Teknosa Pwatch 2 incelemesi Teknosa Pwatch 2'yi kolumuza taktık!

Teknosa, cep telefonundan sonra akıllı saatini de kolumuza taktık. Test ettik!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
55
 • Kullanım (%30)53
 • Tasarım (%20)52
 • Özellikler (%30)65
 • Fiyat / Performans (%20)50
 • Hafif
 • Farklı renk seçenekleri
 • Kolay bağlanıyor
 • Fark yaratmıyor
 • Ekran
 • Arayüz
 • Tasarım
 • Malzeme kalitesi
 • Pahalı

Giyilebilir cihazlar şu an çok moda. Bu nedenle herkes bu furyadan yararlanmak istiyor. Bileklikler ve akıllı saatleri, teknoloji devlerinin yanında elbette daha önce hiç ismini bile duymadığımız markalar da üretiyor ve kullanıcılarla buluşturuyorlar. Bunlardan bazıları gerçekten başarılı özelliklere sahipken, bazıları ise birer hayal kırıklığı oluyor. Bugün elimizdeki akıllı saat neyse ki bilinmedik bir markanın ürünü değil. Teknosa tarafından geliştirilen Pwatch 2, markanın daha önce satışa sunduğu Pwatch bilekliğinin devamı niteliğinde. Peki, bize neler sunuyor? Şimdi hep birlikte yakından bakalım...

Ne sunuyor?

Daha önce hem ilk cep telefonu modelini, hem de yeni Preo 2 isimli cebini incelediğimiz Teknosa, yavaş yavaş bu alana alışıyor gibi. Her ne kadar ilk akıllı bileklik denemesi olan Pwatch'u görme şansımız olmadıysa da, bu defa Pwatch 2 elimizde.

Bu saati kullanarak telefonunuza gelen aramaları görebiliyor, kontak listenize erişip arama yapabiliyorsunuz. Yine bir Capture uygulaması indirerek telefonunuzdaki kamerayı kontrol edebiliyor, adım sayar, barometre, altimetre ve kronometre gibi özelliklerinden faydalanabiliyorsunuz. Öte yandan yine arabirim içinde hesap makinesi, alarm, takvim, uyku takibi yapabilen bir uygulama ve Bluetooth üzerinden cep telefonunuzdaki müzik uygulamasına bağlanan bir uygulama daha bulunuyor. Bunlar arasında bunlara benzer bir iki özellik daha yer alıyor, fakat buradaki asıl konu Pwatch 2 bunları nasıl sunuyor?

Saatte yer alan arabirim açıkçası tam bir felaket. Belki de şu ana kadar gördüğümüz en kötü arabirimi sunan Pwatch 2, bu anlamda bizi hiç memnun etmedi desek yeridir. İşlevselliğine söyleyecek sözümüz yok; dokunmatik ekranı kullanarak uygulamalar arasında dolaşabiliyor ve her bir uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz. Yani yapması gerekeni yapıyor. Ama bunu estetik olarak sunmaktan çok uzak.

Tasarım detayları

Pwatch 2'nin kullanım detaylarına geçmeden tasarımına da değinelim. Elimizde saatin turuncu renkli modeli bulunuyor. Siyah ekran & turuncu kayışlarla kötü bir kombin oluşturan saatin neyse ki farklı renkte kayışları da bulunuyor. Siyah, beyaz gibi farklı renkleri de bulabiliyorsunuz.

Saatin üzerinde 1.48 inç boyutunda dokunmatik bir ekran bulunuyor. 160x160 piksel çözünürlüğündeki bu ekran, iyi görüntü sunmuyor. Ekranın altında üç adet kapasitif tuş bulunuyor. Bu tuşları ana ekrana dönmek ve evet, hayır gibi bazı komutları vermek için kullanıyorsunuz.

Akıllı saatlerden beklenenlerden biri de, kolunuzu kaldırdığınızda bunu algılayıp otomatik olarak ekranı açarak saati göstermesidir. Pwatch 2 bunu da yapmıyor. Saate bakmak için kolunuzu kaldırdıktan sonra sağ kenardaki tuşa basmak zorunda kalıyorsunuz. Saati yine bu güç tuşuna basarak kapatıp açabiliyorsunuz.

Ekranın sol kenarında baktığımızdaysa burada bir USB bağlantısı görüyoruz. Cihazı bu bağlantı üzerinden şarj edebiliyorsunuz. Bu arada saatin 230 mAh'lik bir bataryaya sahip olduğunu ve bununla 2 – 3 günlük pil ömrü sunduğunu da söyleyelim.

