugünkü konumuz onlar değil; Philips'in 2016 nesil akıllı televizyonu, 6500 serisinden 49PUS6501 olacak.

Artık televizyon değil, akıllı televizyon diyoruz; çünkü tıpkı akıllı telefonlarımızdaki gibi televizyonlarımız da artık Android ve benzeri işletim sistemleriyle donalı hale geldiler. Aslında "akıllıdan" ziyade "yetenekli" olarak nitelendirmek daha doğru; ancak pazarda aldıkları isim bu. Philips'in de 2016 akıllı televizyon ailesi altında yer verdiği elimizdeki 49PUS6501 modeli de, Android işletim sistemli bir televizyon.

Televizyon markaları kendilerine uygun işletim sistemlerini seçtiler. Bunlardan Philips ve Sony Android işletim sistemini tercih ederken; Samsung, Tizen platformunu yarattı; LG ise WebOS'la yoluna devam ediyor. Philips'in Andorid'li televizyonları da zaman içinde daha iyi hale geldi. Zira televizyonlarında yer alan işlemcilerin geliştirilmesi ve arabirim yazılımın güncellenmesi gibi yenilikler neticesinde yeni modeller eskilerine kıyasla çok daha başarılı hale geldi. Elimizdeki 49PUS6501 modeli de bunlardan biri.

Android işletim sistemli

Android 5.1 Lollipop işletim sistemiyle çalışan televizyon, 49 inç boyutunda ve 4K çözünürlük sunuyor bizlere. Geçtiğimiz yıla göre yenilenen arayüzüyle özellikle hız konusunda daha cömert davranan televizyon, bu anlamda beğenimizi kazandı. Gerek arabirim içinde gerek uygulamalar arasında eskisine nazaran daha hızlı dolaşabiliyorsunuz.

Bulunan pek çok uygulamanın içinde kuşkusuz en çok kullanılacak olanı YouTube ve artık ülkemizde gelmesiyle Netflix olacaktır sanıyoruz. Netflix'i uzaktan kumandası üzerine de getiren Philips, böylece Netflix kullanıcılarına tek tuş ile erişim imkanı tanıyor.

Öte yandan televizyonun Android destekli olmasının en büyük faydası Google Play ve dolayısı ile oyun noktasında görülüyor. Televizyona indireceğiniz oyunların keyfini, oturma odası konforunda büyük ekranda rahatlıkla sürebiliyorsunuz.

4 çekirdekli işlemcisi ve yenilenen arayüzüyle gayet akıcı bir arabirim dolaşma hızı sunan televizyon, öte yandan bu hızla beraber artık dahili uydu alıcının kullanımını da destekliyor. Hatırlarsanız daha önce incelediğimiz Philips modellerinde genellik arabirimin hızından şikayetçi olurduk, fakat bu yeni modelle beraber bu sorun ortadan kalkmış görünüyor. Bu sayede dahili uydu alıcı üzerinden kanallar arasında dolaşırken eskisine nazaran daha rahatsınız.

Tasarım ve ekran

49PUS6501, güzel bir ekrana ve tasarıma sahip bir televizyon. 49 inç boyutunda olan ekran, özellikle çok ince bir çerçeveye sahip olmasıyla çekiciliğini arttırıyor. Bunun yanında elbette ekranın arkasına çift taraflı yerleştirilen Ambilight'ların da etkisi yok değil.

Çift ayaklı yapıda olan televizyon, parlak panele sahip. 4K Ultra HD LED olan panel, Ultra HD yani 3840x2160 piksel çözünürlük sunuyor. Bu çözünürlükle şu an geleceğe de yatırım yapmak açısından tercih edilebilir gibi duran televizyon, 3D teknolojisini ise bu modelinde desteklemiyor. Televizyon satın alırken 3D destekli bir model alıp almamak bir seçim elbette, fakat bu tip televizyonlarda artık 3D teknolojisinin dahili bir özellik gibi olmaya başladığını düşünürsek, bu model için bir eksiklik olduğunu söyleyebiliriz.

49PUS6501, bağlantıları arasında 4 adet HDMI, 3 adet USB portu ve komponent ile Ethernet portlarını bulunduruyor. Bunun yanı sıra elbette kablosuz bağlantı da mevcut. Televizyonda yer alan hoparlörlerin de 20 watt gücünde ve DTS Premium Sound destekli olduğunu da söyleyelim.

Televizyonun uzaktan kumandasına da değinecek olursak, gayet kompakt ve derli toplu bir kumanda olduğunu söyleyebiliriz. Tuşlar gayet düzenli yerleştirilmiş. Özellikle üzerinde klavye tuş takımına yer verilmiş olması da büyük avantaj sağlıyor.

