Microsoft Surface Pro 3 incelemesi Surface Pro 3 testte!

Microsoft'un tablet ve laptop'u hiç olmadığı kadar yaklaştıran Surface Pro 3'ünü test ettik!

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
87
  • Keskin görüntü
  • İnce tasarım
  • Geniş Type Cover klavye
  • Güçlü performans
  • Type Cover klavye ayrı olarak satılıyor
  • Pil ömrü

Laptop ve tabletlerin ayrı cihazlar olmasını sorun olarak değerlendiren Microsoft, bu sorunu çözmek için senelerdir uğraşıyor. İlk Surface Pro'dan bu yana nihai mobil bilgisayarı ortaya çıkarmayı amaçlayan firma, Surface Pro 3 ile amacına hiç olmadığı kadar yaklaşıyor. Tabletle geçirdiğimiz bir haftanın sonunda Surface Pro 3'ün, Microsoft'un bu vizyonuna en çok yaklaşan tablet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Microsoft, tanıtımda kendinden öyle emindi ki, Pro 3'ü Apple'ın iPad Air'i ve 13 inç'lik MacBook Air'iyle karşılaştırmakla kalmadı, aynı zamanda basın görevlilerine ücretsiz Surface Pro 3'ler dağıttı.

Tasarım

Microsoft'un 10.6 inç'lik dokunmatik ekranı çok daha geniş, 12 inç'lik bir ekrana genişlettiği bir gerçek. Firma bu sırada ekran çözünürlüğünü de 1920x1080'den 2160x1440'a çıkarmış. Piksel yoğunluğu olarak ekranın 207 ppi'den 216 ppi'ye yükseldiğini görüyoruz.

Daha ilginç olan ise Microsoft'un ekran oranındaki tercihi. Firma, Pro 2'nin 16:9'luk veya iPad'in 4:3'lük ekran oranı yerine 3:2 ekran oranında karar kılmış. Microsoft'a göre bu ekran oranı, Pro 3'ün MacBook Air'in 13.3 inç'lik 16:10 ekranından daha fazla içerik gösterebilmesini sağlıyor. Bu değişiklik, tableti dik konumda tuttuğunuzda, onu bir not defteri gibi kullanmanızı da kolaylaştırıyor. 

Şimdi Surface Pro 3'ün tasarımına ve diğer özelliklerine daha yakından bakalım...

Özetle

Surface Pro 3, Microsoft'un şimdiye kadar sunduğu en esnek, çok yönlü cihaz olmasının yanı sıra, aynı zamanda melez cihazlar kategorisinin de en ikna edici üyelerinden bir tanesi. Bununla birlikte Pro 3'ün pil ömrü gibi bazı önemli açıkları da var. Tabletin sunduğu pil ömrü, çoğu ultrabook ile aynı seviyede olabilir, ancak Apple'ın tablet ve laptop'larının gerisinde kalıyor. Type Cover'ın pahalı bir aksesuar olarak satılması, Surface Pro 3 için bir başka dezavantaj.

Yine de elimizdeki Surface Pro 3 modelinin (Type Cover dahil) en uygun fiyatlı iPad Air ve 13 inç'lik MacBook Air'in toplam fiyatından ucuza geldiğini söylememiz gerekiyor. Üstelik Pro 3, kağıt üzerinde iki Apple cihazından da biraz daha güçlü. Yeni Surface Pro 3, kusursuz olmasa da tabletlerin yerine geçebilecek en güçlü, en parlak aday.

Kimler Almalı

Surface Pro 3, kağıt üzerinde iki Apple cihazından da biraz daha güçlü. Bu nedenle güçlü bir melez cihaz arayan kullanıcılar Surface Pro 3'ü tercih edebilirler.

Microsoft Surface Pro 3 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Microsoft Surface Pro 3
Ürün Türü Tablet PC
CHIP Online Notu 87
Üretici Microsoft
Firma Microsoft     (212) 258 59 98
İşletim Sistemi Windows 8.1 Pro
İşlemci Intel Core i5
İşlemci Hızı 1.9 GHz
Çekirdek (CPU) 2
Ekran Boyutu 12 inç
Ekran Çözünürlüğü 2160 × 1440 px
Grafik İşlemci Intel HD Graphics 4400
Bellek (RAM) 8 GB
Dahili Depolama 256 GB
Ön Kamera 5.0 MP
Arka Kamera 5.0 MP
Wi-Fi Var
NFC Yok
3G Yok
GPS Yok
LTE (4G) Yok
Bluetooth Var
MicroSD Var
HDMI Yok
USB Var
Pil Ömrü 9 saat
Boyutlar 201.4 × 292.1 × 9.1 mm
Ağırlık 800 gr.