Nasıl kullanılıyor?

Pwatch 2, kolay bir şekilde akıllı telefonunuza bağlanabiliyor ve hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bluetooth üzerinden bağlanabilen cihaz, ardından bir QR kod yardımıyla telefonunuza tam olarak tanıtılıyor. İlgili QR kodu cihazın kutusunda bulabiliyorsunuz. İndirilen APK dosyası yardımıyla cihazı tam olarak çalışır hale getirebilir ve telefonunuzla olan entegrasyonunu sağlayabilirsiniz.

APK dosyasıyla kurduğunuz Preo Pwatch 2 yazılımı üzerinden telefonunuzda yer alan uygulamaları görebiliyor ve Bildirim Ayarları kısmından bu uygulamalardan hangilerinden bildirim almak istediğinizi belirtebiliyorsunuz. Ancak neredeyse hepsi bu...

Özetle

Toparlayacak olursak Pwatch 2'yi beğenmedik. Gerek tasarımı, gerek kullanılan malzeme kalitesi, gerek arabirimi cihazı çekici kılmıyor. Bunun yanında fiyatının da 160 TL civarında olması işleri zorlaştırıyor. Yakın fiyata çok sayıda muadili olmakla beraber, üzerine biraz daha para vererek Quadro Smart Watch S71 alınabiliyor veya daha ucuza Misfit Shine'ı görebiliyoruz. Öte yandan Samsung Galaxy Gear Fit gibi iyi bir akıllı bileklik de şu an kampanyalı fiyatıyla çok uygun şekilde edinilebiliyorken, Pwatch 2'nin işi zora giriyor. Umuyoruz Teknosa, bir sonraki modelde dersine daha iyi çalışır ve tıpkı beğenmediğimiz Preo P1'den sonra sıçrayış yaptığı başarılı Preo P2 örneğinde olduğu gibi, Pwatch 3'te çok daha iyi bir modele imza atar.

Kimler Almalı

Teknosa Pwatch 2, iyi bir model olmamış. O nedenle açıkçası önermiyoruz. Fakat yine de 100 – 200 TL arasında bir akıllı saat edinmek isteyenler göz atabilirler.

Teknosa Pwatch 2 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Teknosa Pwatch 2
Ürün Türü Akıllı Saat
CHIP Online Notu 55
Üretici Teknosa
Teknik Detaylar
Ekran 1.48 inç dokunmatik
Çözünürlük 128x128
Pil Kapasitesi 230 mAh
Bluetooth Var
USB Var
Titreşimli Uyarı Var
Adım Sayar Var
Boyutlar 250 x 40 x 10 mm
Ağırlık 44 gr.

Alternatifleri

Teknosa Pwatch 2'ye alternatif olarak piyasada çok akıllı saat var. Ancak daha iyi bir akıllı saat almak için üzerine biraz daha para ödemeyi göze almak veya bir akıllı bilekliğe yönelmek akıllıca bir seçim olabilir. Quadro Smart Watch S71, Misfit Shine veya Samsung Galaxy Gear Fit'i inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

çok güzel bir paylaşım teşekkürler

Aynı saati çinden 14,99 usd ye sipariş edip getirttim. Helal olsun :) Teknosa sağlam kazıklıyor!

@30 Ocak 2016 10:45 Çok vermişsin dostum 30tl ye ebuy dan aldım. Ben bile 30a free shipping(beleş kargoyla) evime getittirebiliyorsam teknosa 20ye ithal ediyordur. %700 kar yapıyorlar %100 kardan fazlası dinimize göre haram. Harama ortak olmayın!!!

@30 Ocak 2016 10:45 Teknosa kadar dandik bir mağaza yok. Ürün satarlar arkasında durmazlar.

@30 Ocak 2016 19:13 26 tl ye aldım çok vermişiniz.

Bildiğin u8 bu 30tlye almıştım çinden zamanında

Ebayda 10 dolara istemediğin kadar var, hatta 18 dolara kameralı sim+hafıza kartı takılan modeli var... 10 dolarlık olanın şarjı normal kullanımda 1-2 gün , BT kapalı 5 gün gider ve fazlasıyla 30 TL vermeye değer...

Qr kodu tarattığımda açılan sayfa mahkeme kararıyla kapanmıştır diyor bundan dolayı saati aramalar hariç başka hiç bişeyde kullanamıyorum

Qr kodu nasıl okutabiliriz qr kod okuma programı mı indirmemiz gerekiyor benim tel ıphone 6

Sen de yorum yaz