Görüntü performansı

49PUS6501, fazlasıyla güzel bir görüntü kalitesi veriyor. Bunda kuşkusuz televizyonun Pixel Precise Ultra HD motorunun da desteği mevcut. Bu sayede özellikle 4K içeriklerde fazlasıyla güzel görüntü alacağınızın altını çizebiliriz. Elbette şu an 4K çözünürlük henüz test aşamasında. O nedenle özel içeriklerle bu görüntüyü yakalayabiliyorsunuz.

Biz televizyonu incelediğimiz süre içinde Full HD, 2K ve 4K çözünürlüklerde farklı içerikler denedik; bunun yanında televizyonun oyun kabiliyetini de ölçümledik. Hem sinema hem oyun denemelerimizde beğendiğimiz televizyon, Micro Dimming Pro teknolojisiyle başarılı bir kontrast sunduğu gibi 400 kandela parlaklığıyla da bizde iyi bir izlenim bıraktı. Bu arada televizyonu harici kaynaklara bağlayanları ilgilendirecek olanlar için televizyonun AVI ve MKV desteği içerdiğini, öte yandan SRT, SUB, TXT gibi altyazı formatlarıyla da sorunu olmadığını söyleyelim.

Televizyonun web performansı da fena değil, ancak elbette halen televizyonların webde dolanmak için fazla uygun cihazlar olduğunu söyleyemediğimizin de altını çizelim. Televizyonun uygulamalarla olan başarım noktasına gelecek olursak, incelediğimiz süre içinde ara sıra donmalarla karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Muhtemelen bu sorun yazılıma gelecek güncellemelerle düzeltilecektir diye düşünüyoruz. Bu tip küçük problemlerin dışında televizyon, "televizyon" anlamında kullanıcılarını memnun edecektir. Elbette buna televizyonun düşük güç tüketimini de eklemek gerek. 99watt'lık tüketim miktarı, özellikle son incelediğimiz Sony BRAVIA X90C'nin 268 watt'lık güç harcamasıyla kıyaslandığında açıkçası devede kulak kalıyor.

Özetle

Philips'in televizyonlarını genel olarak performansıyla fazlasıyla beğeniyor, buna karşın arabirim hızları noktasında bizi pek de memnun ettiğini söyleyemiyorduk. Ancak 2016 modelleriyle buna çekidüzen getiren Philips, incelediğimiz model olan 49PUS6501 ile bu anlamda da bizi kendinden memnun bırakmayı başardı. Akıllı televizyonları "akıllı" yapan nokta uygulamaysa, uygulamalar arasında rahatlıkla dolaşabilmemiz gerekiyor ve 49PUS6501 modeli de bunu bizlere sağlıyor. Bu anlamda televizyonu beğendik.

Öte yandan televizyonu "televizyon" olarak değerlendirecek olursak, görüntü kalitesiyle de memnun edici bir performans veren model, 4K görüntü kalitesiyle rahatlıkla tercih edilebilir. Bunun yanında özellikle gece film seanslarını daha keyifli hale getiren Ambilight ışıklandırmalar, adeta televizyonun kaymağı oluyor. O nedenle şu sıralar 4K destekli bir televizyon arıyorsanız, Philips 49PUS6501'e göz atmadan geçmeyin.

Philips 49PUS6501/12'nin fiyatı ise 3299 TL civarında.

Kimler Almalı

Şu sıralar 4K destekli bir televizyon arayanlar Philips 49PUS6501/12'yi incelemeden geçmemeli.

Philips 49PUS6501/12 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Philips 49PUS6501/12
Ürün Türü LED Televizyon
CHIP Online Notu 90
Üretici Philips
Firma Philips     (216) 522 18 25
Teknik Detaylar
İşletim Sistemi Android 5.1 Lollipop
İşlemci 4 çekirdekli
Panel 4K Ultra HD LED
Ekran Büyüklüğü 49 inç
Çözünürlük 4K Ultra HD (3840x2160)
Dahili Uydu Alıcı Var
3D Yok
Hoparlör 20 W
Bağlantılar HDMI (4 adet), Komponent, Ethernet, USB (3 adet), Wi-Fi
Güç 99W
Boyutlar 1099 x 643 x 79 mm
Ağırlık 12 kg.

Alternatifleri

Philips 49PUS6501/12'ye alternatif olarak 4K desteğinin yanında 3D teknolojisini de getiren Vestel 43UA9400 modeli de incelenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

dahili uydu alıcısıda 4k desteklimi acaba.bilgi verebilirmisiniz

@25 Mayıs 2016 17:19 Dogrudur kardes 6401 ve 6501 serilerinde sonradan yazilimsal degil fabrika cikisli olarak 4K uydu alicili olarak geliyor bende 55 inç olanindan siparis ettim bugun sabahtan aksama kadae bu serileri arastirdim kesin bilgidir.

