Samsung WB1100F incelemesi Samsung WB1100F'i inceledik.

Her anını ölümsüzleştirmek isteyenler için sunulan Samsung WB1100F'i inceledik.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
73
  • Boyut
  • Fotoğraf kalitesi
  • Özellikler
  • ADF sistemi
  • Ekran görüntü açısı
  • Pil ömrü

Samsung'un anları ölümsüzleştirmek için üretilmiş fotoğraf makinesi ailesinin yeni üyesi WB1100F, test merkezimize konuk oldu. Hatırlarsanız daha önce Samsung'un, büyüklüğü ve kalitesiyle bu modelden daha üst seviyede olan Galaxy NX profesyonel fotoğraf makinesini incelemiştik. Bu defa ideal boyu, fotoğraf kalitesi ve diğer özellikleriyle karşımıza çıkan WB1100F modelini inceleme altına alacağız.

Açıkçası Samsung WB1100F; lensi, zoom özellikleri ve sunduğu yüksek çözünürlük değeriyle tatile çıktığınızda, hafta sonu gezilerinizde veya doğum günü, yıldönümü gibi özel günlerde yani kısacası gittiğiniz her yerde sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir fotoğraf makinesi. Lafı daha fazla uzatmadan Samsung WB1100F'in bize başka neler sunduğuna daha yakından bakalım.

Özelliklere yakın plan

Samsung WB1100F, kompakt bir gövdeyle karşımıza çıkıyor. İdeal boyu ve ağırlığıyla, sizinle birlikte her yere yanınızda taşımanızda sıkıntı yaşatmayacak diyebiliriz. Samsung WB1100F, 4608x3456 çözünürlük ve 16 MP bir sensöre yer veriyor ve böylece iyi görüntü kalitesi iddiasında bulunuyor. Yaptığımız incelemeler sonrası bu konuda bizden tam puan aldığını söylerken ekran görüntüleme açısı konusunda ise makineyi zayıf bulduğumuzu da belirtelim.

Samsung WB1100F, NFC bağlantı sistemine yer vermiş. Her özelliği açısından yüksek kalite sunarken mikrofon ve hoparlöre gerek duymamış olacak ki üzerinde bulunmuyor. Yani video çektiğinizde ancak kamerayla PC ya da akıllı telefonu bağlayarak videodan çıkan sesi duyabilirsiniz. Samsung WB1100F'nin teknik özellikleri ve performansına daha sonra değineceğiz fakat AF sistemi ve pil ömrüyle de biraz zayıf kaldığını şimdiden söyleyelim.

Samsung WB1100F, deri tarzında kaplanmış kompakt bir gövdeye sahip. Siyah kırmızı, mavi, gri renkleriyle de şık tasarımını koruyor. Büyüklüğü açısından ideal görünen Samsung WB1100F, 512 gr. ağırlığında ve bu sayede yanınızda taşımanızda sıkıntı yaratmıyor. Çıkıntılı lensi ve deri kavrama alanıyla elinizle rahatça kavrayabiliyorsunuz. Samsung WB1100F, hemen sağ tarafında menü, geri, play, silme ve kontrol düğmelerine yer vermiş. Böylece kamerayı kullanırken de hemen başparmağınızı uzatıp istediğiniz ayarları yapabiliyorsunuz.

Performans notları

Samsung WB1100F'nin, özellikleri ve görüntü kalitesiyle iyi performans gösterdiğini söylemiştik. Teknik özellikleriyle kağıt üzerinde 16 MP'i gören fotoğraf makinesi, 4608x3456 piksel  çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyor. Makinenin ayrıca 4:3 ve 16:9 görüntü oranlarıyla çekim yapma imkanı tanıdığını da söyleyelim. Öte yandan görüntüler JPEG formatında. Ekran büyüklüğü ile 3 inç olan dijital kamera, sensör büyüklüğüne baktığımızda ise bize 1/2. 3 inç CCD sensör tipi sunuyor.

