Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C İnceleme

Bilgisayar ve telefon arasında veri kopyalamaktan gına geldiyse bu USB bellek tam size göre!

CHIP Online Notu 89
  • Kullanışlı tasarım
  • Kolay kullanım
  • Performans
  • Uygulama desteği
  • 5 yıllık garanti
  • Isınıyor

Akıllı telefonlarda microUSB'den USB-C'ye geçiş nasıl olacak, eski tip kablolara alışmıştık, şimdi yeni kabloları nereden bulacağız derken, aslında pek de sancılı olmadı, artık yeni gelen tüm telefonlarda USB-C portu ve kablosu karşımıza çıkıyor ki bunun olması kaçınılmazdı zaten.

Pek çok konuda olduğu gibi toplum olarak özellikle teknolojiye çok hızlı ayak uydurduğumuz da aşikarken, bugün yakından bakacağımız cihaza da pek çoğunuz aşinadır ve hatta kullanıyorsunuzdur diye düşünüyoruz.

Sandisk Ultra Dual Drive Usb Type-c Özellikleri

Bugün Sandisk'in Ultra Dual Drive USB Type-C cihazını inceliyoruz. Bu cihaz tipik bir USB bellek ancak çift taraflı kullanım sağlıyor. Sandisk'in ve diğer üreticilerin daha önceki USB jenerasyonlarında da benzer modeller vardı. Yeni gelen USB standardıyla beraber bu cihazlar da elbette güncellendi.

Aslında Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C yeni bir cihaz değil, ancak yeni elimize geçti. Biz de hem Windows ortamında hem akıllı telefon tarafında cihazı deneyimledik. Bakalım şimdi bize nasıl performans göstermiş, cihazın özellikleri nelermiş?

Sandisk Ultra Dual Drive USB Özellikleri Neler?

Sandisk Ultra Dual Drive USB Özellikleri Neler?

Bir tarafı USB-A diğer tarafı USB-C portu olarak tasarlanan Ultra Dual Drive USB Type-C, kenarında kızaklı bir anahtar bulunduruyor. Bunu kaydırarak hem PC'ye hem telefonunuza takabiliyorsunuz. Kullanımı kolay, ancak küçük yapısı sebebiyle kaybolmaya da müsait. Kutu içeriğinde onu anahtarlığınıza takabileceğiniz bir aparat bulunmuyor. Ancak cihazın kenarında iplik geçirebileceğiniz delik mevcut. Keşke kutuda bu iplik de bulunsaymış. Artık bu kısmı siz halledeceksiniz. Ayrıca cihazın bir LED ışığının da olmadığını bu noktada söyleyelim.

Elimizde 32 GB'lık kapasitede modeliyle bulunan cihazın çok çeşitli kapasite seçenekleri var. Bu cihazı 16 GB, 64 GB, 128 GB ve 256 GB olarak piyasada bulabiliyorsunuz.

Sandisk Ultra Dual Drive USB Performansı Nasıl?

Sandisk Ultra Dual Drive USB Performansı Nasıl?

Cihazın kullanımı oldukça pratik. Mesela PC'den telefonunuza veya telefonunuzdan PC'ye veri kopyalayacaksanız oldukça işinize yarıyor. Bilgisayardan dosyayı aktardıktan sonra telefonunuza taktığınızda, üst tarafta USB girişi bildirimini görüyorsunuz. Buna tıklayarak direkt olarak USB içindeki verilere ulaşmanız mümkün.

Sandisk, bu cihaz için kopyalama performansı olarak 150 MB/s'ye kadar performans değeri biçmiş. Biz hem PC'de hem telefon üzerinden test ettik elbette. Windows 10 tabanlı test sistemimizin USB 3.1 portuna bağladığımız USB bellek okuma performansıyla 156 MB/s sonuç gösterdi. Yazma performansı da fena değil, saniyede 64 MB yazabiliyor bu minik cihaz.

USB belleği telefonda da test ettiğimizde ise yine tatmin edici sonuç aldık. Bu test için Samsung Galaxy Note 10+'ı kullandık ve diskin okuma ile yazma değerlerini ölçümledik. Okuma performansıyla 118.33 MB/s sıralı okuma sonucu alan disk, yazma konusunda ise 29 MB/s sonuç üretti. Bu senaryoda yazma hızı PC'ye oranla biraz daha yavaş elbette.

Bu arada cihazı yoğun çalıştırdığınızda hatrı sayılı şekilde ısındığını da belirtelim.

Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C performans sonuçlarını hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Android Uygulama Desteği Var

Android Uygulama Desteği Var

Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C'nin güzel de bir uygulaması bulunuyor. Sandisk Memory Zone isimli uygulamayı Google Play'den indirebiliyorsunuz. Sandisk Memory Zone adındaki bu mobil uygulama ile USB içeriğindeki tüm dosyalarınızı tek bir alandan görüntülemenize olanak tanıyor. Ayrıca yine bu uygulama üzerinden dosyalarınızı yedekleyebiliyorsunuz.

Son olarak Ultra Dual USB Drive'ın Android'li akıllı cep ve tabletlerle uyumlu olduğunu ve bunun yanında Vista ve üzeri işletim sistemi Windows tabanlı bilgisayarın yanında MacOS X v10.6 ve üzeri kullanan Mac'lerle uyumlu olduğunu söyleyelim. Ayrıca cihazın Sandisk tarafından 5 yıl garanti ile sunulduğunu da belirtelim.

Özetle

Genel olarak baktığımızda performans açısından gayet tatmin edici bir cihaz oluyor Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C. Fiyatı da buna eşlik ediyor. 32 GB'lık bu modeli şu an piyasada 50 TL'ye bulabiliyorsunuz ki bu tip bir cihaza ihtiyacınız varsa gayet makul bir rakam elbette. Bu anlamda rahatlıkla tercih edilebilir kanısındayız.

Kimler Almalı

Hem Android'li cep telefonu ve tablet, hem de bilgisayarınızla kullanacağınız hızlı ve yeni nesil bir USB sürücüsü arıyorsanız Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C'yi değerlendirebilirsiniz.

Alternatifleri

Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C'ye iOS tarafında bir alternatif bakıyorsanız SanDisk iXpand Mini modellerine de göz atabilirsiniz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C
Ürün Markası Sandisk
CHIP Online Notu
89
Arayüz USB 3.1
Kapasite 32 GB
Port Tipi USB A ve USB-C
LED Gösterge Yok
Boyutlar 20 x 38 x 9.4 mm
Okuyucu Yorumları