@25 Mayıs 2016 15:38 ÜRÜN HARİKA HEM SES HEMDE GÖRÜNTÜ PERFORMASI OLARAK FARKLI MARKALARDAKİ ÜRÜNLERLE YANYANA İZLEYİN BENCE LG650V MODELİNDEN 10 KAT DAHA İYİ BENCE BEN ALDIM MEMNUNUM

Alali 2 aya yakin oldu goruntu kalitesi tasarimi kullanimi gayet basarili. Smart kurulumunu servise birakirsaniz tekrar dene deyip duruyor kendiniz kurulum yapinca olay cozuluyor. Youtube eger kendi uygulamasindan acarsaniz takilmalar yasayabilirsiniz ya da kendi browserindan film izliyeyim derseniz ugrastiriyor cozumu coooook basit al telefonu eline ac youtube 4k video ac en uzununu ustteki yayinla butonundan gonder tv ye bak bakalim donacak mi en kral filmi ac gonder butonundan gonder tv ye...

bnde bu tvden aldım ama kumandada fare modu yog galıba nasıl var nasıl nerden?

@08 Haziran 2016 03:58 telefondan YouTube yi açarak ekrana yansıtmak istedim bir turlu olmadı

bu tv de miracast ve ya intel widi desteği bulunuyor mu.nasıl laptopumdan kablosuz görüntü aktarımı yapabilirm.?

@hero_fb Google cast özelliği sayesinde yapabilirsiniz Chrome tarayısına eklenti olarak indirin ve pcnin ekranını direk tv de görebilirsiniz.

Hareketli sahnelerde fululasma oluyor dikkatli bakarsaniz onun disinda diger piyasa urunlerine gore gayet ideal bir urun onuda pixel motion u kapatarak yada kisarak azaltabilirsiniz

Arkadaşlar bu televizyonu mağazadandı , internetten mi almak daha iyi,inteenette iade imkanı var,mağazada da göre göre alma imkanı ne dersiniz

@14 Ekim 2016 15:40 Ben bimeksten aldın dün 2750 tl ye ve aynı gün kullanmak şartıyla 550 tl parapuan hediye verdiler onuda buzdolabı alırken kullancım bence çok avantajlı

kumandasında fare özelligi varmı

@24 Ekim 2016 21:32 kumandasında fare özelliği sadece LG'de var.

abi fare özelligi yog galiba

49pus6501 modeline ait bu yorumları 55pus6501 içinde söyleyebilir miyiz? galiba sadece ebat farkı var

Bende alalı 1 ay oluyor ekranda da hafif gölge lenme başladı

merhaba bende bu tv den aldım dün fakat yorumlarda sistemsel yazılım hataları açılmama vs yazılmalar gördüm sizce kutuyu açmadan iade etsemmi?

40 inç 102 ekran Philips aldım pek memnun olmadım servis kendi USB den güncelleme yaptı ben kendim nasıl güncelleme yapabilirim

Home nerde kumanda da

Browserden film açtığımda bazen nettvbrowser durdu hatası veriyor daha sonra YouTube'ye girmiyor ta ki TV'yi yeniden başlatana kadar

@31 Aralık 2016 09:00 sakın upgrade etmeyin daha beter oluyor. philips smart tv ler sorunluymuş. bende artık hiçbirşeyi açamıyorum. servis gelip gidiyor bekliyorum

Bende bugün aldım. Ama yorumlardan sanki pişman olacak gibiyim . Ne dersiniz kullanan arkadaşlar??

@25 Ocak 2017 18:45 iyi televizyon yazılım atmakta kolay

Arkadaşlar netTv bazen güncelleme için sunucularını kapatıyor. O sıra smart tv sözleşmesini kabul et dediğinizde bağlantı yapılamadı diyor. Aşağıdaki adresten netTv online mı diye bakıp sonra tekrar deneyin.

3 haftadır kullanıyorum sorunsuz bir şekilde, Kodi, IPTV, chrome vs. her türlü kullanıyorum. Bir sorun yok. Amblight müthiş, 4K görüntü şahane, kendi uydu alıcısı diğer tüm TV lerden çok çok iyi, kumandası çok kullanışlı, kablosuz mouse takın TV emriniz altında olacak. Ayarlar bölümü çok hızlı, kanal geçişleri HD yayınlara geçildiğinden bu yana tüm TV lerde zaten malum yavaş ona takılmayin.

arkadaslar bu led ozellıği ne oluyor.

Merhabalar Arkadaşlar ben Şuan Bir tv Almayı Düşünüyorum 4 bin lira bütçem var ve ne alacağıma karar veremedim sizce ne almalıyım yani ben pek anlamam bir bilgi verirseniz sevinirim

beyler merhaba logitecf710 kablosuz mausede titreşim özelliğini kullanabilen varmı

ben phlips 7000 serisi aldım bilgisayar monitoru olarak kullanmak için ama görüntülerde kırılmalar oluyor 6 yıl once aldıgım samsung ta bu gibi şeyler olmuyor neden ?

Uzak durun garantisi biteli 2 ay oldu ses var görüntü yok arızalqndı

ANDROİD anlaşması bitti diyor.Smart tv özelliği çalışmıyor 2,5 yılda çöp oldu cihaz

Sen de yorum yaz