Samsung 850 EVO M.2 / mSATA SSD incelemesi Samsung SSD'lere terfi ediyoruz

Bu incelemede orijinal kapasitesi 256 GB olan laptop'u önce 500 GB'a, sonra da 1 TB'a terfi ediyoruz

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
90 Satın Al
  • Yüksek depolama
  • Hızlı performans
  • Kolay montaj
  • Yüksek fiyat

Ultrabook ve ikisi bir arada, yarısı tablet yarısı laptop bilgisayarların performansının artmasıyla artık sırt çantasına bilgisayarını atıp bütün ofisini yanında taşımak, istediği her yerde çalışmak isteyen kullanıcıların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu bilgisayarların işlemci ve ekran kartı performansı artık "ciddi bilgisayar" olarak adlandırdığımız masaüstü bilgisayarları aratmıyor. Tek problem, disk alanlarının epey kısıtlı olması. Günümüzde yüksek performans demek SSD demek ve yüksek performanslı modern bir ultrabook içinde SSD ile gelen bir ultrabook demek. Ancak maliyetleri belli bir seviyede tutmak isteyen üreticiler, ürettikleri ikisi bir arada veya ultrabook modellerine sınırlı kapasiteye sahip SSD diskler koyuyorlar.

Bugün piyasada satın alacağınız bir laptop genelde 128 veya 256 GB'lık disklerle geliyor. Windows zaten takas dosyası ve uyku modu yedeği dosyası da eklendiğinde kendi başına 40 GB civarında yer kaplıyor. Masaüstü yayıncılık, video montaj, CAD-CAM veya benzeri uygulamalarla çalışanlar Programların yüklü olduğu klasörlere baktıklarında onların da toplam olarak aşağı yukarı 10-15 GB yer kapladığını görecekler. Bir süre sonra geçici dosyalar, sürücü güncellemeleri falan filan derken onlara da bir 5 GB civarında veri depolama alanı gidiyor.

Topladığımızda bir sistemde gerekli dosyaların yaklaşık 60 GB tuttuğunu görüyoruz. Bu durumda 128 GB'lık diskler zaten yetmiyor da, 256 GB'lık diskler bile özellikle büyük video ve resim dosyaları ile çalışmak isteyen kullanıcılar için yetersiz kalıyor.

Süper performanslı bir bilgisayar için SSD kullanmak istiyor ama veri depolama alanından da feragat etmek istemiyorsanız, biraz paraya kıyıp bilgisayarınıza yüksek kapasiteli bir SSD disk terfisi gerçekleştirebilirsiniz. Bu videomuzda bunu nasıl başaracağınızı adım adım anlatmayı hedefliyoruz.

Özetle

Süper performanslı bir bilgisayar için SSD kullanmak istiyor ama veri depolama alanından da feragat etmek istemiyorsanız Samsung'un 850 EVO M.2 vs mSATA SSD'leri tam size göre olabilir. Ancak SSD'lerin yüksek fiyatları elbette halen dar bütçeli kullanıcıların kesesini zorluyor.

Samsung 850 EVO M.2 / mSATA SSD Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Samsung 850 EVO M.2 / mSATA SSD
Ürün Türü SSD Disk
CHIP Online Notu 90
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
Teknik Detaylar
Arayüz SATA 6Gb/s
Kapasite 512 GB (M.2) / 1 TB (mSATA)
Sıralı Okuma (M.2) 540 MB/s
Sıralı Yazma (M.2) 500 MB/s
Sıralı Okuma (mSATA) 540 MB/s
Sıralı Yazma (mSATA) 520 MB/s
Satın Al

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bu işlemi yapmadan önce pilin kablosunu sökmeniz gerekirdi..

@04 Ağustos 2015 19:24 Dediğinde haklısın ben çok parça yaktım o hata yüzünden geri dönülemeyecek sorunlar olabiliyor çok nadir devre kontolcusunu iptal edince bu tarz sorunlarda açılabiliyor ama en ufak voltaj sorununda sistem komple yanıyor bu seferde

@04 Ağustos 2015 19:24 SSD ve HDD lerde normalde HotPlug desteği vardır. Yani enerjiyi kesmeden SSD veya HDD'yi söküp takarsınız. M2 ve Msata'da da bu desteğin olması gerektiğini yani pil bağlantısını sökmeye gerek olmadığını düşünüyorum...

@04 Ağustos 2015 19:24 Pili çıkarmak gerekmiyor nerden çıkarıyorsunuz bunları? pilin tek görevi bios bilgilerini cihazı açabilmek için tutmak ve biosa özel ayarlar dışında saatin pc kapalıyken çalışmasına devam etmesi. öyle pili çıkarmadan takınca yanacak felan insanları yanlış yönlendiriyorsunuz, adam belki biosa bir ayar yaptı çıkarınca sııfrlandı ve unuttu veya hatırlamadı belki mağdur olacak.

hız istiyenler için ssd harika ayrıca söktüğünüz vidaların uzun ve kısalarını karıştırmayın kısa olan vidaların olduğu yeri bir kalemle işaretleyinki sonra devreye vida saplarsınız...

@04 Ağustos 2015 20:42 quadcoptere uzun vida takmıştım yanlışlıkla (pervane koruyucu vidası uzun oluyor ) motorun bakır kablolarını ezdi ve motor bozuldu. kumandadan gaz verince de esc yandı durup dururken 110 tl zarar yurtdışı fiyatıyla siz siz olun vida yerlerine dikkat edin laptopta uzun vida takınca kasasını deldi :)

on numara video olmuş. elinize sağlık.

Eğer ki benim gibi yüksek kapasiteli RAM'e sahipseniz yani 12 GB ramden (Bende 16GB) daha fazla ram varsa makinenizde Takas dosyasını tamamen kapatmanızı tavsiye ederim. HDD disklerde sürekli takas dosyasına veri yazıldığı için performans düşer. SSD'lerde de SSD'nin ömründen yer. Yani bence performans için ilk yapılması gereken takas dosyasından kurtulmak. Ondan sonra veri depolama çözümlerini araştırmak. İnanın fazla ram'in büyük SSD'den veya HDD'den daha fazla faydası olacak!.

Sen de yorum yaz