Alternatifleri

Tabletin sunduğu pil ömrü, çoğu ultrabook ile aynı seviyede olabilir, ancak Apple'ın tablet ve laptop'larının gerisinde kalıyor. Bu nedenle daha uzun süren pil ömrü arayan kullanıcılar Apple'ın tablet ve laptop'larını alternatif olarak tercih edebilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Elinizde surface.pro var ve yarım sayfalık bile olmayan fotoğrafsız.videosuz.inceleme mi yaptınız yani? Gerçek olmadığı çok belli çeviri inceleme yapmayı bırakın artık

@03 Tem 2014 10:38 alttaki linke tıkla da gör devamını

Çok pahalı zengin olan bile bu kadar lüks bir alete bu kadar para dökmez tabi aklı varsa

@03 Tem 2014 12:02 bu mantıkla en yakın pencereden atlayınız. durumu garantilemek amacıyla ölene kadar da bu döngüyü tekrarlayınız.

3g, 4g ve gps gibi özelliklerinin olmaması büyük bir eksiklik.Tablet dediğin cihazda bunlar bulunmalı.Bunlar yoksa dokunmatik bir laptoptan pek bir fazlası yok demektir.

klavye ayrı olarak satılıyor :) e ne anladım o zaman ben bunun esprisinden. tırışka geçiniz...

Surface pro 15 çıksa ne yazar gelecek diye aylarca bekledik daha ilki turkiyeye gelmedi !! Gittik ipad aldık. Böyle devam microsoft !!!

biz de anca izleyelim, ülkeye neden gelmiyor resmi yollardan anlayabilmiş değilim. microsoftta sanki Türkiye'ye karşı bir nefret var gibi ? Xbox'u da çok uzun süre getirmemişti.

Lan kro microsoft türkiyeye tablet getirene kadar tabletlerin devri biter. Hem ipad ve androidi kötülüyor hem de "çok iyi" dediği tableti kullanıcılara ulaştıramıyor

Pil ömrünü negatif yanı olarak değerlendirmiş, sonra da 9 saat olduğunu yazmışsınız.Pozitif olması için sizce pil ömrü19 saat mı olmalıydı ????

@17 Tem 2014 21:24 Microsoft'un basın bülteninden alınan bir cümle sanırım. Maalesef benim kullandığım i5-256ssd-8GB ram li modelin wifi ve bluetooth açık olarak kullanım süresi 4-5 saat civarı. Onun haricinde her yönü ile fazlası ile memnunum. Saygılarımla...

@18 Oca 2015 02:57 exe proqramlar a,;yormu&

@18 Oca 2015 02:57 exe proqramlar açıyormu?

6000 liraya pro3 i7 512gb satıyorlar. bir ilan sitemizde 7200 liraya satılıyor. Şaşırmışlar resmen. Bu paraya 3-4 tane bilgisayar alınır. buna 6bin lira vereceğime gider 3 bin liraya sony multi flip alırım çok çok daha iyi. bu fiyata hayatta satılmaz bu.

@18 Eyl 2014 18:02 sony bilgisayar üretimini bıraktığı için de bizim gibi en küçük sorunda makineyi iade edersiniz:)

@09 Ara 2014 23:15 Arkadaşlar sony bilgisayar üretimini durdurdu teknik desteği degil teknik parçalar hala üretiliyor

Abartmışlar

surfaca pro 3 arka kamerası tarayıcı oluypr mu? Nasıl?

Surface Pro ile Macbook Air ve Ipad Air'i fiyat olarak karşılaştırmışsınız komik olmuş. Apple ürünleri orijinal Microsoft ürünleri ancak kopyadır, bunu bilerek yorum yapalım lütfen. Sorface hala bir Air bile olamamıştır.

BU CİHAZIN BİR ÜST MODELİ NE ZAMAN ÇIKAR ?

sony multi fliple bunu nasıl bir tutarsın... 3 bin lira vericem 500GB 5400 rpm diskli makine alıcam :) şaka mı bu. surface 900 tl daha fazla verip i5 256gb SSD diksli ürünü al hem tablet hm laptop olarak kullan... bir taşta iki kuş... Bu arada aramızda epılı bir şey sananlar da varmış :) hepsi aytunsun oyunu :)

Çok hevesle aldım ama malesef 2 aydan sonra bozulda ve türkiyede servisi olmadığı için tamir edemedim Adi beş para etmez bir cihaz aman kimse almasın

Sen de yorum yaz