Samsung Galaxy S5 neo incelemesi Samsung Galaxy S5 neo nasıl? İnceliyoruz...

Klasik bir akıllı telefonun yeni versiyonu Samsung Galaxy S5 neo'yu inceliyoruz.

CHIP ONLINE Notu
88 Satın Al
  • İyi performans
  • Toza ve suya karşı korumalı
  • Kaliteli işçilik
  • Selefinden zayıf arka kamera
  • Parmak izi sensörü yok

Galaxy S5 neo ile Samsung sevilen selefinin yeni bir verisyonunu piyasaya sürüyor (Galaxy S5). Yeni versiyon selefinin birçok artısına sahip, ve fiyatı daha ucuz.

S5 neo'nun çerçevesi biraz kalın bir kaplamaya sahip. Bu yüksek kaliteli çerçeve, selefinin ucuz krom kasasından daha dayanıklı, krom kısa bir süre sonra soyulmaya başlıyordu. Neredeyse diğer tüm yeni cep telefonları gibi, S5 de IP67 sertifikasına sahip, yani bu toz ve suya karşı koruma anlamına geliyor.

Arkada çıkabilen bir kapak var, yani kullanıcı pili değiştirebilir ve bir microSD kart ile hafıza da kullanılabilir. Cihazın kalbinde Samsung'un 64 bit Exynos işlemcisi var, bunun da sekiz çekirdeği var (selefinde sadece dört çekirdek bulunurdu). Pratikte, biz bir performans sorununa rastlamadık: Akıllı telefon tepki sorunu yaşamıyor ve uygulamalar oldukça hızlı açılıyor. Fakat, yeni ve tutumlu işlemci pil ömrüne de destek oluyor. Aynı kapasiteye, 2800 mAh, sahip olsa da, S5 neo sörf testinde ekstra bir saat daha fazla dayandı. Pakete bir 2 GB RAM, 16 GB Flash hafıza, ac-WLAN, LTE Cat 6 ve NFC desteği de dahil. Fakat, yeni cihazda bir parmak izi okuyucu veya kızıl ötesi verici bulunmuyor. 

OLED ekranın büyüklüğü 5.1 inç. 380 cd/ m2 civarındaki parlaklığı ile,  S5 kadar parlak ve selefi ile aynı çözünürlüğe sahip (1920x1080 piksel). Kontrast oranı 175:1'den 146:1'e düşmüş, fakat yeni değer de oldukça etkileyici.

Kamerada ise bariz bir düşüş söz konusu: Çözünürlük yine 16 megapiksel seviyesinde kalsa da, fotoğraflar daha az canlı ve enerjik gözüküyor. Bu bariz düşüşe rağmen, kamera, telefonun fiyat aralığı için oldukça etkileyici.

Galaxy S5, Android 5.1.1 işletim sistemiyle ve son sürüm TouchWiz kullanıcı arayüzüyle geliyor.

Sonuç olarak, Samsung sistemi iyi seviyede temiz tutmuş: 16 GB'ın yaklaşık 11 GB'ı kullanıma açık. Fakat sistemde birçok eski Galaxy modelinde bulunan yazılım bulunmuyor ve bunlara kapsamlı hareket kontrol özelliği de dahil. Açıkçası sinir bozucu nokta ise, birçok Samsung uygulamasının önceden yüklü geliyor ve silinemiyor olması. Aslında, bu silinemeyen bazı uygulamaların bir kısmı üçüncü kişilerce üretilmiş (Microsoft uygulamaları gibi).

Özetle

Sonuç olarak Galaxy S5'e ilgi duyuyor, ancak bazı noktalarda farklı bir telefon modeli arıyorsanız S5 neo sizin aradığınız model olabilir. İşlemci konusunda revizeye uğrayan Galaxy S5 neo, aynı zamanda ön kamerasıyla da daha tatmin edici sonuçlar veriyor.

Kimler Almalı

Galaxy S5'e ilgi duyan, fakat bazı noktalarda farklı bir alternatif arayan kullanıcılar Samsung Galaxy S5 neo'yu sevebilir.

Samsung Galaxy S5 neo Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Samsung Galaxy S5 neo
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 88
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
İşletim Sistemi Android 5.1.1
İşlemci Exynos 7580 Octa
Çekirdek (CPU) 8
Ekran Teknolojisi Super AMOLED
Ekran Boyutu 5.1 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 1920 px
Grafik İşlemci Mali-T720MP2
Bellek (RAM) 2 GB
Dahili Depolama 16 GB
Arttırılabilir Depolama 256 GB
Ön Kamera 5.0 MP
Arka Kamera 16 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Konuşma Süresi 15:00 saat
Boyutlar 72 × 142 × 8.1 mm
Ağırlık 145 gr.
Satın Al

Alternatifleri

S5 neo'ya en yakın alternatif kuşkusuz Samsung Galaxy S5 oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

neolar tam bir çöp. uzak durun

Utanmadan 1500+ TL fiyat isterler bir de buna simdi. :D

Ne yapsın samsung. Neo serileri ile 3. dünya ülkelerini gagalayıp duracak tabii. Neo serisi demek üzüntü ve para kaybı demektir. Bu tecrübelerle sabittir. Eski S5 candır. Neo su gereksiz heyecandır. Samsung serviste arkadaşım var, samsungun Allah belasını versin, ne çekiyoruz bu Neo serilerinden diyor. En çok elektriksel arıza verirlermiş. Kısacası çöp arkadaşlar. Fiyatı 700-800 ise macera arayanlar alabilir. Bu cihazı alan 600 e zor satar, benden de söylemesi.

neyse ki yıkıldı gitti alemden bir daha görmicez kendisini

Sen de yorum yaz