Seagate FreeAgent GoFlex 4 TB incelemesi Seagate FreeAgent GoFlex 4 TB: Harici Disk

CHIP ONLINE Notu
85
  • Devasa kapasite
  • Çok hızlı
  • USB 3.0 desteği
  • Yüksek güç tüketimi
Özetle

Olabildiğince büyük depolama birimi arayan kullanıcıların kesinlikle göz ardı etmemesi gereken bir ürün.

Seagate yine yapacağını yaptı; 4 TB'lık dev harici diskiyle test merkezimize konuk oldu.

Film, müzik ve diğer içeriklerini bilgisayarları dışında tutmak isteyen kullanıcılar harici diskleri tercih ederken, günümüzde 1 TB'ın bile kimi kullanıcılara yeterli gelmediğini rahatça söyleyebiliriz. Yıllar önce 2 GB'lık depolama birimi ile onlarca oyunu ve uygulamayı bilgisayara kurabilirken, çağın getirdiği şartlar gereği uygulama ve oyunların da kapladığı alan arttı ve disklerin kapasitesi de aynı paralelde artmaya başladı.

Sabit disk ve harici disk dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Seagate de devasa depolama birimi arayanlara yönelik 4 TB'lık harici diskini sundu. 3.5 inç ebatlarındaki diskin bir önceki modeli 3 TB'tı. Peki 4 TB ne anlama geliyor? 4 TB'lık bir diske 160 Blu-ray filmi atabilir veya sıkıştırılmış 2 bin kadar HD filmi yine bu diskinizde tutabilirsiniz.

Ancak cihazın tek özelliği dev kapasitesi değil elbette. USB 3.0 veriyolunu kullanan cihaz, böylece yakın gelecekte standartlaşması beklenen bağlantı yolunu da bugünden kullanıcısına sunuyor. USB 2.0'ye göre son derece hızlı olan USB 3.0 portu dışında 2 yıllık garanti süresiyle satılan cihaz, aynı zamanda 192-bit DES şifreleme yedekleme yazılımı da kurulu olarak geliyor.

4 TB'lık dev cihaz, aslında 5 ayrı 7200 rpm hıza sahip 800 GB'lık diskten oluşuyor. 5 ayrı diskin aynı anda çalıştığını düşündüğünüzde cihazın ciddi anlamda güç sarf ettiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Seagate FreeAgent GoFlex 4 TB Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Seagate FreeAgent GoFlex 4 TB
Ürün Türü Harici Disk
CHIP Online Notu 85
Üretici Seagate
Teknik Detaylar
Kapasite 4000 GB
Arayüz USB 3.0
Ağırlık 1,080 gram
Ebatlar 124x44x158mm
Okuma transfer oranı 170.5 MB/s
Yazma transfer oranı 159.2 MB/s

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

taşınabilir lik varmı

GoFlex serisi zaten taşınabilir

fiyatida güzeldir şimdi bunun.:D

ethernet portu var mı ki? o da varsa güzel olabilir. mycloud tadında. :)

güç tüketimini saymazsak güzel bi ürüne benziyo tabiki. denildiği gibi eternet portu olsa ağ üzerinde sürekli bulunur ve ağdaki diğer pcler tarafından her istenildiğinde ulaşılabilir. ama yinede başarılı bir ürün.

Barracuda LP 2000 GB kullanıyordum, 2 tb iyi ama o 2 tb disk yandığı zaman evlat acısı gibi koyuyo, Seagate adını duyduğunuz yerden kaçın

Ürünü ikigün önce aldım daha önce 3 tb lığını kullanıyodum 3 tb lığagöre cok sessiz çalışıyor ve o kadar çok ısınmıyor

Sen de yorum yaz

Turhost