Samsung WB1100F, Dual IS görüntüleme sabitlemesini kullanıyor. Odak uzaklığı 25-875 mm olan Samsung WB1100F, ayrıca 35x optik zoom performansı gösteriyor. Fakat AF sistemi ve ekran görüntüleme açısıyla zayıf kalıyor. Samsung WB1100F, 80 ila 3200 arasında ISO değeri performansı da sunuyor.

Samsung WB1100F, 1.280x720, 640x480, 320x240 video çözünürlükleriyle de karşımıza çıkıyor. Karta maksimum kayıt süresi ise 20 dakika. Kayıt ve oynatma sırasında duraklatma, sabit görüntü yakalama ve kırpma işlemlerini rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Video kayıt formatı ise MP4.

NFC özelliğini desteklediğini söylediğimiz WB1100F; Photo Beam, AutoShare, Remote Viewfinder ve MobileLink gibi Tag&Go özellikleri ile akıllı telefonlarla görüntüleri paylaşmanıza olanak tanıyor. Böylece çektiğiniz fotoğrafla o anı ölümsüzleştiriyor ve fotoğrafı istediğiniz şekilde arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

Özetle

Anları ölümsüzleştirmeyi isteyenler için tasarlanmış olan Samsung WB1100F, gerek tasarımı  gerek görüntü kalitesi ile bizden iyi puan aldı. Samsung WB1100F, performansı ve sunduğu ideal teknik özelliklerinin yanı sıra kolay kullanımı ve boyutuyla da gayet ideal bir dijital kamera.

Kimler Almalı

Anı ölümsüzleştirmek ve bunu bir fotoğraf veya video ortamıyla yapmak isteyenler Samsung WB1100F'i yakından inceleyebilirler.

Samsung WB1100F Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Samsung WB1100F
Ürün Türü DSLR Fotoğraf Makineleri
CHIP Online Notu 73
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
Teknik Detaylar
Çözünürlük 4608x3456
Görüntü Oranı 4:3, 16:9
Etkin Piksel 16 MP
Sensör Büyüklüğü 1 / 2. 3"
Sensör Tipi CCD
ISO 80-3200
Görüntü Sabitleme Dual IS
Optik Zoom 35x
Bağlantı NFC
Ağırlık 512 gr (Pil ve bellek kartı dahil)

Alternatifleri

Bu modelin pil ömrü, otomatik odaklama sistemi ve ekran görüntüleme açısıyla yetersiz olduğunu düşünenler Canon Powershot SX510'u bir alternatif olarak düşünebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Piyasaya yeni giren bu ürün için güzel inceleme, tşkler.

Bende 2100 modeli var çok memnunum

yeni aldım ama baya iyi olduğunu söyleyebilirim wifi ile face de görüntü falan paylaşabiliyorum ayrıca nfc de baya kullanışlı

arkadaşlar almak istiyorum inceledim inceledim ama 2100 mü iyi yoksa bu mu bir karar veremedim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

yalnız cihazda mono hoparlör ve mikrofon var, daha iyi olabilirdi fakat iş görür

Hem ucuz olsun, hem de profesyönel makineleri aratmasın diyorsanız NX1000 modeli işinizi görecektir. 20.3 Megapixel çözünürlüğü, wifi, remote viewfinder, samsung smart camera, mobile link vs gibi özellikleri ve değiştirilebilir lens seçenekleriyle bence en azından inceleme merakınızı dürtükleyecek bir makine. Üstelik boyutu sebebiyle de taşınabilirliği size cazip gelecek. Ben pazardan ikinci elini aldım. FF makine yolcuları bu makineye de uğrasın derim.

Bende var zoom iyi cekiyor

CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM Bu KAMERAYA MİKRIFIN TAKABİLİR MİYİM?

@25 Haziran 2016 02:05 Malesef ek mic. Takamazsınız

Sen de yorum yaz