Razer Huntsman Mini Analog İnceleme

Razer’ın analog anahtarlarla süslediği üst seviye hassasiyet sunan yeni kompakt oyuncu klavyesi Huntsman Mini Analog’u inceledik.

Razer Huntsman Mini Analog inceleme
CHIP Online Notu 89
  • Çok iyi malzeme kalitesi
  • Fazlasıyla hassas
  • Analog anahtarlar
  • Kompakt boyut
  • RGB ışıklandırma
  • Geniş seçenekler sunan Synapse yazılımı
  • Fiyat

Oyuncu ekipmanı dendiğinde akla gelen ilk markalardan olan Razer, 2020 yılında tam boyutlu klavyelerle karşılaştırıldığında yüzde 60 oranında daha kompakt yapıda tasarladığı Huntsman Mini’yi tanıtmıştı. Böylece oyun severlerin aradığı kompakt klavye ihtiyacını karşılayan Razer, şimdi de aynı formu analog bir versiyon ile güncelleyerek karşımıza Huntsman Mini Analog'u çıkarttı.

Razer’ın yeni analog optik anahtarları ile donatılmış olarak gelen Huntsman Mini, tasarım olarak önceki versiyon ile neredeyse aynı yapıda. Üzerinde 61 tuş bulunduruyor ve analog optik tuşları sayesinde ekstra hassasiyet seviyesi sağlanırken, çift fonksiyon atama gibi özelliklere de kavuşuyor. Böylece bu klavye, hem fazlasıyla kompakt yapıda bir klavye arayanların hem de analog hissiyata önem veren oyun severlerin beklentisini karşılayacak ölçüde.

Huntsman Mini Analog, hassasiyet odaklı bir klavye ve aynı tuşa 2 farklı fonksiyon atama imkanı veriyor. Bu sayede bir tuşa hafif bastığınız zaman bir fonksiyonun çalışmasını, tam bastığınızda ise başka bir komutun uygulanmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu, bazı oyunlarda analog kontrollerin yerini de alabiliyor. Mesela bir yarış oyununda gaza istediğiniz seviyede basabiliyor ya da bir aksiyon oyununda başınızı gizlendiğiniz yerden yavaşça dışarıya çıkartabiliyorsunuz. Ancak bu özelliğin yalnızca gamepad desteği olduğu oyunlarda geçerli olduğunu söyleyelim. Eğer bu özellik var ise, bunları uygulamak için Razer’ın Synapse yazılımını kullanıyorsunuz. Burada tonlarca özelleştirme seçeneği yer alıyor, ancak ilk etapta biraz adapte olmanız gerekebiliyor.

Elbette klavyenin temel fonksiyonlarını kullanmak için buna ihtiyacınız yok. USB-C ve kablosu ile bilgisayarınıza kolayca bağlayabileceğiniz Huntsman Mini Analog, ergonomik kullanılabilmesi açısından 2 kademeli ayaklara sahip. Böylece 2 kademede istediğiniz yükseklikte klavye eğimini ayarlayabiliyorsunuz. Klavyenin minimum eğimi 3 derece olurken, ilk ayağı açtığınızda bu eğim 6 dereceye, 2’inciyi açtığınızdaysa bu eğim 9 dereceye yükseliyor.

Elbette tüm bunların yanı sıra Huntsman Mini Analog oyuncuların sevdiği RGB ışıklandırmalarla da süslenmiş. Burada da durağınız Synapse yazılımı. Synapse, piyasadaki gerçekten en kapsamlı çevresel kontrol uygulamalarından biri. Sunduğu hem temel özelleştirmeler hem de RGB aydınlatmada zengin seçenekler arasında kaybolmak son derece kolay. Buradaki Chroma Studio’da tonlarca oyuna özel RGB ışık ayarı ve hatta ışıkları müzikle senkronize eden seçenekler yer alıyor.

Tasarım olarak değerlendirecek olursak Huntsman Mini Analog, mükemmel bir yapı kalitesine sahip. Sağlam bir plastik şasiye ve çok sağlam hissettiren ve esneklik göstermeyen alüminyum üst plakaya sahip bir klavye olmuş. Çift vuruşlu PBT tuş başlıkları dokunduğunuzda iyi hissettiriyor. Öte yandan piyasadaki en hafif klavyelerden biri olduğunu da söyleyelim.

Rahatlık açısından fazlasıyla keyifli bir deneyim sunuyor Huntsman Mini Analog. Kademeli anahtarları yalnızca oyunlar için değil, aynı zamanda yazma noktasında da elinizin altında yağ gibi kayan bir klavye olmasını sağlıyor. Tuşların aralıkları bunu destekleyecek ölçüde iyi ayarlanmış, çok sıkışık değil.

Her şeyin yanı sıra Huntsman Mini Analog, olağanüstü seviyede düşük gecikme süresine sahip. Bu nedenle yazım performansından ziyade en rekabetçi oyucular bile klavyede herhangi bir gecikme fark etmeyecekler.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirdiğimizde Huntsman Mini Analog’un sahip olduğu yeteneklerle gerçekten de kompakt klavye arayışında olan ve elinin rahat etmesini isteyen oyun severlerin beğenerek kullanacakları bir klavye olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Analog optik anahtarlarla donatılmış olması fazlasıyla hassas bir kontrol olanağı tanıyor, gerek malzeme kalitesi gerek görsellik olarak da bunu tamamlıyor. Ancak fiyatı biraz yüksek; 149 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Ülkemizde kaç liradan satışa çıkacak merakla bekliyoruz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Razer Huntsman Mini Analog
Ürün Markası Razer
CHIP Online Notu
89